Pierwszy wyjazd za granicę

Pierwszy wyjazd za granicę

Po raz pierwszy wybieracie się na urlop za granicę na własną rękę, jesteście podekscytowani, ciekawi świata, choć towarzyszy wam także niepokój i obawa, czy sobie poradzicie? Postaramy się opisać najczęściej popełniane błędy, które mogą się przydarzyć nie tylko w trakcie pierwszej podróży zagranicznej, ale także kolejnych. Błędy i potknięcia są nieuniknione, dobrze jednak wiedzieć, jak ich unikać.

Wakacje w Turcji

Wyjazd za granicę – bez znajomości języka angielskiego ani rusz

Na samym początku, najważniejsze – przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego to podstawowy warunek aby móc spokojnie wybrać się na zagraniczny wyjazd. Zawsze mile widziane jest posługiwanie się językiem docelowego kraju, ale nie zawsze jest to możliwe, dlatego angielski to niezbędne minimum. Praktycznie każdy wyjazd za granicę – czy to w formie indywidualnie zaplanowanej podróży, czy też z biurem – wymaga od nas posługiwania się obcym językiem.

Jeżeli nie znasz angielskiego, to każdy inny język obcy będzie in plus.

Wprawdzie obecnie nowe technologie wychodzą nam na przeciw, są wsparciem (można na przykład posługiwać się google translate, czy też innymi aplikacjami z opcją tłumaczeń w czasie rzeczywistym) to nic w 100% nie zastąpi znajomości języka obcego.

Wiadomo – da się i bez, ale czy to będzie przyjemność?

W ostateczności, kiedy jednak bardzo chcesz pojechać na zagraniczny wyjazd, a z językiem obcym jest średnio, to koniecznie podróżuj z kimś, kto zna np. język angielski.

Co zabrać na pierwszy wyjazd za granicę?

Zabieramy całą szafę i jeszcze więcej… Gdy będziecie pakować walizkę na swoją pierwszą podróż zastanówcie się, czy wszystkie rzeczy, które przygotowaliście do zabrania są wam koniecznie potrzebne. Zgodnie ze starą regułą, warto rozłożyć wszystko, co chcecie spakować, a następnie podzielić na pół.

Podjęcie decyzji, co zabrać, a co zostawić może nie być łatwe, ale w końcu dojdziecie do punktu, w którym wasza walizka będzie zapełniona ubraniami, dodatkami i jeszcze zostanie miejsce na ewentualne zakupy, bo jak wiadomo z podróży zawsze przywozi się jakieś pamiątki, drobiazgi czy np. orientalne przyprawy.

Jak się pakować?

Dobrą zasadą pod kątem pakowania jest kierowanie się tym co zabralibyście na podobny wyjazd w Polsce, z małą poprawką, że zabieracie również te rzeczy, których zakup za granicą byłby zbyt drogi – np. kremy do opalania, podstawowe potrzebne leki.

Warto tutaj dodać, że jeśli wśród ubrań są stroje wymagające prasowania, raczej zostawcie je w domu (chyba że macie zamiar zabierać małe turystyczne żelazko, chociaż w większości hoteli spokojnie będziecie mogli pożyczyć takowe).
Pakowanie znacznie ułatwi lista niezbędnych rzeczy, którą warto zacząć sobie przygotowywać z wyprzedzeniem.

Przeczytaj również: Jak się pakować i nic nie zapomnieć?

W waszej walizce powinny się znaleźć tylko dwie pary butów (w przypadku wyjazdu latem lub w podróży do ciepłych krajów): klapki lub sandały oraz para wygodnych butów sportowych.

W przypadku plażowania – koniecznie przeczytajcie, jaka będzie plaża w pobliżu waszego hotelu, bowiem gdybyście odpoczywali w takim miejscu, gdzie znajdują się plaże kamieniste to przydadzą się wam także plastikowe buty do pływania i spaceru po plaży.

Oczywiście, jeżeli celem waszego wyjazdu jest zwiedzanie – to klapki zamieńcie na kolejną parę wygodnego obuwia, a jak trekking – to na buty górskie, itd.

Przed pakowaniem warto zapoznać się z prognozą pogody, jaką przewidują synoptycy na czas waszego urlopu, dzięki czemu będziecie mogli przygotować się na ewentualne załamanie pogody (kurtka chroniąca przed deszczem i wiatrem, ciepły polar).

Ile pieniędzy powinno się zabrać na wyjazd za granicę?

Turyści, którzy wyruszają w swoją pierwszą podróż nie zdają sobie sprawy, ile podróżowanie może kosztować – bagatelizują koszty, dlatego warto zawczasu ustalić kwotę, jaką zamierzacie przeznaczyć na wyjazd i skrupulatnie się jej trzymać.

W planie wydatków uwzględnijcie także ubezpieczenie podróżne. Wyjazd za granicę to czas, kiedy nasze zdrowie i życie mogą być zagrożone (w sumie jak wszędzie). Dlatego warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam ochronę medyczną, w razie potrzeby. Przed wyjazdem warto zapoznać się z zakresem ochrony ubezpieczenia, aby wiedzieć, jakie koszty będą pokrywane. Jest to o tyle ważne, że koszty leczenia za granicą – w zależności od zdarzenia – mogą iść w dziesiątki, a nawet tysiące złotych… A to właśnie ubezpieczenie jest niestety najczęściej bagatelizowaną kwestią przed wyjazdem.

Zachęcamy również, abyście się dowiedzieli ile kosztują poszczególne produkty w kraju, do którego się wybieracie (podstawowe produkty spożywcze, bilety komunikacji miejskiej, bilety wstępów). W poszukiwaniach bardzo pomocny jest internet, gdyż na różnych forach tematycznych podróżnicy dzielą się radami i wymieniają doświadczeniami.

Oczywiście w przypadku wyjazdu z biurem podróży do hotelu, gdzie będziecie mieć wszystko zapewnione (opcja all inclusive) tych wydatków będzie mniej, aczkolwiek coraz więcej krajów ma np. podatek turystyczny (m.in. Baleary, Grecja).

Ile pieniędzy zabrać na wakacje?

Najgorszy scenariusz, jaki się wam może przytrafić, to szybkie wydanie pieniędzy i wtedy nagle przychodzi chwila, gdy zdajecie sobie sprawę, iż nie macie ze sobą wystarczającej ilości gotówki – martwienie się o pieniądze zniszczy najwspanialszy wyjazd. Tak wiemy – w dzisiejszych czasach mamy karty płatnicze, aplikacje typu REVOLT, itd. ale… lepiej nie przekraczać budżetu, bo później włączają się wyrzuty sumienia.

Z pewnością rozsądne planowanie jest gwarancją udanych wakacji, dlatego jeśli nie dysponujecie wystarczającą kwotą na danych wyjazd (nie tylko sam przejazd i minimum na miejscu) to warto nieco opóźnić planowaną datę wyjazdu, aby potem w pełni skorzystać z miejscowych atrakcji, możecie nam wierzyć będzie to tego warte!

Pierwszy wyjazd za granicę i brak wiedzy na temat poszczególnych kosztów podróży

Z budżetem wiąże się kolejna kwestia, czyli brak znajomości realiów życia w danym kraju i prawdziwych kosztów. Przed podróżą koniecznie sprawdźcie, ile kosztuje, np. przejazd z hotelu na lotnisko (jeżeli nie macie transferu w cenie), jedzenie w restauracjach i lokalnych knajpkach (jeżeli nie macie pełnego wyżywienia w hotelu), gdyż dzięki temu nie dacie się oszukać.

Wiadomo, iż niektórzy żerują na niewiedzy nieświadomych turystów i np. żądają podwójną czy potrójną stawkę za lotniskową taksówkę, gdy można podróżować o wiele taniej (dobrze jest wstępnie zapytać o przewidywane koszty podróży). A może alternatywnie skorzystać z UBER-a?

Booking.com – rezerwacja noclegów przez internet

To samo dotyczy również noclegów. Czy naprawdę chcecie zarezerwować dość drogi hotel, gdy w okolicy znajduje się lokum o niższym standardzie, ale w cenie macie np. śniadanie i niekoniecznie musicie nocować jak gwiazdy filmowe (tu z pomocą przychodzą serwisy takie jak Booking.com, AriBnB).

Za dużo wcześniejszych rezerwacji

Wyruszając pierwszy raz za granicę, aby czuć się pewniej, chcecie mieć wszystko pod kontrolą, dlatego rezerwujecie każdy hotel, sporo wcześniej, wykupujecie wejściówki do najpopularniejszych atrakcji czy macie już nawet zarezerwowane miejsca w różnych restauracjach.

Niestety, niekiedy warto mieć pewną elastyczność, gdyż mogą wstąpić nieprzewidziane sytuacje – np. opóźnienie samolotu i wtedy wasz wykupiony bilet na transfer z lotniska do hotelu będzie nieważny. Zostawcie sobie także miejsce na spontaniczną zmianę planu podróży, bo czasem warto skorzystać z takich okazji, gdy tylko się one pojawią.

Biuro podróży – opcja na zorganizowany wyjazd

Pierwszy wyjazd za granicę z biurem podróży

Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż wyjeżdżając na wakacje za granicę po raz pierwszy możecie się czuć zagubieni, dlatego zdecydowaliście się na wyjazd z biurem podróży. Oczywiście, taka opcja jest bardzo bezpieczna, na miejscu jest (prawie) zawsze przedstawiciel biura – rezydent do waszej dyspozycji, dzięki czemu w sytuacji awaryjnej (choroba, nieszczęście) nie jesteście sami i możecie liczyć na czyjąś pomoc.

Urlop z biurem podróży czy na własną rękę – to zależy 😉

Tu w sumie dochodzimy do ważnej kwestii… ostatnio nie wszędzie biura podróży mają rezydentów, dlatego koniecznie sprawdźcie (jeżeli jest to dla Was ważne) czy taki rezydent będzie. Oczywiście mówimy o stacjonarnych pobytach. W przypadku wycieczek objazdowych taki pilot/ rezydent jest bezwarunkowo zapewniany.

Przeczytaj również: Czy warto na urlop jechać z biurem podróży

Warto wiedzieć, iż organizując wyjazd na własną rękę na ogół możecie sporo zaoszczędzić. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku rezerwacji wycieczek fakultatywnych na miejscu – te proponowane przez biuro podróży, z którym przyjechaliście, mogą być nieco droższe niż gdybyście kupili je u lokalnych touroperatorów. Zaletą wycieczek z biurem podróży jest posiadanie polskojęzycznego przewodnika, na co z pewnością nie możecie liczy decydując się na wyjazd z tamtejszym biurem.

Zbyt wielkie oczekiwania i chęć zobaczenia wszystkiego

Zapewne nieraz widzieliście oferty biur podróży w stylu „pięć krajów w ciągu 10 dni”. Niektórzy wybierając swoją wycieczkę kierują się zasadą „im więcej, tym lepiej”, ale nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Rozumiemy, iż jest to wasza wielka podróż za granicę i chcecie zobaczyć jak najwięcej –odhaczyć jak najwięcej krajów czy miast, w których byliście. Ale to jest ogromny błąd.

Przecież świat nie kończy się dziś i z pewnością będziecie jeszcze podróżować. Wszystkiego po prostu nie da się zobaczyć na raz! Warto zwolnić, poznać jeden lub dwa kraje, rozkoszować się miejscami i nową kulturą, a wasz apetyt będzie rósł w miarę jedzenia.

zwiedzanie, wakacje,
Zwiedzanie to jedna z opcji ciekawego spędzania czasu na wakacjach

Pierwszy wyjazd za granicę – zakupy pod wpływem chwili

Będąc pierwszy raz za granicą wszystko wydaje się inne, nowe, lepsze. Wtedy pojawia się kusząca pokusa, aby pewne przedmioty czy pamiątki zabrać ze sobą. Nie mówiąc już o najmłodszych, bowiem dzieciaki wchodząc do jednego ze sklepów z suwenirami nagle zapragną mieć wszystko – szklane kule, kubki z nazwą miejscowości, breloki czy inne zabawki.

Zalecamy rozwagę i przemyślenie zakupu. Nie dajcie się nabrać na typowe hasła reklamowe w stylu: „ta oferta jest specjalnie dla Ciebie”, „wyjątkowy rabat obowiązujący właśnie dziś”, itp.

Wenecja – ulica z pamiątkami – foto

W niektórych państwach (np. kraje arabskie) obowiązuje zwyczaj targowania się, dlatego pamiętajcie, iż ceny będą znacznie wyższe – korzystna cena to mniej więcej połowa zaproponowanej na początku kwoty. Jeśli kupujecie na bazarze starajcie się nie przejawiać waszego zainteresowania produktem, a spokojnie negocjujcie cenę.

Maroko – jakie pamiątki przywieźć – bazar , wyjazd 2011r.

Sporo możecie wydać także w trakcie prezentacji lokalnych produktów, np. w fabryce bawełny czy jedwabiu, w sklepie z oliwą z oliwek czy perfumerii, gdyż sprzedawcy potrafią nakłonić nas do nabycia różnych rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujecie. W trakcie zakupów bądźcie ostrożni – najlepiej nie pokazujcie, iż macie w portfelu sporą gotówkę (lepiej mieć dwa portfele- jeden schowany lub zostawiony w hotelu z częścią pieniędzy i drugi, z mniejszą kwotą).

Maroko – bazar handlowy – pamiątki – wyjazd 2011r.

Zalecane oraz wymagane szczepienia

Podróżując po Europie temat szczepień praktycznie nas nie dotyczy. W sytuacji jednak, kiedy planujecie dalsze wyprawy, koniecznie zapoznajcie się z zalecanymi, czy też obowiązkowymi szczepieniami. Warto pamiętać, iż do niektórych krajów nie zostaniecie wpuszczeni bez odpowiednich szczepień, potwierdzonych wpisem do specjalnej książeczki szczepień.

Termin ważności waszych dokumentów – sprawdź przed wyjazdem

Na koniec przypominamy, abyście wcześniej sprawdzili ważność waszych dokumentów, gdyż do niektórych państw jest wymagane, aby wasz paszport był przynajmniej 6 miesięcy ważny.

Karta EKUZ – to ograniczony dostęp do opieki medycznej

Jeśli podróżujecie po Europie to warto wyrobić sobie kartę ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ, aczkolwiek pamiętajcie, że świadczenia w ramach tej karty są na takim poziomie jak dla mieszkańców danego kraju, co nie jest jednoznaczne z takim zakresem jak w Polsce i wiele usług medycznych może być dodatkowo płatnych – dlatego zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego.

Przeczytaj również: Karta EKUZ – po co jest, gdzie wyrobić?

Mamy nadzieję, iż wasza pierwsza zagraniczna wyprawa będzie wspaniałym doświadczeniem i dzięki niej połkniecie podróżniczego bakcyla.

Wakacje w Bułgarii