Od ponad roku zmagamy się z pandemią COVID. Nasz świat został wywrócony do góry nogami, a podróżowanie czy planowanie letniego urlopu stało się niezwykle skomplikowane i nieprzewidywalne, bo aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie zmienia się tak dynamicznie, że trudno ocenić, jak będzie wyglądała np. za 2 tygodnie czy za miesiąc. Czy zatem również w tym roku musicie zostać w domu, rezygnując z wyjazdu? Oczywiście, że nie!
Organizując swój zasłużony wypoczynek za granicą, musicie zwrócić uwagę na nowe okoliczności, by zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich. Podejdźcie do tematu z „głową”, skrupulatnie analizując różne aspekty, aby ograniczyć ryzyko w każdy możliwy sposób.
W naszym wpisie podpowiemy, jak zaplanować wakacje za granicą w dobie koronawirusa.
Jeszcze parę lat temu nie wyobrażaliśmy sobie noszenia na co dzień maseczek, przestrzegania dystansu społecznego czy też rezygnacji z uścisków i przytulania na przywitanie ze znajomymi. Gdy przeglądacie zdjęcia z dawnych podróży z pewnością zastanawiacie się, kiedy wróci normalność?
Obecnie w przypadku organizacji wyjazdu najlepiej sprawdzi się polskie przysłowie: „jak się nie ma, co się lubi, to się lubi co się ma”, a zatem po prostu musimy dostosować swoje potrzeby do zaleceń higienicznych i przepisów obowiązujących w Polsce i w kraju, do którego zamierzacie się udać.
Bezpieczeństwo i sytuacja wirusowa w kraju, do którego jedziecie na urlop
Pierwszym kryterium, na jakie musicie zwrócić uwagę przy wyborze wakacyjnej destynacji jest właśnie bezpieczeństwo i sytuacja wirusowa w danym kraju. A zatem zapoznajcie się z aktualnymi statystykami, czy liczba przypadków zakażeń w miejscu, do którego zmierzacie lecieć/jechać, jest wysoka lub dynamicznie rośnie albo czy szpitale w tym miejscu są przepełnione pacjentami? Istotne jest również, czy na danym terenie nie odnotowano przypadku mutacji wirusa.
Jeśli chcecie podróżować po Europie to możecie skorzystać ze strony reopen.europa.eu/pl, na której znajdziecie bieżąco aktualizowane dane odnośnie zasad panujących w wybranym kraju (np. informacje o nocnym zakazie poruszania się po kraju, kwarantannie) oraz możecie sprawdzić statystyki wirusowe.
Jak doskonale wiecie, przepisy mogą zmieniać się z dnia na dzień, dlatego także tuż przed wyjazdem rzućcie na nie okiem.
W przypadku wyjazdu poza Europę, aktualne informacje znajdziecie na stronie ambasady lub oficjalnej stronie turystycznej danego kraju.
Czy przy wjeździe do danego kraju obowiązują testy PCR na COVID lub szczepienia?
Wypoczynek w wielu turystycznych miejscach jest możliwy po przedstawieniu np. na lotnisku zaświadczenia o wykonaniu testu na obecność COVID (i uzyskaniu negatywnego wyniku). Koniecznie sprawdźcie, jakie wymagania musi spełniać Wasz test: z reguły będzie to badanie SARS-CoV-2 PCR wykonywane techniką wymazu, jednocześnie dobrze jest, aby wynik został przetłumaczony na język angielski.
Co więcej, zanim umówicie się na konkretny termin, sprawdźcie z jakim wyprzedzeniem powinniście wykonać test przed przyjazdem do danego kraju (może to być np. 24h lub 48h). Niektóre kraje wymagają, aby test został wykonany już na miejscu, tuż po wylądowaniu.
Pobranie wymazu trwa dosłownie kilka sekund i nie jest bolesne, choć u niektórych osób może powodować dyskomfort, na wynik testu czeka się z reguły ok. 24h.
Naszym zdaniem, jeśli jest taka możliwość, to zdecydowanie najlepiej zrobić test jeszcze przed wylotem, gdyż dzięki temu wsiadając do samolotu macie pewność, że jesteście zdrowi, nie narażacie współpasażerów oraz nie będziecie musieli spędzić czasu oczekiwania na wynik testu już na miejscu np. na przymusowej izolacji w pokoju hotelowym. Ponadto, w przypadku gdyby jednak test wykonany dopiero na miejscu okazał się pozytywny to musicie się liczyć z dużo większymi wydatkami i kwarantanną w obcym kraju…
Alternatywą do testu jest zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki (lub jednej dawki szczepionki Johnson&Johnson). Zwróćcie uwagę na to, że aby szczepionka była uznana przy wjeździe, to musi minąć 14 dni od przyjęcia drugiej dawki (lub jednej dawki Johnson&Johnson). Wiele krajów respektuje także potwierdzony odpowiednim dokumentem status ozdrowieńca.
Czym bezpiecznie jechać na urlop?
Jeśli zdecydowaliście się na stosunkowo niedaleko położony cel podróży to najlepiej przemieszczać się własnym pojazdem. Dzięki temu nie ryzykujecie stykania się z przypadkowymi osobami na lotnisku czy ściskiem w kolejce do autobusu czy na peronie. Własny samochód jest gwarantem bezpieczeństwa. Przed podróżą własnym autem za granicę musicie zapoznać się z aktualnymi warunkami tranzytu i możliwościami przekraczania granicy w docelowym kraju – czy nie ma np. konieczności internetowego zgłaszania wjazdu do danego kraju, czy w przypadku tranzytu musicie posiadać wynik aktualnego testu?
Podróżowanie transportem zbiorowym, choć może być tańsze, szybsze, wiąże się z większym prawdopodobieństwem zakażenia, dlatego w trakcie podróży autobusem, samolotem czy pociągiem musicie mieć obowiązkowo założoną maskę. Pamiętacie również o zachowaniu odstępu. Niektóre linie lotnicze na czas pandemii zrezygnowały z serwowania dań w samolocie, aby pasażerowie nie zdejmowali maseczek z twarzy na zbyt długo.
Przeczytaj również: Czy w samolocie trzeba nosić maseczkę?
Rezerwując bilety lotnicze czy też noclegi, zwróćcie uwagę, czy możliwy jest zwrot pieniędzy lub przebukowanie rezerwacji na inny termin w przypadku gdyby dany lot został odwołany z powodu aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Dzięki temu nie będziecie ponosić dodatkowych kosztów w razie niespodziewanej sytuacji losowej.
Jakie miejsca noclegowe wybierać?
Kolejną bardzo ważną kwestią jest znalezienie odpowiedniego, bezpiecznego zakwaterowania. Przede wszystkim przeglądając oferty np. na popularnych platformach sprawdźcie, jakie środki ostrożności są wdrażane w obiekcie i czy np. dany hotel jest zgodny z aktualną koncepcją higieny.
W czasach koronawirusa zamiast do dużego, zatłoczonego kurortu, lepiej udać się do bardziej kameralnych miejsc, oferujących pobyt np. w oddalonych od siebie bungalowach.
Dobrym rozwiązaniem są także prywatne apartamenty oraz wypożyczenie kampera. Jeśli korzystacie z prywatnego wynajmu apartamentu czy mieszkania to najlepiej, aby do Waszej dyspozycji był cały obiekt, tak abyście ograniczyli kontakt z dodatkowymi osobami. Z tego powodu raczej odradzamy nocleg w hostelach czy schroniskach młodzieżowych.
Ostatnio zauważamy bardzo duże zainteresowanie domkami na wynajem, które są oddalone od dużych skupisk turystycznych.
Bezpieczna organizacja wypoczynku na miejscu
I w tym przypadku możecie również napotkać trudności, bo może się zdarzyć, iż popularne obiekty, które kiedyś przyciągały tłumy ze względu bezpieczeństwa są zamknięte lub też obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu (dotyczy to np. zwiedzania muzeów, zamków, itp.). Tuż przed wyjazdem sprawdźcie, czy faktycznie dana atrakcja jest dostępna dla zwiedzających i jakie są wymagania (np. zwiedzanie przez cały czas w masce, ograniczona ilość zwiedzających, itp., krótszy czas oprowadzania po obiekcie). Popularne miejsca turystyczne odwiedzajcie o nietypowych porach – np. zaraz z rana, gdy większość jeszcze śpi lub w porze obiadowej, kiedy możecie liczyć na mniejszy tłok (o ile większość osób nie pomyśli tak samo…).
Ile wziąć pieniędzy na wakacje – teraz nieco więcej
Zawsze staramy się tak zaplanować nasz wakacyjny budżet, aby w razie awaryjnej sytuacji mieć środki, tym bardziej teraz w czasach pandemii zachęcamy Was do tego, abyście byli przygotowani finansowo na niespodziewane wydatki związane z ewentualną: zmianą przepisów, anulowaniem lotów, zamknięciem granic. Podróż z budżetem na styk może być dla Was źródłem dodatkowego stresu, a przecież na wakacjach chcecie tego uniknąć!
Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – warto o tym pomyśleć
Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony i dlatego zwłaszcza teraz warto potraktować to stwierdzenie dosłownie, by spać spokojnie. Przed wyjazdem dobrze jest wykupić specjalne ubezpieczanie zdrowotne, obejmujące koszty leczenia związane z koronawirusem.
Koniecznie dopytajcie – jeżeli będziecie jechać z biurem podróży – jakie ubezpieczenie macie w pakiecie, co z opcją kiedy rozchorujecie się przed wyjazdem, a co jeżeli rozchorujecie się nie miejscu – jakie koszty pokryje Wasze ubezpieczenie, do jakiej kwoty jest wartość ubezpieczenia?
Przeczytaj również: O co pytać w biurze podróży?
Co spakować na wyjazd?
Pakując się na zagraniczny wyjazd, koniecznie zabierzcie ze sobą odpowiednie środki ochrony osobistej. Przede wszystkim zaopatrzcie się w wystarczającą ilość maseczek jednorazowych (gdybyście nie mieli możliwości prania maseczek bawełnianych), najlepszą ochronę stanowią maski oznaczone symbolem FPP2 lub KN95, są to maski przeciwpyłowe i antysmogowe. Podróżując miejcie zawsze pod ręką żel antybakteryjny oraz chusteczki dezynfekujące. W drogeriach i aptekach możecie nabyć niewielkie, podróżne opakowania żelu dezynfekującego, które np. przywiesicie przy walizce lub torebce.
Urlop kojarzy się z odprężeniem, ale wakacyjny wyjazd nie nie zwalnia Was z obowiązku przestrzegania odpowiednich zasad. W czasie podróży starajcie się często myć ręce (lub je dezynfekować) oraz w miarę możliwości ograniczcie kontakt z często dotykanymi powierzchniami takimi jak poręcze, przyciski w windzie, przyciski w autobusie. Unikajcie dotykania oczu, nosa oraz ust. W przestrzeniach wspólnych w hotelu, np. przy recepcji, w restauracji, na basenie czy w windzie zadbajcie o zachowanie dystansu.
Tegoroczne wakacje może nie będą takie same jak te w ubiegłych latach, ale gdy odpowiednio się przygotujecie, to na pewno nic nie będzie Was w stanie zaskoczyć.