Wycieczki objazdowe - czy warto?

Wycieczki objazdowe - czy warto?

Dla kogo wycieczki objazdowe? Jedni lubią wylegiwanie się na plaży i pluskanie w ciepłym morzu czy hotelowym basenie, dla drugich taka forma relaksu wieje nudą, dlatego wolą zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc. Jeśli pragniecie swój urlop spędzić wśród zabytków historii, co dzień poznawać inne miasto czy region to idealnym rozwiązaniem będzie zorganizowana wycieczka objazdowa.

Wakacje w Turcji

Wybór takiej formy wypoczynku gwarantuje odpowiednie zaplanowanie atrakcji oraz najbardziej optymalnej trasy zwiedzania bez angażowania nas w poszukiwania noclegów czy biletów lotniczych, jak to ma miejsce w przypadku objazdówki na własną rękę.

Co trzeba wiedzieć, zanim wybierzecie się na objazdówkę i jakie dodatkowe koszty należy uwzględnić podczas rezerwacji urlopu? Chętnie podzielimy się z wami naszymi doświadczeniami.

Wycieczki objazdowe kojarzymy przede wszystkim z takimi krajami jak Grecja, Hiszpania i Włochy, bowiem tutaj znajdują się najatrakcyjniejsze zabytki i skarby europejskiej kultury, jednakże obecnie na rynku mamy ogromny wybór ofert pozwalających na zobaczenie m.in. krajów bałkańskich czy też wybranych wysp greckich,a dla chętnych dalekich podróży – objazdówki po Tajlandii, Indiach.

Wszystko tak naprawdę zależy od pomysłowości organizatora, którego zadaniem jest ułożenie arcyciekawego programu, stąd też możemy podróżować szlakiem kulinarnym, podczas którego będziemy delektować się wyśmienitą lokalną kuchnią, czy też odwiedzić rodzinne parki rozrywki w Europie.

Wycieczki objazdowe to często wczesne wstawanie, przejazd, późne powroty

Decydując się na wycieczkę objazdową musicie się liczyć z tym, iż bardzo często będziecie musieli wstawać o świcie, aby spokojnie zjeść śniadanie (może się zdarzyć, iż wyjazd będzie tak wcześnie, iż hotel będzie oferował jedynie standardowy pakiet podróżny w zastępstwie za tradycyjne śniadanie), gdyż tuż po nim wyruszacie w trasę. Gdy walizki są wpakowane do autokaru, a pozostali towarzysze w komplecie można zaczynać zwiedzanie.

Wczesna pora wynika nie tylko z konieczności zrealizowania całego programu przewidzianego na dany dzień, ale także uwzględnia czas potrzebny na przemieszczenie się autokarem z jednego miejsca do drugiego. A odległości pomiędzy miastami mogą wynosić nawet 500 km.

Wbrew pozorom przejazd na trasie zazwyczaj nie jest męczący, a podziwianie egzotycznych widoków, słuchanie opowieści o lokalnych zwyczajach, kulturze czy tradycji pozwolą nam lepiej poznać odwiedzany kraj. Aby poczuć klimat z autokarowych głośników będzie rozbrzmiewać charakterystyczna dla tego kraju muzyka lub też jest odtwarzany film (np. naukowy o zabytkach czy też taki, którego akcja toczy się zwiedzanym przez nas mieście). Pilot wycieczki zazwyczaj co 2, 3 godziny proponuje krótkie przerwy na kawę, papierosa lub wizytę w sklepie z regionalnymi produktami. Warto dodać, iż najczęściej autokary są nowoczesne, wyposażone w klimatyzację, zatem nie będziemy odczuwać panującego za oknem skwaru (jeżeli objazdówka będzie w trakcie upałów).

Najważniejszym punktem dnia jest samo zwiedzanie, w trakcie którego pilot czy też lokalny, polskojęzyczny przewodnik zapozna nas z historią danego miejsca. Podczas zwiedzania będziecie mieli możliwość zrobienia przepięknych, pamiątkowych zdjęć, często programy uwzględniają czas wolny (np. w porze obiadowej), aby przekąsić coś czy też na własną rękę pospacerować po starówce – zazwyczaj obiadokolacje są dopiero wieczorem w hotelu docelowym lub też w jego najbliższej okolicy, zatem warto w międzyczasie posilić się na mieście.

Po powrocie do hotelu, w godzinach wieczornych najbardziej wytrwałe osoby mogą jeszcze wybrać się na spacer, aby poznać nocne życie. Od razu przestrzegamy, aby bezwzględnie zastosować się do porad pilota, jeśli upominał nas przed samotnymi wędrówkami w wybrane, niebezpieczne i nieprzyjazne turystom dzielnice.

Dodatkowe atrakcje podczas wycieczek objazdowych

Program wycieczki objazdowej nie ogranicza się wyłącznie do zwiedzania zabytkowych obiektów, ale w ramach wycieczek fakultatywnych (dodatkowo płatnych) macie także możliwość uczestniczenia w wieczorach tematycznych czy też degustacji potraw. Zasadniczym minusem jest fakt, iż aby taka dodatkowa atrakcja mogła się odbyć jest wymagana minimalna liczba uczestników, co w praktyce nie zawsze jest do zrealizowania. Inną kwestią jest sprawa, iż czasem osoby, które nie zdecydowały się na wycieczkę fakultatywną są zostawiane w miejscu nieciekawym, gdzie przymusowo muszą sobie zorganizować czas aż do powrotu reszty grupy.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając wycieczkę objazdową?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie przeanalizujecie i zapoznajcie się z programem wycieczki i szczegółowym opisem, aby później nie być rozczarowanym – np. tym, iż wybrany kościół czy muzeum oglądaliśmy tylko z zewnątrz, nie wchodząc do środka, a wam akurat bardzo na tym zależało.
Zwróćcie uwagę na odległości pomiędzy wybranymi miejscami. Dobrze, aby były jak najmniejsze, gdyż dzięki temu macie więcej czasu na zwiedzanie. Czasem może lepiej spędzić tydzień w wybranych 2 czy 3 miastach niż w trasie, goniąc z jednego punktu do drugiego.

Pamiętajcie także, iż podana cena za wycieczkę objazdową tak naprawdę nie jest ceną ostateczną, gdyż na miejscu musicie dopłacić kwotę za bilety wstępów, lokalnych przewodników czy też napiwki dla obsługi. W przypadku konieczności wyrobienia wizy także za nią dodatkowo płacicie, a biuro podróży składa wniosek w waszym imieniu. Kwota ta jest zawsze wcześniej podana w orientacyjnej wysokości przez organizatora wycieczki – w opisie oferty w rubryce – dodatkowe opłaty.

Warto także zawczasu wykupić obiadokolacje. Niektórzy twierdzą, iż ten wydatek jest zbędny, gdyż zawsze możemy na własną rękę szukać restauracji, jednakże czasem hotel jest zlokalizowany na uboczu, gdzie nie mamy możliwości kupienia czegokolwiek do zjedzenia lub też zmęczeni wracamy tak późno, iż nie mamy ani siły, ani ochoty na poszukiwania.

Wycieczki objazdowe w nieco wolniejszym tempie

Jeśli nie jesteście pewni, czy wytrzymacie intensywne tempo zwiedzania lub też podróżujecie z dziećmi to rozważcie wyprawę w formie wyjazdu “dla wygodnych”. Taki wyjazd, jak sugeruje nazwa, charakteryzuje się spokojnym tempem zwiedzania, na trasie przejazdów jest więcej noclegów w jednym miejscu, ponadto program przewiduje więcej czasu wolnego, np. na odpoczynek na plaży. Biura podróży w swoich ofertach mają także opcję „7+7”, czyli 7 dni zwiedzania i 7 dni pobytu w hotelu (lub też w innej wersji +4 lub +5), dzięki czemu po wyczerpującym tygodniu możemy zrelaksować się na plaży. Szczerze mówiąc, tą opcję my sobie cenimy najbardziej. Lubimy zwiedzać, ale jednocześnie nie chcemy odpuszczać błogiego relaksu.

Towarzysze podróży w trakcie wycieczek objazdowych

Na wycieczce objazdowej podróżujemy wraz z grupą obcych osób o różnych charakterach i osobowościach. Chcąc nie chcąc jesteśmy na siebie skazani podczas podróży, posiłków czy wreszcie w czasie zwiedzania. I tutaj pojawia się największy problem, gdyż zawsze znajdą się spóźnialscy czy też osoby narzekające na wszystko i wszystkich wkoło. Z tymi drugimi z łatwością sobie możemy poradzić – unikając czy też pomijając milczeniem ich krytyczne uwagi, jednak w przypadku spóźnialskich cierpi na tym cała grupa – zostaje nam mniej czasu wolnego czy też w skrajnych przypadkach część programu nie dojdzie do skutku.

Kto może się wybrać na objazdówkę?

Tak naprawdę nie ma ograniczeń wiekowych, gdyż wbrew pozorom objazdówki nie są tylko domeną osób starszych, lecz również coraz więcej młodych osób w taki sposób chce wypoczywać. Decydując się na wyjazd objazdowy warto jednak wziąć pod uwagę swój stan zdrowa i kondycję fizyczną: czy będziemy w stanie co dzień większość czasu pokonywać piechotą, czy szybsze tempo spaceru nie będzie dla nas kłopotem? Jak znosimy dłuższą podróż w autokarze i np. wysokie temperatury? Jeśli wolimy chłodniejsze klimaty może lepiej przesunąć wyjazd na okres zimowy. Z naszych obserwacji raczej odradzamy taki wyjazd rodzicom z małymi dziećmi, gdyż nie tylko maluchy będą zmęczone, ale przede wszystkim rodzice, tym bardziej iż nie we wszystkich obiektach możemy korzystać z wózka. W przypadku starszych dzieci – w wieku szkolnym, objazdówka będzie doskonałą okazją, aby nasze pociechy na własne oczy mogły zobaczyć zabytki, o których czytają w podręcznikach.

Jak widzicie, wycieczka objazdowa zorganizowana z biurem podróży jest doskonałą szansą, aby w krótkim czasie poznać wiele atrakcji, kulturę regionu, bez zaprzątania sobie głowy szczegółami wyjazdu (poszukiwania noclegów, ustalanie trasy zwiedzania, rezerwacja lotu).

Wakacje w Bułgarii