W co grać z dziećmi w domu, na urlopie? To często zadawane przez rodziców pytania, przed którymi i my wielokrotnie staliśmy. Chcemy się z Wami dzielić naszymi spostrzeżeniami i doświadczeniami co do gier dla dzieci, ale też dla was, tak abyście się nie zanudzili przy nich… Oto co mamy dla was dzisiaj. Poczytajcie.
Polecana gra rodzinna, czyli jaka?
Szczerze mówiąc, ciężko jest wskazać jedną polecaną grę. Sami mamy ich ponad 50 i ciągle odkrywamy nowe. Przy wyborze gier, takich do domu, ale też na wyjazdy urlopowe, zawsze kierujemy się dwoma najważniejszymi zasadami. Po pierwsze, to aby gra była rozwijająca, pozwalała na rozwój różnych umiejętności (np. logicznego myślenia, cierpliwości) u naszych dzieci. Po drugie – dobrze aby gra integrowała nas z dziećmi, pozwalała miło spędzać wspólnie czas. Takie gry Wam polecamy.
W co grać z dzieckiem w domu, na urlopie?
Często w trakcie wyjazdu, czy też jeszcze w domu, a może częściej właśnie w domu, chcielibyście zapewne mieć pod ręką różne gry, w które zarówno wy, jak i wasze dzieci chętnie pograją. Dzisiaj przedstawimy wam naszą najpopularniejszą grę, która towarzyszy nam od wielu lat.
Jest to gra karciana, dość prosta i co najważniejsze – zawsze i wszędzie możecie ją mieć ze sobą. Zmieści się do każdego bagażu, na każdej półce. Po prostu wszędzie. To jej duży atut! Oczywiście nie jedyny.
Ta gra to UNO, firmy Mattel. Gra z kolorowymi kartami, która z pewnością przypadnie wam do gustu. Szczerze ją polecamy. Nasze dzieci również! Praktycznie każda rozgrywka jest inna, gra nie znudzi się szybko i można w nią grać bez końca 😉
Dla jakiego dziecka odpowiednia jest gra UNO?
Mimo, że na opakowaniu producent podaje, że gra UNO jest odpowiednia dla osób w wieku od lat 7, to wierzcie nam, że mogą w nią spokojnie grać dzieci nawet od 4 lat. Ponieważ reguły są dość proste to szybko je załapią. W sumie to do podstawowej wersji gry w UNO wystarczy znajomość cyfr 0 do 9, kolorów, a resztę to już wy (Rodzice) podpowiecie i można grać.
Dużym atutem tej gry jest to, że również dorośli przy niej mogą się świetnie bawić, a nie czuć się „infantylnie”.
W domu, na urlopie lubimy grać z dziećmi w UNO ponieważ…
No właśnie – dlaczego tak lubimy UNO? Myślę, że najważniejsze to, że gra jest łatwa do opanowania, uczy logicznego myślenia, kombinowania, próby tworzenia strategii. Nie nudzi się, ponieważ praktycznie każda rozgrywka jest inna, zależy od kart. Nie jest tak prosta jak powiedzmy gra w „Piotrusia”, przez co nie męczy dorosłych.
Łączy pokolenia – bo i Dziadkowie z dziećmi też mogą spokojnie grać i będą mieć frajdę!
Czy UNO to dobra gra dla wszystkich dzieci?
No cóż, nie ma czegoś dobrego dla wszystkich. Z pewnością jednak, jest to gra, która powinna się spodobać większości dzieciaków. Fajne jest w niej też to, że można w nią grać nawet w 2 – Ty i twoje dziecko. Też będzie ok! Np. w poczekalni na lotnisku, w samolocie, w domu, na balkonie, na pikniku,… i gdzie tylko chcecie.
Jak będziecie mogli zagrać w większą liczbę osób, to w ogóle zrobi się świetna zabawa. Łatwo można wciągać kolejnych graczy – szybko będą opanowywać zasady gry.
Jak grać w UNO?
Gra jest prosta. Należy dobrze potasować karty, każdemu z graczy rozdać po 7 kart, jedną odwrócić. Na niej będzie się tworzyć stosik, poprzez dokładanie kolejnych kart zgodnie z regułami.
W grze są karty w różnych kolorach, z różnymi cyframi oraz karty funkcyjne – m.in. zmieniające kolor, zmieniające kierunek, dające graczom dodatkowe +2 lub +4 karty.
Grę wygrywa kończy ten, kto pierwszy „pozbędzie” się swoich kart i w wersji prostej jest wygrywającym. W pełnych rozgrywkach po zakończeniu gry, zlicza się punkty (każda karta ma określoną ich ilość), a po zakończeniu serii rozgrywek wygrywającym jest ten, kto ma najmniej punktów.
Czas gry w UNO
Najczęściej jedna rozgrywka w UNO może trwać kilka minut. Cała seria rozgrywek natomiast może trwać nawet ponad godzinę. Wszystko zależy od tego ile sami będziecie chcieli grać. Może to być opcja gry na ilość rozgrywek – kiedy z góry założycie ile razy zagracie, albo też gra na czas – np. ustalacie, że macie na grę godzinę i po tym czasie kończycie.
Jak duża jest gra UNO, czy można ją wziąć na wakacje?
W sumie to już o tym wspomnieliśmy. Gra UNO jest bardzo mała, są to tylko karty, nie wymaga żadnej planszy, a grać można wszędzie. Dlatego też spokojnie zabierzecie ją wszędzie gdzie tylko chcecie. Zmieści się do każdego bagażu podręcznego, plecaczka – dzięki czemu będziecie mieć ją w zasięgu ręki w każdym momencie, także w podróży.
W niektórych przypadkach gry, o których będziemy pisać są na tyle duże, że mają też swoje wersje „turystyczne”, które są mniejsze i można wówczas je zabrać ze sobą. Uno akurat nie musi mieć wersji turystycznej 😉
Ile kosztuje gra UNO?
Cena tej gry to jej kolejny atut – nie jest droga. Można już kupić już za ok. 20 PLN Ponieważ jest to gra na tyle popularna, że producent oferuje jej różne wersje – także z postaciami z bajek. Wówczas takie wersje gry UNO mogą kosztować kilkadziesiąt złotych. Aczkolwiek to już kwestia gustu, czy warto wydać więcej na takie wersje. Czy będzie to wersja podstawowa, czy z postaciami z bajek, to frajda gry w UNO będzie duża.
Przeczytaj również: Polecane gry dla dzieci i rodziców
Miłego grania 😉