Rotterdam - co warto zobaczyć?

Rotterdam - co warto zobaczyć?

Gdy zmęczeni tłumami turystów w Amsterdamie zapragniecie zobaczyć nieco inne oblicze Holandii to warto wybrać się do Rotterdamu, który zaskoczy was swoją nowoczesną, modernistyczną architekturą.

Wakacje w Turcji

Miłośnicy zabytków, stylowych kamieniczek mogą się poczuć zawiedzeni, bowiem w Rotterdamie takie miejsca można policzyć na palcach jednej ręki – miasto to zostało prawie całkowicie zniszczone w trakcie nalotów dywanowych w maju 1940 roku przez Luftwaffe podczas II Wojny Światowej. Co warto zobaczyć w Rotterdamie, gdzie koniecznie należy się wybrać i jak zaplanować zwiedzanie? Przeczytajcie nasz wpis.

Rotterdam – co warto zobaczyć? Rotterdam to miasto, które zaskoczy was na każdym kroku swoją oryginalną architekturą, momentami przypominającą nowojorskie drapacze chmur.

Holandia – Rotterdam – nadbrzeże

Po wojnie decyzją władz miasta, zamiast na odbudowę zniszczonych budynków postawiono na odważne, śmiałe projekty oraz rozbudowę portu. Rotterdam przez lata mógł się pochwalić największym na świecie portem, obecnie jest on największy w Europie.

Holandia – Rotterdam -widok na port Wieża Euromast

Możecie nam wierzyć, w niektórych miejscach zastanawialiśmy się, kto wpadł na tak dziwaczny pomysł i czy dany obiekt jest funkcjonalny. Ale o tym za chwilę…

Most Erasmus – Biały łabędź pływający wśród wieżowców

Konstrukcją, która wyróżnia się na tle wysokich drapaczy chmur jest główny most – Erasmus. Liczy on sobie 808 metrów długości, a jej dominantę stanowi asymetryczny pylon wznoszący się na wysokość 139 metrów, o którym mieszkańcy miasta mówią, iż jest „Białym łabędziem”. Most ten zaprojektował Ben van Berkel, a został oddany do użytku w 1996 roku. Warto dodać, iż most Erazma jest także największym i najcięższym mostem zwodzonym Europie Zachodniej. Widok z mostu zapiera dech w piersiach, widzimy przeogromne biurowce i hotele oraz dzielnicę portową z licznymi dźwigami, kontenerami i statkami. Stojąc na moście i podziwiając taki nowoczesny krajobraz trudno jest nam uwierzyć, iż to jest również piękna, słynąca z wiatraków i tulipanów Holandia.

Holandia – spacer po Rotterdamie

Euromast – wieża widokowa w Rotterdamie

Panoramę miasta możecie podziwiać z różnej perspektywy. Jeśli nie macie lęku wysokości to zachęcamy do odwiedzenia wieży telewizyjnej Euromast, gdzie znajduje się nie tylko punkt widokowy, lecz również kawiarnia oraz hotel. Ten punkt widokowy został zbudowany w latach 1958-1960. Obecnie jego wysokość wynosi 186 metrów wysokości. Ciekawostką jest fakt, iż na początku jego wysokość wynosiła tylko 101 metrów – wtedy też był najwyższym punktem w mieście, jednakże z czasem zaczęły powstawać wyższe obiekty. Architekci zadbali, aby Euromast ponownie stał się nr 1 – rozbudowali wieżę o kolejne 85 metrów, co łącznie daje nam dzisiejsze 186 metrów. Sprytnie, prawda?

Holandia – Rotterdam – Wieża Euromast

Na pierwszym poziomie, składającym się z dwóch kondygnacji (położonych na 96 i 101 metrze) znajduje się restauracja (tam również jest zlokalizowana darmowa toaleta). Poziom ten potocznie został nazwany “gniazdem kruka”.
Drugi poziom, a w zasadzie druga część wieży i kolejny punkt widokowy, to właśnie Euroscoop. Jest to okrągła platforma, do której możecie wejść, a następnie po zamknięciu powoli (jednocześnie delikatnie obracając się wokół własnej osi) wjeżdża się na szczyt wieży. Nie opuszczamy kapsuły, oglądamy wszystko od środka, siedząc w okręgu. Niesamowite wrażenie daje obracająca się kopuła, dzięki czemu widzimy wszystko na każdej wysokości. Tuż przy wejściu na Euroscoop znajduje się niewielki balkonik, z którego również możemy podziwiać widoki, czekając na wjazd na górę.

Holandia – Rotterdam – widok z wieży Euromast

Co możemy zobaczyć? Jeśli będziecie mieć szczęście i pogoda wam dopisze to z wieży zobaczycie ciekawą i bardzo nowoczesną architekturę Rotterdamu, tereny zielone parku Het park, most Erazma czy ogromny port. W pogodne dni z wieży roztacza się widok nawet do 30 km, podobno można nawet zobaczyć stamtąd Hagę.

Ile kosztuje bilet na Euromast? Gdzie i jak można nabyć bilety?

Bilet wstępu na wieżę wynosi w przypadku osób dorosłych 10,25 euro, osoby powyżej 65 roku życia płacą 9,25 euro, natomiast dzieci w wieku od 4 do 11 lat – 6,75 euro. Jeśli kupicie kartę miejską to możecie liczyć na niewielkie zniżki, ponadto są honorowane zniżki z maleńkich kart rabatowych – ok. 10 % (możecie je znaleźć np. w waszym hotelu na stojaku) oraz zniżki w ramach korzystania z serwisu booking.com (po zarezerwowaniu i opłaceniu noclegu otrzymacie mailowo pakiet zniżek do różnych obiektów w danym mieście).

Uwaga! Kasa Euromast przyjmuje jedynie płatność kartą za bilety wstępów, jeśli macie ze sobą gotówkę to niestety będziecie musieli poszukać kogoś, kto zapłaci za was, a wy mu zwrócicie pieniądze. Bilet możecie też kupić wcześniej przez internet za pośrednictwem strony internetowej wieży Euromast (dostępna także w wersji anglojęzycznej).

Holandia – Rotterdam widok z Wieży Euromast

Jak dojechać do Euromast? Jeśli poruszacie się komunikacją miejską to wystarczy wsiąść w tramwaj nr 8, który zawiezie was pod samą wieżę (przystanek Euromast). Osoby przemieszczające się własny autem nie powinny mieć problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego, bowiem tuż obok znajduje się parking płatny, miejski. Przestrzegamy was przed uchylaniem się od opłacenia parkingu – taka „przyjemność” może was kosztować nawet ok. 60 euro (mandat).

Centrum miasta – perełki nowoczesnej architektury

Najciekawsze obiekty są zlokalizowane w samym sercu miasta (w zabytkowej dzielnicy Laurenskwarier), dlatego jeśli chcecie przenieść się w futurystyczny świat to koniecznie udajcie się do jedynej w swoim rodzaju hali targowej.

Holandia – Rotterdam – hala targowa Markhtal – budynek

Markthal – bajkowa hala targowa w Rotterdamie

Ta konstrukcja na pierwszy rzut oka jest dość niepozorna, ot po prostu taka półokrągła bryła. Jednak gdy wejdziecie do środka waszym oczom ukaże się niesamowita grafika, a wkoło będą was otaczały stragany z rozmaitymi produktami spożywczymi i nie tylko.

Holandia – Rotterdam – hala targowa Markhtal – wnętrze

Markthal (The Market Hall) w Rotterdamie to unikat na skalę światową i chyba jedyne takie miejsce, które łączy w sobie funkcję hali targowej i mieszkań. Tak, tak, nie pomyliliśmy się! Całą halę targową otacza 228 mieszkań (w tym 102 mieszkania pod wynajem oraz 126 mieszkania własnościowe). Mieszkańcy hali podobno mogą ze swoich apartamentów widzieć rzekę Mozę, a także kościół św. Wawrzyńca. Wracając do samej budowli – wnętrze ściany obiektu oraz sufit zostały wykonane przy pomocy programu studia Pixar (bardzo kolorowe grafiki przedstawiające owoce, warzywa, owady itp.).

Holandia – Rotterdam – hala targowa Markhtal wewnątrz

Opisywana kompozycja nosi nazwę „Róg obfitości” i odwołuje się do bogactwa produktów, które możemy nabyć w hali. Dzieło jest astronomicznych rozmiarów, jej powierzchnia wynosi 11 000 mkw, tym samym uznaje się je za jedno z największych dzieł sztuki w Holandii.

Holandia – Rotterdam – hala targowa Markhtal

Hala jest bardzo młoda, jej oficjalne otwarcie nastąpiło 1. października 2014 roku, a sama budowa trwała aż 5 lat. Została ona zaprojektowana przez słynnych holenderskich projektantów z grupy MVRDV.

Co można kupić w Markthal w Rotterdamie?

Jeśli lubicie próbować nowych smaków to właśnie znaleźliście się w raju, bowiem wśród wielu stoisk możecie znaleźć nie tylko lokalne wyroby (obowiązkowe różne rodzaje serów), słodkości i owoce morza, lecz także takie cuda jak czekoladowy kebab.
Przy samej hali targowej znajduje się również ogromny bazar, przypominający nasze polskie jarmarki, na którym można zaopatrzyć się w szwarc, mydło i powidło – ubrania, jedzenie, akcesoria do telefonów komórkowych, obuwie i wiele, wiele innych rzeczy w bardzo atrakcyjnych cenach (jakość jest kwestią dyskusyjną).

Jak dojechać do hali Markhtal? W pobliżu hali znajduje się przystanek Rotterdam Blaak. Osoby podróżujące własnym autem mogą zaparkować w samej hali – parking na 4 poziomie mieści około 1100 aut – opłata wynosi ok. 3 euro za godzinę, za cały dzień 30 euro.

Holandia – kram z seram w hali Markhtat w Rotterdamie

Domy – kostki, czyli Kubuswoningen

y już nacieszyliście oczy i podniebienie to warto wyjść przed halę, by z bliska zobaczyć, coś co wprawi was w osłupienie – kwadratowe, kubistyczne domy mieszkalne. Domy przypominają dziecięce klocki, gdyż zgodnie z zasadą kubizmu ich kształt odzwierciedla proces krystalizacji, stąd obecność elementów przypominających trójkąty, kwadraty i piramidy.

Holandia – Rotterdam – domy Kubuswoningen

Domy Kubuswoningen zaprojektował Piet Blom w 1984 roku i przez lata oprócz mieszkań, znajdowała się w nich, m.in. szkoła oraz siedziba Akademii Architektury (w latach 1985-1998). Każdy z domów ma 3 piętra, a ściany są nachylone dokładnie pod kątem 55 stopni, całkowita powierzchnia budynku wynosi ok. 100 mkw, jednak ze względu na skosy nie jest możliwe jej całkowite zagospodarowanie (ok. ¼ powierzchni jest niewykorzystana). Jesteście ciekawi, jak wyglądają takie domy w środku? Istnieje także taka możliwość – bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 3 euro, dzieci do lat 12 – 1.50 euro, a osoby powyżej 65 roku życia i studenci 2 euro. Posiadacze karty miejskiej otrzymają zniżkę w wysokości 1 euro. Bliższe informacje na temat godzin otwarcia możecie znaleźć na stronie internetowej Kubuswoningen.

Kościół św. Wawrzyńca w Rotterdamie

Jednym z nielicznych ocalałych zabytków po II Wojnie Światowej jest gotycki kościół św. Wawrzyńca. Wybudowany w latach ok. 1449–1525 jest przykładem późnogotyckiego stylu i jednocześnie pamiątką po dawnym, średniowiecznym Rotterdamie. W latach 60. XX w. zostały wstawione do świątyni nowe, wspaniałe drzwi z brązu, projektu współczesnego rzeźbiarza Giacoma Manzu, ich tematem przewodnim jest wojna i pokój. Wstęp do kościoła jest płatny 2 euro.

Holandia – Rotterdam – Kościół Św Wawrzyńca – z zewnątrz

Witte Huis

Choć „Biały Dom” jednoznacznie kojarzy się z oficjalną siedzibą prezydenta USA to będąc w Rotterdamie warto odwiedzić także budynek noszący to miano. „Biały Dom” również przetrwał bombardowanie podczas II Wojny Światowej. Został on zbudowany w stylu secesyjnym, na wzór amerykańskich budynków biurowych. W momencie ukończenia jego budowy był najwyższym budynkiem w Europie, co współczesnego człowieka może dziwić, bowiem jego wysokość wynosi zaledwie 43 metry.
Muzea w Rotterdamie
Jeśli lubicie zwiedzać muzea, to także w tym mieście portowym możecie się udać do kilku. Skoro mowa o porcie, to nie mogło zabraknąć Muzeum Morskiego.
Miłośnicy sztuki z pewnością wybiorą się m.in. do muzeum Boijmansa Van Beuningena (gdzie znajdziemy dzieła najsłynniejszych malarzy niderlandzkich), Chabot Museum czy muzeum sztuki Kunsthal.

Inne ciekawe atrakcje w Rotterdamie

Gdy zmęczy was chodzenie po muzeach to zawsze możecie się odpocząć pośród egzotycznych gatunków roślin i zwierząt w jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Holandii, czyli Diergaarde Blijdorp (Rotterdam Zoo). Na terenie zoo znajduje się oceanarium oraz specjalny las tropikalny dla motyli.

Fani piłki nożnej z pewnością będą chcieli zobaczyć słynny stadion Feyenoordu. W ramach oprowadzania z przewodnikiem będziecie mogli wejść do klubowej szatni, na płytę boiska czy też przespacerować się tunelem prowadzącym na murawę. Bilet wstępu dla osoby dorosłej (wiek liczony od 15 lat) wynosi 13,50, dla dzieci (od 5 do 14 lat) – 9,50 euro za osobę, istnieje możliwość rezerwacji online, wtedy też otrzymujecie zniżkę w wysokości 1 euro.

Holandia – Rotterdam – widok nadbrzeża

MiniWorld czyli Rotterdam w miniaturze – czyli gratka dla małych i dużych!

Miejscem, do którego warto się wybrać jest Rotterdam MiniWorld, czyli miniaturowy obraz miasta. Makieta ta ma ponad 200 m² powierzchni i możemy na niej znaleźć większość zabytków oraz inne ciekawe eksponaty. Świat w miniaturze tworzy ponad 50 samodzielnych modeli nowoczesnych i zabytkowych budynków w Rotterdamie, z czego ponad 90% budynków została ręcznie wykonana. Dzięki tej wystawie będziecie mogli zobaczyć, iż Rotterdam to nie tylko port i centrum miasta, lecz również tereny polderowe.

Holandia – Rotterdam – Miniworld – wystawa miniatur

Nie mówiąc już o precyzji szczegółów – przyglądając się uważnie zauważymy nawet śmieci na plaży czy miniaturową zastawę na stołach w mieszkaniach. Niesamowitym przeżyciem jest również nastanie zmroku, bowiem co 24 minuty powoli gasną światła i wtedy przekonamy się, jak wygląda miasto w nocy. Humorystycznym akcentem ekspozycji są co jakiś czas pojawiające się np. postaci z popularnych kreskówek (np. Teletubisie, Pokemony, Tomek i przyjaciele), MiniDinoWorld czy też np. latające krowy
Wizyta w MiniWorld Rotterdam będzie naprawdę wspaniałym doświadczeniem, bowiem ucieszy zarówno was, rodziców, jak i wasze pociechy. Obecnie trwają także prace nad nową ekspozycją poświęconą zabytkom Wielkiej Brytanii.

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 11,50 euro, natomiast dla dzieci (do 11 roku życia) -7,50 euro. Korzystając z aplikacji booking.com otrzymacie niewielką zniżkę.

Holandia – Rotterdam – Miniworld – wystawa

Malownicza wioska wiatraków Kinderdijk

Będąc w okolicach Rotterdamu koniecznie należy wstąpić do położonej około 15 km na wschód od Rotterdamu wioski Kinderdijk. Dlaczego ta wioska jest taka unikatowa? Jest to jedyne na świecie miejsce, gdzie w tak bliskiej odległości, w krajobrazie polderowym, znalazło się tak wiele zachowanych wiatraków (jest ich aż 19!).

Holandia – Wiatraki w Kinderdijk

Zadaniem tych wiatraków było osuszanie terenu. Odwiedzając tę malowniczą wioskę będziecie mieli okazję nie tylko zrobić przepiękne zdjęcia, lecz również dowiecie się, jak wyglądało codzienne życie rodzin mieszkających w wiatrakach – zwiedzający mogą wejść do środka takiego obiektu czy też zobaczyć, jak działały wiatraki (w Centrum Informacji Turystycznej turyści mogą samodzielnie „zarządzać wiatrakami” w interaktywnej grze, aby zapobiec zalaniu terenu).

Holandia – Wiatraki Kinderdijk

Wiatraki w Kinderdijk to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Holandii, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996.

Holandia Kinderdijk – ekspozycja w wiatraku
Holandia – Kinderdijk – jak żyło się w wiatraku

Gdzie można nabyć bilety wstępu do wiatraków w Kinderdijk? Bilety możecie kupić na miejscu w kasie, cena wynosi 9 euro od osoby, w cenie biletu możecie także pobrać audiobook w formie aplikacji na telefon. Bilet wstępu umożliwia zwiedzenia 2 wiatraków w środku oraz obejrzenie filmów edukacyjnych w Centrum Informacji. Jeśli zależy wam na zobaczeniu całego terenu z pokładu łodzi to jest również taka możliwość – koszt biletu od osoby wynosi 9 euro. W przypadku rezerwacji biletów online (zarówno wstępu, jak i rejsowego) macie zniżkę 1 euro.

Praktyczne informacje. Na terenie wioski wiatraków znajduje się mały sklepik z pamiątkami, większy sklep z upominkami jest zlokalizowany tuż przy wejściu (przy parkingu), gdzie możecie się na chwilę zatrzymać, odpocząć lub wypić kawę. Przyjeżdżając do Kinderdijk pamiętajcie o cieplejszych ubraniach, najlepiej zabrać ze sobą kurtkę nieprzepuszczającą wiatru i nakrycie głowy (lub założyć kaptur), bowiem ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu bardzo wieje.
Jeśli przyjechaliście autem to nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego, gdyż można skorzystać z płatnego parkingu w Kinderdijk (opłata za auto wynosi 5 euro) – do dyspozycji turystów jest oddanych 50 miejsc.

Jak widzicie, również w takim nowoczesnym mieście jak Rotterdam nie można się nudzić. Wystarczy tylko odpowiednio zaplanować zwiedzanie.

Wakacje w Bułgarii