Podróżowanie samemu, a może w czyimś towarzystwie? Powszechnie przyjmuje się, iż jeśli już wybieramy się w podróż to raczej z kimś: przyjaciółmi, znajomymi, rodziną. Wyjazdy w pojedynkę wzbudzają zdziwienie i od razu pojawiają się pytania: „to nie chciał nikt z Tobą jechać??”. A przecież wiele osób chodzi samotnie do kina, do restauracji, dlaczego mieliby nie udać się na urlop także solo? Jakie są zalety i wady podróżowania bez towarzystwa i czy zawsze jest to korzystne i bezpieczne? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w dalszej części naszego artykułu.
Dlaczego decydujemy się na wyjazdy bez towarzystwa?
Powodów, dla których ludzie wyruszają w samotną podróż może być wiele. Jedni chcą zapomnieć o obecnej, niekorzystnej sytuacji np. w pracy czy też w domu, wyleczyć zranione serce po rozstaniu, czy też zawiedzionych, niespełnionych planach (nieciekawa praca, frustracja). Inni natomiast pragną – jak bohaterka książki i filmu „Jedz, módl się i kocha” – odnaleźć siebie i swoją drogę. Są też tacy, którzy przyzwyczaili się do samotnego spędzania czasu wolnego, cenią sobie niezależność i nie chcą lub też nie potrafią się dogadywać z innymi. Może też być i tak, iż wcale nie chcemy podróżować w pojedynkę, ale gdy za kolejnym razem przyjaciele wystawią nas do wiatru, podając tysiące wymówek, samotny wyjazd stanie się najlepszym rozwiązaniem.
Podróż bez towarzystwa może być naprawdę wspaniałą przygodą, a na potwierdzenie tej tezy pragniemy przedstawić 5 powodów, dla których warto od czasu do czasu podróżować samemu. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem.
1. Samotne podróżowanie pozwala nam na lepsze poznanie siebie.
Jeśli zależy wam na poznaniu własnego charakteru, odkryciu nowych cech, o których wcześniej nie mieliście pojęcia, to samotna podróż będzie najlepszą ku temu okazją. Bycie zdanym na samego siebie w niecodziennych okolicznościach i miejscach uwidoczni wiele nowych aspektów naszej osobowości. Niestety, w trakcie takiej podróży także nasze lęki mogą być bardziej widoczne. Z pewnością dużo czasu, jaki spędzimy sami ze sobą pozwoli na „wewnętrzny dialog” i przemyślenia, na które zazwyczaj nie macie czasu.
2. Podróż bez towarzystwa zmienia nasz punkt widzenia i myślenia.
Samotna podróż do nowego miejsca pozwoli nam spojrzeć na codzienne życie czy problemy (np. w związku) z innej perspektywy, a dawne zmartwienia i kłopoty, które wydawały się nie do pokonania teraz stracą na znaczeniu. Podróżowanie skłoni nas również do przemyśleń, a w efekcie także do zmian. Bardzo często samotne podróżowanie jest idealnym sposobem, aby na krótki czas wydostać się z sytuacji, gdy mamy ochotę „rzucić wszystko i wyjechać”. Wiadomo, iż za sprawą podróży nasze troski nie znikną, ale po powrocie z urlopu będzie nam łatwiej podejmować bezpieczne decyzje i znajdować rozwiązania.
3. Poprawiają się umiejętności społeczne.
Przebywając cały czas samotnie w końcu będziemy chcieli z kimś porozmawiać, chociażby o pogodzie, dlatego nawet osoby nieśmiałe, unikające rozmów z obcymi przełamią wewnętrzną barierę i zapragną porozmawiać z nieznajomymi. Zazwyczaj miejscowi są bardzo chętni do nawiązania kontaktu z samotnie podróżującymi turystami, co może warto wykorzystać?
4. Możliwość realizowania wyłącznie swoich marzeń i planów.
Podróż w pojedynkę umożliwia zrealizowanie wyłącznie własnych planów i zamierzeń. Nie musimy się godzić na kompromisy, mamy okazję do zrobienia dokładnie tego, czego pragnęliśmy w dogodnym dla nas miejscu i czasie. Chcemy zwiedzać muzeum zamiast plażować się? Nie ma sprawy! A może buszowanie po centrum handlowym lub bazarku z lokalnymi produktami. Nie ma nikogo, kto będzie narzekał na zmarnowany (jego zdaniem) dzień. Według własnego uznania możecie ustalić własny rytm dnia – pobudka o 12? Czemu nie! Jedyne ograniczenia wynikają z waszej woli. Samotna wyprawa będzie niepowtarzalną okazją, aby cieszyć się tym, co sprawia wam prawdziwą przyjemność.
5. Samotna podróż przynosi najczęściej zapomnienie o codzienności.
W trakcie podróży w pojedynkę, niezależnie czy odbywa się ona po Polsce czy też gdzieś na drugim krańcu świata, zapominamy o dotychczasowym życiu i rutynie dnia codziennego. Co ważne, nie ma nikogo, kto mógłby nam o niej przypomnieć, inicjując rozmowy o pracy, rodzinie czy naszych planach. Jesteśmy anonimowi w nowym miejscu i to wyłącznie od nas zależy, czy chcemy się podzielić z innymi wiedzą o sobie.
Samotne podróżowanie a bezpieczeństwo
W trakcie samotnego wyjazdu należy pamiętać, iż w pojedynkę jesteśmy bardziej narażeni na niebezpieczeństwo. O jakich zasadach należy pamiętać na urlopie solo?
Bieżący kontakt z bliskimi
Osoby podróżujące w pojedynkę na własną rękę powinny pamiętać, aby przed wyjazdem poinformować bliskich o trasie swojej wyprawy, planowanych miejscach pobytu, tak aby ktoś z najbliższego otoczenia wiedział, gdzie się zatrzymujecie, a jeśli się przemieszczacie, odzywajcie się co kilka dni i dajcie znać, gdzie jesteście. Nie muszą to być szczegółowe raporty, ale krótkie informacje, dzięki czemu w razie nieprzewidzianej sytuacji będziecie mieć pewność, iż ktoś będzie was szukał czy też zorganizuje pomoc.
Mały, lekki bagaż
Ograniczcie wagę bagażu, z którym planujecie podróżować. Po pierwsze dlatego, iż sami będziecie go musieli nosić, więc jego waga nie powinna przekracza waszych możliwości. W przypadku krótkich, kilkudniowych wyjazdów spokojnie wystarczy wam bagaż podręczny z niezbędnymi artykułami. Mniej bagażu to także łatwiejsze dbanie o to aby czegoś nie zgubić, albo aby ktoś wam tego bagażu nie ukradł.
Przeczytaj również: Jak nie stracić bagażu w pociągu?
Gdzie nie podróżować samemu (szczególnie ważne dla kobiet)?
Pamiętajcie, iż podczas samotnych wypraw niezbędna jest nieco większa ostrożność niż zazwyczaj. Na przykład do niektórych krajów odradza się paniom organizację samotnego wyjazdu. International Women’s Travel Center stworzyło listę takich najbardziej niebezpiecznych krajów dla kobiet – w rankingu, wśród 10 takich państw pojawiają się: Indie, Arabia Saudyjska, Kolumbia, Wenezuela czy tak popularna wśród polskich turystów Turcja oraz Egipt.
Samotnie podróżujące panie mogą się tam spotkać z natarczywymi propozycjami, poszturchiwaniem czy podszczypywaniem w miejscach publicznych, również na terenie hotelu mogą się one zetknąć z licznymi „adoratorami” wśród hotelowej obsługi.
W innych krajach postarajmy się zachować zdrowy rozsądek w trakcie np. nocnych czy wieczornych spacerów. Jeśli macie wątpliwości czy można zaufać komuś, kto wydaje się podejrzany lub też czy odwiedzenie jakiegoś miejsca jest dobrą decyzją, lepiej się niepotrzebnie nie narażać.
Rozrywki i używki, ale z rozwagą!
Wiele osób twierdzi, iż w wakacje czy na urlopie można pozwolić sobie na więcej. Oczywiście, ale to nie zwalnia nas z bycia uważnym. Szczególnie jest to ważne, gdy podróżuje się solo i nikt nie może nam zwrócić uwagi czy przypilnować. W samotnej podróży musimy liczyć przede wszystkim na siebie. Osoba na kacu czy pod wpływem innych używek jest bardzo łatwym celem na przykład dla złodzieja.
Kopie/ zdjęcia dokumentów
Wiemy, iż czasem nie należy wywoływać wilka z lasu, ale w razie gdybyście stracili paszport albo inny dokument tożsamości warto mieć zrobioną papierową kopię dokumentu ,czy też zdjęcie w telefonie. Nie w każdym miejscu na świecie jest polska ambasada, a kopia dokumentu może nam bardzo pomóc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z tym przykrym zdarzeniem.
Pieniądze i wydatki pod kontrolą
Złota zasada, którą należy stosować także w przypadku wypoczynku w większej grupie czy z rodziną głosi, iż pieniądze powinny być trzymane w różnych miejscach: część na karcie bankomatowej, część w gotówce, część np. w depozycie w hotelu. Dzięki temu będziecie mieć czym zapłacić w razie kradzieży, czy zgubienia portfela. Podróż w pojedynkę wymaga od nas wyjątkowej kontroli nad wydatkami, bowiem w razie awaryjnej sytuacji nikt nie poratuje was szybkim zastrzykiem gotówki.
Plan B w razie nieprzewidzianych okoliczności
Choć tuż przed podróżą przygotowaliście i opracowaliście dokładny plan wycieczki to nie musicie się go kurczowo trzymać. Warto być elastycznym i otwartym na zmiany, które mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Nie zakładajcie, że wszystko wyjdzie dokładnie tak, jak wymyśliliście, a w zanadrzu miejcie plan B, to da wam poczucie bezpieczeństwa.
Dodatkowe opłaty dla osób samotnie podróżujących z biurem podróży
Osoby podróżujące w pojedynkę z biurem podróży muszą być przygotowane, iż organizator może zażądać dopłaty za możliwość zakwaterowania w jednoosobowym pokoju. Taka dopłata może sięgać ok. 30% ceny całej imprezy. Kilka lat temu touroperatorzy wprowadzili pewne udogodnienie, bowiem osoby samotnie podróżujące mogą zostać dokwaterowane do innego turysty i tym samym są zwolnione z dopłaty do “jedynki”. Takie rozwiązanie nie jest jednak idealne, bowiem zamieszkanie z nieznajomym, mającym swoje przyzwyczajenia i nawyki może okazać się dla obu stron dość kłopotliwe…
Na koniec, w sumie to co najważniejsze, decydując się na samotny wyjazd musicie myśleć tylko o sobie i przewidywać wszelkie okoliczności, które mogą was spotkać i być przygotowanym na radzenie sobie w pojedynkę.