Podróż kawą pachnąca...

Podróż kawą pachnąca...

Kawa jest nieodłącznym elementem życia prawie każdego z nas. Któż nie kocha jej wspaniałego aromatu i głębi smaku? Kto nie lubi tego uczucia, gdy siedząc przy filiżance kawy mamy wrażenie, że świat na chwilę się zatrzymał, że czas płynie jakby wolniej? Dla prawdziwych smakoszy kawa jest czymś więcej niż tylko napojem czy sposobem na zmęczenie. Ceremonia jej przygotowywania i picia to dla nich prawdziwa sztuka. Dlatego tak dużą wagę przywiązują do lokali, w których ją spożywają i często traktują te miejsca jak świątynie.

Wakacje w Turcji

Obecnie na świecie istnieją kawiarnie, których wystrój zachwyca i niekiedy przyprawia o zawrót głowy. Ich wnętrza to prawdzie perły architektury. Warto im się bliżej przyjrzeć, oczywiście przy filiżance aromatycznej, małej czarnej…
Mieszcząca się na czwartym piętrze 247- metrowego budynku słynnego nowojorskiego wydawnictwa – Conde Nast Kafeteria już samą swoją lokalizacją robi spore wrażenie. Znakomite menu i niebiański (dosłownie) wystrój wnętrza sprawiają, że każdego dnia przybywa jej nowych miłośników. Szklane ściany, oryginalne faliste kształty stolików i krzeseł, błękitna poświata i lustra zachwycają nawet najbardziej zagorzałych przeciwników sztuki współczesnej.

New York Cafe w Budapeszcie – to prawdopodobnie najpiękniejsza kawiarnia na świecie. Taką opinię zyskała dzięki swojemu barokowemu wystrojowi, który „przenosi” gości w świat eleganckich sal balowych emanujących wszechobecnym bogactwem i przepychem. Królują tu kryształy, marmury, sztukaterie, a nad głowami unosi się dekorowany XIX-wiecznymi freskami sufit. W takim miejscu można poczuć się niczym członek prawdziwej burżuazji.

fot. New York cafe Budapeszt/ By Yelkrokoyade (Own work) via Wikimedia Commons

Cafe Central to legendarna wiedeńska kawiarnia, która już od XIX wieku była miejscem spotkań wybitnych przedstawicieli świata sztuki, literatury, polityki i nauki. Jej wnętrza zdobią charakterystyczne marmurowe kolumny i bogato zdobione sklepienia. Przybyli goście mogą poczęstować się domowymi wypiekami, które dodatkowo podkreślają smak serwowanej tutaj kawy.

W Krakowie na uwagę zasługuje słynna Jama Michalika. To jedna z najstarszych kawiarni na mapie miasta. Swą sławę zawdzięcza nie tylko pysznym tortom czy sernikom, ale także goszczącym tu sławnym pisarzom i artystom. To właśnie w tym miejscu narodził się legendarny kabaret „Zielony Balonik” i także tutaj akcję swoich filmów umiejscowili Andrzej Wajda „Z biegiem lat, z biegiem dni” i Krzysztof Zanussi „Przed sklepem jubilera”.

Jedna z najsłynniejszych kawiarni Paryskich, La Closerie des Lilas, przyciąga turystów swoją cudowną atmosferą i profesjonalną obsługą. Chyba nie ma osoby, która wyszłaby z tego miejsca niezadowolona. Kawiarnia zyskała swą sławę głównie dzięki wizytom Ernesta Hemingwaya, który przesiadywał w niej godzinami, pisząc książki. Do tej pory przynajmniej raz w tygodniu spotykają się tu wybitni artyści i literaci.

fot. Kawiarnia Clos des Lilas Wiki/ By Ricce (Own work) [Public domain], via Wikimedia Common
Znajdująca się we włoskim Turynie – Cafe Torino to idealne miejsce dla wszystkich wielbicieli sztuki charakterystycznej dla czasów Belle Epoque (okres rozkwitu, postępu i spokoju w Europie, panująca w sztuce secesja i impresjonizm). Już od progu eleganckie meble i gustowne dekoracje wzbudzają zachwyt w oczach przybyłych gości. Wyjątkowy charakter tego miejsca podkreśla także doskonałe połączenie marmuru z ciemnym drewnem. Picie kawy w tak ekskluzywnym miejscu to prawdziwa przyjemność.

fot. Caffè Torino

A miłośnikom… czekolady polecamy Cacao Sampakę – uroczą kawiarenkę w sercu Barcelony. To prawdziwy raj dla łasuchów. Rosnące między stolikami drzewko kakaowca, gustowny, nowoczesny wystrój sprawia, że ochota na słodycze rośnie z każdą chwilą. Trudno się więc dziwić, że przybyli goście z takim entuzjazmem rozkoszują się oryginalnym połączeniem czekolady z czarnymi i zielonymi oliwkami czy nieskrywaną radością degustują się pyszną czekoladą z kawą.

Zatem nie pozostaje nic innego jak wyruszyć w fascynującą podróż i spędzić spokojny sobotni lub niedzielny poranek delektując się kawą w jednym z tych uroczych miejsc.

Wakacje w Bułgarii