Rejs po Nilu - czy i kiedy warto jechać?

Rejs po Nilu - czy i kiedy warto jechać?

Fascynuje Was kultura starożytnego Egiptu, jesteście ciekawi i chcecie na własne oczy zobaczyć najważniejsze zabytki Kairu, Gizy czy Luksoru, jednocześnie obawiacie się, iż podróż autokarem z jednego punktu do drugiego będzie zbyt męcząca? Zatem koniecznie wybierzcie się na wspaniały, niezapomniany rejs po Nilu, dzięki któremu nie tylko będziecie mogli w komfortowych warunkach przemieszczać się po kraju faraonów, a po całym dniu zwiedzania macie możliwość odpoczynku na pokładzie statku, delektując się słodkim lenistwem w promieniach zachodzącego słońca.

Wakacje w Turcji

Rejs po jednej z najdłuższych rzek świata pozwoli Wam na poznanie i zobaczenie innego oblicza Egiptu – będziecie mieli niepowtarzalną okazję obserwowania zmieniające się krajobrazu, jednocześnie poczujecie unikalny klimat tego kraju, czego z pewnością nie doświadczylibyście przebywając w jednym hotelu.

Dlaczego warto zdecydować się na rejs po Nilu?

Jak zauważył w V wieku p.n.e. grecki historyk, zwany Ojcem historii, a mianowicie Herodot „Egipt jest darem Nilu” i trudno się z tym nie zgodzić, gdyż mimo upływu czasu codzienne życie mieszkańców toczy się wokół tej rzeki, co najlepiej jest widoczne w trakcie rejsu.

Egipt - rejs statkiem wycieczkowym po Nilu
Egipt – rejs statkiem wycieczkowym po Nilu

To właśnie dzięki wylewom żyznego mułu, Nil i jego brzegi są unikalną, długą na kilka tysięcy kilometrów oazą. Na tych niezwykle urodzajnych terenach, rozwinęła się jedna z pierwszych światowych cywilizacji, bowiem najważniejsze budowle starożytnego świata zostały wzniesione właśnie blisko tej życiodajnej rzeki.

Egipt - widok ze statku - rejs po Nilu
Egipt – widok ze statku – rejs po Nilu

W Dolinie Nilu leżą najczęściej przez turystów odwiedzane zabytki znajdujące się w Kairze, Luksorze i Karnaku, Abu Simbel. Płynąc statkiem, mamy je praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Egipt - Świątynia Karnak - obelisk
Egipt – Świątynia Karnak – obelisk

Na podróżowanie drogą wodną co roku decyduje się ogromna liczba turystów, dlatego w ofertach wielu biur podróży możecie znaleźć właśnie taką wycieczkę. Warto wiedzieć, iż rejsy po Nilu cieszyły się wielką popularnością już w XIX w. Niestety, na początku statki należały do wielkich międzynarodowych koncernów turystycznych, co oznaczało, iż z ich zysków Egipt nie miał żadnych materialnych korzyści. Aby zmienić tę niekorzystną sytuację, w latach 90. XX w. wdrożono specjalny program zwany potocznie „dolar na rozwój”, zgodnie z nim turyści płynący po Nilu zostali dobrowolnie opodatkowani – przekazując 1 dolar, a zebrane w ten sposób pieniądze miały wspomóc szkoły, drogi i wodociągi w najbardziej zaniedbanych miejscowościach.

Przeczytaj również: Jak pokonać strach przed pływaniem statkiem?

Z czasem turystyka rzeczna zaczęła przechodzić w ręce Egipcjan, jednakże należy mieć na uwadze, iż współcześnie najwspanialsze i najpopularniejsze statki należą przede wszystkim do międzynarodowych sieci hotelowych.

Egipt - rejs po Nilu
Egipt – rejs po Nilu

Na czym polega wyjątkowość rejsu po Nilu?

Z pokładu statku możemy spojrzeć na kraj piramid z innej perspektywy, powoli płynąc zauważymy zmieniającą się faunę i florę okolicy – leniwie wylegujące się na trawie bawoły, ptaki unoszące się nad rzeką w poszukiwaniu pożywienia, będziemy świadkami zabaw dzieci, skaczących do wody czy też kąpiących się przy brzegu, od czasu do czasu pojawią się również kobiety piorące swoje rzeczy, nie może także zabraknąć rybaków wyruszających na połów w maleńkich łódkach.

Egipt - zwierzęta nad brzegiem Nilu
Egipt – zwierzęta nad brzegiem Nilu

Malowniczy krajobraz gajów palmowych, pól z bawełną, trzciną cukrową, warzywami i niewielkie, ubogie domki z gliny tworzą egzotyczną mieszkankę, która jest esencją Egiptu. Nie tylko walory estetyczne przemawiają na rzecz statku, bowiem podróż tym środkiem transportu jest dużo wygodniejsza niż jazda autokarem – w trakcie rejsu możecie spacerować po jego pokładzie, opalać się czy nawet kąpać w basenie, a nie tak jak w autokarze – siedzieć w jednej pozycji.

Przeczytaj również: Jak wygląda rejs statkiem?

Ile trwa rejs po Nilu i co można zobaczyć?

W ofertach możemy znaleźć propozycje dłuższych 7 dniowych lub krótszych 5- lub 3-dobowych rejsów, które odbywają się zwykle z Luksoru lub Asuanu. Jeśli zdecydujecie się na taki wariant zwiedzania to musicie być świadomi tego, iż program jest tak ułożony, aby w ciągu dnia, po dotarciu do brzegu zwiedzać poszczególne zabytki, natomiast w nocy statek spokojnie przemieszcza się dalej – nie musicie się obawiać uciążliwości wynikających z tego faktu, gdyż ruch statku jest tylko nieznacznie odczuwalny.

Egipt - aleja sfinksów łączaca Karnak z Luksorem licząca 3km
Egipt – aleja sfinksów łączaca Karnak z Luksorem licząca 3km

Płynąc z Luksoru do Asuanu z pewnością zatrzymacie się w Luksorze, aby zwiedzić Luksor, Karnak i Teby Zachodnie, a następnie w Edfu (świątynia Horusa). Niesamowite wrażenie robi przeprawa przez śluzę w miejscowości Esna, gdzie następnie statek płynie do Kom Ombo – świątynia znajduje się w odległości ok. 5 min na piechotę od portu. Wisienką na torcie jest Kair wraz ze zwiedzaniem piramid w Gizie.

Egipt - Giza piramidy
Egipt – Giza piramidy – zwiedzanie w trakcie rejsu po Nilu

Niezwykłe atrakcje w trakcie rejsu – zwiedzanie wyspy Kitchnera i wioski nubijskiej

Krótsze odcinki na Nilu można przemierzyć np. tradycyjną feluką, właśnie w taki sposób dostaliśmy się na urokliwą, zieloną wyspę Lorda Kitchnera, która obecnie jest ogromnym ogrodem botanicznym, założonym przez brytyjskiego konsula generalnego – lorda Kitchnera. Konsul otrzymał ją w 1896 r. jako wyraz wdzięczności za jego usługi w czasie Kampanii Saudyjskiej.

Egipt - ogród botaniczny Kitchnera
Egipt – ogród botaniczny Kitchnera

Lord jako miłośnik kwiatów i roślin przekształcił wyspę w tropikalny ogród pełen różnych gatunków z całego świata.

Egipt - ogród botaniczny na wyspie Kitchnera
Egipt – ogród botaniczny na wyspie Kitchnera
Egipt - ogród Kitchnera
Egipt – ogród Kitchnera

Lubicie poznawać nowe kultury i chcecie wiedzieć, jak wygląda codzienne życie rdzennych mieszkańców, zamieszkujących tereny dawnej historycznej krainy zwanej Numbią to koniecznie zdecydujecie się na wycieczkę do wioski nubijskiej.

Przeczytaj również: Co kupić w Egipcie?

Ta niewielka osada jest położona nieopodal Asuanu, a dostaniecie się do niej jedynie drogą wodną – feluką lub motorówką, po drodze mijając malownicze wysepki, wysokie szuwary, gdzie znajduje schronienie rozmaite ptactwo wodne oraz urokliwe zarośla.

Egipt - rejs po Nilu - dzieci podpływające do statku
Egipt – rejs po Nilu – mali piraci

W trakcie tego krótkiego, kilkuminutowego rejsu do Waszej łodzi mogą podpłynąć mali “piraci” – lokalne dzieci, które przypływają na deskach lub wpław, czepiają się lin, śpiewając i proszący o drobne datki lub …. długopisy. Dzieci i młodzież w różnych miejscach na trasie naszego zwiedzania ku naszemu zdziwieniu bardzo cieszyły się, gdy ktoś podarował im te przybory piśmiennicze, dlatego przed wylotem do Egiptu, jeśli macie jakieś niepotrzebne długopisy czy notatniki to zabierzcie je ze sobą – możecie nam wierzyć radość maluchów jest ogromna!

Egipt - hodowla krokodyli
Egipt – hodowla krokodyli

Ciekawostką jest fakt, iż w wiosce nubijskiej mieszkańcy hodowali krokodyle i – co nas, Europejczyków, może dziwić – traktowali je jak zwierzątka domowe, a zatem w prawie każdym domostwie znajdowało się takie stworzenie. Współcześnie ta tradycja jest również kultywowana, a odwiedzający mają niepowtarzalną okazję obcowania z tymi dostojnymi zwierzętami.

Egipt - wioska nubijska
Egipt – panorama na wioskę nubijską

W czasie zwiedzania wioski będziecie mogli również obejrzeć typowe gospodarstwo domowe oraz przeniesiecie do czasów młodości, a mianowicie zajmiecie szkolną ławę, by poznać podstawy języka nubijskiego 🙂

Egipt - Wnętrze domku nubijskiego
Egipt – Wnętrze domku nubijskiego
Wnętrze domku nubijskiego
Wnętrze domku nubijskiego
Egipt - uliczka wioska nubijska
Egipt – uliczka wioska nubijska

Wycieczka do wioski nubijskiej była dodatkowym punktem programu, w ramach którego mieliśmy okazję nie tylko pływać tradycyjną feluką, lecz również na chętnych czekała krótka przejażdżka na wielbłądzie.

Rejs po Nilu – kiedy jechać?

Doskonałe warunki pogodowe umożliwiają podróżowanie w rejony Doliny Nilu przez cały rok. Nie musicie się nawet obawiać wielkich upałów, bowiem delikatna bryza przyniesie Wam przyjemne ochłodzenie, żar lejący się z nieba odczujecie dopiero w trakcie zwiedzania np. Luksoru czy Karnaku lub Doliny Królów, gdzie temperatura latem może wynosić ponad 40 st. Jeśli wolicie bardziej umiarkowane klimaty, to najlepszym okresem na taką wyprawę będzie wiosna (marzec-maj) oraz jesień (wrzesień-listopad). Bardzo często turyści przyjeżdżają do Egiptu w październiku, gdyż temperatury są nieco niższe (ok. 30 st), a jednocześnie na chwilę mogą zapomnieć o jesienny chłodach i deszczach, jakie zazwyczaj w Polsce występują.

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej jechać do Egiptu?

Macie dość zimowych mrozów? W takim razie nie pozostaje Wam nic innego jak rezerwacja wycieczki do Egiptu, gdyż w zimie temperatury za dnia nie spadają poniżej 20 stopni Celsjusza, ale za to noce bywają chłodne.

Egipt - Nil - widok ze statku
Egipt – Nil – widok ze statku

Czy rejs po Nilu jest bezpieczny?

Pytanie to wielokrotnie słyszeliśmy z ust naszych znajomych czy rodziny na wieść o tym, iż wybieramy się w podróż do Egiptu. Oczywiście w Egipcie istnieje zagrożenie terrorystyczne, stąd też na stronie polskiego MSZ można przeczytać ostrzeżenie oraz szczegółowe zalecenia, w jakie regiony nie należy się zapuszczać. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby nie jechać do Luksoru, Kairu, czy Aleksandrii, a także na tereny Delty Nilu.

Egipt - widok na brzeg Nilu - mała przystań
Egipt – widok na brzeg Nilu – mała przystań

Należy być jednak przygotowanym na wzmocnione kontrole – jeśli podróżujecie autokarem to zauważycie, iż co jakiś czas znajdują się policyjne punkty sprawdzania pojazdów (niewielkie drewniane budki, w których pilnowało porządku kilku funkcjonariuszy), co więcej – przy wejściu do najważniejszych obiektów będziecie musieli dać do prześwietlenia plecak, torebkę oraz oddać ostre narzędzia (np. scyzoryki wielofunkcyjne).

Przeczytaj również: Egipt – co zabrać ze sobą do kraju faraonów?

Ponadto, w trakcie zwiedzania piramid w Gizie oraz na bazarze kairskim naszej grupie towarzyszył ochroniarz, który cały czas czuwał nad bezpieczeństwem.

Egipt - Piramida Giza
Egipt – Piramida Giza

Nasz egipski przewodnik wielokrotnie przestrzegał przed chodzeniem na własną rękę np. bocznymi uliczkami starego targu, dobrze jest przemieszczać się w większej grupie, dzięki czemu będzie Wam łatwiej uniknąć „ataku” bardzo natarczywych sprzedawców i sklepikarzy, oferujących swoje towary pozornie „za darmo” lub „za jednego dolara”.

Jeśli nadal nie jesteście przekonani, czy chcecie się wybrać w taką podróż to zapewniamy Was, iż rejs po Nilu jest (na podstawie naszych doświadczeń) bezpieczny, gwarantuje magiczne przeżycia, poznacie kulturę znaną z książek historycznych i będziecie mogli na własne oczy zobaczyć cuda starożytnej techniki, podziwiając monumentalne budowle czy też kolorowe hieroglify.

Wakacje w Bułgarii