Pogoda na wakacje

Pogoda na wakacje

Planując wyjazd wakacyjny, czy jakikolwiek inny urlop, każdy z nas chciałby mieć dobrą pogodę. Oczywiście pojęcie „dobra pogoda” jest względne i może oznaczać zupełnie co innego dla osób planujących plażowanie, a co innego dla chcących zwiedzać.
My w tym wpisie będziemy częściej odnosić się do tego pierwszego – czyli dobrej pogody na wakacyjne wygrzewanie się w słońcu, połączone z kąpielami.

Wakacje w Turcji

Gdzie jest pewna pogoda na wakacje?

Jeszcze do niedawna, patrząc na nasze doświadczenie, można było w ciemno obstawiać kierunki, gdzie w trakcie wakacji będzie świetna pogoda – lazur na niebie, temperatura powyżej 25 stopni w cieniu, praktycznie brak wiatru, a woda w morzu ciepła. Nie mamy tutaj na myśli niestety Polski, bo w naszym kraju od zawsze wiadomo, że nad polskim morzem nie ma czegoś takiego jak gwarancja pogody w konkretnym terminie. Nie da się tego przewidzieć – w jednym roku może być kilka tygodni pogody jak w tropikach, ciepła woda w morzu (czasami za ciepła, bo od razu pojawiają się sinice i to też źle…), a rok później o tej samej porze będzie niezmiennie lało kilka tygodni, albo będzie co najmniej tak zimno, że z plażowania, a już na pewno z kąpieli morskich nici.

Saona Pogoda – nadchodzi tropikalny deszcz

No dobrze, więc co – koniecznie trzeba jechać za granicę aby mieć pewną pogodę na wakacje? I tak, i nie. Jak patrzymy jak bywało z pogodą w ostatnich kilku latach, to w Europie nie ma już miejsc z gwarancją pogodową – nawet w lipcu i sierpniu. Owszem jest wielce prawdopodobne, że jak pojedziemy do Grecji, Włoch, Bułgarii czy Hiszpanii albo Portugalii, to będziecie mieć wysokie temperatury, bezchmurne niebo, ciepłą wodę w morzu.

Pamiętajcie jednak, że pogoda w Europie w okresie wakacji nie jest już tak pewna jak to bywało kilkanaście lat temu.

Niestety i na wyjazdach wakacyjnych wyraźnie widać, że pogoda się zmienia, a kierunki dotąd uznawane jako pewne pod względem wakacyjnego klimatu, już takimi nie są. Powiecie, że to tylko teoria i wcale tak nie jest? Proszę bardzo o to kilka przykładów, z naszych wyjazdów:

Bułgaria – przełom czerwca i lipca 2018 – na 2 tygodnie pobytu, naliczyliśmy 4 dni gdzie lało (i to dosłownie) od rana do wieczora, 3 dni kiedy padało z przerwami. Więc – połowa urlopu była w deszczu. Gorzej miały osoby, które poleciały na tydzień…

Ręczniki plażowe na leżakach hotelowych tuż przed deszczem – Bułgaria

Kreta – wyjazd 2012 – sierpień – na 2 tygodnie 2 dni deszczu, 3 dni z większym zachmurzeniem – co o tej porze roku jest nie do pomyślenia.

Egzotyczne kierunku nie są gwarancją dobrej pogody

Można powiedzieć, że warto rozważyć w takiej opcji wyjazd do bardziej egzotycznych krajów. Owszem, tylko raz – budżet, a dwa – tam też nie ma gwarancji pogody! Wiadomo w pierwszej kolejności pod kątem wyjazdów egzotycznych, należy sprawdzać kiedy jest odpowiedni sezon na wakacje w danym regionie (nie pokrywa się on często z naszymi wakacjami). Ale i tu kolejny przykład z naszego doświadczenia:

Dominikana – najlepsza pogoda powinna być m.in. w styczniu i lutym. My byliśmy w lutym – na 10 dni pobytu, 5 mieliśmy z licznie przechodzącymi deszczami tropikalnymi. Owszem jak szybko się pojawiały (i lało jak z cebra), tak szybko mijały, ale co to za przyjemność jak trzeba się szybko ewakuować z plaży i czekać aż przejdzie deszcz? A do tego jak się człowiek wybierze na wycieczkę fakultatywną, łodzią i leje mu akurat w trakcie, a nie ma się gdzie schować? Mało przyjemne.

Dominikana – po tropikalnej burzy – luty
Pogoda na Dominikanie – nie zawsze jest dobra

Seszele, Zanzibar – to samo. Koniecznie sprawdzajcie jak oferuje się Wam wyjazdy w egzotyczne kierunki w dobrych cenach, czy to aby nie czas kiedy już gwarancji pogody to nie ma…

Kiedy można spodziewać się dobrej pogody i gdzie?

Na dobrą sprawę, to ciężko jednoznacznie odpowiedzieć gdzie i kiedy możecie mieć dobrą pogodę. Obecnie to bezpieczniej jest odpowiadać, że dobra pogoda to powinna być od czerwca do września w krajach południowej Europy, z naciskiem na POWINNA BYĆ. Koniecznie weźcie to pod uwagę chociażby pakując się na takie wakacje. Dobrze jest mieć zawsze trochę ubrań na gorszą pogodę, tak abyście nie musieli niczego dokupować.

Gdzie sprawdzać prognozę pogody?

Jeżeli chodzi o prognozę długoterminową, to jak wiadomo nie ma takiej magicznej szklanej kuli, która się sprawdza. Prognozy pogody na 3-4 dni to już można, ale na dłużej, to jak na ruletce – raczej powinny się sprawdzić, ale za sprawą magicznej pałeczki mogą się zmienić nie wiadomo czemu…

Polecana aplikacja prognoza pogody – Radar Pogodowy fronty – lokalizacja GPS

Przeczytaj również: Najlepsza aplikacja z prognozą pogody, jaką do tej pory używaliśmy

My polecamy często aplikację pogodową Pogoda&Radar – ma się sprawdza w takich krótkich prognozach, do tego pokazuje ruchy powietrza z chmurami na mapach (cały świat), co szczególnie może się wam przydać już na samych wakacjach.

Na koniec, życzymy wam zawsze takiej pogody o jakiej marzycie, na waszych wakacjach!

Wakacje w Bułgarii