Wakacje w Egipcie - co warto wiedzieć?

Wakacje w Egipcie - co warto wiedzieć?

Wyjazd do Egiptu na wakacje? Złocisty, cieplutki piasek, gorące słońce, zabytki starożytności, w tym najsłynniejsze – piramidy, wielbłądy i błękitne morze z przepiękną rafą koralową, którą można podziwiać w trakcie nurkowania. Tak najprościej można opisać Egipt. Kraj ten od lat króluje wśród ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków.

Wakacje w Turcji

W naszym artykule pragniemy podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami po wizycie w kraju faraonów. Czy trzeba mieć wizę do Egiptu, gdzie wymieniać pieniądze i czym jest bakszysz? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

Informacje ogólne na temat Egiptu

Egipt to kraj położony w południowo-wschodniej Afryce o powierzchni 1 001 450 km2, przy Morzu Śródziemnym (częściowo również przy Morzu Czerwonym, od strony Sudanu). Podróżując po Egipcie zauważymy, iż jest to państwo pustynne, jedynie tereny tuż przy życiodajnej Delcie Nilu są bardziej zielone. Graniczy z Libią, Izraelem i Strefą Gazy. Do terenów egipskich należy również chętnie odwiedzany przez turystów półwysep Synaj. Linia brzegowa ma długość 2 450 km. Najwyższy szczyt Egiptu znajduje się na wspomnianym wcześniej półwyspie Synaj – mowa o Górze Świętej Katarzyny (2642 m. n. p. m.), gdzie u jej podnóża znajduje się klasztor Świętej Katarzyny, wpisany w 2002 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Egipt - rejs statkiem wycieczkowym po Nilu
Egipt – rejs statkiem wycieczkowym po Nilu

Stolicą Egiptu jest Kair, który jest najbardziej zaludnionym obszarem metropolitarnym w Afryce. Kair to miasto tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy, gdzie zewsząd można usłyszeć klaksony samochodów, a o wyznaczonych porach usłyszeć nawoływania muezina na modlitwę.

Przeczytaj również: Rejs po Nilu – czy i kiedy warto jechać?

Egipt jest fascynującym, dla nas Europejczyków, egzotycznym państwem, gdzie teraźniejszość jest naznaczona przeszłością, bowiem na każdym kroku doświadcza się minionej obecności dawnych pokoleń. Monumentalne piramidy, rozległe pustynie – to wszystko i więcej znajduje się w kraju wywodzącym się z potężnej cywilizacji. Bez wątpienia zwabi każdego poszukiwacza przygód, napełni zdumieniem wobec tajemnic ludzkości, a nawet jeśli wolicie błogie lenistwo pod palmami na plaży to również nie będziecie rozczarowani, bowiem kraj faraonów ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Kiedy w Egipcie jest ramadan?

Odpowiedź jest bardzo prosta, w czasie kiedy w cały islamski świat świętuje ten czas. Warto wiedzieć kiedy wypada ramadan nie tylko ze względu na podróż do Egiptu, ale do dowolnego kraju, gdzie dominującą społecznością są Muzułmanie. Na temat ramadanu pisaliśmy już na naszym blogu i zachęcamy Was do poniższych wpisów.

Przeczytaj również:
Kiedy wypada ramadan i dlaczego powinno się to wiedzieć?
oraz
Kiedy wypada ramadan?

Egipt, meczet alabastrowy
Egipt – Alabastrowy meczet w Kairze

Jaka waluta w Egipcie?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli waluty. Walutą obowiązującą w kraju jest funt egipski, ale w wielu miejsca można płacić dolarami lub euro. 16 funt egipski to ok. 1 dolar amerykański, a 18 funtów to 1 euro. UWAGA! Na strona biur podróży najczęściej jest zamieszczona informacja, iż zaleca się zabranie ze sobą dolarów amerykańskich, wydanych po 2001 roku, gdyż starsze banknoty nie są przyjmowane.

Jeśli będziecie chcieli wymienić pieniądze to w większych kurortach z pewnością w pobliżu Waszego hotelu znajdziecie kantor. W niektórych hotelach i na głównych ulicach będziecie mogli również wymienić pieniądze w specjalnych maszynach, przypominających nasze bankomaty i wpłatomaty. Ich obsługa jest dość prosta i intuicyjna (można ustawić język komend np. angielski): wybieracie, jaką walutę chcecie wymienić, podajecie kwotę, zatwierdzacie i gotowe. Pamiętajcie jednak, aby po otrzymaniu pieniędzy szybko zabrać gotówkę, gdyż w przeciwnym razie – gdybyście się zagapili czy zajęli rozmową to urządzenie „wciągnie” Wasze pieniądze i odzyskanie ich będzie bardzo skomplikowane.

Ceny w Egipcie

Obiad to wydatek ok. 100 EGP, woda 1,5 l – ok. 10 EGP, piwo – ok. 60 EGP, kawa, herbata – ok. 25 EGP, zestaw obiadowy w restauracji należącej do sieci popularnych amerykańskich fast foodów – ok. 60 funtów egipskich. Jeśli podróżujecie z wycieczką zorganizowaną, autokarem to zazwyczaj kierowca umożliwia zakup wody czy coli –2 puszki coli za ok. 1 dolara.

Wodę możecie kupić także u lokalnych sprzedawców, praktycznie przy większości zabytków pojawiają się tacy handlarze, jednakże zwróćcie uwagę czy butelki są oryginalnie zapakowane, najlepiej, aby miały ochronną plastikową taśmę na korku, dzięki czemu będziecie wiedzieć, iż nikt nie manipulował przy ich zawartości i że w środku znajduje się faktycznie woda, a nie zabójcza dla Europejczyków kranówka.

Bakszysz, czyli napiwki – kiedy i ile można dać?

Zwyczaj dawania napiwków jest dość powszechny w krajach arabskich i stanowi niejako podarunek czy też jałmużnę ofiarowywaną osobom, które wyświadczyły nam jakąś przysługę. Może nas nieco dziwić, iż w Egipcie, Turcji, czy Tunezji pracownicy różnych profesji (sprzątający, kelnerzy, serwis na plaży, itp.) będą oczekiwali dodatkowego wynagrodzenia za swoją pracę, za którą już otrzymują pensję.

Egipt restauracja w stylu beduińskim
Tradycyjna egipska restauracja

Niestety, niskie zarobki (średnie zarobki w Egipcie wynoszą ok. 100-150 dolarów) sprawiają, iż napiwki są dość sporym zastrzykiem gotówki. Wysokość bakszyszu jest sprawą indywidualną i w dużej mierze zależy od Waszej hojności, w większości przypadków waha się on między 10% a 15% wartości usługi, jednak za minimum przyjmuje się 1$.

Bardzo często osoby zatrudnione do pilnowania zabytkowych obiektów – przy piramidach, w grobowcach w Dolinie Królów pod pozorem opowiadania o reliefach czy innych atrakcjach, zaproponują Wam także zrobienie zdjęcia, za które oczywiście będziecie musieli zostawić drobny datek (1 euro lub dolar), jeśli nie jesteście zainteresowani – stanowczo odmówcie i nie zwracajcie uwagi, bowiem nachalność czy wręcz natarczywość Arabów jest wynikiem upatrywania w turystach możliwości zarobienia pieniędzy.

Na bakszysz będą liczyli także bagażowi na lotnisku (koniecznie pilnujcie walizek, aby nie udało im się położyć ich na wózek) oraz osoby dbające o czystość toalet (także w miejscach publicznych, takich jak muzea czy lotnisko).

Egipt, dekoracje z ręczników
Egipt – dekoracje z ręczników w hotelu

Nie zniechęcamy Was do dawania napiwków, np. kierowcom czy osobom sprzątającym, gdyż czasem właśnie w ten sposób będziecie mogli podziękować za ich zaangażowanie w wykonywaną pracę (bywa, iż w zamian możecie liczyć na nieskazitelny porządek czy też wyjątkowe dekoracje zrobione z ręczników), jednakże zawsze warto robić to rozsądnie.

Eigpt – czy potrzebna jest wiza?

Wjazd do Egiptu jest możliwy tylko w przypadku zakupienia wizy, można to zrobić na lotnisku, tuż po wylądowaniu w Egipcie, kosztuje ona 25 USD (najlepiej mieć odłożone, zgodne pieniądze). Przed wylotem zwróćcie również uwagę na datę ważności Waszego paszportu, gdyż musi być on ważny minimum 6 miesięcy (od daty powrotu do Polski) i mieć pustą stronę na wklejenie wizy.

Karta wjazdowa - Egipt
Karta wjazdowa do Egiptu po polsku

Oprócz wizy w okienku przy odprawie otrzymacie kartę wjazdową, którą należy wypełnić (drukowanymi literami) i oddać przy kontroli paszportowej. Podobna procedura czeka Was przy wyjeździe, wtedy również otrzymacie do wypełnienia taką kartę.

Co można wwozić i wywozić z Egiptu?

Ważna informacja dla palaczy – możecie wwieźć 250 papierosów lub cygar, bądź 250 g tytoniu, w tym momencie pragniemy dodać, iż w Egipcie można kupić dość tanio papierosy zagranicznych marek – ok. 10-15 funtów egipskich, jednak istnieje prawdopodobieństwo, iż będą one podrabiane.
Dozwolony jest również 1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich, bądź 5 litrów piwa.

Przeczytaj również: Pamiątki z wakacji – czego nie można przewozić?

Pamiątki na targu w Egipcie
Egipt – targ z pamiątkami w Kairze

Alkohol w Egipcie

Mówiąc o alkoholu, gdybyście zamierzali kupić oryginalne wódki czy inne lokalne produkty alkoholowe to możecie mieć z tym problem, bowiem w wielu sklepach spożywczych nie sprzedaje się tego typu artykułów – zgodnie z zaleceniami Koranu, muzułmanie nie powinni pić alkoholu.

Dopiero w hotelu, zachodniej restauracji czy barze bez trudu dostaniecie gin, wódkę, whisky, rum w wydaniu egipskim – niektóre nazwy takie jak: Dry Din, Marcel Horse, Ricardo czy Johnny Talker z pewnością wywołają uśmiech na Waszej twarzy.

Piwoszom możemy polecić lokalne piwo Stella, które jest całkiem smaczne. Droższe gatunki Stella Export i Stella Premium są mocniejsze, podobnie jak lepszej jakości piwo Saqqara.

Co warto wiedzieć o plażach i pływaniu w Egipcie?

Jeśli zamierzacie nie tylko zwiedzać zabytki, lecz również pragniecie spędzić kilka dni na plaży, opalając się czy też nurkując to dla własnej wygody i bezpieczeństwa warto przestrzegać kilku zasad dotyczących wchodzenia do wody i pływania w morzu. Przed wyjazdem dobrze jest się zaopatrzyć w specjalne obuwie do chodzenia po wodzie i skałach, bowiem w morzu mogą występować jeżowce czy też kamienie o ostrych krawędziach – jeśli zapomnieliście o takim zakupie lub nie mieliście zbyt dużo miejsca w walizce to na miejscu również powinniście je znaleźć w hotelowych sklepikach – koszt to ok. 10-15 euro.

Wejście do morza - Egipt, pomost
Egipt – pomost umożliwiający zejście do wody, hotel w Hurghadzie

Do wody należy wchodzić w miejscach do tego wyznaczonych, pod żadnym pozorom nie należy deptać czy niszczyć żywej rafy koralowej. Większość hoteli udostępnia specjalne pomosty, z których będziecie mogli zejść do morza, bez niszczenia rafy.

Aby podziwiać zachwycający świat podwodny przyda się Wam maska i rurka, jeśli zamierzacie pływać na głębszych wodach warto mieć także płetwy, które sprawdzą się zwłaszcza przy silniejszych prądach wodnych. Dla osób nieumiejących pływać mamy także dobrą wiadomość – możecie obserwować rafę koralową nurkując w specjalnym statku ze szklanym dnem.

Odkrywanie pięknego podwodnego świata - Egipt
Egipt – łódź ze szklanym dnem

Statek zanurza się na głębokość 2-3 m, a Wy wygodnie siedząc pod pokładem i sącząc zimny napój, widzicie kolorowe rybki i bujną roślinność. Koszt takiej wycieczki to ok. 45 euro od osoby – trwa ona ok. 3 godzin (godzinę płyniecie w wybrane miejsce, potem przez godzinę możecie nacieszyć oczy podwodnym krajobrazem i następuje powrót do portu).

Sporty wodne - kiteboarding Egipt
Egipt – sporty wodne – Hurghada

Osoby lubiące aktywnie spędzać czas mają wiele możliwości, np. warto również spróbować narciarstwa wodnego, parasailingu, windsurfingu, kitesurfingu czy też w przypadku spokojnego morza – pływania na rowerkach wodnych.

Wizyta w meczecie – na co zwrócić uwagę?

Jeśli w planie Waszej wycieczki znajduje się wizyta w lokalnym meczecie lub innym miejscu rytualnym to pamiętajcie o odpowiednim stroju. Panie powinny mieć zakryte ramiona i włosy – w takich obiektach kobiety otrzymają za darmo (lub uiszczając niewielki datek) specjalny strój, przed wejściem do muzułmańskiej świątyni należy również zdjąć buty.

Egipt, meczet
Egipt – wnętrze meczetu w Hurghadzie
Meczet, Stary Kair
Egipt – meczet w Starym KAIRZE

Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

O kwestie bezpieczeństwa w kraju faraonów jesteśmy pytani za każdym razem kiedy pojawia się temat wyjazd do tego kraju. Na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych zawsze możecie zweryfikować aktualne, oficjalne zalecenia co do podróży do kraju nad Nilem.

W naszym blogowym zespole redakcyjnym zdania są podzielone. Część osób nie widzi większego problemu w podróży do Egiptu – ostatnio nawet wybrały się one w rejs po Nilu, o czym możecie poczytać na naszym blogu. Niektóre osoby jednak stanowczo twierdzą, że w żadnym razie nie pojadą już więcej pod piramidy.

Z pewnością planując wyjazd do Egiptu należy mieć na uwadze, że jest to kraju o większym ryzyku i trzeba być tego świadomym.

Jak widzicie, niektóre zwyczaje i tradycje czy zachowania mogą nas nieco dziwić, jednakże niezależnie od tego, gdzie będziecie pamiętajcie, iż jesteście tu jedynie gośćmi, dlatego zawsze musicie je uszanować i przestrzegać.

Wakacje w Bułgarii