Ferie zimowe wiele lat temu były w tym samym czasie dla wszystkich. Później przyszły zmiany, gdzie poszczególne województwa miały w jednym z 4 terminów, które częściowo się ze sobą pokrywały. Tak będzie jeszcze tylko w 2025 roku, a w 2026 roku terminy ferii zimowych będą podzielone na 3, a nie 4 okresy.
Kiedy są ferie zimowe w 2025 roku
To ostatni rok, kiedy możemy liczyć na ferie „po staremu”, kiedy ferie zimowe mają 4 turnusy, a w każdym z turnusów miały ferie określone województwa. Turnusy obecnie zachodzą na siebie o 1 tydzień, z każdym kolejnym turnusem.
Terminy ferii zimowych są w 2025 roku:
- 20 stycznia do 2 lutego 2025 – ferie zimowe mają województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie,
- 27 stycznia do 9 lutego 2025 – ferie zimowe mają województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie,
- 3 do 16 lutego 2025 – ferie zimowe mają województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie,
- 17 lutego do 2 marca 2025 – ferie zimowe mają województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
W tym roku trochę słabo jest ze śniegiem, co mamy nadzieję, że się zmieni na ferie! Bo ciężko sobie wyobrazić ferie zimowe bez śniegu. Chociaż znaczna część uczniów zapewne nie uprawia sportów zimowych.
Przeczytaj również: Gdzie jechać na ferie zimowe?
Terminy ferii zimowych w 2026 roku – idą zmiany
Zgodnie z informacjami, które zostały ogłoszone, już w przyszłym roku będą tylko 3 turnusy, które nie będą zachodzić na siebie. Z jednej strony to zmiana kosmetyczna, z drugiej – będzie łatwiej planować i organizować kwestie noclegów, dostępności ofert turystycznych.
Poniżej podajemy terminy ferii zimowych w 2026 roku:
- 19 stycznia do 1 lutego – ferie zimowe będą miały województwa mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie,
- 2 do 15 lutego – ferie zimowe będą miały województwa dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie i opolskie,
- 16 lutego do 1 marca – podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.
Czy to rzeczywiście będzie dobre rozwiązanie? Czas pokaże.
Patrząc na obecną aurę, to miejmy nadzieję, że nie będzie zmian terminów ferii na później (tak aby np. zwiększyć przerwę między świąteczną przerwą od zajęć szkolnych), bo im później w kalendarzu, to tym mniej szansy na śnieg.