Tanie loty, noclegi, wakacje - liczne wyszukiwarki służą pomocą

Tanie loty, noclegi, wakacje - liczne wyszukiwarki służą pomocą

Jak znaleźć tanie loty, noclegi czy wakacje? W dobie cyfrowego świata jest to coraz prostsze!

Wakacje w Turcji

Planowanie dłuższego urlopu czy krótkiego city break na własną rękę dla wielu osób oznacza godziny spędzone w internecie na wyszukiwaniu najtańszych lotów, sprawdzaniu najlepszych ofert w hotelach oraz poszukiwaniu odpowiedniego środka komunikacji. Jest to dość mylne wyobrażenie, bowiem nowoczesne wyszukiwarki ofert z powodzeniem zrobią to za nas. W naszym artykule podpowiemy, jak z nich korzystać, aby łatwo i szybko zaplanować wymarzony wyjazd.

Dlaczego warto używać wyszukiwarek ofert lotów, noclegów czy wakacji w ogóle?

Wyobraźcie sobie, że właśnie siedzicie w domu z książką telefoniczną na kolanach (dla młodszych przypomnijmy, że dawniej spis telefonów znajdował się w przepastnych książkach z numerami telefonów, wydawanych co jakiś czas z ich aktualizacją) i szukacie numerów do hoteli, pensjonatów, wypożyczalni samochodów…. (o nie! Przecież w czasach książek telefonicznych nie było wypożyczalni, nie było tanich linii lotniczych…). Tak sobie siedząc, jak już znajdziecie interesujący was numer, sięgacie po telefon i dzwonicie do hotelu, pensjonatu.

Dzień dobry. Chciałem zapytać czy mają Państwo wolne miejsca w terminie…? 

Dzień dobry, niestety nie mamy już nic wolnego, przykro nam. 

Do widzenia.

Do widzenia”

Takich rozmów, zanim znalazło się miejsce noclegowe (szczególnie w sezonie) można było przeprowadzić dziesiątki. A później podobne na informację PKP, PKS (linie autobusowe). Wszystko to mogło trwać godzinami. Domyślamy się, że dla wielu z was to historia abstrakcyjna, jak z filmu, jakaś fikcja. Niestety tak było ;-(

A teraz dzięki licznym wyszukiwarkom wczasów, miejsc noclegowych czy połączeń lotniczych możecie zaleźć bardzo atrakcyjne oferty dosłownie po kilku kliknięciach, tym samym często oszczędzając zarówno czas (pamiętając dawne czasy) , ale i także dużo pieniędzy.

Warto dodać, iż takie narzędzie wykona za was tą całą „brudną robotę”, polegającą na analizowaniu informacji, nie musicie przeglądać kilku czy kilkunastu stron, bo w jednym miejscu macie wyświetlone różne propozycje i pozostaje wam jedynie wybrać tę najlepszą.

Airbnb wyszukiwarka i rezerwacja tanich noclegów

Jak działają wyszukiwarki lotów, noclegów, ofert biur podróży?

Jak sama nazwa wskazuje, jej zadaniem jest sprawne znalezienie i analiza ofert, według wyszczególnionych przez nas kryteriów, a zatem wyszukiwarka porównuje to, co znajduje się na stronach linii lotniczych i biur podróży, sprzedających bilety lotnicze (a także odpowiednich stronach hoteli, firm wypożyczających samochody w Polsce i zagranicą). Następnie, dosłownie w ułamku sekundy na naszym ekranie zobaczymy pasujące wyniki. Co więcej, wszystkie wyniki będą uszeregowane od tych najbardziej zgodnych z oczekiwaniami, do nieco odbiegających. Wszystkie wyniki można też dodatkowo filtrować po dodatkowych kryteriach – np. lokalizacji.

Gdzie szukać tanich lotów, wakacji, samochodu?

Przede wszystkim musicie zastanowić się, jaki urlop was interesuje – czy zamierzacie wypoczywać na zorganizowanym wyjeździe z biurem podróży czy też chcecie sami zaplanować wypoczynek od A do Z (tym samym będziecie musieli wyszukać odpowiedni lot oraz nocleg).

Zacznijmy od pierwszej sytuacji – szukacie wyjazdu w pełni zorganizowanego.

W internecie są dostępne wyszukiwarki wczasów czy też wycieczek objazdowych, np. na stronach wakacje.pl, travelplanet.pl możecie zobaczyć oferty z różnych biur podróży, odpowiadające na wasze zapytanie.

Obsługa wyszukiwarek (zazwyczaj są one zamieszczone u góry strony) jest bardzo intuicyjna – wystarczy wybrać preferowany termin, jego długość, ilość osób, standard hotelu, cenę czy też region, do którego chcecie się udać. W mgnieniu oka wyszukiwarka zgromadzi oferty różnych biur podróży spełniające wasze wymagania.

Przeczytaj również: Dlaczego na wakacje jeździmy z biurem podróży?

Kayak.pl – tanie podróżowanie

A teraz jak to wszystko zrobić samemu?

W przypadku samodzielnej organizacji wyjazdu musimy sprawdzić zarówno połączenie lotnicze (np. za pomocą wyszukiwarki lotów: skyscanner.pl, momondo.pl, kayak.pl). Ponadto musimy wybrać odpowiedni hotel, ale możemy to zrobić za jednym razem, bowiem większość wyszukiwarek posiada opcję „lot+hotel”, a nawet dodatkowo znajdziemy także dostępne auta do wynajęcia w interesującym nas czasie.

Skyscanner – wyszukiwarka połączeń lotniczych
Kayak – to także wyszukiwarka tanich noclegów (widok applikacji na smartfony)

Możecie w tym przypadku skorzystać także z szerszych możliwości jakie oferują wyszukiwarki tanich lotów, które poza samą opcją znalezienie taniego lotu oferują również dodatkowe usługi – rezerwacje noclegów, wynajmu samochodów – np. Ryanair (w tym przypadku musimy pochwalić tą linię lotniczą za świetną aplikację, dzięki której wszystko – lot, noclegi, samochód, bilety na różne atrakcje możemy zarezerwować przez telefon, a karty pokładowe, bilety, mieć zawsze pod ręką!).

 

Ryanair – to także wyszukiwarka tanich noclegów
Ryanair – to także tanie wypożyczanie aut

Wyszukiwanie lotów można odpowiednio filtrować: według ceny, linii lotniczych, długości trwania lotu, godziny wylotu czy ilości przesiadek. Ustawiając zaawansowane wyszukiwanie otrzymamy nie tylko wyniki dotyczące konkretnej daty, o którą zapytamy, ale również daty sąsiadujące, dzięki czemu możemy zobaczyć, czy np. przesuwając urlop o kilka dni nie zyskamy kilku lub kilkunastu złotych. To samo dotyczy pory lotu – czasem wyszukiwarka pokaże nam dwa loty w danym dniu, różniące się jedynie ceną – zazwyczaj cena biletu na lot odbywający się w bardzo wczesnych lub późnych godzinach jest zdecydowanie niższa.

Przeczytaj również: Tanie loty – jak wyszukiwać i na co zwracać uwagę?

W przypadku szukania tanich noclegów, to najbardziej możemy wam polecić booking.com, airbnb.pl – z nich najczęściej korzystamy. Ostatnio na rynek weszła wyszukiwarka Google ze swoją usługą Google Hotel Search – warto sprawdzić i tą opcję.

Google Hotel Search – prostota – oto jak wygodnie znaleźć najtańszy hotel
Wygodne wyszukiwanie hoteli – Google Hotel Search

Gdy już zapoznaliśmy się z wynikami i podjęliśmy decyzję, wystarczy kliknąć w wybraną ofertę, a wtedy zostaniemy przeniesieni bezpośrednio na stronę linii lotniczej bądź biura podróży by sfinalizować transakcję.

Czy wyszukiwarki są darmowe?

Wyszukiwarki ofert wakacyjnych czy urlopowych działają podobnie do innych porównywarek cen, a zatem nie musicie za nie nic płacić. Uważajcie jednak, bowiem w przypadku rezerwacji przy pomocy wyszukiwarki czasem cena np. noclegów w hotelach może być wyższa niż byście to zrobili bez jej pośrednictwa, dlatego warto sprawdzić na stronie danego hotelu czy ośrodka wypoczynkowego, jaka jest obowiązująca, aktualna stawka.

Booking.com – rezerwacja noclegów przez internet

Jak najlepiej wykorzystać możliwości wyszukiwarki?

Jeśli zależy wam na bardzo atrakcyjnej ofercie, chcecie korzystnie zarezerwować hotel to istotna jest także elastyczność. Najwięcej zyskają bowiem osoby, mogące dopasować termin urlopu do momentu, w którym obowiązują najniższe stawki, np. poza sezonem lub też tuż przez wylotem (oferta last minute).

Warto także sprawdzić ceny biletów na lotniska sąsiadujące z naszym miejscem docelowym – być może niedaleko znajduje się mniejszy port lotniczy, który jest obsługiwany przez tanie linie. Wtedy zwróćcie uwagę na transfer między lotniskiem a miastem, gdzie będziecie wypoczywać: jaka jest cena biletu i ile trwa podróż busem/koleją – czy taka alternatywa jest faktycznie dla was zadowalająca (cenowo i czasowo).

Dzięki wyszukiwarkom podróży możecie z łatwością zaplanować rewelacyjny urlop i zapłacicie za niego najmniejszą możliwą kwotę. A zapewne na tym wam najbardziej zależy.

Wakacje w Bułgarii