Internet zdominował prawie każdą dziedzinę naszego życia – w wirtualnej rzeczywistości poznajemy nowych znajomych lub podtrzymujemy już zawarte przyjaźnie, zamawiamy jedzenie czy kupujemy ubrania, dlaczego zatem nie rezerwować wakacyjnego wyjazdu przez internet zamiast w stacjonarnym biurze podróży? Wystarczy kilka kliknięć, bowiem kupowanie wycieczek w sieci jest coraz prostsze i bardziej przyjazne. Jakie są zalety i wady kupowania wycieczek w internecie i czy faktycznie jest to lepsze rozwiązanie niż zakup imprezy w tradycyjnym biurze podróży? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule.
Wygoda i szybkość oraz dostępność w dowolnym miejscu i czasie
Wszystkie te cechy charakteryzują zakupy w internecie i także w przypadku rezerwacji wycieczek znajdą one potwierdzenie. Gdy zdecydujecie się na zakup wakacji, zimowego wyjazdu na narty czy krótkiego weekendowego wypadu do jednej z europejskich stolic to nie musicie szukać siedziby biura podróży, tracić czas na dojazd czy też stanie w kolejkach. Co więcej, wyjazd w wymarzone miejsce możecie kupić zarówno przez telefon, tablet, jak i komputer, a cały proces jest bardzo intuicyjny – bez trudu, czytając zamieszczone na stronie instrukcje, dokonacie rezerwacji w odpowiednim dla Was momencie, np. w wieczorny weekend, kiedy macie chwilę by na spokojnie przeanalizować oferty z rodziną czy partnerem. A zatem nie ma konieczności kontaktowania się ze sprzedawcą, to Wy wcielacie się w jego rolę. Oczywiście, jeśli macie jakieś wątpliwości, pytania to możecie wypełnić formularz i sfinalizować zakup telefonicznie z pomocą doradcy. Doradcy są dostępni także w późniejszym czasie, gdy np. zaistnieje potrzeba zmiany rezerwacji (np. zmiana terminu wyjazdu) czy też będziecie musieli całkowicie z niej zrezygnować.
Sprawdzenie internetowego biura podróży – zadbajcie o swoje bezpieczeństwo!
Niezależnie od tego, czy zamierzacie rezerwować wyjazd w stacjonarnym biurze podróży czy też chcecie skorzystać z opcji online to koniecznie przed zakupem sprawdźcie, z jaką firmą macie do czynienia. Zwróćcie uwagę na jej renomę i opinie o niej. Poczytajcie komentarze internautów, które mogą być dobrą wskazówką, ale w przypadku podjęcia ostatecznej decyzji nie należy się ograniczać wyłącznie do nich. Warto zerknąć na informacje o organizatorze wycieczki – na stronie ministerstwa sportu można w specjalnym rejestrze zobaczyć, czy wybrane przez Was biuro działa legalnie – wystarczy wejść na stronę turystyka.gov.pl. Porównajcie też oferty i sprawdźcie opinie o hotelu czy programie wycieczki. Kilka minut Was nie zbawi, a będziecie mieć pewność, że na miejscu otrzymacie to, czego oczekiwaliście. To przecież w Waszym interesie leży sprawdzenie firmy, której powierzacie pieniądze.
Najlepszym, naszym zdaniem, rozwiązaniem jest dokonanie rezerwacji wakacji przez pośrednika jak np. wakacje.pl lub travelplanet.pl, gdyż nie tylko macie ogromny wybór ofert z różnych biur podróży w jednym miejscu, lecz również jesteście niejako podwójnie chronieni. Odpowiada za Was zarówno biuro podróży oferujące daną wycieczkę oraz pośrednik. W dodatku na stronach pośredników możecie znaleźć wiele atrakcyjnych promocji, takich jak darmowy np. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Jak znaleźć wymarzone wakacje online?
Samodzielna rezerwacji wyjazdu wymaga od Was większego zaangażowania w proces wyszukiwania. W biurze podróży wystarczy „chwilkę” porozmawiać z konsultantem, opisać mu swoje upodobania, pragnienia i budżet, jakim dysponujecie i już za chwilę na monitorze pojawiają się najtrafniejsze oferty. Gdy decydujecie się na samodzielny zakup online to wybór ułatwią wyszukiwarki, znajdujące się na stronie biura podróży. Musicie jedynie zaznaczyć odpowiednie filtry, a zatem, np. wybrać miasto wylotu, rodzaj wyżywienia, opcję dojazdu czy inne, konkretne udogodnienia, na których Wam zależy (np. hotel z aquaparkiem lub położony blisko plaży), określacie również daty, a nawet kierunek wyjazdu, czy też podajecie widełki cenowe. Możecie również wyszukiwać wyłącznie wśród ofert promocyjnych (np. first minute lub last minute) – Wasze preferencje są kluczowe, gdyż im bardziej zawęzicie zakres poszukiwania, tym większe jest prawdopodobieństwo, iż dana oferta będzie spełniała w 100% Wasze oczekiwania.
Co wtedy, gdy nie macie pomysłu na wyjazd? Wtedy możecie zaznaczyć np. określoną sumę, jaką chcecie wydać, a wyszukiwarka pokaże rozmaite opcje. Być może właśnie w taki sposób traficie na zachwycającą ofertę, mimo że wcześniej nie myśleliście o danym kierunku lub terminie.
Zakup dodatkowych usług przy rezerwacji wakacji w internecie
Co istotne, dokonując rezerwacji online, możecie od razu kupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne, wycieczki fakultatywne dostępne na miejscu czy też parking przy lotnisku. W tej ostatniej kwestii radzimy jednak zachować ostrożność, gdyż często szukając parkingu na własną rękę znajdziecie o wiele korzystniejsze finansowo opcje.
Przeczytaj również: Dlaczego na wakacje jeździmy z biurem podróży?
Zapoznanie się z najważniejszymi warunkami uczestnictwa
W trakcie rezerwacji online zostaniecie poproszeni o wypełnienie danych osobowych wszystkich uczestników, w tym dzieci. Istotne jest, iż dane muszą być zgodne z danymi na dokumencie, z którym będziecie podróżować. Powinniście się również szczegółowo zapoznać z umową oraz Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa, w których znajdziecie kluczowe informacje związane z Waszym wyjazdem.
Gdy kupujecie wycieczkę w stacjonarnym biurze podróży najważniejsze punkty zostają omówione przez konsultanta, choć oczywiście – będziecie je mogli również przeczytać przed podpisaniem umowy.
Przeczytaj również: Kiedy najlepiej planować wakacje?
Finalizacja umowy zakupu wakacji online
Po dokonaniu rezerwacji na Wasz adres mailowy zostaną przesłane najważniejsze dokumenty, które zazwyczaj należy wydrukować, podpisać i odesłać (skany dokumentów) drogą elektroniczną.
Ważne! Wydrukowane dokumenty podróżne będą Was uprawniały do otrzymania biletu lotniczego przy odprawie oraz stanowią podstawę do zakwaterowania w wybranym przez Was hotelu, dlatego koniecznie miejcie je pod ręką.
Najczęściej w ciągu 24h powinniście również uiścić zaliczkę, która będzie potwierdzeniem, iż jesteście zainteresowani wyjazdem. Resztę należności należy wpłacić najpóźniej 30 dni przed datą planowanego wyjazdu.
Płatność może się odbywać również zdalnie: kartą, przelewem, a zatem bez wychodzenia z domu czy wizyty w swoim banku.
Dokumenty podróży oraz potwierdzenie godzin wylotu otrzymacie drogą mailową, ponadto biuro podróży na bieżąco będzie Was informowało o ewentualnych zmianach godzin lotu.
Co jeśli podamy błędne dane przy rezerwacji wakacji online?
Po przeczytaniu naszego tekstu jesteście zdecydowani, iż następny wyjazd zarezerwujecie właśnie w taki sposób, jednak macie jeszcze wątpliwości, bo co jeśli źle wpiszecie dane osobowe i zrobicie na nie rezerwację?
Nie musicie się obawiać pomyłki, gdyż zawsze po złożeniu rezerwacji możecie zadzwonić na infolinię biura podróży lub do pośrednika i zmienić np. błędnie wprowadzone dane, dokupić ubezpieczenie itd. Pamiętajcie, iż sama rezerwacja wakacji przez internet do niczego nie zobowiązuje. Jest ona dopiero wiążąca po uregulowaniu w terminie zaliczki. Jeśli nie jesteście pewni, zawsze możecie dokonać wpłaty zaliczki w stacjonarnym biurze podróży, gdzie będziecie się mogli spotkać z fizyczną osobą, która Wam sprawdzi, czy to co wybraliście jest zgodne z Waszymi oczekiwaniami.
Czy oferta wyjazdu kupiona w internecie będzie tańsza niż ta zarezerwowana w stacjonarnym biurze?
Powszechnie uważa się, iż najtańsze oferty wyjazdów można znaleźć w wirtualnych biurach podróży. W praktyce nie zawsze ma to potwierdzenie, bowiem wiele biur podróży oferujących wycieczki jest zobowiązana do stosowania polityki jednakowej ceny. Oznacza to, iż taką samą cenę zobaczycie na stronie internetowej oraz usłyszycie rezerwując wyjazd w salonie firmowym czy biurze agencyjnym.
Stacjonarne biura podróży mają jednak swoje sposoby, by zatrzymać klienta i zamiast zniżek na oferty dają atrakcyjne dodatki, np. darmowy parking lotniskowy, pokój z widokiem na morze/ogród td. bez dopłacania, których przy zakupie przez internet na próżno szukać.
Czy są jakieś wady rezerwacji wakacji przez internet?
Musimy jednak uczciwie powiedzieć, że zakup wakacji przez internet ma też swoje wady. Dla wielu osób największym ograniczeniem rezerwacji wyjazdów wakacyjnych online będzie sposób kontakt z biurem podróży. Wszystko lub prawie wszystko musicie załatwiać drogą internetową lub telefoniczną z konsultantem. Także przed i po wyjeździe. Czasami w niektórych biura istnieje możliwość opłacenia wyjazdu lub części formalności. Dlatego nie bądźcie zdziwieni jak kupicie wakacje na stronie biura podróży (np. TUI), ale po przyjściu do biura stacjonarnego w celu załatwienia jakichkolwiek spraw (poza opłaceniem rezerwacji) zostaniecie odesłani do call center.
Podsumowując, jeśli nie macie czasu na wizytę w stacjonarnym biurze podróży lub też nie odczuwacie potrzeby korzystania z pomocy konsultanta, który krok po kroku załatwi za Was wszystkie formalności, zaprezentuje oferty czy też pokaże zdjęcia obiektu, to zakup online będzie dla Was idealnym rozwiązaniem.