Polecana gra rodzinna, czyli jaka? Tak jak zaznaczamy w cyklu w wpisów o fajnych grach dla dzieci, ciężko jest podać jedną najlepszą grę. Ponieważ mamy ich ponad 50, ciągle odkrywając nowe, to jest o czym pisać. Przy wyborze gier, takich do domu, ale też na wyjazdy urlopowe, mamy dwie najważniejsze zasady. Po pierwsze, to aby gra była rozwijająca, pozwalała na rozwój różnych umiejętności (np. logicznego myślenia, cierpliwości) u naszych dzieci. Po drugie – dobrze aby gra integrowała nas z dziećmi, pozwalała miło spędzać wspólnie czas. O takich grach piszemy, takie Wam polecamy. A dzisiaj kolejna z nich – o śmiesznej nazwie „Kurnik” wydawnictwa Nasza Księgarnia 😉
W co grać z dzieckiem w domu, na urlopie?
Może właśnie w grę Kurnik? 😉 Wprawdzie dzieci nie dowiedzą się z niej za wiele o kogucikach i kurach, czy życiu w wiejskim kurniku, ale z pewnością nie będą się przy tej grze nudzić. Nie jest to gra zbyt skomplikowana, nie jest też taką, w którą można grać godzinami. Z pewnością jednak będzie odpowiednia na krótki relaks z dziećmi.
Ma również tą zaletę, że jest mała i można ją zabrać w każdą podróż. Na dobrą sprawę, możecie sobie ją zabrać nawet bez całego pudełeczka, do jakiegoś małego woreczka (np. foliowego ze struną) i wówczas zmieści się w każdym bagażu, a ze względu na wagę „piórkową” (bo to w końcu gra o kurkach!), nawet nie poczujecie, że ją macie ze sobą.
Dla jakiego dziecka odpowiednia jest gra Kurnik?
Wydawca gry podaje, że gra Kurnik odpowiednia jest dla graczy od lat 4. W sumie, to dobre wskazanie na wiek, jaki można przyjąć w przypadku najmłodszych graczy. Gra jest na tyle wymagająca, że dziecko musi już potrafić się skupić, dobrze kojarzyć kolory, mieć dobrą pamięć i spostrzegawczość. Zbyt małe dzieci mogą dość szybko irytować się, że nie mogą spamiętać, gdzie ukrywają się „jajka”.
W domu, na urlopie lubimy grać z dziećmi w Kurnik z jednego powodu
Tak jak wspomnieliśmy gra nie jest zbyt wymagająca ani za bardzo skomplikowana, a my lubimy grać w nią z jednego, głównego powodu. Uczy nasze dzieci skupienia, z którym różnie u nich bywa. A skupienie, to umiejętność, która pozytywnie wpływa na naukę, wykonywanie innych codziennych czynności. Skupienie, to w sumie także ćwiczenie cierpliwości w celu utrzymania uwagi na konkretnym zadaniu przez dłuższy czas.
Gra daje nam chwilę ciszy, dzieci muszą być mocno skupione, aby móc zapamiętać gdzie chowają się „przemieszczające” jajka, ponieważ każda chwila nieuwagi powoduje, że inny gracz może wygrać.
Czy Kurnik to dobra gra dla dzieci?
Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Ładna grafika, dostosowana do gustu mniejszych graczy sprawia, że już z tego względu gra podoba się najmłodszym. Do tego można się przy niej integrować, czasami jest też dużo śmiechu, a wszystko to w integracyjnej atmosferze, kiedy razem z rodzicami dzieciaki siedzą przy fajnej grze „planszowej”, choć planszy nie posiada 😉 Ponieważ gra nie jest skomplikowana, to szczególnie najmłodsi szybko powinni pojąć jej zasady i nie zniechęcać się już na wstępie.
Do zalet gry należy również wskazać naukę kolorów, uczenie logicznego myślenia – zapamiętywania, obserwacji. Dzięki skupieniu, staraniu się zapamiętywania ruchów poszczególnych, kolorowych jajek między gniazdami, umysł dzieci jest w ciągłej stymulacji.
Jak grać w grę Kurnik?
Gra jest prosta. Uczestnicy mają do dyspozycji 6 kur, 7 gniazd, 18 jajek w 6 kolorach. Do zadań graczy należy zgadywanie jakiego koloru jajko ma kurka w danym gnieździe. Aby nie było za prosto, kurki przechodzą między gniazdami w trakcie gry, po każdym „ruchu” jednego gracza.
Oto jak wygląda rozgrywka.
Wszystkie żetony z jajkami są odwrócone. Gracz odkrywa żeton z jajkiem, patrzy jaki jest kolor jajka i ma wskazać, w którym gnieździe kurka wysiaduje takie właśnie jajo 😉
Jeżeli gracz zgadnie u której kury znajduje się kolor jajka jaki wylosował, to otrzymuje punkt w formie żetonika z jajkiem. Jeżeli nie, to nie zdobywa punktu. W każdym przypadku odkryta kurka zmienia gniazdko – aby nie był za łatwo.
Czas gry w Kurnik
W sumie to zależy od tego jak spostrzegawczy są gracze. Można przyjąć, że jedna rozgrywka trwa nie krócej niż 15 minut. Oczywiście może trwać znacznie dłużej. Gra kończy się kiedy wszystkie jajka-żetony zostaną zdobyte.
My zazwyczaj gramy 3-5 kolejek, zazwyczaj spędzając przy Kurniku nie dłużej niż godzinę. Dłużej raczej nie dawaliśmy rady 😉
Ile kosztuje gra Kurnik?
Dużą zaletą tej gry jest jej cena. Jest bardzo tania, można ją kupić za kilkanaście złotych. Możecie ją znaleźć na przykład na Allegro albo Ceneo. Jak widać, jej zakup to nie jest zbyt duży wydatek, a z pewnością Wasze dzieci będą miały wiele frajdy z tej gry.
Możecie ją spokojnie zabrać wszędzie ze sobą, a przygotowanie do gry i sama gra może zająć dosłownie kilkanaście minut.
U nas jest to jedna z tych gier, które czasami (nie zawsze jednak bo mamy dość sporo gier) ląduje w bagażu i jedzie z nami na urlop 😉