Wyrabiamy paszport – jakie poniesiemy koszty i jakie dokumenty będą potrzebne

Wyrabiamy paszport – jakie poniesiemy koszty i jakie dokumenty będą potrzebne

Już niedługo zacznie się okres wakacyjnych wojaży, dlatego warto wcześniej pomyśleć o wyrobieniu sobie paszportu. Kto wie, może akurat trafi się wam super atrakcyjna oferta wczasów last minute np. w Turcji, Tunezji czy Egipcie, a wtedy paszport będzie niezbędny. Aktualny paszport to przepustka do odwiedzenia nowych, egzotycznych krajów, do których nie wjedziecie z dowodem osobistym. Jak wygląda cała procedura wyrobienia paszportu, ile się czeka i ile kosztuje wydanie takiego dokumentu? Na te pytania odpowiemy w naszym wpisie.

Wakacje w Turcji

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia paszportu? Gdzie możemy złożyć wniosek?
Aby starać się o wydanie paszportu musimy najpierw wypełnić wniosek. Otrzymacie go w punkcie paszportowym (zazwyczaj zaleca się niedrukowanie plików z internetu). Dodatkowo będzie potrzebne także aktualne, kolorowe, biometryczne zdjęcie o wymiarach 35 mm x 45 mm. Koszt zrobienia takiego zdjęcia to ok. 18-30 zł. Pamiętajcie, iż zdjęcie nie może być zrobione wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Ostatnia, ale najważniejsza sprawa to dołączenie dowodu opłaty za paszport.
Ogromny udogodnieniem jest fakt, iż wniosek wraz z wymienionymi wcześniej dokumentami możecie złożyć we wszystkich punktach paszportowych, niezależnie od miejsca zameldowania czy zamieszkania. Istotne jest, iż dokument odbieracie w tym samym miejscu, gdzie złożyliście wniosek.

fot. Paszport – jak wyrobić?

Opłatę za wyrobienie paszportu zazwyczaj możecie uiścić w okienku paszportowym lub przekazem na poczcie, gotówką. Dowód opłaty należy dołączyć do składanego wniosku. Jeśli przysługuje wam jakaś ulga to musicie także okazać dokument ją potwierdzający.
Jeśli wyrabiacie nowy paszport, bo stary stracił swoją ważność, to urzędnik poprosi was o pokazanie starego. Nie zapomnijcie również zabrać ze sobą dowodu tożsamości. Wniosek wraz z innymi dokumentami składamy osobiście (nie może się to odbyć przez pośrednika), zostaniecie także poproszeni o oddanie odcisków palców – są one pobierane przy pomocy czytnika elektronicznego, nie używa się tuszu.

Opłaty i ulgi
Standardowa opłata od paszportu dla osoby dorosłej wynosi 140 zł, jednakże w niektórych przypadkach należą się wam zniżki. Kto zatem zapłaci mniej?
Połowę kwoty, czyli 70 zł zapłacą:

 • emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, a także współmałżonkowie tych osób pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu,
 • osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystający z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,
 • kombatanci i inne osoby, do których stosuje się przepisy ustawy o kombatantach oraz niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
  uczniowie i studenci.

Dokument uprawniający do zniżki musicie okazać w momencie składania wniosku. Uczniowie i studenci powinni pamiętać o ważnej legitymacji szkolnej/studenckiej.

Ulga w wysokości 75%, czyli opłata paszportowa w wysokości 35 zł dotyczy osób, które:

 • mają mniej niż 26 lat, uczą się (lub studiują) i są dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny);
 • są dziećmi z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej (i posiadają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).

Opłaty paszportowej nie ponoszą:

 • osoby, które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat,
 • osoby przebywające w domach opieki społecznej lub zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji,
 • osoby, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej,
 • żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych.

Inne sposoby uzyskania zniżki
W przypadku, gdy wymieniacie paszport przed upływem jego ważności możecie także uzyskać zniżkę. Warto zapytać o nią urzędnika. Przysługuje ona osobom, gdy:

 • zmieniły się dane (np. zmiana nazwiska po ślubie);
 • zasadniczo zmienił się wasz wygląd (wyglądacie inaczej niż na zdjęciu w paszporcie – owa zmiana wyglądu musi być znaczna);
 • nie mają miejsca w paszporcie na kolejne wizy i stemple.

Zgubienie paszportu
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zgubimy lub celowo zniszczymy paszport. Wtedy opłata za wyrobienie nowego paszportu jest aż trzykrotnie wyższa!

Paszport dla dziecka
Podczas podróży będą wam towarzyszyć wasze dzieci – one także muszą mieć aktualny paszport. Musicie wypełnić w ich imieniu wniosek, przy składaniu wniosku jest wymagana obecność obojga rodziców oraz dziecka, natomiast już przy odbiorze wystarczy jeden z rodziców czy opiekunów prawnych. Opłata paszportowa w przypadku dzieci do 13. roku życia wynosi: 15 zł (gdy posiadacie ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) lub 30 zł. Paszport dla starszego dziecka kosztuje 70 zł (lub 35 zł, gdy dziecko pochodzi z rodziny wielodzietnej).

Okres ważności paszportu dla dziecka (do lat 13) wynosi 5 lat , natomiast dla osoby małoletniej (powyżej 13 roku życia) i dorosłej 10 lat.

Jak otrzymać paszport za granicą?

W wyniku różnych okoliczności (np. kradzież, stały pobyt za granicą) chcecie ubiegać się o wyrobienie paszportu za granicą, zatem jakie kroki należy podjąć? Z wymienionymi wcześniej dokumentami udajemy się do najbliższego polskiego konsulatu i tam je składamy. Wysokość opłat za paszporty i paszporty tymczasowe wydawane za granicą przez konsulów jest uregulowana rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2237).

Jaki jest czas oczekiwania na nowy paszport?
Macie złożony wniosek, otrzymaliście potwierdzenie złożenia, zatem pozostaje czekać. Standardowy czas oczekiwania wynosi do 30 dni od momentu złożenia wniosku – pracownik punktu paszportowego poda wam dokładny termin odbioru paszportu podczas składania wniosku. W okresie wakacyjnym ten czas może ulec wydłużeniu, dlatego nie warto z tym zwlekać!

Chcecie wiedzieć, czy wasz paszport jest już gotowy do odbioru? Aby uzyskać taką informację możecie zadzwonić do właściwego urzędu wojewódzkiego i podać numer sprawy, który jest widoczny na potwierdzeniu złożenia lub za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – wystarczy samodzielne wpisać numer sprawy.

Przy odbiorze paszportu musicie również potwierdzić swoją tożsamość, pokazując dowód osobisty.
Ciekawostką, jest fakt iż polski paszport umożliwia podróżowanie do 153 krajów bez wizy, co daje nam 13. pozycję w rankingu „najmocniejszych” paszportów świata.

 

Na koniec, zapraszamy do jednego z naszych wpisów, w którym dowiecie się jak najszybciej wyrobić paszport.

Wakacje w Bułgarii