W których miastach najwięcej mieszkańców wyjechało na urlop w czasie pandemii?

W których miastach najwięcej mieszkańców wyjechało na urlop w czasie pandemii?

Infografika, kto wyjeżdża na urlop
W których miastach mieszkańcy najczęściej wyjeżdżają na urlop w czasie pandemii

Najczęściej na wyjazdy urlopowe w 2020 i 2021 decydowali się krakowiacy, warszawiacy i wrocławianie. Miastami, których mieszkańcy mniej chętnie wybierali się na urlopy, są Trójmiasto i Szczecin – wynika z danych zebranych w raporcie „Ranking najbardziej podróżnych miast” od Puccini.

Wakacje w Turcji

Jak często mieszkańcy polskich miast podróżują podczas pandemii?

W raporcie zbadano, jak często i w jaki sposób podróżują mieszkańcy polskich miast oraz jaki wpływ na ich decyzje wyjazdowe miała pandemia. Wczasy poza miejscem zamieszkania w 2020/2021 spędziło (lub planuje spędzić) ok. 82,1% mieszkańców Krakowa, 79,9% mieszkańców Warszawy oraz 76,2 mieszkańców Wrocławia. Najrzadziej na wyjazdy decydowali się mieszkańcy Bydgoszczy (ok. 63%), Trójmiasta (59,7%%) oraz Szczecina (ok. 57,6%).

W sumie 69,4% albo już wybrało się na urlop pomimo pandemii, albo planuje taki 2021.

Tak duże odsetki mogą być związane z kilkoma czynnikami – m.in. faktem, że mieszkańcy dużych miast co roku wyjeżdżają statystycznie częściej niż osoby z mniejszych miasteczek i wsi, decyzjami wyjazdowymi po zaszczepieniu w 2021 i chęcią wyjechania na urlop po rezygnacji z zagranicznych czy krajowych wypraw w 2020.

Inforgrafika, Wyjazdy wakacyjne
Wpływ pandemii na wyjazdy wakacyjne

Nie oznacza to jednak, że pandemia pozostała bez wpływu na plany urlopowe Polaków. Aż 80,4% respondentów odwołało/przełożyło przynajmniej jeden wyjazd z powodu pandemii. Choć większość ankietowanych zdecydowało się na urlop w 2020 lub 2021, widać znaczące zmniejszenie liczby wyjazdów w porównaniu z rokiem 2019. W roku przed pandemią tylko 1,5% respondentów nie wypoczywało poza miejscem zamieszkania. W czasie pandemii odsetek ten wzrósł do 28%. Znacznie zmniejszyła się też liczba częstych wyjazdów (3 – 8). W 2019 trzy i więcej razy wyjechało 56,6% mieszkańców miast. Podczas pandemii – zaledwie 15,9%. Część grupy „często podróżujących” wybrała się na wakacje, ale ograniczyła liczbę wyjazdów. (W tej kategorii 1 – 2 wyjazdów odsetek podróżnych wzrósł z 41,9% do 56,1%)

Jak wyglądają urlopowe zwyczaje Polaków?

Infografika, Gdzie Polacy wyjeżdżają na wakacje
Najpopularniejsze kierunki na wakacje wybierane przez Polaków

Mieszkańcy polskich miast najchętniej urlop spędzają za granicą. Kraje, wybierane najczęściej, pozostały bez zmian w stosunku do czasów przedpandemicznych – są to Grecja, Chorwacja i Włochy (nieodmiennie popularne wśród Polaków, a w 2021 dość łagodnie podchodzące do obostrzeń. Jeszcze do lipca 2021 wjeżdżając do Chorwacji nie potrzeba było zaświadczeń o szczepieniach czy negatywnego wyniku testu na koronawirusa).

Wyjazdy z podziałem na miesiące i pory roku

Infografika, Kiedy jeździmy na urlop
Podróże Polaków z podziałem na miesiące

Na urlop Polacy najchętniej wyjeżdżają w sierpniu. Drugie miejsce zajął wrzesień, trzecie zaś – lipiec. Respondenci preferują wypoczynek letni nad zimowy (najmniej popularne na wyjazdy miesiące to grudzień, styczeń i luty). Najwięcej osób decyduje się na wyjazd w okresie lata i jesieni, a najmniej zimą oraz wiosną. Jak wynika z przeanalizowanych danych sezon urlopowy rozpoczyna się już na przełomie kwietnia i maja, a kończy się na przełomie września i października.

Jak wyglądają wydatki urlopowe w Polsce?

Infografika, wydatki na wyjazdy wakacyjne
Średnie wydatki Polaków na wyjazdy wakacyjne

Polska rzeczywistość niestety rysuje się tak, że Polacy wciąż wydają na wyjazdy mniej niż wynosi średnia w Unii Europejskiej. Połowa respondentów zadeklarowała, że przeznacza na urlop 1 – 3 tysiące złotych na osobę. Około 35,% – wydaje 3 – 5 tysięcy złotych na osobę. Warto jednak zaznaczyć, że już w 2017 Europejczycy wydawali średnio 1989 euro na urlop (czyli niemal 9 tysięcy złotych). Biorąc pod uwagę średnie zarobki w Polsce w stosunku do krajów zachodnich możemy się tylko domyślać, że jeszcze długo nie będziemy w stanie dorównać europejskim standardom.

Raport w pełnej wersji można znaleźć pod adresem:
https://puccini.pl/blog/ranking-najbardziej-podroznych-miast-w-pandemii-raport

Wakacje w Bułgarii