Wenecja - miejsce, które trzeba zobaczyć!

Wenecja - miejsce, które trzeba zobaczyć!

Wenecja – często określana mianem „cudu” lub „najpiękniejszego miasta na świecie” to idealne miejsce na wakacyjne wojaże. Skąpane w wodzie malownicze kamieniczki, mieniące się w słońcu kanały, wąskie zakątki i romantyczne alejki to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez to miejsce.

Wakacje w Turcji

Jednym z atutów Wenecji jest fakt, że bardzo łatwo można się tu… zgubić. Czyż to nie kusząca propozycja dla osób pragnących oderwania się od rzeczywistości, zgiełku i miliona spraw codziennych? Tu po prostu można odpocząć, „zachłysnąć się” wyjątkowym klimatem tego miejsca wędrując lub pływając labiryntem niezliczonych uliczek i kanałów. Przekraczanie mostów, szukanie miejsc na mapie stanowi nie lada przygodę. Wówczas można poczuć się jak małe dziecko zagubione w lesie, cieszące się chwilą, urokami przyrody.

Radości z odkrywania schowanych pomiędzy lazurem nieba i wody zabytków, mostów i pięknych fasad, pukania w drzwi, którymi wprost z łodzi wchodzi się do wnętrza kamienic nie da się z niczym porównać. To jak odkrywanie tajemnic, wkraczanie do magicznego świata.

Przepiękne refleksy słoneczne malowane na wodzie, fale uderzające o murowane nadbrzeże, urocze gondole przewożące zakochanych i dostojnie sunące jachty to obraz ukazujący się oczom przybyłych turystów.

Niewątpliwie obowiązkowym punktem wizyty w Wenecji jest Plac Świętego Marka, nazwanym przez Napoleona „najelegantszym salonem Europy”. Będąc w tym miejscu warto wjechać windą na taras widokowy wysokiej na prawie 100 metrów dzwonnicy zwanej Kampanilą Świętego Marka. To właśnie stąd rozciąga się niesamowity widok na panoramę miasta i błękitną, lśniącą w promieniach słońca lagunę.

fot. Wenecja Plac Św Marka skąpany w deszczu

Kolejnym godnym polecenia miejscem jest Bazylika Świętego Marka. To budowla wzniesiona w celu pochowania relikwii Świętego, będącego patronem miasta. Od strony Placu Świętego Marka kościół zdobi szeroka fasada z pięcioma portalami, nad którymi znajdują się mozaiki. Nad nimi mieści się pozioma galeria udostępniona do zwiedzania- zwana Loggią dei Cavalli.

Wnętrze bazyliki prezentuje się cudownie. Zachwyt wzbudzają rzędy marmurowych kolumn o pozłacanych głowicach. Dolne partie ścian i filarów zdobią płyty marmuru, a złote mozaiki pokrywają posadzki, kopuły i sklepienia. Należy jednak pamiętać, że przy wejściu do Bazyliki sprawdzany jest ubiór. Trzeba mieć okryte ramiona i kolana, a także zostawić większy bagaż w depozycie. Ponadto obowiązuje zakaz fotografowania.

Wizyta w Pałacu Dożów to kolejny punkt wycieczki. Pałac ten wyróżnia trzypiętrowa kondygnacja otaczająca renesansowy dziedziniec. Budowla zdobiona jest arkadowymi loggiami i płytami z dwukolorowego kamienia. Między oknami można podziwiać liczne płaskorzeźby. Całość budynku wieńczy ażurowa attyka.

Po zwiedzaniu architektonicznych dzieł sztuki można wybrać się na spacer trasą turystyczną prowadzącą przez dzielnicę Castello, obok Mostu Westchnień aż do Kościoła San Giowanni e Paolo, zwanego weneckim Panteonem, gdyż właśnie tu pochowani są weneccy dożowie. Przy Moście Westchnień warto zatrzymać się na dłuższą chwilę. Legenda głosi, że zakochani, którzy pocałują się na tym Moście, szybko staną na ślubnym kobiercu.

Zwiedzanie można zakończyć przy słynnym Ponte Rialto. To najstarszy most nad Canal Grande. Szczyt budowli wieńczą labirynty uroczych sklepików z pamiątkami.

fot. fot. Jedna z witryn weneckich sklepików – maski to nieodzowny element weneckiego “krajobrazu” – z pewnością maska jest jedną z najbardziej charakterystycznych pamiątek, jakie możemy przywieźć z Wenecji

Dla spragnionych widoków polecamy jeszcze spacer malowniczym nabrzeżem Riva del Vin, jednym z nielicznych bulwarów nad Canal Grande, dostępnym dla zwiedzających.

Podczas spacerów Weneckimi uliczkami można zatrzymać się na chwilę wytchnienia i skusić na filiżankę gorącej, aromatycznej kawy. Najprzyjemniej jest na Placu Świętego Marka. To właśnie tam „spotykają się” trzy słynne kawiarnie – Florian, Quadri i Lavena. Niezwykle przyjemna atmosfera wzbogacona muzyką kwartetów smyczkowych potrafi wprawić zmęczonych turystów w błogi nastrój.

Na zwiedzanie Wenecji warto poświęcić więcej niż jeden dzień, gdyż miasto to zupełnie inaczej wygląda w blasku słońca i zupełnie inaczej prezentuje się po zmroku, gdy okoliczne place i mosty zdobią niesamowite iluminacje. O tej porze Wenecja wydaje się jeszcze bardziej urocza i melancholijna. Można odetchnąć po pełnym wrażeń dniu, cieszyć się wyjątkowym nastrojem romantycznej kolacji przy świecach, delektować unoszącą się nad kanałami muzyką i chłonąć każdą z chwil spędzonych w tym niesamowitym miejscu.

Wenecja nie byłaby jednak Wenecją bez gondoli i pięknych kanałów, po których można pływać godzinami… Będąc w Wenecji i nie przepłynąć się gondolą, to jak być w Krakowie i nie widzieć Kościoła Mariackiego.

Wenecja – rejs gondolką po jednym z weneckich kanałów
Wakacje w Bułgarii