Wybierasz tanie linie lotnicze – niestety możesz zostać na lodzie!

Wybierasz tanie linie lotnicze – niestety możesz zostać na lodzie!

Praktycznie wszyscy jesteśmy (a może lepiej powiedzieć – byliśmy) zakochani w tanich liniach lotniczych. Czasami działały nam nerwy – np. odwołując masowo loty podczas strajków zostawiając nas na przysłowiowym „lodzie”. Na nasze szczęście wówczas mogliśmy korzystać z alternatywnych opcji podróży, może droższych, ale mieliśmy taką możliwość. Przyszedł koronawirus i wszystko zmienił, także nasze uczucia względem tanich linii lotniczych.
Ale o co chodzi? O tym dzisiaj.

Wakacje w Turcji

Czy tanie linie lotnicze mogą odwołać lot i zostawić Was z niczym daleko od domu?

Tak, niestety tak jak rozkład pociągów, autobusów, tak samo w przypadku linii lotniczych – co nie jest zaskoczeniem – mogą zdarzać się zmiany rozkładów lotów, odwołania już zaplanowanych. Możecie powiedzieć, no i co z tego? No to, że jak na przykład polecicie z tanim przewoźnikiem na przykład na jedną z Wysp Kanaryjskich, a ten przewoźnik odwoła Wasz lot powrotny (np. z powodu blokady ze względu na koronawirusa) to możecie mieć duży problem z powrotem. Tanie linie nie mają obowiązku po Was „polecieć”, innymi słowy nie polecą jak nie będą mogli.

Wizzair – tanie latanie

Myśleliście o tym? W przypadku kiedy jesteście na kontynencie z połączeniami lądowymi to jeszcze możecie wrócić alternatywami, ale co jak polecicie tak daleko jak wspomniane Wyspy Kanaryjskie? To wcale nie jest sytuacja, która się nie może wydarzyć. Ostatnio o kilku takich przypadkach słyszeliśmy, dlatego ten wpis (temat dotyczył Fuerteventury).

Przeczytaj również: Fuerteventura – kanaryjskie wakacje pełne marzeń

Tanie linie lotnicze odwołują lot – co robić?

Mamy dla Was ważną radę. Jak tylko dowiecie się, że tanie linie lotnicze odwołują Wasz lot powrotny to natychmiast dzwońcie do regularnych biur podróży, czy może któreś z nich mają wolne miejsce w czarterach. Warto tutaj dodać, o pewnej opcji, o której może nie wiecie – w biurach podróży możecie kupić nie tylko kompletną usługę – przelot, pobyt, transfery, itd. Natomiast możesz kupić też tylko przeloty – tam i z powrotem. Ponieważ nie zawsze wszystkie miejsca się sprzedają, to macie szansę, że jakieś miejsce złapiesz lub kilka miejsc, jeżeli jesteś w potrzebie.

Ryanair, overbooking
Ryanair – linia lotnicza, która nie stosuje overbookingu

Teraz właśnie, w trudnych czasach, widać pewną przewagę wyjazdów z biurami podróży – te mają obowiązek „ściągnąć” Cię z Twoich wakacji do kraju. Masz gwarancję, że jak wyjedziesz na urlop z biurem podróży, to ono po Ciebie wyśle samolot, ewentualnie też ściągnie Cię wcześniej do domu, ale wrócisz. Wrócisz też bez dodatkowych kosztów.

Przeczytaj również: Loty czarterowe a loty rejsowe – różnice, wady i zalety

Czasy na podróże nie są zbyt łatwe, ale też życie bez podróży nie jest łatwe. Dlatego też, jeżeli jednak wybierzecie się na urlop, gdzie będziecie chcieli skorzystać z usług tanich linii lotniczych, to weźcie powyższe pod uwagę. A może wyjazd kupicie jednak w biurze podróży?

Życzymy Wam tyle spokojnych powrotów co wyjazdów.

Wakacje w Bułgarii