Podróżowanie autostopem - o czym warto wiedzieć?

Podróżowanie autostopem - o czym warto wiedzieć?

Zwiedzanie świata autostopem to doskonały sposób na zawarcie nowych znajomości, odkrycie fascynujących, nieznanych miejsc, a przede wszystkim to możliwość przeżycia niesamowitej przygody, która na długie lata pozostanie w pamięci. To idealna okazja by poznać siebie, sprawdzić swoje umiejętności i możliwości, a także by nauczyć się działać spontanicznie i spojrzeć na podróżowanie z zupełnie innej, mniej wygodnej perspektywy. To jakby zagłębienie się w niesamowity proces podróżowania „od kuchni”.
Tak naprawdę to każdy, kto ma odrobinę odwagi, dużo energii i cieszy się dobrym zdrowiem może zostać autostopowiczem. Wystarczy pozytywne nastawienie i chęć przeżycia czegoś niezwykłego. Jednak warto pamiętać, że aby wyruszyć w tę fascynującą wyprawę trzeba najpierw dobrze się do tego przygotować.
Gdy podróżujemy autostopem po raz pierwszy lepiej wyznaczyć sobie krótszą trasę. Należy zdać sobie sprawę, że na początku nie posiadamy jeszcze kompletnej wiedzy, nie wiemy jak zachować się w niektórych sytuacjach, nie wykształciliśmy w sobie odpowiedniej dawki cierpliwości i pokory. Jeśli zaplanujemy dłuższy dystans, to wymagająca trasa i pewne początkowe niepowodzenia mogą nas skutecznie zniechęcić. Dlatego też warto wyznaczyć sobie cel odległy nie więcej niż 500 kilometrów od miejsca startu i najlepiej by trasa przebiegała w naszym kraju, szczególnie w przypadku osób, które nie znają biegle języków obcych. Najlepszy czas na takie podróże to miesiące wiosenne lub letnie, gdyż w przypadku podróży autostopem pogoda jest jednym z naszych największych sprzymierzeńców. Wiadomo, że gdy świeci słońce o wiele łatwiej jest czekać, czasem nawet długie godziny, na zatrzymanie się samochodu niż maszerować w chłodzie i strugach deszczu. Podróż najlepiej zaplanować na okres kilku dni, szczególnie gdy śpimy pod namiotem. Trzeba dać sobie trochę czasu na przywyknięcie do tego typu wojaży i stopniowo przygotowywać się do dłuższych wypraw.
Gdy trasa i termin wyprawy zostaną zaplanowane wystarczy przełamać się i ruszyć w  drogę. Oczywiście wiadomo, że podróż autostopem należy do jednego z najbardziej niebezpieczniejszych rozwiązań, jednak zachowując pewne środki ostrożności i kierując się zdrowym rozsądkiem i intuicją można uniknąć pewnych nieprzyjemnych sytuacji. Osoby, które nie lubią podróżowania w pojedynkę mogę zaprosić do wspólnej podróży przyjaciela lub poszukać współtowarzysza podróży na łamach Internetu, wówczas takie podróżowanie może okazać się nie tylko o wiele bezpieczniejsze, ale także i o wiele ciekawsze. Jednak tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Wiadomo, że przemieszczając się po świecie autostopem nie da się uniknąć wszystkich zagrożeń, jednak pamiętając o pewnych istotnych kwestiach można je skutecznie zredukować.
Trzeba pamiętać, że najważniejsze rzeczy czyli pieniądze i dokumenty zawsze należy nosić przy sobie, najlepiej ukryte gdzieś w ubraniu, plecak natomiast najlepiej trzymać między kolanami, nigdy nie należy zostawiać go w bagażniku. Podróżując trzeba uważnie obserwować otoczenie, jednak bez nadmiernej przesady, gdyż nerwowe rozglądanie się łatwo przykuje uwagę. Wsiadając do samochodu nigdy nie mamy pewności kim jest kierowca, dlatego zawsze w takiej sytuacji warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Gdy dana osoba nie wzbudzi naszego zaufania, wygląda niebezpiecznie lub dziwnie się zachowuje po prostu nie wsiadamy. Jednak nie zawsze warto kierować się stereotypami. Czasami mężczyzna w tatuażach może okazać się sympatycznym towarzyszem podróży, a  nie niebezpiecznym mordercą.
Podróżując warto mieć pewne zasady i się ich trzymać. Na przykład w przypadku kobiety, nie wsiadać do samochodu z dwoma mężczyznami, w  przypadku pary, gdy samochód ma tylko jedną boczną parę drzwi, dziewczyna powinna zająć miejsce na przednim siedzeniu, na wypadek gdyby chłopak wysiadł, a samochód nagle odjechał z piskiem opon z dziewczyną na tylnym siedzeniu. Warto również ustalić pewne znaki umowne w przypadku złych przeczuć lub pewnych obaw, tak by podróżujące w parach osoby mogły za ich pomocą swobodnie między sobą się porozumiewać. Można mieć również przy sobie w kieszeni gaz pieprzowy lub dezodorant w sprayu. Istnieje przekonanie, że najlepszą konfiguracją autostopowiczów jest para chłopak i dziewczyna. Taki układ wzbudza największe zaufanie wśród kierowców. Wsiadając warto zapamiętać markę i kolor samochodu, a także numery tablicy rejestracyjnej.
Jednak nie można nakręcać się nadmiernym strachem i wpadać w paranoję. Czasem warto zaufać ludziom i otworzyć się na nowe znajomości. Często wyimaginowane lęki i kreujące się w naszych głowach historie powodują, że ludzie boją się podróżować autostopem, a  kierowcy boją się zabierać stojących przy drodze autostopowiczów. W ten sposób tworzy się narastająca wzajemna antypatia, a ludzie zamykają się na siebie i wielokrotnie nie potrafią nawiązywać nowych znajomości. Nie każdy człowiek jest gwałcicielem i mordercą, odpowiednia doza zdrowego rozsądku i środków ostrożności powinna zagwarantować nam bezpieczną podróż.
Przed wyruszeniem na wyprawę warto sprawdzić wszelkie potencjalne trasy i szczegółowo przestudiować mapę. Lepiej jest wybrać dłuższą, lecz bardziej uczęszczaną trasę aniżeli tę wiodącą krótszą drogą. Trzeba też wciąć pod uwagę kilka możliwych ścieżek prowadzących do naszego celu. Mapa, która będzie nam najlepiej służyła to taka, która zawiera wyszczególnione drogi z poboczami, pełną numerację dróg, stacje benzynowe, a także schroniska młodzieżowe i pola namiotowe.
Przed wyjazdem warto odwiedzić różnego rodzaju strony internetowe i fora, na których autostopowicze wymieniają się cennymi wskazówkami, informacjami i poradami dotyczącymi zwiedzanych miejsc. No i oczywiście należy sprawdzić długoterminową prognozę pogody. Nawet gdy zapowiada się przepiękna aura, należy zabrać ze sobą coś przeciwdeszczowego. Pakując się warto pamiętać o wygodnym i pojemnym plecaku. Trzeba mieć na uwadze fakt, że będziemy go nosić ze sobą przez cały czas dlatego też niezwykle ważne jest by nie był zbyt ciężki i był optymalnych rozmiarów. Pakując się trzeba wszystko dokładnie zaplanować, ułożyć i porozkładać od najważniejszych rzeczy do tych mniej ważnych, tak by szukając czegoś na przydrożnym parkingu nie musieć wypakowywać całego „dobytku”. Wartościowe rzeczy, na przykład aparat fotograficzny trzeba odpowiednio zabezpieczyć, tak by nie uległy zniszczeniu. Możemy również osłonić zawartość naszego plecaka rożnego rodzaju foliami, by nie zamokły w czasie ulewnego deszczu. Wygodne buty, zestaw do spania, coś ciepłego, odblaskowego i przeciwdeszczowego oraz czapka z daszkiem to niezbędne atrybuty każdego autostopowicza.
Trzeba pamiętać, że również naszym zadaniem jest wzbudzenie zaufania u potencjalnego kierowcy. Dlatego tak ważny jest nasz ubiór, który wywiera na kierowcy pierwsze wrażenie i sprawia, że podejmuje on decyzję o zatrzymaniu się. Czyste, schludne ubrania wzbudzają o wiele większe zaufanie aniżeli czarne stroje, glany czy kaptury. Nasz plecak powinien być widoczny, gdyż daje jasny sygnał, że wybieramy się na wyprawę i jesteśmy podróżnikami, co dodatkowo wzbudza pozytywne emocje. Podróżując za granicą można pomyśleć o jakiś elementach związanych z Polską, gdyż istnieje możliwość, że kierowca okaże się polskim turystą i jest duże prawdopodobieństwo, że zatrzyma się na widok rodaka.
Bardzo ważną kwestią podczas łapania stopa jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej wybrać takie, z których jesteśmy dobrze widoczni i gdzie samochody muszą jechać w miarę wolno na przykład za skrzyżowaniem czy światłami. Dobre warunki do zatrzymania stwarzają także zatoczki i pobocza. Trzeba jednak pamiętać aby nie łamać przepisów ruchu drogowego i nie ustawiać się w nieodpowiednich, zagrażających niebezpieczeństwu miejscach, na przykład przy linii ciągłej, przed mostami, wiaduktami czy tunelami. Łapanie stopa na autostradach i drogach ekspresowych jest zabronione. Pozostają jedynie stacje benzynowe, restauracje oraz parkingi, czyli miejsca, w których możemy poprosić o  podwiezienie.

Wakacje w Turcji
fot. Autostopowicz, pixabay

Bardzo popularne jest także zatrzymywanie za pomocą kciuka, jednak coraz częściej jest ono zastępowane prze otwartą dłoń. Kciuk w niektórych krajach może być uznany za obraźliwy gest, natomiast otwarta dłoń zawsze jest wyrazem szacunku. Niezwykle popularna jest też metoda z kartkami i wypisanymi na nich nazwami miejscowości.
Gdy w końcu się uda i zatrzyma się upragniony, wyczekany samochód, pamiętajmy przede wszystkim o naszym bezpieczeństwie i upewnijmy się czy dany kierowca jest godny zaufania i czy nie mamy złych przeczuć. Gdy wszystko wydaje się być pozytywnie, sprawnie i szybko wsiadamy do środka tak, by sprawić kierowcy jak najmniej kłopotu.
Na końcu warto poruszyć również kwestię finansową. W większości przypadków autostopowicze podróżują za darmo, gdyż wiadomo, że chodzi tu przede wszystkim o  oszczędności. Jednak kulturalne zachowanie wymaga, abyśmy mieli przygotowane pieniądze „na wszelki wypadek”. Jednak zazwyczaj wystarczy serdeczne podziękowanie za wspólną podróż.
Wyprawa autostopem do niesamowite przeżycie i niezwykłe doświadczenie, które pozwala na poszerzenie horyzontów, poznanie nowych tradycji, kultur, zwyczajów, odkrywanie przepięknych miejsc i kształtowanie naszego charakteru. To zmierzenie się ze swoimi słabościami, lękami, a także rodzaj wewnętrznego przełamania i nabrania odwagi. To doskonała lekcja cierpliwości i pokory. Podczas takiej podroży, poznajemy niezwykle ciekawych ludzi. Wielogodzinne rozmowy z nimi wzbogacają naszą osobowość, sprawiają, że stajemy się zupełnie innymi, otwartymi na świat podróżnikami, którzy wielokrotnie przełamują stereotypy i potrafią cieszyć się obecności i odmienności osób z różnych zakątków świata. Podczas takich wojaży warto chłonąć piękno każdej z chwil i doceniać każdy moment tej niesamowitej wyprawy, gdyż podróż autostopem do prawdziwa przygoda naszego życia.

Wakacje w Bułgarii