Wybierasz tanie linie lotnicze – niestety możesz zostać na lodzie!

Wybierasz tanie linie lotnicze – niestety możesz zostać na lodzie!

Praktycznie wszyscy jesteśmy (a może lepiej powiedzieć – byliśmy) zakochani w tanich liniach lotniczych. Czasami działały nam nerwy – np. odwołując masowo loty podczas strajków zostawiając nas na przysłowiowym „lodzie”. Na nasze szczęście wówczas mogliśmy korzystać z alternatywnych opcji podróży, może droższych, ale mieliśmy taką możliwość. Przyszedł koronawirus i wszystko zmienił, także nasze uczucia względem tanich linii lotniczych. A teraz “niejako po pandemii (!?)” dochodzą jeszcze braki kadrowe i kolejne strajki…

Wakacje w Turcji

Ale o co chodzi? O tym dzisiaj.

[aktualizacja 05.07.2022]

Czy tanie linie lotnicze mogą odwołać lot i zostawić Was z niczym daleko od domu?

Tak, niestety tak jak rozkład pociągów, autobusów, tak samo w przypadku linii lotniczych – co nie jest zaskoczeniem – mogą zdarzać się zmiany rozkładów lotów, odwołania już zaplanowanych.

Możecie powiedzieć, no i co z tego?

No to, że jak polecicie z tanim przewoźnikiem na przykład na jedną z Wysp Kanaryjskich, a ten przewoźnik odwoła Wasz lot powrotny (np. z powodu blokady ze względu na koronawirusa albo strajki) to możecie mieć duży problem z powrotem. Tanie linie (przyp. red. ale też zwykłe rejsówki) nie mają obowiązku po Was „polecieć”.

Wizzair – tanie latanie

Myśleliście o tym? W przypadku kiedy jesteście na kontynencie z połączeniami lądowymi to jeszcze możecie wrócić alternatywami, ale co jak polecicie tak daleko jak wspomniane Wyspy Kanaryjskie? To wcale nie jest sytuacja, która się nie może wydarzyć. Ostatnio o kilku takich przypadkach słyszeliśmy, dlatego ten wpis (temat dotyczył Fuerteventury).

Przeczytaj również: Fuerteventura – kanaryjskie wakacje pełne marzeń

Tanie linie lotnicze odwołują lot – co robić?

Mamy dla Was ważną radę.

Jak tylko dowiecie się, że tanie (lub zwykłe) linie lotnicze odwołują Wasz lot powrotny (oczywiście wylot w kierunki planowanego wyjazdu również!) to natychmiast dzwońcie do regularnych biur podróży, czy może któreś z nich mają wolne miejsce w czarterach.

Warto tutaj dodać informację, o pewnej opcji, o której może nie wiecie – w biurach podróży możecie kupić nie tylko kompletną usługę – przelot, pobyt, transfery, itd. Natomiast możesz kupić też tylko przeloty – tam i z powrotem. Ponieważ nie zawsze wszystkie miejsca się sprzedają, to macie szansę, że jakieś miejsce złapiesz lub kilka miejsc, jeżeli jesteś w potrzebie.

Ryanair, overbooking
Ryanair – linia lotnicza, która nie stosuje overbookingu

Teraz właśnie, w trudnych czasach, widać pewną przewagę wyjazdów z biurami podróży – te mają obowiązek „ściągnąć” Cię z Twoich wakacji do kraju. Masz gwarancję, że jak wyjedziesz na urlop z biurem podróży, to ono po Ciebie wyśle samolot, ewentualnie też ściągnie Cię wcześniej do domu, ale wrócisz. Wrócisz też bez dodatkowych kosztów.

Patrząc na ostatnie wydarzenia ze strajkami (lipiec 2022) to mamy wrażenie, że czartery są obsługiwane na preferencyjnych warunkach, dba się o nie bardziej niż o normalne linie lotnicze – sami w trakcie strajków Ryanaira polecieliśmy jego czarterem z jednym z biur podróży i był nawet o czasie, bez opóźnień.

Przeczytaj również: Loty czarterowe a loty rejsowe – różnice, wady i zalety

W trudnych czasach lepiej latać na wakacje z biurami podróży

Patrząc na to jak trudne mamy obecnie czasy, a przewoźników lotniczych dotykają trudności nie tylko kosztowe (np. koszty paliwa), to lepiej może chwilowo odpuścić sobie wyjazdy “organizowane na własną rękę”. Może połączenie tanich lotów ze znalezionymi np. na Bookingu noclegami wyjdzie nam taniej, wyda się ciekawą opcją, ale może nie dojść do skutku przez odwołany lot.

Booking.com – rezerwacja noclegów przez internet

Co gorsze – jak Twój lot zostanie odwołany, to najprawdopodobniej zarezerwowane miejsce nie odda Ci pieniędzy za opłacony pobyt. Są to wówczas niezależne usługi, która jedna (przelot) nie zależy od drugiej (nocleg, czy transfery).

Szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy z utęsknieniem czekasz na wylot na wymarzone wakacje, warto wykupić imprezę turystyczną, za którą w całości odpowiada konkretne biuro podróży, jest też odpowiednie ubezpieczenie, która zadba o Twój finansowy (przynajmniej spokój). Do tego jest większa szansa, że jednak na wakacje z biurem polecisz , bo to ono będzie się starać jak najbardziej aby do Twojej imprezy turystycznej jednak doszło 😉

Doceniamy tanie linie lotnicze, ale na krótsze wyjazdy, nie wakacje

Musimy być z Wami szczerzy – doceniamy tanie linie lotnicze, sami lubimy nimi latać. To nie jest tak, że ktoś kogoś chce zniechęcić do korzystania z tych atrakcyjnych opcji podróżowania.

Na krótkie wyjazdy – city breaki w różnych pięknych miejscach, opcje latania z tanimi liniami są wręcz idealne. Gęsta siatka połączeń, liczne atrakcyjne turystycznie kierunki. To kombinacja idealna. Niemniej jednak na dłuższe wyjazdy, szczególnie te wakacyjne – to warto się dobrze zastanowić czy to nie będzie zbyt ryzykowna kombinacja.

Przeczytaj również: Tanie loty – gdzie wyszukiwać i na co zwracać uwagę

Personel, który chce strajkować będzie wybierał właśnie te najbardziej newralgiczne terminy do strajków, tak aby móc wywierać jeszcze większą presję na swoich pracodawcach – a wakacje, to właśnie taki czas.

Warto szukać okazji na atrakcyjne cenowo loty

Czasy na podróże nie są zbyt łatwe, ale też życie bez podróży nie jest łatwe. Dlatego też, jeżeli jednak wybierzecie się na urlop, gdzie będziecie chcieli skorzystać z usług tanich linii lotniczych (czy też zwykłych rejsówek), to weźcie powyższe pod uwagę. A może wyjazd kupicie jednak w biurze podróży?

Życzymy Wam tyle spokojnych powrotów co wyjazdów.

Wakacje w Bułgarii