Santorini - gdzie najlepiej nocować

Santorini - gdzie najlepiej nocować

Gdzie spać na Santorini kiedy wybierzecie się na dłużej niż tylko jednodniową wycieczkę, które organizowane są na przykład z Krety. Są miejsca na wyspie gdzie naszym zdaniem, na podstawie naszego własnego doświadczenia, najlepiej się zatrzymać. Dzięki wybraniu odpowiedniej miejsca będziecie mogli wypocząć i jednocześnie mieć bardzo dobrą miejscówkę na odkrywanie wyspy. Dodajmy, że to bardzo mała wyspa i jeżeli zatrzymacie się w proponowanej przez nas miejscowości (sami ją sprawdziliśmy!) to będziecie zadowoleni.

Wakacje w Turcji

Santorini – najlepsze miejsce na noclegi

Musimy przyznać, że to jak odkryliśmy najlepsze miejsce na noclegi na wyspie było czystym przypadkiem. Przy pierwszym podejściu aby na Santorini nocować, spędzić kilka dni, szukając noclegów kierowaliśmy się popularnością miejsc – chcieliśmy nocować w miejscowości Oia lub Fira. Wierzcie nam, to byłby bardzo duży błąd. W tych miejscowościach nawet poza sezonem są bardzo duże tłumy turystów (my byliśmy na krótkim urlopie początkiem października, a i tak było dość dużo zwiedzających), a w sezonie… to ciężko nam sobie wyobrazić jak tłocznie tam musi być.

Imerovigli, Santorini
Santorini – Imerovigili to najlepsze miejsce na noclegi

Na szczęście, ostatecznie zdecydowaliśmy się na pobyt w Imerovigli, miejscowości gdzie możecie znaleźć liczne, kameralne hoteliki, pensjonaciki, z których widok zapiera dech w piersiach, a jednocześnie są miejsca, gdzie turyści nie będą Wam chodzić „dosłownie” po głowach w trakcie Waszego wypoczynku.

Przeczytaj również: Santorini – kiedy, co zobaczyć i czy pojechać chociaż na krótką wycieczkę?

Imerovigli znajduje się na bardzo wysokim klifie z bajecznym widokiem na kalderę (jedną z największych na świecie, powstałej po wybuchu wulkanu i mającej ok. 10 kilometrów średnicy), można powiedzieć wewnętrzną część Santorini. Dużym atutem jest również niewielka odległość od lotniska (8 km, 15 minut autem). Ponadto z większości hoteli, apartamentów, pensjonacików rozpościera się cudowny widok w kierunku miejscowości Oia (najsłynniejszej na wyspie) oraz innych wysepek.

Santorini, widok, Andromeda Villas
Santorini – Imerovigli – Andromeda Villas – widok z tarasu

Co ważne z Imerovigli, nawet pieszo będziecie mieć blisko do Firy (obie miejscowości są ze sobą połączone ścieżką widokową), a podczas spaceru będziecie mogli nacieszyć się typowo santoryjskimi widokami – białe domki, spływające z klifu w kierunku morza, wąskie uliczki. Musimy przyznać, że poza Oia to Imerovigli razem z Firą są najpiękniejszymi miejscami na Santorini, które koniecznie trzeba zobaczyć (nawet jeżeli finalnie nie zdecydujecie się na nocleg w polecanej przez nas miejscowości).

Santorini, Imerovigli
Santorini – Imerovigli – ścieżka do Firy
Santorini, Imerovigli
Santorini – Imerovigli – ścieżka widokowa do Firy

Widoki zapierające dech w piersiach – nocne spacery po miasteczkach Santorini. Musimy przyznać, że to co zobaczycie w dzień jest jak obrazy wyjęte z najpiękniejszych pocztówek reklamujących Grecję (najczęściej to właśnie widoki z Santorini są wykorzystywane w reklamach, na greckich pocztówkach). Natomiast to co zobaczycie wieczorem, to jak odbicie gwieździstego nieba na ciemnym obliczu ziemi, które tworzy tak bajeczną scenerię, że ciężko oderwać wzrok.

Santorini, noc
Santorini – Imerovigli – widok nocą, w oddali Fira
Santorini, Oia, noc
Santorini – Oia wieczorem

Tu musimy zdecydowanie powiedzieć, że wyjazd na jednodniową wycieczkę (np. z Krety), kiedy tylko będziecie (najczęściej w pośpiechu) zwiedzać najważniejsze miejsca na wyspie i jeszcze przed zachodem słońca opuścicie wyspę to jak odwinięcie cukierka z papierka, gdzie ledwo poczujecie jego smak, a już trzeba będzie go zawinąć.

Przeczytaj również: Santorini – co zabrać ze sobą na wyjazd

Koniecznie, jak tylko możecie, wybierzcie się na tą piękną wyspę na dłużej – 3-4 dni w zupełności wystarczą, a Wy będziecie zachwyceni mogąc zobaczyć uroki wyspy Santoryn w dzień i w nocy.

Santorini, zachód słońca
Santorini – Oia wieczorową porą
Santorini, Oia, zachód słońca
Santorini – zachód słońca w Oia

Gdzie zdecydowanie nie polecamy noclegów na Santorini

Tak jak już mogliście się wstępnie zorientować, nie polecamy nocować w najpopularniejszych miejscowościach – ani Oia, ani Fira nie są dobre na pobyt. Ciasno upchane apartamenciki, hoteliki, wyciskające z każdego centymetra ile tylko możliwe, do tego znajdujące się między nimi ścieżki, schodki, sprawiają, że ciężko wypoczywać w kameralnej, niczym nie zmąconej ciszy. Ciągle przechodzą turyści, zatrzymują się na zdjęcia (no chyba, że chcecie być na co drugim ujęciu to też jest jakaś opcja – jako mistrzowie drugiego planu), wchodzą na dachy!

Tak, czasami dachy miejsc noclegowych stanowią (nie zawsze za zgodą właścicieli) – miejsce do robienia pamiątkowych fotek. Ciągła fala turystów wręcz się przelewa, jak lawa po dawnych zboczach wulkanu, w wyniku którego powstało Santorini.

Santorini, Oia, hotele
Santorini – Oia – bardzo stłoczone ville, hotele, apartamenty

Do tego ceny, w tych miejscach przyprawiają o zawrót głowy. Ale to już kwestia indywidualna, bo cena jest zawsze subiektywnym odczuciem zasobności portfela. Niemniej jednak zakładamy, że nie chcecie aby znad głów, obok ze ścieżki, czy tarasów widokowych ktoś zakłócał Wam wypoczynek.

Santorini, Oia
Santorini – Oia – nawet na koniec sezonu jest tłocznie

Dlatego też, chcąc wypoczywać w scenerii typowej dla Santorini, Imerovigli będzie idealne. Oczywiście i w tej miejscowości są miejsca bardzo blisko ścieżek, gdzie przechodzą turyści, którzy zaglądną w każdy zakątek, dlatego też przed wyborem miejsca noclegowego warto je sobie dobrze sprawdzić na zdjęciach w sieci.

Noclegi na Santorini – gdzie najtaniej

Tutaj nie odkryjemy nic nowego jak powiemy, że im bardziej oddalone miejsca od najpopularniejszych miejscowości tym raczej (choć to zależy od standardu) będzie taniej niż np. w Oia czy Firze. Tak samo w Imerovigli jak będziecie chcieć piękny widok na kalderę, zachody słońca, to takie miejscówki również będą należały raczej do tych droższych niż tańszych, ale z pewnością nie tak drogich właśnie Oia czy Fira.

Santorini, Oia
Santorini – Oia – przepiękne widoki

Patrząc na położenie geograficzne, to zdecydowanie taniej jest na wschodniej części wyspy. Ta jest bardziej płaska, z kilkoma plażami (choć pod tym względem szału nie ma i to zdecydowanie nie jest – naszym zdaniem – miejsce na wakacyjny wyjazd nastawiony na plażowanie). To właśnie po tej stronie znajdziecie dużo tańsze miejsca noclegowe, choć już bez pięknych widoków, ale z pewnością będą one mogły być świetną bazą wypadową na zwiedzanie wyspy – tak jak wspomnieliśmy, jest ona na tyle mała, że praktycznie zawsze będziecie mieć w miarę blisko do każdego jej zakątka. Przejazd z jednego krańca na drugi – to ok. 45 minut.

Santorini, trasa, mapa
Santorini – autem wszędzie blisko

Dlatego też mając samochód (a warto go wypożyczyć!) to będziecie mogli znaleźć tanie noclegi i zwiedzać wyspę bez większych problemów. Drogi może nie są najlepsze na świecie, czasami bardzo kręte, ale warto poruszać się autem. Nie liczcie za bardzo na komunikację miejską, ta może Was kosztować sporo nerwów, a tego podczas pobytu na Santorini zdecydowanie Wam nie życzymy.

Przeczytaj również: Santorini – czy i gdzie warto wypożyczyć auto?

Jak już będziecie decydować się na spędzenie kilku dni na najpiękniejszej greckiej wyspie, to czasami warto wydać nieco więcej za piękny widok, fajne miejsce. Takie widoki zostają później na całe życie! Zresztą zobaczcie sami na fotki z miejsca gdzie nocowaliśmy.

Santorini, widoki
Santorini – Imerovigli – Andromeda Villas widok z naszego pokoju na Oia
Santorini, basen, Andromeda Villas
Santorini – Imerovigli – Andromeda Villas – basen
Santorini, Andromeda Villas
Santorini – Imerovigli – Andromeda Villas – widok z naszego balkonu

Santorini jest piękne!

Wakacje w Bułgarii