Wioska wakacyjna - co to jest i czy warto?

Wioska wakacyjna - co to jest i czy warto?

Wypoczynek w wiosce wakacyjnej? Gdy słyszy się termin „wioska wakacyjna” od razu przychodzą na myśl różne skojarzenia: może jest to gospodarstwo agroturystyczne albo domki letniskowe? Otóż – niekoniecznie, bowiem wioska wakacyjna standardem przypomina luksusowe hotele i resorty. Termin niedawno pojawił się w Polsce i nie jest jeszcze powszechnie znany, tak jak to ma miejsce w krajach zachodnich, np. w Niemczech czy Holandii. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat wiosek wakacyjnych i oferowanych przez nie atrakcji to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat. Kto wie, może następne wakacje spędzicie akurat w takim miejscu?

Wakacje w Turcji

Czym jest wioska wakacyjna?

Wioska wakacyjna to obiekt turystyczny, na terenie którego są zlokalizowane przeznaczone do wynajęcia domki oraz inne obiekty, ułatwiające i umilające spędzenie czasu osobom wypoczywającym, np. baseny, place zabaw, place do gry w piłkę nożną czy siatkówkę. Możecie zatem zapytać, jaka jest różnica między wioską wakacyjną a kempingiem? Przede wszystkim różnią się one standardem – należy zaznaczyć, iż wszystkie domki w wiosce wakacyjnej są zazwyczaj bardzo podobnie urządzone i posiadają określone wyposażenie, co więcej będziecie mogli skorzystać z wielu udogodnień, o których wypoczywający na kempingu mogą jedynie pomarzyć. Niektóre wioski, np. te należące do sieci Center Parcs, w bardzo ciekawy sposób zaaranżowały domki, które są urządzane jako np. domki na drzewie, chatki w dżungli czy też barki.

Majorka – Platja de Palma – piękna plaża

Urlop w wiosce wakacyjnej niczym w resorcie

Zaletą wypoczynku w wiosce wakacyjnej jest pełna niezależność i swoboda, wypoczywacie na luzie, bez stresu, możecie czuć się jak u siebie w domu, nie musicie zabierać ze sobą eleganckich kreacji, w jakich zazwyczaj paraduje się w porze wieczornej w wielu hotelach. Urlop w wiosce wakacyjnej pozwala wam na korzystanie z wielu udogodnień, jakie nie są dostępne w przypadku zamieszkania w samodzielnym obiekcie wakacyjnym (np. gdy wynajmujemy apartamenty czy pokój w gospodarstwie agroturystycznym).

Teren wioski przypomina niewielkie osiedle, gdzie również są zlokalizowane inne atrakcje przeznaczone do wspólnego korzystania z pozostałymi urlopowiczami. Najczęściej są to udogodnienia takie jak plac zabaw dla dzieci, czy też specjalnie urządzone miejsce na ognisko. Ale to nie wszystko! Np. osoby odwiedzające wioski należące do sieci Center Parcs mogą, w ramach pobytu w obiekcie Aqua Mundo, relaksować się w jedynym swoim rodzaju aquaparku, przypominającym tropikalną wyspę.

Wioski mają do dyspozycji gości również m.in. obiekty wspinaczkowe, parki linowe, trampoliny bungee czy też sale zabaw oraz dysponują bogatym programem animacji dla dzieci, zatem w razie niepogody nasze pociechy także będą mieć zajęcie.

Wakacyjna wioska – atrakcje, baseny

Warto dodać, iż większość wiosek przyciąga turystów swoją lokalizacją – np. w pobliży morza lub jeziora, z dala od zgiełku miasta. Jeśli wypoczywacie razem z dziećmi to wioska wakacyjna nad wodą będzie doskonałym rozwiązaniem i gwarancją bezpiecznego pobytu, bowiem często pobliska, należąca do wioski plaża jest pod opieką ratownika, co więcej można wynająć sprzęt wodny.
Nie lubicie tłumów na plaży? O to nie musicie się martwić, gdyż z plaży mogą korzystać jedynie osoby wypoczywające na terenie ośrodka.

Pomocna recepcja bezpośrednio na miejscu

Wioskę od kempingu różni także fakt, iż większość obiektów tego rodzaju posiada recepcję. Dzięki temu, bez problemów możecie się skontaktować bezpośrednio z kimś na miejscu, np. gdyby wystąpiły jakiekolwiek awarie (np. niedziałająca spłuczka, zapchany kran, itp.) czy potrzebowalibyście informacji na temat najbliżej okolicy (wartych polecenia sklepów, restauracji czy lokalnych atrakcji i zabytków, które warto odwiedzić).

Tak jak w hotelu, w wiosce macie możliwość odpłatnego wypożyczenia sprzętów, np. rowerów czy kajaków lub rowerów wodnych, zatem osoby aktywnie spędzające czas nie będą mogły narzekać na nudę.
Chcecie zrobić drobne zakupy? W wiosce to nic trudnego, gdyż zazwyczaj na jej terenie znajduje się sklep, w przeciwnym razie jest on położony w bliskim sąsiedztwie, zatem w trakcie urlopu nie będzie wam niczego brakowało.

Wspólny wyjazd ze znajomymi do wakacyjnej wioski

Planujecie wspólny wypoczynek w większej grupie, ale macie obawy związane z mieszkaniem razem w jednym domku? Jeśli wyjeżdżacie w kilka rodzin to warto wziąć pod uwagę akurat propozycję wakacji w wiosce wakacyjnej. Zakwaterowanie w kilku odrębnych domkach pozwoli wam cieszyć się prywatnością, jednocześnie będziecie na tyle blisko, aby wspólnie organizować sobie czas.

Wspólne wakacje – czy to dobry pomysł? Najczęściej tak!

Przeczytaj również: Wyjazd na wakacje ze znajomymi – czy to dobry pomysł, jak się przygotować?

Wioska wakacyjna na urlop i krótki rodzinny wyjazd

Pobyt w wiosce wakacyjnej może być niezapomnianym wrażeniem, niesie on ze sobą wiele korzyści, a przy tym mamy zachowane poczucie prywatności i dowolności spędzania czasu. Ogromna oferta różnego typu wiosek wakacyjnych sprawia, iż możemy wybrać obiekt jak najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. Wioski wakacyjne są także zlokalizowane w pobliżu wielu parków rozrywki, np. w duńskim Billund tuż obok Legolandu, zatem jeśli planujecie rodzinny wyjazd do takiego miejsca to może warto zorientować się, czy akurat w wybranym przez was terminie są jeszcze wolne pokoje i jaki byłby ewentualnie koszt.

 

Wakacje w Bułgarii