Tanie loty – jak wyszukiwać i na co zwrócić uwagę?

Tanie loty – jak wyszukiwać i na co zwrócić uwagę?

Lot do Barcelony, Madrytu, Londynu czy innych miast za grosze to nie mrzonka, ale przy właściwej organizacji – rzeczywistość. W jaki sposób wyszukiwać tanie loty i na co należy zwrócić uwagę podczas rezerwacji? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule.

Wakacje w Turcji

Elastyczny termin podróży
Jeśli zależy wam, aby jak najtaniej kupić bilet lotniczy na wybrany przez siebie lot to niestety musicie się dostosować do terminu, w jakim obowiązują promocje. Skorzystajcie z wyszukiwarki podróży i zaznaczcie opcję np. „cały miesiąc”. W wyniku wyszukiwania wyświetli się kalendarz (lub diagram) z cenami biletów w danych dniach. Czasem wystarczy przesunąć urlop o jeden lub dwa dni i cena będzie znacznie niższa. Im bardziej będziecie elastyczni, tym macie większą szansę, że polecicie za niewielkie pieniądze. Pamiętajcie, iż najwyższe ceny biletów są tuż i po świętach, długi weekendach, kiedy najwięcej osób pragnie się przemieszczać.

Bądź na bieżąco!
Na co dzień mamy na głowie tyle spraw, że nie zawsze jesteśmy w stanie na bieżąco sprawdzać ceny połączeń, a gdy już pojawi się interesująca promocja, to bilety rozchodzą się w ułamku sekundy. O niektórych promocjach nawet nie mamy pojęcia, dlatego aby być dobrze poinformowanym warto wcześniej zapisać się do darmowych newsletterów linii lotniczych czy wyszukiwarek (np. Alert cenowy Skyscanner). W przypadku alertu Skyscanner za każdym razem, kiedy cena wybranego przez nas lotu się zmieni to otrzymamy wiadomość mailową. Dzięki temu, możemy kupić bilet w najlepszym (najkorzystniejszym) momencie. Newsletter linii lotniczej poinformuje nas także o różnych zniżkach na loty – np. dwa bilety w cenie jednego, ponadto niektórzy przewoźnicy oferują cykliczne, cotygodniowe promocje – szalone środy z LOT-em.

Zakup biletu w ramach „First Minute”
Niektóre linie lotnicze, takie jak WizzAir czy Ryan Air oferują możliwość zakupu biletu typu „first minute” – ze sporym wyprzedzeniem, dzięki czemu zapłacimy o wiele mniej niż w przypadku gdybyśmy ten sam bilet kupowali, np. 2 tygodnie przed wylotem. Jeśli lubicie mieć dużo wcześniej zaplanowane wakacje to jest to idealna opcja. Miejcie na uwadze jednak fakt, iż tanie linie lotnicze nie oferują usługi typu transfer, czyli jeśli Wasz lot będzie spóźniony, a Wy macie już wykupiony bilet na inny samolot, którym będziecie kontynuować Waszą podróż i na niego nie zdążycie, to nie możecie oczekiwać rekompensaty. Ponadto, regulamin linii lotniczych dopuszcza lądowanie na dowolnym lotnisku w kraju docelowym, bez konieczności dowiezienia pasażera do pierwotnego lotniska docelowego.

fot. FRU.pl – tanie loty

Mniejsze lotniska – niższe ceny biletów lotniczych
Planując swoją podróż sprawdźcie także mniejsze lotniska znajdujące się pobliżu Waszego miejsca docelowego. Większość stolic i dużych miast, poza głównym lotniskiem, ma przynajmniej jeden port lotniczy obsługujący tanie linie. Koniecznie dowiedźcie się, jak daleko to lotnisko znajduje się od centrum miasta i ile kosztuje przejazd. Dzięki takiej opcji wasz portfel będzie bogatszy o parę złotych, a Wy nie będziecie musieli przeciskać się przez tłumy zatłoczonego, ogromnego portu lotniczego.

fto. Skyscanner – wyszukiwarka połączeń

Alternatywne połączenia
Jeśli macie czas i ochotę to możecie spróbować poszukać alternatywnych połączeń. Np. lot do Azji może odbyć się z przesiadką w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Być może akurat będziecie mieli szczęście i traficie na świetną ofertę. Otwartość i elastyczność w przypadku lotu tanimi liniami są gwarancją niższych cen – to my musimy się dostosować do lotu, nie na odwrót.
W wyszukiwaniu połączeń skorzystajmy z wyszukiwarek np. Fru.pl, Kayak.pl czy Skyscanner.pl Są one polskojęzyczne i proste w obsłudze. Często zakup biletu za ich pośrednictwem będzie nam się lepiej opłacał niż bezpośrednio u przewoźnika.

fot. serwis Kayak.pl – tanie podróżowanie

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu biletu tanich linii lotniczych?
Przy podsumowaniu kosztów podróży zwróćcie uwagę na to, że bagaż pokładowy jest dodatkowo płatny, można go dokupić przy rezerwacji biletu. Jeśli o tym zapomnimy i będziemy chcieli za niego zapłacić dopiero na lotnisku to cena ta będzie dużo wyższa. Jeśli zależy nam na zajęciu określonego miejsca (np. przy oknie, czy też obok członka rodziny lub znajomego) czy chcemy jako pierwsi wchodzić na pokład to także musimy dodatkowo za to zapłacić.
Opłaty są pobierane również za płatność kartami kredytowymi, dlatego przed uiszczeniem zapłaty koniecznie sprawdźcie, jaką kartą jest najkorzystniej płacić u danego przewoźnika i w jakim terminie – Wizzair dopuszcza wyłącznie płatność kartą, jeśli lot ma się odbyć w terminie do 14 dni od daty zakupu biletu.

Tanie loty to naprawdę ogromne udogodnienie i przy odrobinie szczęścia możecie polecieć na drugi kraniec świata, płacąc tyle co za krajowy bilet kolejowy.

Wakacje w Bułgarii