Wycieczka rowerowa z dziećmi - co warto wiedzieć?

Wycieczka rowerowa z dziećmi - co warto wiedzieć?

Ostatnio pisaliśmy na temat jednodniowych wycieczek rowerowych, dzisiaj kontynuujemy ten temat, dzisiaj będziecie mogli poczytać o wycieczkach rowerowych z dziećmi, bowiem podróżowanie na rowerze z dziećmi przebiega nieco inaczej, niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. Jak należy się przygotować i jak zaplanować wycieczkę rowerową, gdy towarzyszą nam dzieci? Kiedy warto zdecydować się na zakup, ewentualnie wypożyczenie przyczepki rowerowej? Na te i inne pytania postaramy się Wam odpowiedzieć w poniższym poście.

Wakacje w Turcji

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie planowania wycieczki rowerowej z dziećmi?

Choć na pierwszy rzut oka organizacja wycieczki rowerowej z dziećmi wygląda podobnie jak wtedy, gdy jej uczestnikami są osoby dorosłe to jednak planując trasę musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów.

Po pierwsze potrzeby dziecka i jego natura. Mniejsze dzieci, które będą z nami podróżować w fotelikach czy przyczepkach po paru godzinach jazdy mogą być znudzone przebywaniem w jednej pozycji, dlatego nie zapominajmy o robieniu częstych i dłuższych przerw. Dzieci będą mogły pobiegać czy pobawić się, a gdy będą już nieco zmęczone będziemy mogli dalej wznowić naszą wyprawę. Planując trasę podróży postarajmy się zachować rytm dnia codziennego – oczywiście doskonale zdajemy sobie sprawę, iż nie zawsze jest to możliwe. Jeśli podróżujemy z przyczepką lub fotelikiem to także zwróćmy uwagę na różnice poziomów – przyczepka z dzieckiem i bagażem stanowi dla nas dodatkowe obciążenie 30-50 kg, zatem będzie nam znacznie trudniej pokonywać strome, górskie podjazdy, zdecydujmy się raczej na łagodniejsze trasy.

Druga kwestia to długość trasy – niezależnie od tego czy dzieci podróżują w przyczepce czy też samodzielnie jadą na rowerze (lub na holu) to trasa powinna być nieporównywalnie krótsza od tej, jaką pokonują wyłącznie dorośli. Co więcej, warto aby po drodze uwzględnić przystanki nie tylko na spożywanie posiłków, lecz również na oglądanie i zwiedzanie ciekawych obiektów czy też czas na zabawę. W wielu miejscowościach są otwarte place zabaw, zadbane parki miejskie, fontanny na rynku itp. takie przerywniki wzbogacą program wyprawy i sprawią, iż dzieci z przyjemnością będą chciały z nami podróżować. Wraz z wiekiem dzieci rośnie ich zapotrzebowanie na atrakcje i sama jazda na rowerze może nie wystarczać. W wyborze trasy czy obiektów, które chcemy zobaczyć, warto kierować się następującą myślą przewodnią, a mianowicie wycieczka ma sprawiać radość wszystkim uczestnikom, zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Rower z fotelikiem dla dziecka

Dlaczego warto przewozić maluchy w przyczepkach rowerowych?

Gdy chcecie wybrać się na wycieczkę rowerową, ale wasza pociecha jest za mała by samodzielnie pedałować na rowerze to doskonałym rozwiązaniem będzie zakup lub wypożyczenie (aby sprawdzić, czy maluch będzie dobrze znosił taką jazdę) przyczepki. Można w niej przewozić już 1-2 miesięczne niemowlaki (po zastosowaniu leżaczka lub hamaczka). Przyczepki, choć droższe od fotelików mają kilka zalet.

Rower z przyczepką dla dzieci

Przede wszystkim są o wiele wygodniejsze od fotelika. Dziecko może spokojnie rozłożyć się w przyczepce, wyciągnąć nóżki, a także pobawić ulubionymi zabawkami. Ponadto, przyczepka jest bliżej ziemi, zatem w razie ewentualnej wywrotki roweru maluch tego nie odczuje. Jeden z elementów konstrukcji w momencie przewrócenia się roweru chroni przed tym przyczepkę. Przyczepka osłania także dziecko przed złymi warunkami pogodowymi (zacinający deszcz, wiatr, palące słońce) oraz umożliwia przewożenie drobnego bagażu. W przyczepce może się zmieścić jedno lub dwójka dzieci, w zależności od modelu.

Jak zadbać o komfort jazdy dziecka w przyczepce rowerowej?

Gdy podróżujecie z maluchami w przyczepce zwróćcie uwagę, aby w upalne, ciepłe dni wasze maluchy spożywały wystarczającą ilość płynów oraz miały zapewnioną wentylację. Regularnie sprawdzajcie, czy nie jest im za gorąco oraz pod żadnym pozorem nie zostawiajcie ich w przyczepce na słońcu. Przynajmniej co godzinę lub dwie róbcie przerwy, aby dziecko mogło się zrelaksować. W trakcie postojów zachęćcie je do opuszczenia przyczepki i poruszania się.

Jak działa sztywny hol i kiedy warto go mieć?

Wasze dzieci są na tyle duże, że samodzielnie mogą (i chcą) jeździć na rowerze, ale macie obawy czy sobie poradzą na bardziej wymagających odcinkach? Z pomocą przychodzi tzw. sztywny hol, czyli stabilny drążek holowniczy, łączący rower rodzica z dzieckiem. Rozwiązanie to pozwala dzieciom samodzielnie pokonywać kolejne kilometry, a gdy maluch osłabnie to wystarczy rozłożyć hol i podczepić rower malucha do naszego. Przednie koło jest wtedy podniesione, a kierownica usztywniona, dzięki czemu nasza pociecha dalej siedzi na swoim rowerze, może pedałować jeżeli ma ochotę, a jedzie naszym torem jazdy. Hol z powodzeniem wspomaga dzieci na trudniejszych i mniej bezpiecznych odcinkach (np. podjazd, ruchliwa droga) oraz pomaga utrzymać stałe tempo jazdy w przypadku wyczerpania malucha czy też konieczności dojechania gdzieś w krótkim czasie.

Bezpieczna trasa – jak najlepiej podróżować rowerem z dziećmi?

Naszym zdaniem najbezpieczniej jest, gdy jeden z rodziców (lub jedna z osób dorosłych) przewodzi peletonowi, a drugi zamyka. Pierwsza osoba wyznacza tor i tempo, w razie problemów (utrudnienia na drodze) informuje dzieci. Pamiętamy, by jako przewodnik wyprawy co jakiś czas sprawdzać, czy mali rowerzyści nadążają, czy nie potrzebują krótkiego odpoczynku. Dzieci powinny także wiedzieć, iż w razie jakichkolwiek kłopotów mogą krzyknąć i wszyscy się zatrzymują. Nie należy zmuszać dzieci do jazdy na siłę, najlepiej dopingować je i zachęcać do aktywności. Osoba zamykająca peleton dba by nikt się nie zagubił, towarzyszy maluchom w razie podchodzenia (prowadzenia) z rowerem pod górkę.

Dzieci na rowerowej wycieczce

Rower malucha – o czym należy pamiętać?

Rower naszej pociechy powinien być dostosowany do jej wzrostu i wieku. Najlepiej, aby był wyposażony w błotniki. Przed wyruszeniem na wycieczkę zwróćmy uwagę, czy rowerek ma sprawne hamulce, czy dzwonek i oświetlenie są sprawne. Dobrze, aby dzieci miały elementy odblaskowe (np. specjalną odzież czy też opaski odblaskowe) oraz koniecznie założyły kask, który chroni głowę w razie niespodziewanego upadku.

Rodzinne wycieczki to wspaniały pomysł na urozmaicenie urlopu czy też propozycja na weekendowy wypoczynek. Spędzenie całego dnia na świeżym powietrzu, na łonie przyrody, w gronie najbliższych będzie niezwykłą przygodą zarówno dla maluchów, jak również dorosłych.

Wakacje w Bułgarii