Urlop to świetna okazja do odkrywania lokalności!

Urlop to świetna okazja do odkrywania lokalności!

Cudze chwalicie, a swego nie znacie – urlop to świetna okazja do odkrywania lokalności!

Wakacje w Turcji

Ta bardzo znana maksyma nabiera jeszcze większego sensu w dzisiejszych czasach. Nie zrozumcie źle, nie namawiamy do porzucenia odkrywania dalekich zakątków świata, ale zachęcamy zaczynać wyprawy dalekie od małych kroczków – poznawania lokalnych, pięknych zakątków, które mamy na wyciągnięcie ręki. Obecnie ruch turystyczny mocno zmienił swój kierunek, staramy się omijać te destynacje, które ze względu na zagrożenie naszego bezpieczeństwa nie są już dla nas atrakcyjne, jak jeszcze nie dawno. Widać to gołym okiem – tak dużą popularnością kurorty nad Morzem Bałtyckim nie cieszyły się od lat, nie wspominając o polskich górach. Do tego jak popatrzymy na to, które kierunki w biurach podróży są obecnie najpopularniejsze, to nie będzie już wśród nich poprzednich liderów – Egiptu, Tunezji, Turcji czy Maroka.

fot. Warszawa – Starówka

Obawa o własne bezpieczeństwo sprawia również, że bardzo dużo z nas wybierze się jednak na urlop gdzieś na terenie Polski – i bardzo dobrze! Zwróćcie uwagę, jak często zdarza nam się zachwycać nad pięknymi budowlami za granicą, a jednocześnie nie zauważamy piękna, które mamy u siebie. Przechodzimy koło Wawelu – no cóż, duży zamek. Idziemy warszawską Starówką – hmm, stare domy – i co z tego. Jesteśmy w Gdańsku – no ładnie, ale nie zachwyca. Jesteśmy w polskich górach, a bardziej w zachwytach opowiadamy o górskich pasmach Francji czy Włoch. Jakiż to błąd, zmieńmy nastawienie na szukanie, czy bardziej precyzyjnie mówiąc, zauważanie piękna tego co mamy w Polsce.

Weźmy kurs na szukanie, zauważanie i odkrywanie piękna naszego kraju, zacznijmy od dziś, a jeszcze lepiej – pomyślmy o tym jak i gdzie możemy spędzić urlop (np. w trakcie najbliższych wakacji), tak aby uczyć się piękna Polski. Postarajmy się patrzeć przez obiektyw aparatu będąc w różnych częściach kraju, tak jak patrzymy jadąc gdzieś za granicę – gdzie czasem nawet stare, pokruszone donice potrafią być przedmiotem zachwytu i szybko lądują na zdjęciu. Pomyślcie jak często bardzo dużo wiecie na temat odległych krajów, a o tym co jest za „płotem” niewiele…

Miłego odkrywania piękna Polski!

Wakacje w Bułgarii