Zmiany widać już od momentu jak zaczynamy planować naszą podróż. Dodajmy – zmiany na lepsze!
Większości z nas, podróże pociągiem kojarzą się zapewne z czasami kiedy do okienka po bilet stało się w taśmowych kolejkach, pociągi pozostawiały wiele do życzenia, a podróż tym środkiem transportu nie należała do najwygodniejszych. PKP jednak w ostatnim czasie przyśpieszyło ze zmianami na lepsze, a walka o klienta wyraźnie motywuje przewoźnika do dużych starań o Wasze portfele. Wyraźnie widać, że chce pozytywnie Was zaskakiwać praktycznie od pierwszego kontaktu.
Właśnie, zacznijmy od tego jak dzisiaj zaczynamy podróż PKP, czyli parę słów o wyborze połączeń i kupnie biletu.
Przykładowo chcemy pojechać pociągiem z Krakowa do Gdańska.
Najlepiej od razu skorzystać z internetu i wejść na stronę PKP www.pkp.pl, wybrać zakładkę “Rozkłady jazdy”, stację początkową i docelową, datę i godzinę odjazdu. Otrzymamy listę dostępnych połączeń z opcją kupienia biletu (płatności można dokonać przelewem lub za pomocą karty kredytowej). Bilet możemy wydrukować lub zapisać w komputerze, tablecie, itp. Dla kontrolera wystarczy możliwość zeskanowania kodu z biletu (jak nie mamy wydruku to możemy pokazać bilet na przykład na ekranie naszego telefonu).
Jakiś czas temu PKP udostępniło także specjalną aplikację na smartfony, dzięki której przez telefon możemy nie tylko sprawdzić połączenia, ale także kupić bilet. Aplikacja dostępna jest m.in. na androida. Dzięki takiemu rozwiązaniu, praktycznie w biegu na peron możemy zakupić bilet, aczkolwiek mamy nadzieję, że w przypadku wyjazdów urlopowych będziecie mieć swoje bilety odpowiednio wcześnie. Niemniej jednak, w sytuacji kiedy niestety wiemy, że spóźnimy się na nasz pociąg, to praktycznie od razu możemy znaleźć sobie następne połączenie i kupić bilet. O aplikacji, IC Mobile Navigator, bo o niej mowa, nieco więcej napiszemy przy innej okazji. Z pewnością jej dużą wadą jest konieczność założenia dodatkowego konta skyCash, a w opcji wskazanej na samym początku mamy kilka możliwości opłacenia zakupionego biletu – przelewem, kartą kredytową – w zależności od tego co jest dla nas w danym momencie wygodniejsze.
Warto w tym miejscu wspomnieć o możliwości sprawdzenia połączeń wchodząc na serwis www.maps.google.pl, gdzie wpisujemy miasto, do którego planujemy jechać, a następnie opcję wyznaczenia trasy skąd – w naszym przypadku z Krakowa. Jako wyniki pojawia się mapa z trasami przejazdu autem, ale i samolotem oraz pociągami – klikamy w trasę, którą chcemy odbyć podróż i dostajemy podpowiedzi połączeń PKP. Podpowiedzi pojawiają się tylko w sytuacjach jeżeli dane połączenie jest możliwe do zrealizowania przez dane formy transportu.
Będąc jeszcze na etapie planowania podróży, warto wspomnieć o innej aplikacji – Bilkom – która daje możliwość sprawdzania połączeń, opóźnień, ale nie umożliwia kupna biletu. Szczególnie wygodna jest przy częstych podróżach, może niekoniecznie urlopowych – ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy Wam nie wspomnieli także o tej aplikacji. Nie wymaga żadnego logowania, itd. Z pewnością może się przydać w trakcie urlopu, kiedy planujemy podróże pociągami między różnymi miastami np. planując jednodniowe wypady na zwiedzanie.
Oczywiście zawsze możemy udać się po wskazówki do okienka INFORMACJA, a następnie do kasy… ale trochę szkoda czasu, bo przecież można dzięki nowym rozwiązaniom trochę ułatwić sobie życie.
Przy tej okazji warto wspomnieć, że PKP premiuje tych, którzy zakupią bilety dużo wcześniej. Na naszym przykładzie, przejazd Pendolino z Krakowa do Gdańska może kosztować ok. 170 PLN, co stanowi bardzo mocno alternatywę do podróży chociażby samochodem.
Jak widzicie PKP przechodzi zmiany i coraz bardziej staje się dla klientów, a nie odwrotnie. Dlatego też warto sprawdzić opcję podróży pociągiem przy najbliższych planach wakacyjnych, a sami będziecie mogli się przekonać jak wygodnie obecnie można podróżować dzięki temu przewoźnikowi.
Może w następną podróż wyruszycie właśnie pociągiem?
Przy okazji, przeczytajcie również o czym koniecznie trzeba wiedzieć podróżując Pendolino!