Sabbatical to zapewne nie to co myślisz… Często męczeni codziennymi obowiązkami w pracy, marzymy zaledwie o kilku dniach wolnych, aby zregenerować siły i nieco się odprężyć. Mamy do tego – jak najbardziej – prawo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż poza standardowym urlopem, takim jak: wakacyjny, chorobowy czy macierzyński, istnieje jeszcze urlop o tajemniczej nazwie sabbatical.
Co kryje się pod tym terminem? Na czym on polega i ile dni wolnych Wam przysługuje? Na te i inne pytania, znajdziecie odpowiedzi w naszym najnowszym wpisie.
Sabbatical – co to jest?
Zacznijmy od wyjaśnienia nazwy, a zatem „Sabbatical” odnosi się do szabasu, dnia uznawanego w niektórych religiach za wolny od pracy. „Sabbatical” można także tłumaczyć jako czas wolny od pracy z powodów naukowych, jednakże tak naprawdę zagospodarowanie tego odpoczynku zależy wyłącznie od nas i niekoniecznie musi wiązać się z wyjazdem naukowym.
Mówiąc krótko, urlop sabbatical to pewnego rodzaju porozumienie z pracodawcą, na mocy którego pracownik może wziąć dłuższy urlop (kilkutygodniowy lub nawet kilkumiesięczny) bez konieczności zwalniania się z pracy.
Czym jest urlop sabbatical?
Na urlop sabbatical decydują się zazwyczaj pracownicy korporacji, profesjonaliści, którzy czują się wypaleni zawodowo, przemęczeni. Jego zadaniem jest „podładowanie akumulatorów”, w trakcie takiego urlopu możecie odbyć długą podróż, brać udział w projektach lub szkoleniach, mających na celu poszerzenie wiedzy lub przebranżowienie się, wyjazdach wolontariackich czy też po prostu odpoczywać.
Należy zaznaczyć, iż urlop sabbatical nie jest „gap year’em” – roczną przerwą braną przez studentów i uczniów, aby odpocząć od nauki i podróżować.
Kto najczęściej korzysta z urlopu sabbatical?
Urlop sabbatical to płatny urlop dla profesjonalistów. Trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy i pozwala wypalonym zawodowo pracownikom odpocząć, zregenerować siły, zastanowić się nad swoją przyszłością lub w wybranej przez siebie formie poszerzać swoją wiedzę oraz kompetencje.
Warto pamiętać, iż na taki urlop przeważnie decydują się osoby na wysokich stanowiskach, o ogromnej wiedzy i doświadczeniu. W tym przypadku koszt, jaki poniesie pracodawca będzie zdecydowanie niższy niż odejście pracownika, co gorsza np. do konkurencji lub wyszkolenie osoby, która mogłaby ją zastąpić.
Przyjmuje się, że osoba starająca się o urlop sabbatical, powinna być zatrudniona w trybie ciągłym 5-10 lat w danym przedsiębiorstwie, a jej wyniki indywidualne muszą mieć znaczny wpływ na rozwój i renomę firmy. Jak widzimy, takie dość rygorystyczne warunki sprawiają, iż w Polsce sabbatical udzielany jest sporadycznie i zazwyczaj dotyczy wybitnych ekspertów, specjalistów w danej dziedzinie.
Czy Sabbatical jest urlopem płatnym?
Przyjemność, odpoczynek i rozrywka to jedno, a pieniądze i koszty utrzymania się to drugie, zatem sprawa wynagrodzenia w tym okresie jest fundamentalna. Niestety, nie ma na to jednej reguły, to są bowiem kwestie indywidualnie ustalane między stronami. Czasem wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę może być niższe od regularnego, a w przypadku tarapatów finansowych firmy istnieje prawdopodobieństwo, iż pensja przestanie być wypłacana, gdyż pracownik przebywający na tak długim urlopie faktycznie nie pracuje.
Jednakże, jeśli osoba planuje urlop sabbatical i w tym czasie pragnie podnosić kompetencji kluczowych dla organizacji, pracodawca powinien zaproponować płatny urlop.
Z kolei gdy będziecie chcieli zrealizować marzenie życia i wybrać się w daleką, egzotyczną podróż (np. połączoną z wolontariatem) to niestety większość organizacji najprawdopodobniej zaproponuje Wam bezpłatny urlop.
Jakie są wady urlopu sabbatical?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto pamiętać, iż urlop tego typu ma również swoje minusy, do który zalicza się brak poparcia w kodeksie pracy czy cywilnym, a zatem jest to tylko umowa partnerska między pracownikiem i pracodawcą. Z różnych przyczyn (np. trudna sytuacja firmy) może się zdarzyć, iż to, co zostało ustalone jednego dnia, może nie mieć przełożenia na stan rzeczywisty po pewnym czasie, np. sześć miesięcy później czy też po Waszym powrocie.
Zazwyczaj warunki urlopu sabbatical zakładają powrót pracownika na to samo stanowisko, jednakże z przyczyn losowych, dane miejsce może zostać obsadzone nową osobą, a zatem po powrocie przypadnie Wam inne, a nawet niższe stanowisko, dlatego taki scenariusz także należy brać pod uwagę.
Kolejną wadą jest, w przypadku braku wypłacanego wynagrodzenia, zmiana warunków ubezpieczenia czy planu emerytalnego.
Jak można zagospodarować czas na sabbatical?
Urlop sabbatical możemy wykorzystać według własnego uznania i potrzeb. Decydując się na dłuższą rozłąkę z obecnym pracodawcą, można:
- Wyruszyć w świat, aby rozpocząć studia wyższe, wziąć udział w szkoleniach, kursach, poszerzyć swoją wiedzę, w danej dziedzinie, dzięki czemu Wasza praca wykonywana na co dzień będzie efektywniejsza,
- Wyjechać w celu kontynuacji pracy w obrębie tej samej firmy, ale w zagranicznym oddziale, aby lepiej poznać i zbadać inne rynki, nauczyć się inny standardów panujących na rynku zagranicznym oraz podszkolić znajomość języków obcych czy terminologii zawodowej,
- Pracować w ramach wolontariatu, by pomóc potrzebującym i jednocześnie przewartościować swoje życie, znaleźć nowe priorytety,
- Wyjechać w świat, aby zrealizować marzenia i odbyć podróż w nieznane, poznać inne kraje, kulturę i obyczaje innych nacji, odpocząć i naładować baterie.
Jak przygotować się na urlop sabbatical?
Urlop sabbatical wywraca uporządkowany świat do góry nogami, dlatego należy rozważyć zasadnicze kwestie, gdyż tylko dzięki temu po powrocie będzie w pełni zadowoleni.
Jeśli zastanawiacie się nad uczestnictwem w kursach pogłębiających Waszą wiedzę, to warto zrobić wcześniej rekonesans, jak wyglądają warunki w poszczególnych konkurujących ze sobą instytucjach. Przeanalizujcie dokładnie cenę, różnice w programach, poczytajcie opinie uczestników oraz opisy i oceny prowadzących.
Chcecie zrobić coś dobrego, zmienić swój świat oraz nieść pomoc potrzebującym? Osoby planujące wolontariat powinny krytycznie ocenić, czy na pewno są na to gotowe (zarówno psychicznie, jak i fizycznie). Znajdźcie taki wolontariat, którego wykonywanie przyniesie Wam spełnienie i który będziecie wykonywać z pasją.
Gdybyście podjęli decyzję o podróży życia to koniecznie przeliczcie budżet, jakim realnie dysponujecie (uwzględniając nieprzewidziane wydatki, np. na leczenie). Oszacujcie także koszty takiej podróży (bilety lotnicze, lokalny transport, nocleg) oraz zastanówcie się, jak wyobrażacie sobie przebieg Waszej podróży – w jakim tempie chcecie zwiedzać. Nie zapomnijcie również o sprawdzeniu, w jakiej porze roku są dogodne warunki do zwiedzania w rejonie, do którego się udajecie, czy okolice są bezpieczne oraz czy będziecie w stanie swobodnie się porozumiewać w trakcie wyprawy.
Jak widzicie, podjęcie decyzji o wzięciu urlopu sabbatical wiąże się z wieloma niewiadomymi, jednakże może przynieść zbawienne skutki w postaci zdobycia nowego doświadczenia i umiejętności, co znajdzie odzwierciedlenie w codziennej pracy zawodowej.