Spacer lub jazda po lesie

Spacer lub jazda po lesie

Spacer po lesie może być dobrym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu wolnego na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku. Niektórzy mają swoje sprawdzone, znane ścieżki, jednakże często zdarza się, iż po raz pierwszy będziecie poruszać się po danym terenie. Co warto wiedzieć o wyprawie do lasu i jakich zasad należy przestrzegać, aby nie narazić się na nieprzyjemności? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

Wakacje w Turcji

Co warto zabrać na spacer do lasu?

Gdy wyruszacie do nowego miejsca to najważniejsze, abyście wcześniej zapoznali się z topografią okolicy. Warto poszukać w internecie map danego terenu czy też zajrzeć na stronę właściwego nadleśnictwa. Dzięki temu będziecie wiedzieć, jakie zwierzęta mają tam swoje ostoje, dowiecie się również, które obszary mogą być potencjalnie niebezpieczne, np. gdzie znajdują się bagna, moczary, a także będziecie w stanie ocenić wielkość kompleksu leśnego.

Przed spacerem wstępnie zaplanujcie sobie trasę wycieczki, uwzględniając oczywiście możliwości uczestników (np. jeśli spacerujecie z dziećmi to musicie częściej robić przerwy). Dobrze, abyście zapamiętali lub zapisali sobie nazwy miejscowości początkowych i końcowych.

Nawigacja GPS
Nawigacja GPS – do lasu i nie tylko

Jeśli nie macie nawigacji GPS to dla własnego bezpieczeństwa powinniście zabrać ze sobą mapę: w formie tradycyjnej lub też np. ściągnąć ją na telefon. Gdybyście o tym zapomnieli to z reguły przed leśniczówkami czy na leśnych parkingach znajdują się tablice informacyjne, na których również zostaje zamieszczona mapa terenu, zatem będziecie mogli ją sfotografować. W tym momencie przypominamy o tym, abyście zadbali o to, aby Wasz telefon miał naładowaną baterię (może się również przydać przenośny power bank).

Przeczytaj również: Czy warto kupić power bank i do czego się przydaje?

Jeśli nie macie orientacji w terenie to starajcie się nie odchodzić zbyt daleko od drogi (dotyczy to zwłaszcza lasów liściastych, w których nietrudno się zgubić). Miejcie również Wasze pociechy cały czas w zasięgu wzroku.

Osoby planujące dłuższą wyprawę powinny także włożyć do swojego plecaka czy torby kompas.

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego w razie ewentualnego zgubienia się dobrze jest mieć zapisany w telefonie numer miejscowego leśniczego. Możecie go znaleźć na stronie nadleśnictwa, bywa, iż jest on także zamieszczony na wspomnianej wcześniej tablicy informacyjnej.

Jak należy się ubrać na wyprawę do lasu?

Wasz strój powinien być dostosowany do pory roku i warunków pogodowych. Warto mieć ze sobą np. nieprzemakalną kurtkę czy pelerynę, w razie niespodziewanej zmiany pogody. Ponadto ubranie powinno Was ochronić przed przed kleszczami (w tym celu możecie się także posmarować specjalnym środkiem ochronnym) – po powrocie zalecamy, abyście dokładnie skontrolowali swoje ciało.

Jeśli na danym terenie mogą występować żmije to koniecznie załóżcie solidne, wysokie buty, gdyż żmije z reguły atakują tylko do wysokości kostki. Wysokie, ciężkie buty mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie żmije słyszą je z daleka, a zatem nie będą się do Was zbliżać.

Polecamy także zabranie ze sobą latarki oraz elementów odblaskowych, dzięki czemu będziecie widoczni po zmierzchu.

Zgubienie się w lesie – jak znaleźć drogę?

Choć w XXI wieku bardzo często nie rozstajemy się ze swoim telefonem, to bywa, iż z różnych przyczyn w trakcie Waszej wycieczki możecie być zdani jedynie na siebie (rozładowany telefon, brak zasięgu). Co zrobić gdy zgubiliście drogę i nie macie ze sobą mapy?
Przede wszystkim należy zachować zimną krew i starać się myśleć racjonalnie. Dobrze jest wytężyć słuch, bo być może usłyszycie z daleka przejeżdżające samochody z pobliskiej drogi, pociąg czy też rozmowy innych spacerowiczów.

Przeczytaj również: Nawigacja do lasu i innych pieszych wycieczek

Jeśli to nie pomoże to skupcie się na otoczeniu, bacznie obserwujcie stare drzewa, gdyż to one wskażą Wam kierunki świata – mech zwykle jest na północnej stronie drzew. Możecie także wnioskować swoje położenie na podstawie pozycji słońca i wskazówek zegara, gdyż w ten sposób dowiecie się, gdzie jest południe lub zachód, bo najczęściej nie możemy znaleźć właściwej drogi w godzinach popołudniowych.

Jazda autem, quadem czy motocyklem po lesie – czy jest zgodna z prawem?

Jeśli rozważacie jazdę po lesie autem, „dziką” przejażdżkę quadem czy też terenowym motocyklem to od razu wyjaśniamy, iż zgodnie z prawem, a konkretnie rozdziałem 5 ustawy o lasach:

Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach

(art. 29).

Wyjątek stanowią jedynie osoby niepełnosprawne, poruszające się specjalnie przystosowanymi do ich potrzeb pojazdami.

Pamiętajcie również, iż parkowanie Waszego auta musi się także odbywać w miejscach do tego wyznaczonych. Gdybyście nie byli pewni, czy Wasze auto stoi w odpowiednim miejscu to zawsze możecie zajrzeć na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie została zamieszczona sieć parkingów leśnych oraz wybranych miejsc do parkowania pojazdów.

Osoby planujące konną przejażdżkę po lesie także muszą zwrócić uwagę, które drogi (wyznaczone przez nadleśniczego) są do tego wskazane.

Zakaz wjazdu pojazdów do lasu obowiązuje przez cały rok i – o czym często zapominamy – na drogach wjazdowych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich. Leśna przejażdżka autem może zakończyć się wypisaniem mandatu przez strażnika leśnego – jego wysokości wynosi od 20 zł do nawet 500 zł.

Biwakowanie pod namiotem w lesie

Leśny spacer tak się Wam spodobał, że planujecie rodzinny wypad pod namiot, np. na weekend. Także w tym przypadku należy wcześniej sprawdzić, gdzie możecie biwakować, gdyż poza wyznaczonymi miejscami jest to zabronione i może się skończyć nałożeniem kary. Listę miejsc do biwakowania opublikowano na wcześniej wspominanej stronie nadleśnictwa.

Nocowanie w lesie, namiot
Biwak w lesie – tylko w wyznaczonych do tego miejscach – dla Waszego bezpieczeństwa

Gdy myślicie o wieczorach pod namiotem to od razu oczami wyobraźni widzicie pieczenie kiełbasek nad ogniskiem czy śpiewy przy akompaniamencie gitary. Niestety, także w tym przypadku obowiązują Was pewne prawne ograniczenia, gdyż musicie rozpalać ogniska wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, np. na terenie ośrodków wypoczynkowych czy kwater, samowolne rozpalanie ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem, na łące czy nad rzeką jest nie tylko zabronione, ale także niebezpieczne, bo grozi zaprószeniem ognia i pożarem, zwłaszcza w okresie suszy.

Wycieczka do lasu będzie wspaniałą przygodą, pozwoli się Wam wyciszyć i zrelaksować, jednakże aby była w pełni udana miejcie na uwadze podstawowe ograniczenia prawne.

Wakacje w Bułgarii