Podróżowanie kamperem kojarzy się z wolnością i niezależnością, możecie spontanicznie decydować, gdzie chcecie się zatrzymać i na jak długo. Nie ograniczają Was miejsca noclegowe oraz panujące w nich zasady dotyczące terminu zakwaterowania (np. rozpoczęcia czy zakończenia doby hotelowej).
Podróżowanie kamperem zyskało na popularności zwłaszcza w dobie pandemii i związanych z nią obostrzeń. Auto, w którym spędzacie Wasz urlop daje wyjątkowe poczucie swobody i bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że w przypadku takiego wyjazdu możecie polegać wyłącznie na sobie, bowiem to na Was spoczywa odpowiedzialność właściwego przygotowania się. W naszym artykule podzielimy się z Wami wskazówkami, jak zorganizować pierwszą podróż kamperem i na co zwrócić uwagę?
Wybór kampera i wypożyczalni
Skoro planujecie swoją pierwszą podróż kamperem to być może nie macie jeszcze swojego własnego pojazdu (nie jest to regułą, ale wiele osób, zanim zainwestuje niemałe pieniądze w takie auto, chce przekonać się, czy faktycznie im odpowiada taka forma wypoczynku).
Zdecydowanie polecamy Wam przeżycie kilku wyjazdów w wynajmowanym samochodzie, tak abyście się mogli przekonać, czy tego rodzaju wyjazdy są rzeczywiście dla Was.
A zatem na co zwrócić uwagę w przypadku wynajmu kampera?
Numerem jeden w trakcie podejmowania decyzji jest stan techniczny pojazdu, gdyż ten nie może budzić żadnych wątpliwości. Auto powinno być skontrolowane pod względem sprawności działania układu hamulcowego, stanu naładowania akumulatora, szczelności instalacji gazowej czy stanu opon. Ponadto, instalacja wodna w pojeździe nie może Wam sprawiać problemów.
Jeżeli wybierać się będziecie w ciepłe zakątki, gdzie temperatury zdecydowanie będą przekraczać 25 stopni, to koniecznie wybierzcie kampera z klimatyzacją, ale nie tylko taką, która działa w trakcie podróży, ale także w trakcie postoju.
Wybrany kamper jest w nienagannym stanie, a zatem przechodzimy do kolejnego punktu, czyli cennika. Przede wszystkim należy zapoznać się z cennikiem wypożyczenia i co obejmuje dana kwota. Z reguły wypożyczalnie naliczają opłatę za każdą dobę, jeśli wynajmujecie pojazd na dłuższy czas to możecie uzyskać rabat.
W cenie wynajmu kampera lub też jako dodatkowa opłata występuje opłata serwisowa. Obejmuje ona m.in. sprawdzenie płynów eksploatacyjnych, napełnianie butli z gazem, uzupełnienie zbiornika na wodę czy płynu do toalety.
Przed odebraniem auta, musicie jeszcze przejść krótkie szkolenie z jego obsługi. Wykwalifikowany pracownik powinien pokazać Wam, jak należy wymieniać wodę, czyścić WC. W trakcie szkolenia nie bójcie się zadawać pytań, gdy coś nie jest dla Was jasne – to od Waszych umiejętności będzie zależało późniejsze powodzenie wyjazdu!
Cena za wypożyczenie pojazdu jest uzależniona nie tylko od długości pobytu, ale także jego wyposażenia czy też rocznika kampera, dlatego przed urlopem dobrze jest się zastanowić, czy określone sprzęty znajdujące się w aucie będą Wam niezbędne – np. gdy chcecie wypożyczyć auto na krótki majowy czy czerwcowy wyjazd to nie potrzebujecie tylu sprzętów jak na dłuższej trasie, np. w trakcie zwiedzania Europy.
Pamiętajcie, że zawsze wypożyczalnie naliczają dodatkowo kaucję, którą odzyskacie przy oddaniu pojazdu. Warto się dowiedzieć jakie są warunki odzyskania kaucji, bowiem czasami lepiej ją sobie dodatkowo ubezpieczyć, aby w razie zaistniałych okoliczności nie utracić jej w całości.
Przed podpisanie umowy dokładnie zapoznajcie się z warunkami wynajmu. Zapytajcie, czy dana wypożyczalnia nie nakłada limitu kilometrów, które możecie przejechać w ciągu np. tygodnia (np. 2000 km lub 3000 km). Jest to ważne na przykład jeśli planujecie podróż do malowniczej Toskanii czy na południe Francji, a mieszkacie na północy naszego kraju to musicie odpowiednio zaplanować trasę, bo za przekroczenie limitu będzie nałożona dodatkowa opłata wg cennika.
Może to nie być jedyne ograniczenie, np. wypożyczalnie niechętnie zezwalają na wyjazdy kamperem np. na koncerty czy imprezy masowe.
Jakie prawo jazdy należy posiadać, aby prowadzić kampera?
Warto wiedzieć, że do prowadzenia kampera z reguły wystarczy prawo jazdy kat. B, dotyczy to pojazdów do 3,5 tony. Jeśli zapragniecie podróżować większymi, luksusowymi kamperami o masie przekraczającej 3,5 tony to musicie mieć prawo jazdy kat. C1 lub C.
Co ważne, nie chodzi tutaj o masę samego pojazdu, ale jego wagę wraz z wyposażeniem!
Jak zaplanować pierwszą podróż kamperem?
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, wyprawa kamperem to ogromna niezależność. W każdej chwili możecie dowolnie modyfikować swoją podróż, zmieniać jej kierunek, podejmować spontaniczne decyzje dot. postojów. Przed wyjazdem warto jednak wstępnie wyznaczyć trasę, uwzględniając miejsca, gdzie chcecie się zatrzymać na zwiedzanie.
Pamiętajcie, iż jeśli podróżujecie w sezonie to na niektórych miejscach kempingowych może być pełne obłożenie, dlatego też zorientujcie się, czy można wcześniej zarezerwować pobyt.
Ważną kwestią jest to, czy w trakcie urlopu towarzyszą Wam czworonogi, gdyż nie wszystkie kempingi umożliwiają nocleg z psem. Upewnijcie się również, czy na kempingu jest darmowe Wi-Fi, oraz do której godziny jest otwarta recepcja obiektu.
Przeczytaj również: Podróże kamperem za 1 milion dolarów – czy to ma sens?
Dowiedźcie się również, gdzie zlokalizowane są na danej trasie Wasze wybrane kempingi oraz jaką infrastrukturą dysponują (czy można korzystać z łazienki, dostępu do wody i energii elektrycznej).
Bywa, iż na terenie obiektów 3- i 4-gwiazdkowych możecie korzystać z basenów, kortów tenisowych, boisk do piłki nożnej czy siatkówki, jacuzzi, a Wasze pociechy mogą do woli figlować na placach zabaw.
Opracowując trasę przejazdu i analizując koszty, jakie chcecie przeznaczyć na tę podróż musicie również uwzględnić wysokości opłat drogowych, którymi objęte są pojazdy do 3,5 tony. W wielu krajach (np. Austria, Czechy, Szwajcaria) konieczne jest wykupienie specjalnej winiety, którą będziecie musieli przykleić po wewnętrznej stronie szyby kampera. W innych państwach zamiast winiet będziecie musieli zapłacić za przemieszczanie się po autostradach (np. we Włoszech, Chorwacji). Oczywiście inaczej ta kwestia będzie wyglądać przy większych kamperach – po prostu będzie drożej.
Niemniej jednak, na pierwszy wyjazd kamperem wybrać się gdzieś bliżej na kilka dni. W ten sposób poznacie ten sposób podróżowania, ocenicie czy Wam się podoba, czy wiedzieliście o wszystkich potrzebnych rzeczach, jakie potrzebujecie. Zdecydowanie taki krótki wypad da Wam wiele odpowiedzi i sprawi, że świadomie wybierzecie się na dłuższą podróż kamperem (a może wręcz przeciwnie, uznacie, że to nie dla Was). Nie ma bowiem nic gorszego niż wybranie się od razu na dłuższy i daleki wyjazd, a już na jego początku stwierdzicie, że Wam się nie podoba…
Wyposażenie kampera – co warto zabrać ze sobą na pierwszy wyjazd?
Wypożyczony pojazd stanie się Waszym drugim domem, dlatego musicie się w nim komfortowo czuć. W większości pojazdów z wypożyczalni są udostępniane garnki, naczynia czy sztućce, ale przed Waszą pierwszą podróżą możecie się zaopatrzyć w grilla gazowego. W ciepłe, słoneczne dni z chęcią oddacie się błogiemu relaksowi, siedząc wygodnie na leżaku czy fotelu przy stole pod parasolem, dlatego nie zapomnijcie ich też kupić. Przed wynajmem koniecznie zapytajcie się, jakie wyposażenie znajduje się w Waszym kamperze.
To czego poza oczywistymi sprzętami możecie nie wziąć pod uwagę, że będzie przydatne… to z pewnością miotła z mopem i wiaderkiem. Wierzcie nam, że utrzymanie porządku, dla Waszego komfortu na wyjeździe, to akcesoria bardzo potrzebne.
Gdzie szukać informacji na temat miejsc noclegowych na wyjazd kamperem?
Najlepszym i najszybszym źródłem informacji jest oczywiście internet. Przed wyjazdem możecie poczytać różne blogi i artykuły na temat karawaningów – a tych, możecie nam wierzyć, w sieci nie brakuje! Możecie również skorzystać z przewodników (w tradycyjnej formie lub ebooka) tj.: „Europa na czterech kółkach” Wydawnictwa Pascal oraz „Campingi Europy 2021”.
Ponadto poczytajcie posty i fora, gdzie doświadczeni kamperzy dzielą się swoją wiedzą, np. grupy na Facebooku, m.in. Kampery i przyczepy dla początkujących – porady i inspiracje, CamperMajstry, Polski Caravaning – nasza społeczność.
Natomiast, zdecydowanie zachęcamy do poproszenia aby w wypożyczalni dopytać o mapki z takimi miejscami. Często wypożyczalnie mają je u siebie i chętnie Wam pomogą w tym zakresie.
Parkowanie kamperem w mieście
Koniecznie chcecie się zatrzymać w danym mieście, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne czy pozwiedzać okolicę? Właśnie po to podróżujecie kamperem! Pozostaje jednak kwestia parkowania. Gdzie zostawić swój pojazd, aby nie został uszkodzony albo okradziony?
Najlepszym rozwiązaniem są strzeżone parkingi, wiadomo, że niestety te kosztują i to czasami sporo. W tym przypadku zorientujcie się, czy dany parking jest przystosowany do kamperów – czy miejsca parkingowe są wystarczająco szerokie, jak wygląda wjazd i wyjazd do i z parkingu?
Wybierajcie większe (szersze) miejsca do parkowania z myślą o swobodnym jego opuszczaniu bez uszkodzenia samochodu (odpowiedni odstęp od innych pojazdów, filarów, hydrantów). W miarę możliwości starajcie się szukać miejsc parkingowym typu (P&R – park and ride) zlokalizowanych poza miastem, z których dojedziecie do centrum autobusem lub metrem, a jeśli macie ze sobą rowery to tym lepiej – bo po danym mieście będziecie się jeszcze szybciej przemieszczać!
Mamy też dla Was złe wieści w tym zakresie – coraz częściej pojawiają się ograniczenia co do wjazdu do miast przez kampery.
Ubezpieczenie kampera na wyjazd
Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego kamper, którym będziecie się poruszać powinien mieć ubezpieczenie OC i AC ASSISTANCE. Ponadto, zarówno Wy, jak i Wasi bliscy
powinniście mieć wyrobione w NFZ Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – kiedy podróżujecie po Unii Europejskiej.
Przeczytaj również: Podróż kamperem – nasz sposób na życie (wywiad)
Tak jak wspomnieliśmy, warto rozważyć ubezpieczenie kaucji. W razie konieczności skorzystania z niej, kiedy będzie ona ubezpieczona, to „stracicie” jedynie kwotę ubezpieczenia, a nie całą kaucję.
Jak spakować kampera w pierwszą podróż?
Jeśli macie taką możliwość to najlepiej podjechać wynajętym kamperem pod swój dom i tam go spakować. Nie musicie zabierać ze sobą ogromnych walizek, wystarczy dane rzeczy umieścić w docelowym miejscu (szafkach, półkach, schowkach, skrytkach, itp.). Dobrze mieć ze sobą plecak na wycieczki piesze czy też torbę na plażę. Niektóre pojazdy mają także dodatkowy bagażnik na rowery.
Z pewnością przydatne będą pojemniki i pojemniczki na wszelkiego rodzaju „drobnicę”, która spakowana w ten sposób nie będzie przemieszczać się w trakcie podróży.
Przed podróżą możecie się wybrać na większe zakupy, warto także przygotować niektóre posiłki w słoikach, dzięki czemu znacznie odciążycie wakacyjny budżet, tym bardziej, iż Wasz pojazd będzie wyposażony w lodówkę i zamrażarkę.
Oddanie kampera do wypożyczalni
Wszystko co dobre, kiedyś się kończy, a zatem gdy przyjdzie czas rozstania się z kamperem musicie pamiętać, aby był on w dokładnie takim stanie, w jakim go wypożyczyliście, a zatem czysty i z pełnym bakiem. W przeciwnym razie z Waszej kaucji zostanie potrącona odpowiednia kwota.
Mamy nadzieję, że Wasza pierwsza podróż kamperem będzie wspaniałym doświadczeniem i niezapomnianym przeżyciem, które sprawi, że już każde następne wakacje będziecie spędzać w ten sposób.