Współczesne tempo życia zmusza nas do bycia w ciągłym biegu: spieszymy się, aby zdążyć do pracy, na ważne spotkanie, aby odebrać dzieci z przedszkola lub ze szkoły, czy też aby zrealizować wszystkie zaplanowane na ten dzień zadania. Ponadto, zewsząd jesteśmy bombardowani milionami informacji i wiadomości. Żyjąc tak na co dzień, bywa iż nawet na urlopie zapominamy o chwili wytchnienia.
W naszym materiale chcemy zaprezentować ideę, która cieszy się sporą popularnością wśród osób wypoczywających na własną rękę, a mianowicie slow travel. Co oznacza ten termin i w jaki sposób można zaplanować takie wakacje? Odpowiedzi znajdziecie w naszym najnowszym wpisie.
Slow travel – podróżowanie w zwolnionym tempie
Zacznijmy od definicji i jej znaczenia, wyraz „slow”po angielsku oznacza „powoli, wolno”, a „travel” to po prostu „podróż, podróżowanie”, a zatem jak połączymy je w całość otrzymamy „powolne podróżowanie”. Koncept ten powstał stosunkowo niedawno, a jego celem jest odbywanie podróży, które pozwolą nie tylko na spokojne oglądanie i poznawanie nowych miejsc, lecz również odkrycie swojego wnętrza, otwarcie się na świat i innych ludzi. Trend „slow” jest obecny także w innych aspektach, być może słyszeliście o pozostałych nurtach opierających się na tej filozofii: slow living (powolne życie) czy też slow food (jedzenie bez pośpiechu), które narodziły się we Włoszech w latach 80-tych.
Spokojne podróżowanie ma na celu odkrycie autentyczności danych miejsc. W zabieganym społeczeństwie podróże na zwolnionych obrotach stają się okazją, aby na chwilę zatrzymać się, zastanowić się nad tym, co jest w życiu ważne, odnaleźć i poznać swoją prawdziwą naturę.
Świadome podróżowanie do nowych miejsc
Podróżowanie w wolniejszym tempie jest realizacją potrzeb turystów, którzy mają dość wakacji all inclusive, czują się wypaleni pod względem turystycznym, nie satysfakcjonuje ich zwiedzanie z programem pełnym zabytków i atrakcji do odhaczenia. Slow travel zgodnie z myślą „liczy się jakość, nie ilość” zachęca, aby w trakcie wojaży zwolnić, odciąć się od nowoczesnej technologii i zacząć cieszyć się życiem.
Przeczytaj również: Jak odpocząć na urlopie?
Jeśli zamierzacie organizować wakacje slow to w ich przypadku nie należy tworzyć sztywnego planu, raczej nastawcie się na swobodę, zamiast w biegu fotografować kolejne zabytki (których potem nawet nie będziecie rozpoznać czy też pamiętać) nauczcie się doświadczać świata, który przewija się przed Waszymi oczami, zatrzymajcie się by pomarzyć przez moment czy nawet porozmawiać z drugim człowiekiem.
Jaka jest główna myśl slow wakacji?
Slow travel opiera się na podróżowaniu do jednego miejsca, bądź kraju. W tej kategorii mówimy o zostaniu w wybranej destynacji na dłuższy czas (marzeniem byłby kilkutygodniowy pobyt, ale jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe), slow urlop to na pewno nie są wycieczki objazdowe ani pośpieszne zwiedzanie miejsc znanych z przewodników.
Pod pojęciem slow travel należy rozumieć chęć poznania i cieszenie się pobytem w jednym, wybranym mieście, miasteczku, czy nawet na wsi. To także powolne zwiedzanie okolicy, korzystanie z miejscowych środków transportu i jedzenie w miejscach odwiedzanych przez lokalnych mieszkańców. Budowanie szczerych relacji z tubylcami oraz zaznajamianie się z ich prawdziwym życiem to główne składniki slow travel.
Obcowanie z nową kulturą – slow travel
Slow travel może mieć różne oblicza: wyprawa do dziewiczych lasów, wakacje w siodle, spędzone na bezkresnych stepach, które przemierzał Czyngis-chan wraz ze swoją armią, praca i wypoczynek w ramach wolontariatu w małej, afrykańskiej wiosce, a może pobyt na jednej z odległych wysp – niezależnie od tego, jaki zakątek wybierzecie istotne jest poznanie środowiska, otoczenia, lokalnej kultury, bo sednem slow travel jest stanie się częścią danej społeczności, nawet jeśli jest to tylko przez krótką chwilę.
Ekologiczna postawa wobec świata – nurty slow
Gdy zamierzacie podróżować zgodnie z zasadami slow travel to powinniście również pamiętać o ekologii, a zatem zachowaniu równowagi ekologicznej i należy starać się pozostawić jak najmniejszy ślad ekologiczny. W jaki sposób możemy w czasie podróży promować zachowania eko? Wbrew pozorom to nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać.
Z pewnością wybierzecie się po owoce, warzywa na lokalny targ, dlatego koniecznie weźcie ze sobą swoją torbę np. z materiału, dzięki czemu nie będziecie potrzebować kolejnych reklamówek, które i tak po powrocie do hotelu i wypakowaniu zakupów od razu wyrzucicie.
Przed wyjazdem zorientujcie się, jaki jest stan lokalnej wody – czy kranówka nadaje się do spożycia. Jeśli tak, to warto zaopatrzyć się w pojemnik na wodę, który będziecie tylko napełniać, dzięki czemu unikniecie kupowania butelkowanej wody (a zdarza się, iż w niektórych krajach jest ona droższa niż cola).
Chyba nikomu nie trzeba przypominać, iż po zakończeniu plażowania należy posprzątać po sobie, ale jeśli macie ochotę i chcecie zrobić coś dobrego dla środowiska to możecie także w trakcie spaceru wzdłuż brzegu uprzątnąć wyrzucane przez morze śmieci, butelki.
Troska o środowisko będzie się również wyrażała poprzez rozsądne korzystanie z hotelowych ręczników (przecież nie musicie ich wymieniać już po jednym użyciu) czy też zakręcaniu wody w trakcie mycia zębów.
Slow travel to także podróżowanie lokalnymi środkami komunikacji – w ten sposób nie tylko zaoszczędzicie troszkę pieniędzy, ale także macie okazję do spotkania z mieszkańcami.
W jaki sposób organizować wypoczynek slow travel? Najważniejsze zasady
Samodzielna organizacja wypoczynku
Slow tourism preferuje miejsca położone poza utartymi szlakami, dlatego oprócz tradycyjnego książkowego (lub wirtualnego) przewodnika przydadzą się poszukiwania w internecie. Możecie popytać na różnych grupach zrzeszających podróżników oraz lokalnych mieszkańców – być może ktoś udzieli Wam ciekawych wskazówek. Choć wspominaliśmy o beztroskim odpoczynku to warto przynajmniej zorganizować sobie nocleg, tym bardziej jeśli nie planujecie długiego pobytu i nie chcecie niepotrzebnie tracić czasu na poszukiwania już na miejscu. Zachęcamy Was także, abyście przed przyjazdem poczytali na temat regionu, do którego się wybieracie, dzięki czemu nie tylko będziecie się czuli pewniej, lecz również będziecie mieć tematy na początek rozmowy (oczywiście poza ogólnymi, standardowymi tematami) z tubylcami.
Zatrzymajcie się w wybranych miejscach dłużej
Koniecznie tak zaplanujcie wyjazd, aby w wybranych lokalizacjach zostać przez kilka dni (przynajmniej 3 noce), im dłużej będziecie, tym lepiej poznacie i poczujecie klimat danego miejsca.
Przeczytaj również: Co robić na urlopie?
Unikajcie dużych resortów
Jeśli zależy Wam, aby jak najlepiej poznać lokalną kulturę i życie codzienne mieszkańców danej okolicy to zrezygnujecie z pobytu w dużych, drogich resortach czy sieciowych hotelach. Nie chodzi wyłącznie o oszczędność pieniędzy, ale fakt, iż te obiekty są w taki sposób zaprojektowane, aby goście nie musieli ich w ogóle opuszczać. Sklepy, apteki, kantor, prywatne plaże, restauracje, co więcej – za pośrednictwem przedstawicieli lokalnych biur podróży można zarezerwować zorganizowane wycieczki – jest to bardzo wygodne, jednakże z pewnością nie będziecie mieli zbyt wielu sposobności, aby zobaczyć bardziej przyziemną rzeczywistość za hotelowym murem.
Urlop bez internetu
Postarajcie się odpocząć nie tylko od obowiązków, ale także od technologii. Używajcie smartfonów wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne, np. do planowania kolejnej trasy, rezerwowania biletów, itp. Świat bez mediów społecznościowych i Waszych ciągłych relacji będzie nadal istniał, a Wy poczujecie się w końcu wolni! Poniższe reklamy najlepiej oddają idee porzucenia wirtualnego świata na rzecz tego prawdziwego, który można dotknąć…
Slow travel pozwoli Wam w pełni zregenerować siły, a jednocześnie będziecie mieć możliwość odkrycia innego oblicza danego zakątka, dlatego warto raz na jakiś czas wybrać się na takie„slow wakacje”, do czego serdecznie Was zachęcamy.