Urlop w domu

Urlop w domu

Każdy z nas raz na jakiś czas potrzebuje odpoczynku od zobowiązań zawodowych czy codziennych spraw. Zazwyczaj urlop spędza się poza swoim miejscem zamieszkania, jednakże bywa i tak, że z różnych powodów, przyjdzie Wam zaplanować wypoczynek w domu. Jak najlepiej wykorzystać swój urlop, aby nabrać sił, zrelaksować się, a nie tylko załatwiać zaległe sprawy czy porządkować mieszkanie? Podpowiemy Wam kilka ciekawych opcji, bo przecież urlop w domu nie musi być nudny!

Wakacje w Turcji

Urlop w domu według statystyk

Według badania przeprowadzonego w czerwcu 2019 mniej więcej co piąty respondent nie był pewny, czy w tym roku wyjedzie na urlop, a 38 proc. deklarowało, że swój urlop spędzi w domu. Z reguły powodem zostania w domu są finanse (55 proc.) oraz problemy zdrowotne (23 proc.). Warto dodać, iż co piąta osoba, która nigdzie nie wyjeżdżała, zapewniała, że najlepiej odpoczywa we własnym domu. Wbrew pozorom taki wypoczynek ma wiele zalet, w tym jedną, najważniejszą – nie musicie się stresować pakowaniem, poszukiwaniami noclegów czy samym wyjazdem.

Czego należy unikać w trakcie urlopu w domu?

Większość osób wypoczywających w domu popełnia dość powszechny błąd, a mianowicie tak naprawdę nie potrafi się w pełni zrelaksować. Odpoczynek w domu nie musi oznaczać, iż musicie pozałatwiać wszelkie sprawy, na które nie mieliście czasu na co dzień, gdyż byliście zajęci obowiązkami zawodowymi: wielkie porządki, remont, czy mycie okien raczej trudno uznać za przyjemność i relaks. W tym przypadku zamiast cieszyć się błogim lenistwem będziecie wykończeni pracą i raczej nie będziecie mieć ochoty na nic poza snem.

Warto pamiętać, iż domowe otoczenie, nie zawsze kojarzy z miejscem, w którym całkowicie zapominacie o pracy. Niektórzy wychodzą z założenia, iż skoro już przebywają w domu to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić służbową skrzynkę, skończyć pilny projekt, czy też konsultować (chociażby zdalnie) sprawy zostawione innym współpracownikom do opracowania. Tym samym niejako jedną nogą ciągle jesteście w trybie pracy.

Przeczytaj również: Jak na urlopie nie myśleć o pracy?

Czy w takim razie przebywanie w domu podczas urlopu wyklucza odprężenie? Bynajmniej! Wymaga to od Was pewnych przygotowań, które pozwolą nam cieszyć się wolną chwilą.

Niezależnie od pory roku, warto tak zaplanować swoją labę, aby spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Gdy jest ciepło i słonecznie możecie celebrować wspólne śniadania na balkonie. Dobrym pomysłem są wszelkie aktywności sportowe: jazda na rowerze, pływanie w jeziorze, wyjście na basen, na spacer do pobliskiego parku, itp.

Postarajcie się spojrzeć na swoje miasto z nieco innej perspektywy, wykorzystajcie lokalne atrakcje, aby lepiej poznać swoją „małą ojczyznę”.

Poczujcie się jak turyści we własnym mieście

Gdy wyruszacie na wakacje do miejsca, które odwiedzacie po raz pierwszy, zazwyczaj sprawdzacie, co można ciekawego zobaczyć, jakie wyjątkowe obiekty musicie koniecznie odwiedzić, ale czy znacie wszystkie atrakcje w Waszym mieście? Będziecie zdziwieni jak mało wiecie o swoim regionie. Wiele obiektów, np. muzea odwiedziliście wiele lat temu, gdy byliście uczniami, od tego czasu sporo się zmieniło. Zachęcamy Was, abyście wybrali się do najbliższej informacji turystycznej, aby dowiedzieć się, jakie miejsca czy lokale są warte polecenia i odwiedzenia. Możecie również skorzystać z aplikacji TripAdvisor, w której znajdziecie listę atrakcji turystycznych w Waszej miejscowości, możecie również wziąć udział w wybranym wydarzeniu kulturalnym.

Zrealizujcie przyjemne plany, na które nigdy nie mieliście czasu.

Z pewnością macie takie pozycje książkowe, które chcieliście przeczytać, ale zawsze brakowało Wam czasu, a może znajomi polecali Wam jakiś serial? Kiedy spędzacie urlop w domu, możecie nadrobić zaległości. Możecie np. wybrać się nad jezioro czy do lasu i tam wygodnie na kocu rozkoszować się lekturą na łonie przyrody. Takie odprężenie z pewnością przyniesie Wam wiele radości i Was zrelaksuje.

Wypoczynek, relaks
Urlop wypoczynkowy to Twój czas, wykorzystaj go dobrze na oderwanie się od pracy.

Rozwijajcie swoje pasje i hobby

Macie hobby, które sprawia Wam wiele przyjemności, jednakże kiedy codziennie zajmujecie się domem i pracujecie to nie zostaje Wam na nie zbyt wiele czasu? Urlop w domu z pewnością sprzyja takiej aktywności. Robienie na drutach, malowanie, a może majsterkowanie? Gdy odpoczywacie w domu to Wy jesteście Panami swojego czasu, dobrze to wykorzystajcie!
A może to będzie najlepszy czas na pójście na wymarzony kurs – fotografii, jazdy konnej, itp.

Rodzinny urlop w mieście

Zaplanowaliście urlop w takim terminie, iż Wasze dzieci mają ferie zimowe lub wakacje? Jeśli tak, to warto spędzić troszkę czasu wspólnie. Propozycji jest naprawdę wiele: możecie zwiedzać lokalne zabytki, oglądać filmy familijne, wybrać się do kina lub na basen, grać w planszówki czy też zorganizować przejażdżkę rowerową – jesteśmy przekonani, iż pomysłów Wam z pewnością nie zabraknie. Ciekawą opcją są również gry miejskie – geocaching.

Geocaching
Geocaching – ciekawa zabawa z dziećmi

Zadbajcie o siebie

Propozycja ta jest skierowana przeważnie do pań, bowiem urlopowy odpoczynek w domu warto także przeznaczyć na rozmaite zabiegi pielęgnacyjne. Możecie zorganizować sobie babski wieczór z domowym SPA. Razem z przyjaciółkami będziecie się relaksować przy dźwiękach ulubionej muzyki i zapachu kadzidełek, nakładając maski i inne produkty służące do pielęgnacji ciała.

Przeczytaj również: Dlaczego urlop jest ważny?

Inwestycja we własny rozwój

Bezczynny odpoczynek nie jest dla Was? A może w czasie urlopu chcecie nabyć nowe umiejętności? Zorientujecie się, czy w wybranym przez Was terminie nie są organizowane ciekawe warsztaty rozwojowe. Poznacie nowych ludzi, poszerzycie swoją wiedzę na dany temat, a może odkryjecie nową pasję.

Fotografia, aparaty
Jedną z opcji urlopu w domu może być kurs fotografii

Odpoczynek od internetu

Postarajcie się ograniczyć korzystanie z internetu. Odłóżcie swój smartfon i zwróćcie uwagę na otaczającą rzeczywistość. Zamiast czatować w sieci, wybierzcie się na spotkanie z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Po pewnym czasie przekonacie się, że bycie offline ma wiele korzyści i z powodzeniem pozwoli się Wam odciąć od natłoku informacji, jakimi jesteśmy bombardowani buszując w sieci.

Na zakończenie warto dodać, że istotne jest także Wasze nastawienie – nie traktujecie urlopu w domu jako zło konieczne, a wykorzystajcie ten czas najlepiej jak to możliwe, bo jak powiedział Sokrates „wypoczynek to największe z dóbr”.

Wakacje w Bułgarii