Każdy z nas raz na jakiś czas pragnie oderwać się od rzeczywistości, odstresować się i zapomnieć o codziennych obowiązkach czekających w domu czy w pracy. Jeśli i wy czujecie się przeciążeni, psychicznie wyczerpani to doskonałą okazją, aby uzdrowić ciało i duszę może być wizyta w SPA. Ośrodki wypoczynkowe tego typu są coraz popularniejsze, i wbrew pozorom korzystanie z dobrodziejstw, jakie one oferują nie będzie nas kosztowało fortunę. Aktywny wypoczynek np. w uzdrowiskowej miejscowości połączony z odnową biologiczną pozwoli wam odzyskać dobre samopoczucie, siły i energię. Aby ułatwić Wam przygotowania do wyjazdu oraz sam pobyt przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji.
Co oznacza SPA?
Skrót ten jest wszystkim powszechnie znany, jednakże czy tak naprawdę wiemy, skąd się wziął i co dokładnie oznacza? Niektórzy sądzą, iż wywodzi się od łacińskiej sentencji sanus per aquam, co oznacza zdrowy przez wodę, lub też od sanitas per aquam, czyli zdrowie przez wodę. Tak naprawdę SPA swoje źródło bierze z nazwy belgijskiej miejscowości Spa, która to natomiast wywodzi się z czasów Imperium Romańskiego, kiedy to miejsce zwało się Aquae Spadanae. Miejscowość Spa słynęła z leczniczych właściwości występujących tam wód termalnych.
Początkowo termin ten traktowano jako synonim kurortu z wodami leczniczymi lub ośrodka terapii przy użyciu wody. Obecnie rozszerzono jego znaczenie i tym mianem określa się również zabiegi mające na celu poprawę zdrowia i samopoczucia oraz nazwę miejsca, w którym są one wykonywane (hotel, ośrodek wypoczynkowy). Pamiętajmy także, iż SPA współcześnie odnosi się do różnorodnych metod leczniczych i terapeutycznych, nie tylko związanych z wodą, w dowolnej dogodnej lokalizacji.
SPA – świątynia relaksu i odnowy biologicznej
Wyjazd do SPA powinien być radością dla ciała i ducha. Oczywiście, jeśli pierwszy raz wypoczywacie w taki sposób możecie się czuć nieco zagubieni, ale nie martwcie się – każdy w takim ośrodku ma taki pierwszy raz za sobą! Pierwsza kwestia, jaka może was niepokoić to wszystko związane z nagością. Zastanawiacie się, jak to będzie? Jak wiadomo, każdy z nas inaczej traktuje pokazywanie swojego ciała „w stroju Adama i Ewy”. Dla jednych nagość jest całkowicie normalna, dla innych – mocno krępująca. Jedni nie zwracają uwagi na swoje niedoskonałości, czują się we własnym ciele znakomicie, inni natomiast wstydzą się i jak najszybciej starają się zakrywać. Spa jest zarówno dla jednych, i drugi, dlatego tak istotne jest poznanie podstawowe zasady postępowania, aby z jednej strony czuć się swobodnie, a z drugiej – nie przeszkadzać innym osobom.
Jakich zasad należy przestrzegać?
Punktualność jest w SPA obowiązkowa
Ludwik VXIII stwierdził, że: „Punktualność jest grzecznością królów” i mimo upływu czasu zdanie to jest ciągle prawdziwe, będąc w SPA możemy się poczuć jak prawdziwi królowie – pracownicy salonu odnowy biologicznej dbają o nasz komfort i dobre samopoczucie, ale musimy też właściwie się zachowywać: z godnością, szacunkiem do innych i ich pracy, a zatem pamiętajmy, aby na umówione zabiegi przychodzić punktualnie, a nawet parę minut wcześniej (może to być ok. 10- 15 min przed czasem). Dlaczego należy przybyć przed czasem? Musimy mieć czas na wypełnienie niezbędnych kwestionariuszy, udzielenie informacji o stanie zdrowia, może się zdarzyć, iż będziecie chcieli zadać pytania czy też będziecie musieli się odpowiednio przygotować do zabiegu (np. przez wzięcie prysznica). Spóźnienie działa jedynie na waszą niekorzyść, bowiem może spowodować skrócenie zabiegu.
Strój obowiązujący w SPA
Pakując swoją torbę czy walizkę na wyjazd do SPA nie możecie zapomnieć o stroju kąpielowym, klapkach basenowych (lub japonkach) oraz innych niezbędnych rzeczach, które wykorzystamy w strefie SPA: basen, sauna, jacuzzi, łaźnie, leżakownie, groty itp., np. szlafroku, większym ręczniku kąpielowym. Niektóre hotele SPA oferują szlafrok i ręczniki w standardzie lub też będziecie mogli je wypożyczyć. Jeśli na czas zabiegu konieczne jest noszenie jednorazowych strojów kąpielowych czy też będą potrzebne np. kapcie jednorazowe, ręczniki to otrzymacie je bezpłatnie bezpośrednio przed zabiegiem lub w czasie jego trwania.
Dostosujecie się do zasad panujących w obiekcie: do basenów i jacuzzi wchodzi się dopiero po uprzednim wzięciu prysznica.
Zwracajcie uwagę na zasady higieny – w szatni i na korytarzach poruszajcie się w klapkach, w saunie przed położeniem się lub zajęciem miejsca siedzącego na ławce koniecznie rozłóżcie swój ręcznik.
Jakie ubrania będą potrzebne w SPA?
Odzież i obuwie, które chcecie zabrać ze sobą powinno być przede wszystkim wygodne, abyście dobrze się w nich czuli. Weźcie także pod uwagę czekające na was inne aktywności – np. chodzenie po górach (wymaga stabilnego obuwia i odpowiedniej odzieży), kąpiele w morzu i opalanie (nakrycie głowy, okulary słoneczne), jazda rowerem, jogging (dres), udział w spływie kajakowym (nieprzemakalna kurtka, cieplejsza bluza), jazda konno. Wieczorem możecie brać udział w spotkaniach towarzyskich, dyskotekach, a zatem warto mieć także strój odpowiedni na taką okazję.
Informacja o swoim stanie zdrowia
Przed każdym zabiegiem należy poinformować personel SPA o przeciwwskazaniach do zabiegów, przebytych chorobach oraz wszelkich innych dolegliwościach, które mogą mieć wpływ na wybór odpowiedniego zabiegu (m.in. alergie). W przypadku przeciwwskazań lub niepokojących dolegliwości osoba przeprowadzająca zabieg wybierze inne metody. Jeśli nie odpowiada wam temperatura, muzyka czy też zapach (np. w trakcie aromaterapii) lub też masaż jest za mocny również podzielcie się swoimi odczuciami. Przecież wasze zadowolenie i relaks są najważniejsze i nie powinniście się obawiać zgłaszania, jeśli coś wam psuje ten wyjątkowy moment.
Cisza i odprężenie
SPA to miejsce, gdzie możecie się wyciszyć i odprężyć, dlatego pamiętajcie, iż na terenie obiektów należy się właściwie zachowywać – powstrzymajmy się od głośnych rozmów, śmiechów. Przed zabiegiem często wskazany jest relaks na leżaku lub fotelu. W SPA z umiarem należy korzystać z telefonów komórkowych – przecież przyjechaliście tutaj, aby odpocząć od świata zewnętrznego, a w tym na pewno nie pomogą wam non stop prowadzone rozmowy biznesowe czy prywatne.
Na terenie obiektu SPA zazwyczaj obowiązuje zakaz palenia, pogódźcie się z tym i uszanujcie tę zasadę – palcie jedynie w wyznaczonych do tego specjalnych strefach.
Dzieci w SPA
Wybierając obiekt SPA warto zwrócić uwagę, czy możemy odpoczywać również z dziećmi, bowiem wiele obiektów jest jedynie dla osób dorosłych (powyżej 16 roku życia). Jak doskonale wiemy, nasze żywe, radosne pociechy mogą mieć problem z dostosowaniem się do reguł ciszy SPA, dlatego aby ułatwić wspólny wypoczynek często najmłodsi mają specjalne strefy (aby nie przeszkadzać dorosłym), lub też hotel gwarantuje opiekę nad dziećmi w czasie, gdy wy będziecie korzystać z zabiegów w SPA.
Zalecenia przed zabiegiem w SPA
Tuż przed udaniem się na zabieg nie zależy spożywać obfitych, tłustych posiłków, ani alkoholu. Dotyczy to zarówno strefy mokrej, jak i zabiegowej. Wskazane jest natomiast picie dużej ilości wody.
Warto ograniczyć opalanie się (szczególnie jeśli zamierzacie skorzystać z pilingów). Pamiętajcie, aby przed zabiegiem lub wizytą w gabinecie kosmetycznym zmyć z ciała wszelkie balsamy, olejki oraz inne środki. Panie, które zdecydowały się na zabiegi na twarz powinny również samodzielnie zmyć makijaż, gdyż dzięki temu zaoszczędzą czas przewidziany na zabieg. Panowie muszą zrezygnować z golenia się w ciągu 2 godz. od planowanego zabiegu kosmetycznego na twarz.
Z reguły kobiety nie powinny także wykonywać depilacji co najmniej dobę przed zabiegami kosmetycznymi i odnowy biologicznej.
Najważniejsze informacje organizacyjne – uważnie czytajcie ofertę!
Gdy wybierzecie wymarzone SPA, w którym spędzicie weekend, czy nawet kilka dni to zwróćcie uwagę na ogólne warunki oferty – jak wiadomo, cena za pobyt będzie uzależniona od ilości zabiegów czy innych atrakcji. Każdy hotel oraz strefa SPA posiadają własny regulamin, który ze względów organizacyjnych warto poznać. Przed wyjazdem koniecznie dowiedzcie się, od której godziny możecie się zakwaterować oraz o której godzinie w dniu wyjazdu musicie opuścić hotel. Dobrze jest także, na wypadek niespodziewanych sytuacji losowych, znać zasady anulacji rezerwacji, czego oczywiście nikogo nie życzymy, najlepiej abyście nigdy nie musieli korzystać z tej opcji.
Przed pakowaniem i szykowaniem niezbędnych artykułów postarajcie się poczytać o najbliższej okolicy, jaki krajobraz dominuje, czy np. nie będzie wam potrzebny spray na komary lub inna ochrona przed insektami. Przeczytajcie też informacje na temat tego, jak przedstawia się prognoza pogody w czasie planowanego pobytu (w razie niepogody warto zaopatrzyć się w nieprzemakalną kurtkę).
Bardzo często zdarza się, że przed wyjazdem musicie dokupić jeszcze kilka przedmiotów, kosmetyki, itp., dlatego warto jest więc odpowiednio wcześnie przygotować listę i sukcesywnie odhaczać zrealizowane punkty.
Bezwarunkowo wyjeżdżając do SPA zabierzcie ze sobą entuzjazm i pozytywną energię! Mamy nadzieję, że wasz wypoczynek w SPA będzie udany i wrócicie jak nowonarodzeni!