Pomysły na rodzinne wakacje

Pomysły na rodzinne wakacje

Wakacyjny urlop to doskonała okazja by spędzić trochę czasu z rodziną i zacieśnić niekiedy „poluzowane” w biegu codziennego dnia więzi. Podpowiadamy jak miło spędzić ten wolny czas, tak by letnie wspomnienia pozostały na długo w naszej pamięci, a odbudowane relacje pozwoliły cieszyć się rodzinną miłością przez resztę roku.
Wielokrotnie wybierając miejsce naszych wakacyjnych destynacji stajemy przed dylematem: góry, morze czy jezioro, a może jakieś miasto? Rozwiązań jest naprawdę sporo i często takim letnim wyborom towarzyszą niepotrzebne kłótnie i nerwy. Dlatego też planując wakacyjną podróż warto na spokojnie i z dłuższym wyprzedzeniem porozmawiać o miejscu odpoczynku i co najważniejsze wziąć pod uwagę potrzeby zarówno małych jak i dużych turystów, wybierając taką lokalizację, która każdemu z nich przyniesie radość.
Spędzanie czasu w aktywny i urozmaicony sposób okazuje się idealnym rozwiązaniem na wakacyjny urlop w rodzinnym gronie. Wysiłek fizyczny i zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu to gwarancja dawki pozytywnej energii i dobrego humoru. Nic bowiem nie scala rodziny tak jak wieczorne zmęczenie po całodziennych szaleństwach i wspólne dzielenie się swoimi wrażeniami. Doskonałą okazję do tego stwarzają liczne gospodarstwa agroturystyczne. Tydzień lub dwa spędzone na łonie natury, wśród zwierząt i pięknych widoków pozwalają na naładowanie akumulatorów i co najważniejsze na cieszenie się swoją obecnością bez miejskiego zgiełku i pośpiechu. Rodzinne wyprawy rowerowe, wycieczki do lasu, łowienie ryb czy nauka jazdy konno to tylko niektóre z atrakcji czekających na rodziców i ich pociechy. Pyszna, domowa i przede wszystkim zdrowa kuchnia oraz rodzinna, niespotykana w hotelach, atmosfera pozwalają na odprężenie się, oderwanie od kłopotów dnia codziennego i cieszenie się urokami wiejskiego życia. Dzieci mogące biegać bez liku po otwartych przestrzeniach łąk w towarzystwie swoich szczęśliwych rodziców to tylko namiastka tej wiejskiej sielanki. Jeśli dodać by do tego poranne pikniki i wieczorne pogawędki przy ognisku, to aż chce się biec pakować walizki i wyruszać w podróż na spotkanie z wiejską rzeczywistością.

Wakacje w Turcji

Ciekawym pomysłem jest także rodzinna wyprawa na kemping. Nasze polskie kempingi mogą poszczycić się naprawdę bogatą ofertą i często są pięknie usytuowane nad brzegiem jeziora lub blisko morza. Większość pól campingowych ma w swojej ofercie przyczepy kilkuosobowe różnej wielkości i o różnym standardzie, zaopatrzone w miejsca do spania i aneksy kuchenne. Ponadto możemy liczyć tu na dostęp do pełnego węzła sanitarnego oraz natrysków. Taki wyjazd to naprawdę niesamowita przygoda. Wspólne gotowanie obiadów, spędzanie czasu „na luzie” bez pośpiechu, przesadnej troski o czystość i goniące nas obowiązki. Spacery do pobliskiego sklepiku po bułki przy akompaniamencie śpiewu ptaków i szumie drzew to naprawdę niezapomniane przeżycia. Podobnie jak uśmiech szalejących na świeżym powietrzu od rana do wieczora dzieci, przestrzeń, ruch i ciągły kontakt z naturą. Wszystko to sprawia, że jakby automatycznie czujemy się szczęśliwi i wolni. Co więcej, czeka tu na nas mnóstwo propozycji związanych z rodzinnym spędzaniem czasu. Baseny, korty, boiska, place zabaw czy wycieczki poza przestrzeń pola kempingowego to tylko namiastka atrakcji, dzięki którym spędzimy z naszymi pociechami wyjątkowy czas.
Górska wyprawa to kolejna propozycja rodzinnego wyjazdu. Krystalicznie czyste powietrze, malownicze widoki i wspólne odkrywanie nieznanych terenów to prawdziwa frajda dla całej rodziny. Takie wypady na długo pozostają w pamięci i sprawiają, że zdobyte w górach doświadczenia bardzo ją łączą. Górskie rejony to dla dzieci niezwykły, tajemniczy świat, który pobudza wyobraźnię i sprawia, że z niesłychaną przyjemnością wyruszają na piesze wędrówki. To naprawdę niesamowite, że możemy towarzyszyć naszym dzieciom w tych pierwszych spotkaniach ze światem przyrody i razem z nimi dzielić nasze pasje.

fot. Zakopane – drewniana chata

Tak naprawdę wszystkie polskie góry skrywają w sobie coś pięknego i każde z nich warto pokazać naszemu maluchowi. Wszystko zależy od jego wieku i od tego ile wysiłku zamierzamy włożyć w chodzenie, a jeśli nasze dziecko jest malutkie, w ewentualne noszenie go. Karkonosze to dobry wybór ze względu na dużą ilość dodatkowych atrakcji przygotowanych specjalne z myślą o dzieciach oraz liczne dość łatwe, lecz urozmaicone i ciekawe szlaki. To także prawdziwe bogactwo łagodnych i niezbyt długich, ale atrakcyjnych widokowo tras, podobnie jak z resztą prawie całe Sudety. Położone w Beskidach Zachodnich Gorce to także wspaniałe miejsce na taką wyprawę. Łagodne, oferujące przepiękne widoki wzniesienia, skąpane w słońcu polany, obejmujący część Gorców Gorczański Park Narodowy i sąsiedztwo Rabki-Zdrój, w której znajduje się słynny Rabkoland to powody dla których warto się tu wybrać. Z kolei Beskid Śląski to miejsce, od którego możemy rozpocząć naszą rodzinną przygodę z górami. Istnieje tu możliwość odkrywania górskich szlaków, niektórych zlokalizowanych nawet dość wysoko, gdyż dostęp na górę często jest ułatwiony dzięki licznym wyciągom i możliwości dojazdu. Ponadto bogata oferta szlaków umożliwia nam wybór tego odpowiedniego dla naszych możliwości, a gdy zapragniemy złapać chwilę oddechu czekają tu nas inne, niezwykle ciekawe atrakcje.
Spowite legendami góry Świętokrzyskie, soczyście zielone Bieszczady czy niektóre szlaki naszych pięknych Tatr – wyborów mamy naprawdę wiele, ważne jest tylko bo dostosować je do wieku i umiejętności naszych pociech, tak by górska wyprawa okazała się wspaniałą przygodą i początkiem wielkiej miłości do gór.
Planując wakacyjny urlop warto również wziąć pod uwagę niezwykłe atrakcje turystyczne „rozsiane” na mapie naszego kraju, w których w niezapomniany sposób możemy spędzić czas z rodziną. Do takich miejsc należą między innymi Energylandia czyli ogromny Rodzinny Park Rozrywki w Zatorze nieopodal Oświęcimia. Ten nowoczesny kompleks rozrywkowy może poszczycić się specjalnie wydzieloną strefą dziecięcą, familijną i  ekstremalną, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Wspaniałą zabawą dla całej rodziny może okazać się także wizyta w Fokarium na Helu. To tutaj realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Oprócz wizyty u sympatycznych foczek warto także wybrać się wystawę „Ssaki naszego morza” i wraz z  najbliższymi zapoznać się z fascynującą historią tych morskich zwierząt. Miłośnikom zwierzaków spodoba się także wycieczka do najstarszego i największego w Polsce wrocławskiego ZOO wraz z nowo otwartym Afrykarium- czyli imponującym kompleksem prezentującym zwierzęta Czarnego Lądu.

Fot. „Afrykarium tunel” autorstwa Lower Silesia – Praca własna.

Zapewne wspaniałą przygodą i cennym doświadczeniem okaże się wycieczka do Centrum Nauki Kopernik. To właśnie w tym interaktywnym muzeum stwierdzenie „nauka przez zabawę” nabiera największego znaczenia. Możliwość wybrania się w podróż dookoła świata z całą rodziną zarysowuje się w takim miejscu jak Park Miniatur „Świat Marzeń” w Inwałdzie. To tutaj wizja niezapomnianej i pełnej wrażeń wycieczki przez takie kraje jak Australia, Włochy, Grecja, Francja, Polska czy Meksyk staje się realna i to w jeden dzień! Bajkowe atrakcje dla całej rodziny czekają także w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Ten wyjątkowy obiekt, choć został zaprojektowany z myślą o najmłodszych, sprawia, że nawet dorośli odkrywają w sobie dziecko i dają się porwać magii bajkowej rzeczywistości. Zainteresowanie Centrum jest tak duże, że wybierając się tam warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji.
Niezależnie od tego, w którym miejscu spędzimy ten wakacyjny okres bardzo ważne jest by zadbać o miłą atmosferę podczas urlopu i starać się by ten spędzany czas był czasem wyjątkowym pełnym radości, rozmów i wspólnych zabaw. Dzielenie się swoimi przeżyciami, spostrzeżeniami i wrażeniami w magiczny sposób scala rodzinę i wzmacnia łączące ją więzy. Wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków najlepiej na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przygody, cieszenie się małymi rzeczami i celebrowanie każdej z chwil sprawia, że taki wyjazd na długo pozostaje w pamięci i co najważniejsze daje dzieciom poczuje stabilizacji, bezpieczeństwa i miłości. Jakże wspaniale jest odkrywać wspólne pasje dostosowane do wieku i zainteresowań naszych dzieci i razem z nimi je realizować podczas letniego wypoczynku jak i również potem, gdy słoneczne dni dobiegną końca. Jak niesamowicie jest patrzeć jak nasze dzieci się rozwijają, jak uczą się samodzielności i sposobu postrzegania świata. Jak cieszą się na myśl o leśnej wyprawie lub wycieczce rowerowej. Dla takich chwil warto jest wyłączyć telewizor czy komputer, zamknąć drzwi do domu by odkrywać świat, lecz przede wszystkim siebie nawzajem.

Wakacje w Bułgarii