Podróże kamperem

Podróże kamperem

Podróż kamperem to dla wielu osób synonim wolności, a urlop spędzony w tym hotelu na kółkach może być niesamowitą przygodą. Wakacje w kamperze kojarzą się przede wszystkim z amerykańskim filmami, bowiem to właśnie w taki sposób zazwyczaj odbywają się rodzinne wyjazdy. W Polsce wyjazdy kamperem z roku na rok zyskują coraz większą popularność.

Wakacje w Turcji

Jeśli i wy marzycie o wyjeździe to mamy nadzieję, że nasz artykuł jeszcze bardziej zachęci was do tego. Tym bardziej, że nie musicie od razu kupować takiego pojazdu, na początek można przecież skorzystać z wypożyczalni.

Jakie są zalety podróży kamperem?

Największą korzyścią podróżowania kamperem jest niezależność. Organizacja wypoczynku jest nieco łatwiejsza niż w przypadku tradycyjnego noclegu w hotelu czy hostelu, bowiem nie musicie zawczasu rezerwować miejsc, co więcej nie obowiązują was sztywne ramy czasowe dotyczące zakwaterowania (o czym wspominaliśmy w naszych wcześniejszych artykułach – kiedy zaczyna i kończy się doba hotelowa). Wyłącznie od was zależy, kiedy wyruszycie w dalszą podróż i jak długo chcecie zostać w jednym miejscu. Co więcej, w dowolnym momencie możecie wyznaczyć inną trasę i zmienić kierunek zwiedzania. Osoby wypoczywające w kamperze mogą poczuć prawdziwą wolność i związek z naturą, gdyż zazwyczaj pola kampingowe są malowniczo położone.

Podróżowanie kamperem jest także bardziej atrakcyjne pod względem finansowym, gdyż opłata za postój jest nieporównywalnie niższa niż nocleg w hotelu. Nawet w przypadku wynajmu pojazdu i podróżowania w maksymalnym składzie 6 osób (tyle podróżnych zazwyczaj mieści się do kampera) ceny są bardzo korzystne.
Kolejną zaletą jest pojemność kamperów. Często przed urlopem zastanawiamy się, czy uda nam się zmieścić do walizek wszystkie, naszym zdaniem, niezbędne rzeczy i jednocześnie nie przekroczyć limitu bagażu. Do kampera możemy zabrać o wiele więcej – ubrania, książki, laptopy, sprzęt sportowy, które z pewnością przydadzą się w trakcie dłuższej podróży. Kamperem bez problemu można też przewieść rowery, co szczególnie docenią fani tego sposobu spędzania wolnego czasu.

Czy podróżowanie kamperem jest wygodne?

Niektórych do tej formy wypoczynku zniechęca myśl o ewentualnych niewygodach – np. o korzystaniu z toalety na łonie natury czy ograniczony dostęp do prysznica. Nic bardziej mylnego! Mówiąc o kamperze, iż jest to mały domek na kółkach nie będziemy mijać się z prawdą, gdyż współczesne wozy są bardzo dobrze wyposażone, w tym mamy dostęp do butli gazowej, lodówki, wc czy ciepłej wody, czasem także do naszej dyspozycji jest ekspres do kawy. Bez obaw możemy stwierdzić, iż decydując się na podróż kamperem będziemy mieć zapewnione lepsze warunki niż w niejednym średniej klasy hotelu.

Wyjazd kamperem tylko latem? Niekoniecznie!

Nowoczesne pojazdy dają nieograniczone możliwości komfortowego podróżowania przez cały rok. W upalne dni przyjemny chłód zapewni nam wydajna klimatyzacja. Warto zwrócić uwagę, aby nasz pojazd był wyposażony w markizy (ścienne lub dachowe), które ochronią nas przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi: ulewnym deszczem czy grzejącym słońcem. W razie potrzeby wystarczy jednie rozłożyć markizę i dzięki temu mamy cień lub schronienie przed deszczem. Kamper sprawdzi się także w czasie ferii zimowych czy wypoczynku na stoku. Gdy chcemy wyruszyć w zimą podróż kamperem to koniecznie zadbajmy o to, by pojazd miał sprawne ogrzewanie, izolowany i podgrzewany zbiornik szarej wody, instalację na dodatkowy akumulator i izolowane przewody grzewcze. Obowiązkowo powinniśmy mieć także opony zimowe oraz łańcuchy śnieżne.

Kupić czy wynająć kampera?

Gdy planujemy naszą pierwszą podróż kamperem to lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie pojazdu. Skorzystajmy z usług dobrej, sprawdzonej wypożyczalni, w której wykwalifikowani pracownicy poradzą nam, jaki model będzie idealny dla osoby dopiero rozpoczynającej swoją przygodę z taką formą wypoczynku. Wypożyczenie kampera to także szansa na poznanie pojazdu i zdecydowanie się, czy nam i naszym bliskim odpowiada urlop spędzony w taki sposób.

Z kolei, jeżeli macie już kilka wypadów kamperem za sobą i wiecie, że to sprawia wam ogromną frajdę to warto rozważyć zakup pojazdu. Nabycie własnego auta da wam swobodę działania – możecie nim jechać, gdzie chcecie i kiedy chcecie bez ograniczeń, nie musicie dużo wcześniej rezerwować wybrany model auta w wypożyczalni. Co równie ważne – własny samochód urządzacie zgodnie ze swoim gustem, możecie dokonywać dowolnych zmian, ulepszeń tak, aby czuć się w nim, jak w domu.

Wynajem kampera – o czym należy pamiętać?

W internecie można znaleźć wiele firm oferujących wynajem kamperów. Zanim zdecydujemy się na wybraną wypożyczalnię koniecznie przeczytajcie opinie na jej temat lub jeśli macie znajomych wypoczywających w taki sposób zapytajcie ich o poradę. Wypożyczenie pojazdu wiąże się także z koniecznością uiszczenia zwrotnej kaucji oraz czasem także opłaty serwisowej (za uzupełnienie płynów eksploatacyjnych, mycie pojazdu, przegląd techniczny, itp.). Dodatkowo osoby korzystające z pojazdu płacą za oczyszczenie toalety oraz muszą oddać zatankowany samochód.

Podpisując umowę wynajmu pojazdu zwróćcie także uwagę na godzinę oddania auta, gdyż zwrot w innym czasie niż przewidywany może was także narazić na niepotrzebny wydatek. Nie wszystkie pojazdy na swoim wyposażeniu mają GPS, dlatego warto o niego zapytać lub też jeśli mamy takie urządzenie – to najlepiej zabierzcie go ze sobą.

Jakie prawo jazdy należy posiadać aby kierować kamperem?

Ostatnia, a tak naprawdę najważniejsza kwestia to prawo jazdy. Pamiętajcie, aby tuż przed wyjazdem kamperem czy zakupem takiego auta zorientować się, czy posiadacie odpowiednie uprawnienia zezwalające na poruszanie się takim pojazdem. Zazwyczaj wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B, gdyż w jego przypadku dopuszczalna masa całkowita pojazdu (wraz z ładunkiem i pasażerami) nie może przekraczać 3500kg. Jeżeli planujemy prowadzić pojazd o całkowitej masie powyżej 3500 kg, a nie wyższej niż 7500 kg to powinniśmy posiadać kategorie C1 lub C, powyżej 7500 kg niezbędne jest prawo jazdy kategorii C.

Podróż kamperem powinna być dobrze zaplanowana

W przypadku przejazdu kamperem koniecznie trzeba pamiętać o kilku najważniejszych zasadach dotyczących tej formy podróżowania. Szczególnie za pierwszym razem dobrze jest poczytać fora, skonsultować się ze znajomymi, którzy już jeździli kamperami, tak aby zabrać wszystko co jest niezbędne dla naszej wygody i bezpieczeństwa.

Kamper – mobilny dom

O czym pamiętać podróżując kamperem?

Koniecznie powinniście:

  • dobrze zaplanować drogę – wprawdzie mamy dużą elastyczność podróżowania (możemy jechać gdzie chcemy), ale warto jednak mieć w miarę nakreślony plan, tak aby zarezerwować sobie miejsca na kampingach. Pamiętajcie, że – szczególnie w sezonie – miejsc na kampingach może brakować, a dodajmy, że – wbrew powszechnej opinii – nie można w wielu krajach parkować kamperami gdzie się nam chce. Wręcz przeciwnie, do wielu miast nawet nie będziecie mogli wjechać kamperem i koniecznie trzeba będzie go zostawić na jednym z kampingów, a dopiero dalej udać się w podróż. Warto więc zapoznać się z lokalnymi przepisami krajów, przez które i do których będziecie się wybierać,
  • zabrać ze sobą podstawowy zestaw narzędzi – nie tyle do naprawy kampera jako takiego, ale drobnych napraw, ulepszeń samych elementów wyposażenia – markiz, schodków, krzesełek, mebli, itp.,
  • zrób rezerwacje na kampingach – tak jak pisaliśmy powyżej, szczególnie w sezonie letnim, miejsc na kampingach może brakować i konieczne jest wcześniejsze ich rezerwowanie,
  • mieć kopię kluczyków oraz dokumentów – pamiętajcie, że kamper to nie tylko Wasz środek transportu, ale także mobilny dom – dlatego dobrze go zabezpieczcie, ale też miejcie zapasowe kluczyki, kopię dokumentów z wypożyczalni, numery kontaktowe do wypożyczalni/ ubezpieczyciela, serwisu,
  • wybrać odpowiednie drogi – pamiętajcie, że zwykle nawigacja prowadzi po najszybszych lub najkrótszych drogach do celu, ale koniecznie podróżując kamperem musicie pamiętać, że taki prowadzenie przez nawigacje może nastarczać pewnych trudności – np. że drogi będą za wąskie. Dlatego zalecamy wybranie opcji „drogi główne”, bo mijanie się na wąskich serpentynach nie będzie należało do najprzyjemniejszych lub wycofywanie się z wąskich uliczek miasteczek może być mocno stresujące,
  • dodatkowy środek lokomocji – rowery będą idealne. Warto pamiętać o tym, tak jak wspomnieliśmy, że nie wszędzie można wjeżdżać kamperami i bez dodatkowego środka transportu będzie trudno zwiedzać najbliższą okolicę czy też interesujące nas miasteczka. Dlatego właśnie możecie zauważyć na kamperach, że wielu podróżnych ma rowery, na których mogą przemieszczać się po okolicy. Niektórzy także mają skutery, a w ekstremalnych przypadkach nawet dodatkowe auta na „holu”.
Kamping – miejsc nie zawsze starcza dla wszystkich

Podróż kamperem z pewnością będzie nowym, wspaniałym przeżyciem, a jeśli dobrze wybierzecie pojazd to gwarantujemy, iż na waszym urlopie będziecie się mogli cieszyć zasłużonym odpoczynkiem i poczuciem bezpieczeństwa bez względu na miejsce, w którym się zatrzymacie.

Wakacje w Bułgarii