Turcja – wiza i podatek klimatyczny – będzie drożej

Turcja – wiza i podatek klimatyczny – będzie drożej

Turcja wraca na czołowe miejsca sprzedaży i coraz więcej turystów wybiera tą destynację na swoje wakacje. W ślad za dużym spadkiem zainteresowania tym kierunkiem, spadły również ceny wyjazdów, które jak widać są na tyle atrakcyjne, że stają się coraz bardziej popularne. Niskie ceny odejdą jednak w zapomnienie, a o dodatkowych kosztach warto wiedzieć jeszcze przed wyjazdem, tak aby nie być niemile zaskoczonym. O tym dzisiaj.

Wakacje w Turcji

Turcja – potrzebna wiza już jest droższa

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że na turecki urlop należy wykupić stosowną e-wizę dla każdego uczestnika wyjazdu. Jeszcze do niedawna kosztowała ona 20 USD (ok. 70 PLN), a od listopada 2019 r. to już 35 USD (ok. 135 PLN). Niby niewiele, ale trzeba taki dodatkowy koszt uwzględnić w całości kosztów wyjazdu do Turcji. A to nie wszystko, bo tureckie wakacje mają jeszcze jeden poważny koszt, który będzie dotyczył przyjeżdżających.

Turcja, balony, Cappadocia
Turcja – Cappadocia

 

Turcja wprowadza podatek klimatyczny – dodajmy, że wysoki

Jak widać każda destynacja, która przyciąga dużo turystów, z czasem stara się wyciągnąć z kieszeni turystów maksymalnie ile się da. Nie wystarczą już zwykłe podatki i pieniądze, które turyści zostawiają na miejscu. Nie inaczej jest z Turcją, która właśnie ogłosiła wprowadzenie podatku klimatycznego. Informacja ta jest o tyle istotna, ponieważ opłaty te nie należą do niskich.

Turcja, Istambuł
Turcja – Zachód słońca na Istambułem

Wysokość podatku klimatycznego w Turcji zależeć będzie od standardu obiektu, w którym turyści będą spędzać urlop. Im wyższy standard, tym wyższa opłata.

Przeczytaj również: Turcja – co zabrać ze sobą na wyjazd?

Turecki podatek turystyczny będzie wprowadzony od kwietnia 2020 roku i takie będą jego stawki:
– pensjonaty, aparthotele, hotele 2-gwiazdkowe – ok. 4 PLN /osoba/ doba
– hotele 3-gwiazdkowe – ok. 6 PLN /osoba/ doba
– hotele 4-gwiazdkowe – ok. 8 PLN /osoba/ doba
– hotele 5-gwiazdkowe – ok. 12 PLN /osoba/ doba

Urlop w Turcji będzie znacznie droższy

Z pewnością do dużej popularności wakacji w Turcji przyczyniała się niska cena. Teraz jednak trzeba przy ocenianiu ceny wyjazdu uwzględnić dodatkowe koszty zarówno droższej wizy, ale też nowego podatku klimatycznego.

Pamukkale, Turcja
Turcja – Pamukkale – jedna z najbardziej znanych tureckich atrakcji

Przykładowo jeżeli wykupilibyście wyjazd do Turcji dla 4 osobowej rodziny – do 5-gwiazdkowego hotelu na 14 dni, to będziecie musieli dodatkowy wydać 135 PLN x 4 (540 PLN) oraz 12 PLN x 4 x 14 dni (672 PLN), co łącznie daje 1212 PLN ! Jakby nie było, trochę dużo.

Przeczytaj również: Kiedy wypada ramadan i dlaczego powinno się to wiedzieć?

Dlatego planując tureckie wakacje powinniście pamiętać o dodatkowych kosztach – za wizy płacąc jeszcze przed wyjazdem, a za podatek klimatyczny już na miejscu w Turcji. Musicie mieć to uwzględnione w wydatkach na miejscu, biorąc odpowiednio więcej gotówki na wakacje.

Wakacje w Bułgarii