Wynajem apartamentu zamiast pokoju w hotelu - czy warto?

Wynajem apartamentu zamiast pokoju w hotelu - czy warto?

Obserwując rynek usług turystycznych możemy zauważyć nową tendencję, z roku na rok przybywa turystów, którzy wybierają nocleg w apartamencie zamiast w hotelu czy hostelu, dojeżdżając we własnym zakresie – czy to tanimi liniami lotniczymi, czy też samochodem.

Wakacje w Turcji

Postaraliśmy się Wam zebrać najważniejsze informacje na temat korzyść takiego nocowania i o czym warto pamiętać wynajmując apartament na wakacyjny czy urlopowy wyjazd.

Co powinniście wiedzieć przed wynajęciem apartamentu?

Przed wynajęciem konkretnego apartamentu warto zapoznać się z jego opisem, szczególnie oferowanym wyposażeniem. Sprawdźmy, jakie sprzęty znajdują się w kuchni: czy na stanie są naczynia, garnki, sztućce. Przeważnie tak, ale lepiej się jest upewnić. W łazience powinna znajdować się oprócz wanny czy umywalki także pralka.

Prywatna przestrzeń wyłącznie do Waszej dyspozycji

Wiadomo, iż tyle ile jest osób, tyle gustów i opinii, jednakże większość nocujących w apartamentach chwali taką możliwość ze względu na przestrzeń pomieszczeń. Zapewne podczas Waszych podróży zdarzyło się, iż weszliście do swojego pokoju hotelowego i niejako poczuliście się ograniczeni wręcz jego mikroskopijnymi rozmiarami, nie wspominając już o widoku… Pobyt i nocleg w apartamencie przypomina mieszkanie w domu, bowiem mamy do dyspozycji pokój (lub kilka), przestrzeń kuchenną, prywatną łazienkę, a czasami nawet basen, jacuzzi, itp.
Wypoczywając w apartamencie mamy większą dozę swobody. Możemy czuć się tak jak w domu, ponieważ nie musimy się np. denerwować, gdy z korytarza dobiegają podniesione głosy podchmielonych turystów wracających z nocnej dyskoteki, ponadto obsługa hotelowa nie będzie nam przeszkadzać, oferując sprzątanie pokoju (ale też nikt za nas nie posprząta 😉 ).

Bezpieczeństwo i pewność

Nocując w hotelu często zastanawiamy się, czy pozostawienie cennych rzeczy w pokoju nie będzie się wiązało z kradzieżą oraz czy np. nasze walizki i osobiste przedmioty nie są przeszukiwane przez osoby trzecie (personel sprzątający). Oczywiście jest możliwość zostawienia wartościowych przedmiotów w sejfie, ale to także generuje dodatkowe koszty (na szczęście coraz więcej hoteli oferuje sejfy bez dodatkowej opłaty). W przypadku apartamentu mamy pewność, iż w trakcie naszego pobytu rzeczy są bezpieczne, zatem możemy spokojnie odpoczywać (pod warunkiem, że sami zadbamy o to aby, nikt nie dostał się do apartamentu – np. kiedy zostawimy uchylone drzwi balkonowe).

fot. Hotel Melia***** z opcja all inclusive – Bułagaria Złote Piaski

Atrakcyjna cena wynajmu apartamentu przy podobnym standardzie jak hotel

Zazwyczaj na decyzję o wyborze danego miejsca noclegowego wpływa także cena. Pragniemy, aby była stosunkowo niska, ale standard zakwaterowania odpowiadał naszym wymaganiom. W przypadku noclegu w apartamencie o średnim standardzie koszt ten jest niższy niż koszt pobytu w hotelu oferującym podobne warunki. Miejmy jednak na uwadze fakt, iż nocując w hotelu mamy do dyspozycji także inne obiekty np. basen, boisko do tenisa czy stół do tenisa ziemnego.
Warto dodać, iż wynajem większego apartamentu jest dla nas bardzo korzystny, gdy podróżujemy np. ze znajomymi, wtedy też koszty będą nieporównywalnie niższe w stosunku do hotelu.

Oryginalne miejsce noclegu

Jadąc do hotelu raczej będziecie mieć małe szanse, że spędzicie wakacje w oryginalnych, niecodziennych wnętrzach (za wyjątkiem specjalnych hoteli np. lodowych, czy jak zamek). A wynajmując apartamenty tutaj będziecie mieć bardzo duże spektrum wyboru – np. zamieszkać w domkach trulli, podobnych do domów smerfów w Alberobello we Włoszech. Oczywiście takich przykładów moglibyśmy przytaczać wiele.

fot. Alberobello – domki trulli na południu Włoch

Wyżywienie we własnym zakresie

Dla jednych będzie to zaletą, dla innych wadą, gdyż apartament nie zapewnia gotowych posiłków wynajmującym. Z jednej strony możemy jeść to co lubimy, nie sugerując się czasem monotonnym jedzeniem hotelowej restauracji, z drugiej strony tak jak w domu – musimy wcześniej zrobić zakupy i poświęcić troszkę czasu na przygotowanie posiłku. Taka forma wyżywienia daje nam większą swobodę, nie ograniczają nas sztywne godziny serwowania dań, możemy wybrać się na całodniową wycieczkę bez wyrzutów sumienia, iż zrezygnowaliśmy z zapłaconego obiadu czy kolacji. Apartament jest doskonałym rozwiązaniem, gdy podróżujemy z małymi dziećmi i chcemy im np. podgrzać mleko.

Miejsce parkingowe – gdzie zostawić auto na urlopie?

Jeśli podróżujecie autem dowiedzcie się, czy macie możliwość zostawienia auta: darmowego lub też w niższej cenie gdzieś w pobliżu. W wielu miastach bardzo trudno jest znaleźć miejsce parkingowe na ulicy, gdzieś w centrum, nieopodal apartamentu, albo też ceny za parking są astronomiczne (np. w Strasburgu, we Francji koszt parkowania w centrum na ulicy za 5 h to ok. 45 euro). Zdecydowanie odradzamy stawianie auta w miejscu niedozwolonym – koszty noclegu mogą wtedy znacząco wzrosnąć (będziemy musieli zapłacić mandat oraz opłatę za odholowanie).
Ponadto pozostawianie auta w przypadkowym miejscu może nas narazić na jego uszkodzenie. Można tutaj wspomnieć chociażby zachowania kierowców we Włoszech, czy Francji, gdzie jak mają za mało miejsca, to się „rozpychają zderzakiem przód/tył” lekko przesuwając auta przed i za sobą.

W jaki sposób można wynająć apartament?

Gdy chcemy znaleźć odpowiedni apartament to najlepiej przejrzeć oferty zamieszczone w internecie, gdyż najczęściej oprócz zdjęć zawierają one także opinie innych turystów, którzy mieli okazję w nich przebywać. Jednym z najpopularniejszych portali umożliwiającym wynajem nie tylko apartamentów, lecz również domków, łodzi, mieszkań jest airbnb. Strona dostępna w języku polskim prezentuje oferty z całego świata.

Warto oczywiście pamiętać także o booking.com, gdyż za pośrednictwem tej strony mamy możliwość znalezienia wymarzonego apartamentu na wspaniały wypoczynek. Choć tego serwisu nie musimy chyba Wam przedstawiać.
Na koniec parę słów szczerości… ze względu na wygodę, sami praktycznie spędzamy urlopy w hotelach, korzystając z wygód – zapewnionych posiłków, sprzątania pokoju, zmiany ręczników, dostępnych napoi, lodów, przekąsek, infrastruktury dla dzieci (zjeżdżalnie, baseny). Zapewne dopóki wyjeżdżamy rodzinnie, to tak będzie. Opcja apartamentów, z pewnością zdecydowanie sprawdzi się bardziej osobom nastawionym na zwiedzanie.

Wakacje w Bułgarii