Skąd i jak pobrać paszport covidowy?

Skąd i jak pobrać paszport covidowy?

Paszporty covidowe mają ułatwić osobom zaszczepionym między innymi przemieszczanie się na terenie Unii Europejskiej, za każdym razem kiedy będzie się to wiązało z przekraczaniem granic. Jednocześnie, aby w pełni korzystać z możliwości jakie dają unijne cetyfikaty COVID, warto je mieć zawsze przy sobie. Teraz jest to bardzo proste, ponieważ możecie taki paszport covidowy mieć w swoim telefonie! Oto jak to zrobić.

Wakacje w Turcji

Czym jest paszport covidowy?

Zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest paszport covidowy (UCC).

Otóż na początku czerwca, część państw Unii Europejskiej (na ten moment 7, wśród których znajduje się Polska), postanowiło dołączyć się do jednolitego, unijnego systemu informacji o Certyfikatach Covidowych. Z jednej strony ma on na celu ułatwianie podróży w ogóle, ale też dawać trochę przywilejów osobom zaszczepionym, szczególnie w kontekście podróży.

System paszportowy, o którym mowa, ma na celu m.in. uproszczenie procedur podróżnych na terenie całej Unii Europejskiej, np. poprzez zwalnianie z kwarantanny oraz dodatkowych testów osób, które taki paszport będą posiadać. Z paszportów covidowych będzie można korzystać od 1 lipca, a już teraz taki „dokument” w wersji elektronicznej możecie pobrać na swój telefon.

Jak wygląda paszport covidowy?

Jak to jest możliwe, że paszport covidowy można mieć na telefonie? Najważniejsze – zdecydowanie paszport covidowy nie ma nic wspólnego z wyglądem tradycyjnych paszportów, a jedynie ze względu na swoją funkcję identyfikacyjną oraz informacyjną, przyjęto taką, a nie inną jego nazwę.

W rzeczywistości bowiem paszport covidowy to kod QR, który zawiera niezbędne informacje dotyczące osoby zaszczepionej oraz takie, które pozwalają daną osobę zweryfikować w systemie.

Jeżeli z jakiegoś względu nie możecie mieć go zapisanego w swoim telefonie to zawsze taki certyfikat może Wam wydrukować Wasz lekarz POZ.

mObywatel – paszport covidowy (zdjęcie poglądowe/ gov.pl)

Ważne – „dokument” ten jest od razu dostępny dodatkowo w wersji angielskiej i takiej formie jest akceptowany na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak zainstalować paszport covidowy na telefon?

Zapewne wiele w pełni zaszczepionych osób będzie chciało skorzystać z wygody, jaką daje posiadanie takiego dokumentu w swoim telefonie.

Najwygodniej, naszym zdaniem, jest zainstalować rządową aplikację mObywatel – ta oprócz samego paszportu, jest bardzo użyteczną aplikacją, którą warto posiadać (można w niej mieć m.in. e-dowód, e-prawojazdy, itd.).

Aplikację mObywatel należy zainstalować na swoim telefonie (z AppStore kiedy posiadacie telefon z system iOS lub z Google Play – kiedy macie system Android).

Dopiero po zainstalowaniu aplikacji mObywatel, a następnie przejścia przez proces rejestracji oraz logowania (będziecie w tym celu mogli skorzystać z proflu zaufanego – koniecznie będzie zalogowanie się takiego systemu przez Waszą bankowość elektroniczną. My na przykłada swój profil zaufany potwierdzamy korzystając z bankowości elektronicznej banku ING).

Zobaczcie zresztą krótki filmik instruktażowy jak dodać w aplikacji mObywatel swój paszport covidowy:

A co jeżeli w aplikacji mObywatel nie mam jak dodać takiego unijnego certyfikatu? Nam się tak zdarzyło i zrobiliśmy tak:

  • wylogowaliśmy się z aplikacji,
  • następnie sprawdziliśmy czy jest nowa aktualizacja (była),
  • zaktualizowaliśmy aplikację i wówczas wszystko zadziałało!

Warto tutaj dodać, że aplikacja mObywatel, a tym samym korzystanie z jej funkcjonalności jest całkowicie bezpłatne.

A co paszportem covidowym jak nie będę miał dostępu do internetu?

Niby proste, ale jednak sensowne pytanie – co jak nie będziecie mieć dostępu do internetu w momencie jak konieczne będzie okazanie UCC? Tym się nie musicie martwić. Ponieważ dostęp do internetu potrzebny jest jedynie w momencie ściągania certyfikatu na telefon, a tak to jest on dostępny z poziomy aplikacji także w trybie off-line. Co z pewnością może być ważne przy różnych kontrolach granicznych.

Wakacje w Bułgarii