Podróżowanie tylko z bagażem podręcznym

Podróżowanie tylko z bagażem podręcznym

Gdy planujemy wyjazd jednym z czynników, który determinuje całą organizację jest budżet. Wiele osób, aby znacznie obniżyć koszty podróży, zwłaszcza lotniczej, całkowicie rezygnuje z bagażu rejestrowanego. Oczywiście mówimy tutaj o tanich liniach lotniczych, ponieważ w czarterach zawsze macie bagaż główny w cenie.

Wakacje w Turcji

2-tygodniowa podróż tylko z bagażem podręcznym? Choć wydaje się to niemożliwe, to wierzcie nam, iż naprawdę da się przeżyć bez wielu niepotrzebnych rzeczy. Brak bagażu rejestrowanego ma szereg zalet. Nie będziecie musieli czekać w długich kolejkach do odprawy, a później nerwowo zerkać na taśmę, czy wasz bagaż właśnie jedzie. Macie także pewność, iż w trakcie urlopu nie zostaniecie bez szczoteczki do zębów i bielizny, bo gdy wszystkie rzeczy spakowaliście do bagażu podręcznego to nie musicie się obawiać zgubienia bagażu głównego. Jakie są korzyści podróżowania wyłącznie z bagażem podręcznym – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. Dlaczego warto podróżować z bagażem podręcznym?

Podróż z samym bagażem podręcznym jest tańsza.

Jeśli podróżujecie na własną rękę i rezerwujecie bilety lotnicze to często za bagaż rejestrowany musicie dodatkowo zapłacić – i to niemało! Zabieranie torby podręcznej na pokład jest w większości linii bezpłatne, dlatego warto to wykorzystać. W zależności od przewoźnika, wasz bagaż główny ma określoną, maksymalną wagę, problem pojawia się, gdy lecicie różnymi liniami, mającymi różny limit. Osoby, które miały okazję przepakowywać się przy ladzie do odprawy, pod ostrzałem potępiających, a jednocześnie ciekawskich spojrzeń innych pasażerów, doskonale wiedzą o czym mowa. Dlatego może czasem lepiej mieć ze sobą tylko mniejszy bagaż podręczny? Już widzimy uśmiech na twarzy, szczególnie czytelniczek! Spakować się do małego bagażu, na cały urlop…?!

Jaki bagaż podręczny do samolotu?

Zabranie jedynie bagażu podręcznego opłaca się zwłaszcza podróżnym, którzy zamierzają korzystać z lotów wewnętrznych, np. po Azji, gdyż cena biletu jest naprawdę niska, jednakże w momencie podróży z bagażem rejestrowanym koszt będzie istotnie wyższy. Warto spokojnie przeanalizować wydatki, bo może opłaty związane z bagażem rejestrowanym moglibyście lepiej spożytkować – np. na bilety wstępu do muzeum czy kolację w dobrej, lokalnej restauracji.

Podróż wyłącznie z bagażem podręcznym jest szybsza

Jak to szybsza, samolot leci szybciej, czy co? Tak jak na początku wspomnieliśmy, podróżując bez bagażu rejestrowanego zaoszczędzamy nie tylko pieniądze, lecz również czas.

Po pierwsze, nie musicie przyjeżdżać na lotnisko ok. 2 godzin przed wylotem, wystarczy jedynie ok. 40 min, by przejść przez bramkę kontroli osobistej. Tym samym macie pewność, iż nie utkniecie w kolejce do odprawy bagażu rejestrowanego. Należy jedynie pamiętać, aby odprawić się online lub w specjalnych automatach na lotnisku.

Przeczytaj również: Bagaż podręczny – co można wziąć do samolotu?

Po drugie, po wyjściu z samolotu nie musicie czekać aż pojawi się wasz bagaż. Idziecie prosto do wyjścia, a zatem często oznacza to zaoszczędzenie około 30 minut (lub dłużej), dzięki czemu wcześniej pojedziecie do miasta czy bez pośpiechu zajmiecie miejsce w busie transferowym.

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest łatwiejsze

Jeden bagaż, który macie zawsze przy sobie jest gwarancją, iż linie lotnicze na pewno go nie zgubią lub też nie uszkodzą, co jest szczególnie ważne dla osób, które zdecydowały się na lot tranzytowy. Nie musicie się martwić, czy wasz bagaż został dostarczony do właściwego samolotu, ani też sprawdzać, w jakim jest stanie. Pakując się w jedną torbę podręczną (czy np. walizkę kabinową) możecie bez stresu i obaw podróżować, bo najważniejsze rzeczy macie zawsze ze sobą.

Jaki bagaż do samolotu – walizka, a może plecak?

Jeden bagaż to wygoda dla podróżujących

Bagaż podręczny i nic więcej? Gdy zaplanowaliście wyprawę nastawioną typowo na zwiedzanie to jeden bagaż będzie doskonałym udogodnieniem, bowiem nie musicie szukać przechowalni bagażu czy też ciągnąć za sobą wszędzie ogromnych walizek. Przemieszczanie się z bagażem podręcznym jest bardzo sprawne. Warto dodać, iż z plecakiem na plecach podróżuje się też łatwiej, szczególnie gdy dociera się do terenów, gdzie nie ma dróg. Posiadanie jednego bagażu docenią także podróżni, którzy muszą pokonywać większe odległości na piechotę czy też będą zmuszeni kawałek podbiec, np. do autobusu.

Bezpieczniej z jednym bagażem

Mając plecak czy niewielką torbę podróżną minimalizujemy niebezpieczeństwo kradzieży, gdyż łatwiej jest się skupić na pilnowaniu jednej rzeczy, a nie dwóch. W razie potrzeb możecie zabrać ze sobą niewielką „nerkę” na drobiazgi, pieniądze czy dokumenty. Aczkolwiek ważne rzeczy lepiej mieć schowane tak, aby nie zwracały uwagi – my osobiście z tymi nereczkami to byśmy uważali.

A może torba jako bagaż podręczny?

Jak się spakować do bagażu podręcznego?

Każdy podróżnik ma swoją metodę pakowania. Backpackersi często swoje ubrania zwijają, natomiast biznesmeni – składają (niektórzy podobno przekładają nawet złożone w kostkę ubrania chusteczkami), ale najlepszą metodą, dzięki której zaoszczędzimy sporo miejsca w walizce jest składanie kilku rzeczy naraz (położonych równo jedna na drugiej). Technika ta opiera się na wyborze przedmiotu, który posłuży za rdzeń – może to być na przykład kalendarz. Kolejnym krokiem jest owinięcie go w ubrania. Niestety, taki sposób pakowania ma zasadniczą wadę – aby wyciągnąć jeden T-shirt, trzeba zniszczyć, rozpakować misternie przygotowany pakunek. W trakcie pakowania dobrze jest tak umieścić przedmioty, aby ciężkie rzeczy znalazły się na dnie i bardziej z tyłu niż z przodu, a lekkie na samej górze.

Co można zabrać jako bagaż podręczny?
Większość podróżnych zabiera ze sobą dużo więcej przedmiotów, które tak naprawdę nie będą potrzebne. Jeśli wybieracie się na intensywne zwiedzanie to nie ma sensu pakować kilku grubych powieści, bo i tak nie będziecie mieli ani czasu, ani siły na ich czytanie – jedna książka w zupełności wystarczy, a już idealną opcją jest posiadania czytnika ebooków lub aplikacji z audiobookami (np. Storytel).

Podpowiadamy jak się pakować
Jak się pakować?

Przed rozpoczęciem pakowania polecamy zrobienie listy rzeczy, które chcecie zabrać i podzielcie je na kategorie „niezbędne”, „przydatne” i „dodatki”. Jeśli lista jest na tyle krótka, że wszystkie zmieszczą się do torby podręcznej to macie szczęście. Jeśli nie, przedmioty z dołu listy zostawcie w domu. Dzięki takiej liście na pewno nie zapomnicie niczego. Jeśli nawet, to mając paszport, najważniejsze dokumenty podróżne oraz kartę kredytową lub gotówkę na pewno sobie poradzicie, gdziekolwiek się nie udacie.

Przeczytaj również: Jak się pakować?

Przed wyjazdem warto sprawdzić prognozę pogody, aby mniej więcej wiedzieć, jakiej pogody możemy się spodziewać na miejscu. Jak wiadomo, gdy lecicie w tropiki, to zabierzecie przede wszystkim lekkie, przewiewne i letnie ubrania. Wyjazd do krajów, w których lubi padać wiąże się z zapakowaniem ubrania odpowiedniego na deszcz. Najcięższe i największe ubrania (kurtki, swetry, długie spodnie, obuwie sportowe pełne) załóżcie na siebie – być może nie będzie to zbyt wygodne, ale zaoszczędzicie sporo miejsca w bagażu podręcznym. Należy jeszcze dodać, że odzież najlepiej wcześniej dobrze wyprasować, gdyż dzięki temu ubrania lepiej się składają i zajmują mniej miejsca. Jeśli zabieracie ze sobą drugą parę obuwia krytego to do ich środka możecie wsadzić drobne przedmioty czy bieliznę, np. skarpetki.

Pamiętajcie, aby wasz bagaż podręczny sam w sobie był dość lekki i umożliwił łatwe schowanie pod fotelem na pokładzie samolotu. Musi też oczywiście odpowiadać wymiarom narzucanym przez linie lotnicze. O innych wymaganiach dotyczących tematu bagażu możecie przeczytać w naszym wcześniejszych wpisach – bagaż podręczny.

Wakacje w Bułgarii