Na trasie włoskiej wyprawy nie może zabraknąć romantycznej Wenecji. Jeśli planujecie zwiedzanie Italii koniecznie wybierzcie się do tego przepięknego miasta na wodzie. Warto zobaczyć imponujący Plac Św. Marka, Canal Grande czy też liczne mostki łączące ze sobą urocze, wąskie uliczki oraz wybrać się na romantyczny rejs kolorową gondolą.
Najważniejsze informacje
Wenecja jest stolicą włoskiego regionu Wenecja Euganejska, została uformowana na drewnianych palach, wśród licznych, małych, bagnistych wysepek na Morzu Adriatyckim, na północy Półwyspu Apenińskiego. Miasto poprzecinane 177 kanałami, otoczone jest Laguną Wenecką (również wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO), na której znajdują się równie piękne i ciekawe wyspy jak np.: Lido di Venezia, Torcello, Murano i Burano.
Wenecja swój początek bierze od dzielnicy Rialto, gdzie osiedlili się pierwsi mieszkańcy, z czasem przekształcając ją w centrum handlu.
Tu także znajduje się słynny most Ponte di Rialto, który zaprowadzi nas do samego serca Wenecji. Most ten jest jednym z czterech mostów łączących brzegi Canal Grande. Jednakże, Rialto jest z nich najstarszy i najbardziej malowniczy. Z mostu roztacza się przepiękny widok na Canal Grande, niestety w ciągu dnia zatrzymanie się na moście i np. zrobienie zdjęcia graniczy z cudem ze względu na astronomiczną liczbę wycieczek. Trudno się temu dziwić, gdyż jak podaje raport opublikowany przez CISET Instytut Badań Rynku Turystycznego na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji, w 2017 r. miasto i okoliczne nadmorskie miejscowości odwiedziło ponad 24 miliony turystów, z czego ponad 9 mln dotarło do historycznego centrum Wenecji.
Canal Grande – najpiękniejsza ulica świata
Naszym zdaniem najlepszym sposobem na pierwsze spotkanie z miastem i poznaniem go z innej (wodnej perspektywy) jest rejs tramwajem wodnym po Canal Grande, głównej weneckiej arterii powstałej w XV w. Kanał ma długości 3,8 km i swoim kształtem przypomina odwróconą literę „S”, dzieli także miasto na dwie części. Szerokość kanału waha się od 30 do 60 m, a głębokość dochodzi do 6 m. Kanał łączy wenecką lagunę z kanałem św. Marka przy Piazzetta di San Marco. Kanał Grande w XV wieku był nazywany najpiękniejszą ulicą świata. Z pokładu stateczku możemy podziwiać malowniczą panoramę miasta, którą tworzą liczne kościoły oraz ponad 200 najpiękniejszych weneckich pałaców w stylu bizantyjskim, gotyckim, renesansowym i barokowym, pochodzących z XIII-XVIII w. Obecnie w wielu pałacach swoje siedziby mają luksusowe hotele, siedziby firm czy też galerie sztuki.
Serce Wenecji – Plac św. Marka
Symbolami Wenecji, oprócz gondoli, są zlokalizowane w bliskiej od siebie odległości: Plac Świętego Marka, Dzwonnica, Pałac Dożów.
Swoje kroki skierujmy najpierw ku Bazylice św. Marka. Budowla ta została wzniesiona w XI w., jako miejsce spoczynku dla patrona Wenecji. Zbudowana na planie greckiego krzyża, z pięcioma kopułami zachwyca nas swoim bizantyjskim przepychem, wielobarwnymi freskami mozaikami i nieco bajkowym charakterem. Ta architektoniczna perełka kryje w sobie niezliczone bogactwa i skarby. Podczas zwiedzania zwróćcie uwagę na zachodnią fasadę pokrytą kunsztownymi mozaikami (najstarsza, przedstawiająca samą bazylikę pochodzi z XIII w.), mozaiki w narteksie pokryte płatkami złota, posadzkę oraz nastawę ołtarzową, która została zamówiona w Konstantynopolu w 976 r. Ciekawym elementem zdobiącym bazylikę są wykonane z brązu posągi czterech koni – Rumaków Lizypa. Rzeźba ta została stworzona w starożytności, przywieziono ją z Konstantynopola po jednej z wypraw krzyżowych. Wcześniej rumaki prawdopodobnie znajdowały się na greckiej wyspie Chios. Warto dodać, iż rzeźba ta jest repliką oryginału znajdującego się w muzeum bazyliki. Oprócz relikwii św. Marka, w bazylice znajdują się relikwie innych świętych, a w skarbcu przechowywane są krople krwi Jezusa. Obiekt łączy w sobie różne style architektoniczne: europejskie style splatają się z orientem i sztuką bizantyjską.
Wejście do świątyni jest darmowe, należy być jednak przygotowanym na stanie w dłuższej kolejce. Pamiętajmy o wymaganym stroju: panie muszą mieć zakryte ramiona, panowie – spodnie do kolan. Do Bazyliki nie można wejść z żadnym bagażem. Jest to bardzo rygorystycznie sprawdzane, dlatego warto wcześniej zostawić większe torby czy plecaki w przechowali – w Ateneo San Basso (północna część placu Piazzetta dei Leoncini).
O placu św. Marka Napoleon mówił, iż jest to najpiękniejszy salon Europy i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, gdyż jest to miejsce pełne rozmachu, przestronne, a przy tym niezwykle eleganckie. Zewsząd otaczają nas budowle, które są świadectwem świetności tamtych czasów. Zachwyt i podziw budzi także zlokalizowany tuż przy placu trzykondygnacyjny Pałac Dożów z charakterystycznymi arkadowymi loggiami. Budowę tej siedziby władców Wenecji rozpoczęto w XI w. Prace, po wielu rozbudowach i przebudowach ukończono dopiero w XV w., choć niektóre elementy wykończono dopiero w XVI w. (jak np. posągi Marsa i Neptuna zdobiące schody Gigantów). Jeśli mamy chwilkę czasu możemy udać się na zwiedzanie części pałacowych pomieszczeń, gdyż są one udostępnione dla zwiedzających. Przedłużeniem placu jest piazzetta, przy której znajdują się najdroższe kawiarnie w mieście.
Wenecja jest także kojarzona z zabytkowym XVII-wiecznym Mostem Westchnień. Choć jego nazwa brzmi bardzo romantycznie, jednakże z miłością i zakochanymi niewiele ma wspólnego, bowiem mostem tym prowadzano skazańców na salę Trybunału Kryminalnego, w której wydawano ostateczne wyroki z więzieniem i salą tortur. Przez małe, ażurowe okienko więźniowe żegnali się z wolnością i światem.
Komunikacja miejska
Wenecja ze względu na swoje unikalne położenie nie zmaga się z takimi typowymi problemami dużych miast jak smog czy korki. Znajduje się ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego! Głównym środkiem transportu jest tu bowiem tramwaj wodny, czyli vaporetto. Po kanałach pływają także prywatne łódki, wodne taksówki, promy, barki dostawcze i oczywiście gondole. W ten sposób przemieszczają się także karetki pogotowia, straż pożarna czy też oczyszczanie miasta. Obowiązkowym punktem zwiedzania Wenecji jest rejs gondolą. Zanim wsiądziemy do łódki warto zapytać się i ustalić szczegóły – ile kosztuje taka przyjemność (średnio jest to ok. 90 euro za 30 min, niezależnie od ilości osób w gondoli – maksymalnie może to być 6 osób) i na jakiej trasie odbywa się rejs, aby później nie być rozczarowanym, iż pływaliśmy bocznymi kanałami, a nie np. Canal Grande.
Jakie pamiątki można nabyć w Wenecji?
Przede wszystkim na każdym stanowisku z pamiątkami natkniemy się na weneckie maski. Są to zazwyczaj wyroby chińskie, w atrakcyjnych cenach (ok. 10 euro), niestety kiepskiej jakości. Jeśli zależy nam na ozdobie, które będzie stanowiła oryginalną ozdobę mieszkania to warto zainwestować troszkę więcej i nabyć ręcznie robioną maskę z masy papierowej w pracowni artystycznej. Taka maska powinna mieć certyfikat potwierdzający jej autentyczność. Pięknym wspomnieniem z Wenecji będą także figurki i ozdoby z kolorowego szkła z wyspy Murano.
Na miejsce zakupu warto wybrać nieco mniej zatłoczone uliczki, gdyż jak wiadomo cena może wzrosnąć w zależności od lokalizacji sklepu – najdrożej jest tuż obok pl. św. Marka.
Wenecja – utrudnienia dla osób niepełnosprawnych
Pragniemy także uprzedzić, o czym mówią również lokalni przewodnicy, iż miasto niestety nie jest przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Wiele mostów czy chodników w środku miasta jest trudnych do poruszania się dla osób na wózku lub o kulach. Bliższe informacje na temat udogodnień można znaleźć w języku angielskim na stronie miasta – Wencja – oficjalna strona miasta.
Jednodniowa wizyta w Wenecji z pewnością pozostawi po sobie niedosyt, ale dzięki niej będziemy mogli poznać i docenić jej piękno oraz zaznajomić się z topografią miasta, aby w przyszłości ponownie powrócić do tego romantycznego zakątka na wodzie.