Podróż poślubna - gdzie jechać na ten wyjątkowy urlop?

Podróż poślubna - gdzie jechać na ten wyjątkowy urlop?

Gdzie jechać w podróż poślubną, jak ją zaplanować, o czy pamiętać wybierając kierunek? Wiadomo, ślub i wesele to przełomowy moment w życiu każdej Młodej Pary. Organizacja uroczystości, przygotowania związane z całą oprawą tego wydarzenia, mogą być powodem zdenerwowania i licznych obaw, dlatego warto także pomyśleć o czymś przyjemniejszym, czyli podróży poślubnej. Jak najlepiej zorganizować wyjazd w ramach miesiąca miodowego, na co zwrócić uwagę i czego unikać? W naszym artykule znajdziecie garść bardzo przydatnych porad, dzięki którym wasza podróż poślubna będzie niezapomniana.

Wakacje w Turcji

Podróż poślubna będzie dla świeżo upieczonych małżonków doskonałą okazją, aby w końcu nacieszyć się swoją obecnością, przeżyć coś nowego, a także by odreagować stres związany ze ślubem. Z organizacją wyjazdu nie warto czekać na ostatnią chwilę, powinniście ją zaplanować wcześniej, aby uniknąć wszelkich napięć i niedopowiedzeń.

Podróż poślubna tuż po weselu czy nieco później?

Choć o podróży poślubnej często mówi się, iż jest to miesiąc miodowy, to rzadko która Młoda Para może sobie pozwolić na luksus takiego długiego wyjazdu. Po pierwsze takie wojaże wymagają ogromnych nakładów finansowych, po drugie trudno jest znaleźć pracodawcę, który pozwoliłby nam na tak długi urlop (często także sami nie mamy tylu dni wolnych, bo wcześniej wykorzystaliśmy je na organizację wesela, itp.). Z tego właśnie względu dużą popularnością cieszą się wyjazdy jedno, dwutygodniowe, a czasem nawet jedynie kilkudniowe czy weekendowe.

Gdy już wiecie, ile dni chcecie przeznaczyć na podróż poślubną pozostaje wam wybrać dogodny termin. Przede wszystkim musicie zdecydować, kiedy chcecie się wybrać na wypoczynek. Czy będzie to np. następnego dnia po weselu i ewentualnych poprawinach czy też chcecie kilka dni odpocząć i dopiero wtedy udać się w podróż. Zapewne wiele osób kojarzy znany z amerykańskich komedii romantycznych motyw, kiedy to młodzi tuż po weselu wyruszają w podróż ich życia. Rozwiązanie to nie jest tak do końca korzystne, bowiem po całonocnej imprezie możecie być przemęczeni, zatem nawet krótka podróż zamiast być dla was powodem radości i przyjemnością stanie się uciążliwym obowiązkiem, a przecież tego byście nie chcieli. Co więcej, wyjeżdżając tuż po ślubie musicie także mieć wcześniej spakowane walizki i bagaż podręczny, zatem oprócz planowania wesela i ślubu spada na was kolejne zadanie. Wierzcie nam, to wygląda dobrze jedynie na filmach!

Wyjazd kilka dni czy nawet kilka tygodni po weselu to druga opcja, która również ma swoich zwolenników. Przemawia za nią fakt, iż bez pośpiechu można skupić się na pakowaniu, macie już najbardziej emocjonujący czas za sobą, dlatego teraz na luzie będziecie przeżywać atrakcje podróży poślubnej.

Zdarza się także, iż podróż poślubna z różnych powodów odbywa się w znacznie późniejszym czasie. Jedną z przyczyn są warunki pogodowe, panujące w kraju, do którego chcecie się udać. Nasza rada – wybierając termin wyjazdu zwróćcie uwagę na średnie temperatury oraz opady deszczu, aby po przyjeździe nie okazało się, iż wasze rajskie wakacje zmienią się w koszmar, bo zamiast słonecznej pogody trafiliście na porę deszczową z huraganami, a wymarzony kierunek będzie kojarzył się wyłącznie z rozczarowaniem.

Gdzie jechać w podróż poślubną – egzotyka czy bliższe kierunki?

Wspólnie podejmijcie decyzję, dokąd chcecie wyjechać. Musi być ona przemyślana i przedyskutowana, tak aby obie strony były z niej zadowolone. Jaki kierunek wybierzecie, czy będzie to daleka, egzotyczna podróż, bliższe europejskie kierunki czy też może wolicie poznawanie Polski i pięknych zakątków?

Większość par z utęsknieniem czeka na swoją podróż poślubną i planuje spędzić ją w romantycznych i zapierających dech w piersiach zakątkach świata, dużą popularnością cieszą się np. Wenecja, miasto Romea i Julii – Werona, czy Paryż.

Wenecja – romantyczny rejs gondolką

Nowożeńcy chętnie korzystają także z egzotycznych wyjazdów do odległych krajów, po to aby przeżyć niesamowitą przygodę i aby wyjazd był niezapomnianym wrażeniem, tym bardziej, iż z założenia w podróż poślubną udajemy się raz w życiu. A do tego te piękne pamiątkowe zdjęcia, które będzie można oglądać po kilku latach!

Jakie miejsca polecane są na podróż poślubną?

Miejsc na świecie, które można wybrać w podróż poślubną jest niezliczona ilość i w sumie to ograniczać może was tylko budżet i wasza wyobraźnia. Są jednak kierunki, które bardzo mocno kojarzą się z wyjazdami na „miesiąc miodowy”.

Zdecydowanie polecane są takie kierunki (zaznaczmy, bardzo drogie…), jak Mauritius, Seszele. Jadąc tam, nowożeńcy mogą liczyć na dodatkowe zniżki i specjalne względy (konieczne jest jednak posiadanie przetłumaczonego na język angielski aktu małżeństwa). Ponadto Malediwy. Te kierunki to perełki do wyboru. Niestety dużym minusem są właśnie koszty.

Dominikana – Saona – wspólne wspomnienia, do których wrócicie z przyjemnością

Nieco tańsze, a także ciekawe kierunki egzotyczne na tą ważną podróż to Dominikana oraz Meksyk. W te miejsca najlepiej wybierać się w okresie listopad-marzec.

Nieco bliżej, bo w Europie na podróże poślubne polecamy Grecję – szczególnie bajkowe Santorini, cudowną Kretę. Nam również podobała się Majorka, gdzie można znaleźć przepiękne plaże i atrakcyjne plenery. W te miejsca najlepiej wybrać się w lecie, powiedzmy czerwiec – wrzesień (a jak możecie lub chcecie wybrać najlepszy czas – to polecamy głównie wrzesień).

Santorini – pięknie zawieszone na klifie białe domki – Fira

Pamiętajcie, czasami lepiej poczekać miesiąc, dwa czy więcej, ale mieć idealną pogodę i ominąć tłumy!

Majorka – plaża Platja de Muro – jedna z najpiękniejszych plaż

Jaki hotel wybrać na podróż poślubną?

Planując wyjazd, koniecznie zwróćcie – poza kierunkiem – uwagę na wybór hotelu. Coraz częściej można spotkać hotele wyłącznie dla dorosłych, albo przynajmniej ze specjalnymi strefami dla dorosłych. Niektóre hotele oferują nowożeńcom dodatkowe zniżki, gratisowe usługi, czy takie atrakcje jak pokoje z prywatnymi basenami (wspomniane Seszele, Mauritius).

Przeczytaj również: Hotel tylko dla dorosłych – co to oznacza?

W podróż poślubną często wybierane są także mniejsze, bardziej kameralne hotele, gdzie nikt nie powinien wam zakłócać wspólnie spędzanych chwil.

Ibiza – hotel Cala Blanca ze strefą tylko dla dorosłych

Podróż poślubna z biurem podróży a może na własną rękę?

Kwestią, którą także musicie omówić, jest to, czy swoją wycieczkę zorganizujecie sami czy z biurem podróży. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady, jednak naszym zdaniem ta druga opcja jest na pewno wygodniejsza, ale nierzadko zorganizowanie wyjazdu na własną rękę pozwala dostosować plan podroży do waszych indywidualnych.

Jeśli nigdy nie byliście za granicą to raczej nie warto rzucać się na głęboką wodę i porywać się na samodzielną organizację wyjazdu, wtedy lepiej zostawić to profesjonalistom – doświadczonym pracownikom biur podróży, którzy podpowiedzą wam, dokąd warto jechać.

Budżet na podróż poślubną

Wybierając konkretną ofertę biura podróży czy też samodzielnie organizując sobie pobyt musicie uwzględnić wasz budżet oraz to, ile pieniędzy chcecie (lub możecie) wydać. Niektórzy mają to szczęście, iż np. wśród prezentów ślubnych mogli znaleźć bony podarunkowe na organizację wycieczki, dzięki którym część podróży zostanie sfinansowana, albo mają hojnych gości.

Obiektywnie oceńcie wydatki, które będziecie musieli ponieść na miejscu – bilety wstępów, wizy, drobne zakupy (pamiątki, napoje, ewentualne wyżywienie). Jeśli podróżujecie z biurem podróży zapoznajcie się z dodatkowymi opłatami, które nie są uwzględnione w kosztach wyjazdu (np. opłata klimatyczna, napiwki dla obsługi czy lokalnych przewodników).

Podróż poślubna – gdzie jechać? Wiele zależ od budżetu, którym dysponujemy

Co chcecie robić w trakcie wyjazdu?

Ważne, abyście ustalili, w jaki sposób chcecie spędzać czas. Czy wasza podróż poślubna ma być pełna błogiego relaksu i odpoczynku w towarzystwie nowego małżonka, czy raczej okresem niezwykłych przygód, aktywności i adrenaliny? Zaprezentujecie partnerowi swoją wizję perfekcyjnego wyjazdu i wysłuchajcie, co druga strona ma do powiedzenia. Jeśli lubicie wylegiwać się na plaży w słońcu, a wasz małżonek woli poznawanie okolicy czy uprawianie sportu to czeka was pierwszy test – będziecie musieli wypracować kompromisowe rozwiązanie, np. część urlopu spędzicie na plaży, część zwiedzając. Jak słusznie stwierdził Alan Loy Mc Ginnis „Kochaj, szanuj i negocjuj!”

Najczęściej jednak podróż poślubna to czas, kiedy chcecie spędzić jak najwięcej chwil ze sobą, w spokojnym otoczeniu, z pięknymi widokami i wspaniałą pogodą.

Jakie atrakcje chcecie zobaczyć w trakcie podróży poślubnej?

Wasza podróż poślubna będzie idealną okazją do odkrywania nowych, nieznanych miejsc. Jeszcze przed wyjazdem wypiszcie wszystkie atrakcje turystyczne, które chcecie zobaczyć w danym mieście, regionie. Sprawdźcie także w jaki sposób możecie się tam dostać oraz w jakich godzinach i dniach dany obiekt jest udostępniony zwiedzającym – przeważnie, także za granicą, w poniedziałki muzea i obiekty zabytkowe są zamknięte. Warto przy tym zorientować się czy wstęp jest płatny, a jeśli tak to za ile. Takie informacje pomogą wam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W przypadku podróży zorganizowanej z biurem podróży możecie skorzystać z bogatej oferty wycieczek fakultatywnych. W planowaniu dodatkowych atrakcji nie przesadzajcie: z rana wyjazd do miasta, degustacja wina czy lokalnych specjałów, w międzyczasie lot balonem lub paralotnią, a na zakończenie dnia dyskoteka do białego rana – codziennie tak intensywnie spędzony czas może was zmęczyć i nie będziecie mieć czasu dla siebie!

Majorka – Deia – Trattoria Italiana, krótka przerwa w trakcie zwiedzania, planowanie kolejnych punktów wycieczki

Miejcie plan, ale pozwólcie sobie także na spontaniczność!

Dobrze jest mieć w głowie plan czy wizję idealnej podróży poślubnej, jednakże pamiętajcie, iż jest to także czas dobrej, spontanicznej zabawy, dlatego nie musicie się go sztywno trzymać. Jesteście młodym małżeństwem, dlatego najważniejsze jest, abyście nacieszyli się sobą, obecnością ukochanego, starajcie się chwytać dzień i pod żadnym pozorem nie psujcie sobie wypoczynku sprzeczkami. Postarajcie się, aby ten czas był prawdziwym miodowym miesiącem.

Czego unikać w trakcie podróży poślubnej?

1. Niebezpieczne miejsca

Wycieczka w niektóre regiony świata mimo pięknych widoków może okazać się koszmarem. Koniecznie sprawdźcie przed wyjazdem, czy w danym kraju w ostatnim czasie nie miały miejsca ataki terrorystyczne, zamieszki polityczne oraz czy teren nie jest zagrożony np. trzęsieniami ziemi czy tsunami. Ogólnie poczytajcie o bezpieczeństwie w danym miejscu oraz o tym co wolno, a czego nie. Na przykłada w Emiratach nowożeńcy mogą mieć wiele trudności z dopasowaniem się do lokalnych praw – nie można się trzymać za ręce, całować w miejscach publicznych – poczytajcie o tym!

2. Tylko jedna osoba jest zainteresowana takim wypoczynkiem

Problem ten omawialiśmy wcześniej – teraz jedynie przypominamy o kompromisie i złotym środku, tak aby wszyscy wrócili szczęśliwi. W innym przypadku szybko możecie popsuć ten wyjątkowy wyjazd.

3. Realizacja innych zadań, niezwiązanych z podróżą poślubną

Najgorszym scenariuszem, jaki może się wam przydarzyć to połączenie podróży poślubnej np. z podróżą biznesową czy też sympozjum lub szkoleniem. Taka opcja „2 w 1” pozornie ma same korzyści, jednakże czy jest tak faktycznie? Druga strona poczuje się odrzucona i mniej ważna, a przecież nie tak powinna wyglądać romantyczna podróż poślubna. Odradzamy także zabieranie ze sobą pracy – to jest czas waszego wypoczynku i jedyna taka okazja by przeżyć miłosne uniesienie!

Wasza podróż poślubna, niezależnie od tego, ile będzie trwała i gdzie się odbędzie, jest jednym z najpiękniejszych okresów w waszym życiu. Dzięki dobrej organizacji i pozytywnemu nastawieniu możecie sprawić, iż będą to niezapomniane chwile. Pamiętajcie, że to nie miejsce i pogoda odgrywają główną rolę, tylko łącząca was na wieki miłosna więź.

A może w ogóle całą przygodę zacząć już od ślubu w egzotycznym miejscu?

Ślub na Dominikanie – ceremonia na plaży (zdjęcie zrobiliśmy napotkanym nowożeńcom w lutym)

Mamy nadzieję, że wasz wspólny wyjazd po ślubie będzie wyjątkowy, jak również – stanie się dopiero początkiem wielu wspólnych wyjazdów (tak było w naszym przypadku!).

Wakacje w Bułgarii