Pierwszy wyjazd z dzieckiem nad morze

Pierwszy wyjazd z dzieckiem nad morze

Pierwszy pobyt z dzieckiem nad morzem jest ogromnym przeżyciem nie tylko dla malucha, ale przede wszystkim dla jego rodziców, którzy zazwyczaj mają liczne wątpliwości.

Wakacje w Turcji

W upalne dni, gdy termometr wskazuje ponad 30 stopni nie ma nic lepszego niż odpoczynek na plaży. Niezależne od tego, czy zamierzacie spędzić kilka dni nad polskim morzem lub w jednym z europejskich kurortów, to zawsze musicie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się. Co należy mieć na uwadze, gdy pierwszy raz zabieracie swoje dziecko na plażę i jakie rzeczy musicie mieć ze sobą w plażowej torbie? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym najnowszym wpisie.

Pozytywne opowieści o morzu przybliżą dziecku nieznane

Jak słusznie zauważył pisarz Antoine de Saint-Exupéry:

Tylko nieznane przeraża człowieka

i tak też jest w przypadku Waszych pociech, dlatego warto przed wyjazdem nieco uchylić rąbka tajemnicy i wyjaśnić, jak będzie wyglądać Wasz wspólny urlop. Podzielcie się z maluchem swoimi wspomnieniami związanymi z plażowaniem i pobytem nad morzem lub wodą. Możecie się posłużyć rozmaitymi porównaniami, nawiązującymi do znanych z dnia codziennego przedmiotów, np. charakteryzując wybrzeże i plażę możecie powiedzieć, iż będą się bawić w ogromnej piaskownicy, gdzie będą kopać doły, budować z tatą zamki z piasku, zbierać kamyki, itd.

O morzu opowiadajcie, jak o wielkiej wannie, w której można się do woli pluskać. Pod żadnym pozorem nie straszcie je wirami, ogromnymi falami, rekinami czy innymi potworami morskimi.

Wasze opowieści powinny wzbudzić w dziecku ogromną chęć poznania nowej okolicy.

Przed wejściem z dzieckiem na plażę

Warto sobie uświadomić, iż to, co dla nas, dorosłych jest przyjemne i relaksujące, dla Waszego szkraba wcale nie musi takie być. Dotyczy to właśnie pierwszego kontaktu malucha z morzem i piaskiem. Bywa, iż niektóre dzieci odczuwają niepokój w trakcie wchodzenia do chłodnej wody lub też reagują płaczem, co może zostać przez nie zapamiętane jako przykre doświadczenie, czego zdecydowanie chcecie uniknąć. Dlatego postarajcie się je stopniowo oswajać z nowym bodźcem.

Plaża, dziecko, wakacje
Urlop z dzieckiem – pierwsze kroki nad morzem (tutaj na jednej z plaż na Krecie, Georgioupolis)

Nawet jeśli Wasza pociecha z chęcią kąpie się w wannie czy basenie, to gdy zobaczy bezkres morza i ogromne fale może się przestraszyć. Gdy zaobserwujecie, iż z nieufnością zbliża się do brzegu, to nie naciskajcie (nie zmuszajcie jej do wejścia do wody), a raczej dajcie mu czas i pozwólcie się bawić się w piasku. Możecie również zabrać ze sobą na plażę mały, dmuchany basenik. A zapewniamy Was, że w końcu przyjdzie taki moment, że Wasz maluch sam się odważy i wskoczy do wody równie chętnie jak pozostałe dzieci na plaży.

Co zabrać na wyjazd nad morze z dzieckiem?

Pakowanie się na rodzinny wyjazd z dzieckiem/ dziećmi wymaga od Was zabrania kilku dodatkowych, niezbędnych przedmiotów, które przydadzą się nad morzem. Przede wszystkim obowiązkowo musicie pamiętać o dużym kocu plażowym, na którym będziecie mogli usiąść lub się położyć. Zamiast parasola lepiej zaopatrzyć się w namiot plażowy, gdzie dziecko może odpocząć, przespać się czy schronić się przed słońcem i wiatrem.

Ponadto, koniecznie musicie znaleźć miejsce w Waszym bagażu na zabawki dla dzieci (foremki, łopatki, wiadereczko, piłkę itp.) oraz akcesoria do pływania – koło ratunkowe, dmuchane rękawki.

Na co zwrócić uwagę, gdy pierwszy raz jedziecie z dzieckiem nad morze?

Skóra dziecka jest delikatniejsza niż skóra dorosłego, dlatego musicie szczególnie o nią zadbać. Pół godziny przed wyjściem na plażę należy posmarować całe ciało brzdąca kremem z wysokim filtrem (najlepiej 50 lub innym, który jest dedykowanym dzieciom). Przypominamy, że jednorazowe posmarowanie to zdecydowanie za mało! Trzeba to robić co dwie godziny i po każdej kąpieli w morzu.

Majorka, plaża, wakacje
Platja de Palma – piękna plaża na Majorce, do tego płytko przy brzegu – idealnie na wyjazd z dzieckiem

Przeczytaj również: Majorka – to jeden z najlepszych kierunków na wakacje z dziećmi

Małe dziecko powinno mieć także zawsze na głowie kapelusz, chusteczkę lub czapkę z daszkiem, która ochroni je przed udarem słonecznym. Możecie również zabrać ze sobą miękki ręcznik czy szlafroczek, którym otulicie malucha po wyjściu z wody. W Wasze plażowej torbie powinien się również znaleźć zapas pieluch, a w szczególności pielucha do pływania, jeśli Wasze dziecko nadal z nich korzysta.

O jakiej porze najlepiej wybrać się z dzieckiem na plażę?

Organizując wyjście na plażę czy nad wodę pamiętajcie o tym, aby nie przebywać na słońcu między 12 a 15-16, gdyż wtedy najbardziej operują promienie słońce i odczuwalny jest największy upał, co może być męczące nie tylko dla maluchów, ale i dla Was. Dlatego polecamy godziny poranne bądź popołudniowe, tym bardziej, iż większość maluchów już z samego rana jest aktywna i gotowa na nowe wyzwania.

Dziecko, plaża, wakacje
Z małym dzieckiem na plaży – pamiętajcie o pieluszkach do wody (można je nabyć np. w Rossmanie)

Jeśli wybierzecie się na plażę po godzinie 16 to zauważycie, że jest nieco spokojniej, na piasku jest więcej miejsca, aby rozłożyć ręcznik, a Wasze dzieci swobodnie mogą budować zamki czy pobiegać. Ponadto popołudniu wydaje się, iż woda jest cieplejsza, bo obniża się temperatura powietrza.

Co zabrać do jedzenia i picia dla malucha?

Gdy spędzacie na plaży kilka godzin to wiadomo, że musicie mieć ze sobą odpowiedni prowiant. Maluchy często widząc, iż inne dziecko coś konsumuje również same mają ochotę na taką samą przekąskę. Przed wyjściem na plażę przygotujcie sobie kilka pudełeczek np. z owocami, surową marchewką, jakąś kanapką, chrupkami kukurydzianymi, biszkoptami czy też innymi artykułami, które Wasza pociecha lubi jeść. Dzięki temu będziecie zabezpieczeni. Jeśli macie taką możliwość – np. wybraliście się nad morze własny autem, to doskonałym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą przenośnej lodówki turystycznej, tym bardziej gdy chcecie mieć pod ręką zimne napoje lub produkty mleczne (jogurty, desery mleczne).

Oczywiście, na plaży będziecie mogli spotkać sprzedawców oferujących rozmaite produkty: lody, gotowaną kukurydzę, itp. Ponadto, zwykle przy plaży są zlokalizowane liczne bary szybkiej obsługi, budki z zapiekankami, jednakże jeśli zależy Wam na zdrowym odżywianiu się to raczej omijajcie je z daleka.

Koniecznie też pamiętajcie o piciu dla Waszego dzieciaka. Najlepiej wodę 😉

Jak wybrać miejsce plażowania?

Zabawy na plaży, budowanie zamków czy pluskanie się w wodzie prędzej czy później się w końcu maluchowi znudzą, dlatego postarajcie się tak wybrać miejsce na plaży, aby mieć stosunkowo blisko do najbliższego placu zabaw czy boiska do gry w piłkę nożną. Wiele plaż ma wydzielone specjalne strefy zabaw dla najmłodszych, gdzie czas umilają animatorzy i opiekunowie. Zabawa w takiej strefie ma zalety nie tylko dla dzieci, lecz przede wszystkim dla rodziców, którzy w spokoju mogą poczytać książkę, popływać czy opalać się na leżaku.

O czym pamiętać w trakcie pobytu na plaży?

Starajcie się mieć swoje dziecko cały czas „na oku”. Jak wiadomo na plaży w sezonie można spotkać tłumy, dlatego wystarczy chwila nieuwagi, aby Wasz wspaniały dzień na plaży w ułamku sekundy stał się koszmarem. Pamiętajcie także, aby zawsze towarzyszyć swojemu dziecku (jeśli jest małe) w trakcie wchodzenia do wody, większe dzieci możecie obserwować z plaży.

Przeczytaj również: Egzotyczne wakacje z dzieckiem

Wchodząc do wody z małym dzieckiem kierujcie się zasadą, iż należy stać za maluchem, a nie przed nim, gdyż większa fala może je zakryć.

Podsumowując, to od Was, rodziców, zależy czy Wasza pociecha pozytywnie zapamięta swój wyjazd nad morze, dlatego postarajcie się, aby pierwszy kontakt z plażą przebiegała w przyjaznej atmosferze.

Wakacje w Bułgarii