Zachowanie w hotelu - co wolno, a czego zdecydowanie nie powinno się robić

Zachowanie w hotelu - co wolno, a czego zdecydowanie nie powinno się robić

Osoby planujące krótszy czy dłuższy wyjazd z reguły decydują się na nocleg w hotelu. W wielu obiektach gości hotelowych obowiązują specjalne regulaminy zachowań pożądanych i niepożądanych, z którymi należy się zapoznać i ich przestrzegać, gdyż w przeciwnym razie narażacie się na liczne nieprzyjemności, np. możecie zostać wyproszeni z obiektu bez zwrotu wniesionej opłaty czy też z koniecznością uregulowania rachunku za cały pobyt wraz z nałożoną, dość dużą, karą. Dlatego zanim rozpoczniecie swój pobyt koniecznie zapoznajcie się z tymi normami.

Wakacje w Turcji

Jakie zasady mogą się znaleźć w hotelowym regulaminie?

W zależności od obiektu taki regulamin może liczyć od kilku punktów do kilku stron. Zachęcamy Was jednak, abyście na początku swojego wyjazdu poświęcili chwilę i dokładnie go przeczytali. Jak łatwo przypuszczać, w hotelowym regulaminie zostają opisane normy i zachowania akceptowane oraz zabronione. W niektórych hotelach możecie wypoczywać razem ze swoim pupilem (taka informacja jest zamieszczona właśnie w regulaminie), w innych natomiast pobyt ze zwierzęciem jest niedopuszczalny. W regulaminach ponadto zostają określone zasady korzystania z obiektu (np. gdzie można palić) oraz możecie przeczytać najważniejsze wiadomości m.in. dotyczące doby hotelowej, ciszy nocnej, itp. Regulamin hotelowy powinien być do dyspozycji wszystkich gości: przeważnie jest on dostępny na recepcji, w wielu hotelach można go znaleźć także w każdym pokoju oraz zazwyczaj możecie go przeczytać w wersji elektronicznej na stronie internetowej obiektu.

Hotel Melia, Bułgaria, Złote Piaski
Hotel Melia***** z opcją all inclusive – Bułgaria Złote Piaski – z bogatą ofertą SPA

Aby nie popełnić gafy w trakcie Waszego pobytu w hotelu warto przestrzegać ogólnych zasad dobrego wychowania, panujących w tego typu obiektach. W naszym materiale pragniemy przedstawić 10 najważniejszych zasad, dzięki którym bez trudu odnajdziecie się w hotelowej rzeczywistości.

1. Co można zabrać, a czego nie wolno wziąć z hotelu?

Zastanawiacie się, czy na zakończenie Waszego pobytu możecie zabrać ze sobą, np. niewykorzystane kosmetyki hotelowe? A może chcielibyście zatrzymać na pamiątkę jednorazowe papucie lub zostawiony obok telefonu notes i długopis? Obawiacie się jednak, aby nie zostało to odebrane jako kradzież lub też abyście nie zostali obciążeni karą pieniężną. Takie wątpliwości ma wiele osób, dlatego warto wiedzieć, iż wszelkie artykuły jednorazowe, które nie mogą być wykorzystane przez kolejne osoby, typu: kosmetyki, czepek kąpielowy, zestawy do szycia, można wziąć bez narażania się na nieprzyjemności. Ponadto możecie zatrzymać papeterię, notatnik czy wspomniany długopis lub ołówek.

Przeczytaj również: Czym Polacy kierują się przy wyborze hotelu?

Nie wolno natomiast zabierać wyposażenia pokoi (np. obrazów, lamp, telewizora, suszarki) oraz: szlafroka, ręczników, żelazka, parasola, wieszaków, drobnego wyposażenia. Jeśli spodoba się Wam wybrany przedmiot po prostu zapytajcie na recepcji, czy nie mielibyście możliwości kupienia go.

2. Minibarek – za co należy zapłacić?

Dość powszechnym zwyczajem jest udostępnianie gościom w pokoju zestawu do przygotowywania kawy i herbaty (czajnik, kawa w jednorazowych saszetkach, herbata, cukier). Możecie się nią poczęstować bez obaw, iż pod koniec urlopu otrzymacie rachunek. Ponadto, w wielu hotelach turyści otrzymują bezpłatną wodę butelkowaną – w liczbie odpowiadającej liczbie osób w pokoju. W przeciwnym razie (gdy hotel pobiera za nią opłatę) musicie zostać o tym wcześniej poinformowani.

Jak łatwo się możecie domyślić, za wszystkie produkty, które wzięliście z minibarku będziecie musieli zapłacić – pod koniec pobytu otrzymacie stosowny rachunek. W ramach zabezpieczenia bywa, iż minibarek ma elektroniczny czujnik, który automatycznie nalicza opłatę po usunięciu przedmiotu z półki.

Kupiliście na mieście lokalne przysmaki lub też kilka butelek wody czy innych napojów i zastanawiacie się, czy możecie je włożyć do pokojowej lodówki? Nie jest to zakazane, jednakże nie zawsze jest to dobrze widziane przez obsługę hotelową.

Warto zaznaczyć, iż wnoszenie własnych produktów spożywczych czy też zamawianiem gotowych potraw (np. pizzy) do pokoju jest kwestią regulowaną indywidualnie w zależności od obiektu – w niektórych miejscach praktyka ta jest dopuszczalna, w innych przy wejściu odbywa się kontrola bagaży podręcznych i turyści muszą skonsumować te produkty na zewnątrz. Oczywiście, tak naprawdę wiele zależy od standardów i reguł przyjętych w obiekcie oraz dostępności restauracji i baru hotelowego.

3. Zachowujcie się spokojnie i cicho

W trakcie beztroskiego urlopu należy mieć na uwadze fakt, iż oprócz Was w obiekcie wypoczywają także inne osoby, dlatego pamiętajcie o obowiązujące w nocy ciszy (od godziny 22.00). Jeśli wracacie z dyskoteki czy wieczornych animacji to również starajcie się do siebie nie krzyczeć czy głośno rozmawiać. Czy w takim razie w hotelu obowiązuje cisza nocna? Oficjalnie właśnie tak, od 22.00, ale w praktyce… niestety wiele osób o tym nie pamięta.

Umiarkowana cisza jest także zaleca w trakcie spożywania posiłków w hotelowej restauracji. Na ten czas wyciszcie także swój telefon – jeśli ktoś do Was zadzwoni i będziecie musieli odebrać to wyjdźcie na zewnątrz, aby osoby postronne nie musiały słuchać o Waszych prywatnych i zawodowych sprawach.

4. Dbajcie o przedmioty i otoczenie tak jak we własnym domu

Szanujcie udostępnione sprzęty oraz zachowajcie względny porządek w pokoju. O ile na sam porządek nie specjalnie ktoś będzie zwracał uwagę (pamiętajcie, że w każdym hotelu panie pokojowe przychodzą – częściej lub rzadziej – sprzątać), to będzie to świadczyć o Was. Natomiast wszelkie uszkodzenia sprzętu hotelowego powinniście zgłaszać obsłudze od razu, a jeżeli takie zauważycie zaraz po zameldowaniu to warto o tym poinformować, tak aby szkody te nie zostały przypisane do Was.

Hotel, recepcja
Każde uszkodzenie sprzętu hotelowego należy zgłosić obsłudze hotelu

5. Z szacunkiem należy odnosić się do pracowników hotelu, niezależnie od tego, jaką pozycję zajmują

Nawet na urlopie pamiętajcie o zasadach dobrego wychowania. Wchodząc do hotelowej restauracji czy też mijając pokojówki przywitajcie się miłym „Dzień dobry”, podziękujcie za przyniesione napoje. To Was nic nie kosztuje, a sprawi, iż stworzycie wokół siebie pozytywną atmosferę.

W razie niespodziewanych kłopotów (np. niedziałającej karty magnetycznej otwierającej drzwi), niesprawnej klimatyzacji czy innego sprzętu spokojnie wytłumaczcie pracownikom dyżurującym na recepcji, na czym polega problem. Podniesiony głos czy żywa gestykulacja wcale nie przyspieszą naprawy, a zamiast tego popsujecie sobie humor.

6. W hotelu pilnujcie swoich dzieci i zwierząt

Jeśli wypoczywacie z najmłodszymi zadbajcie o ich bezpieczeństwo oraz o to, aby ich wesołe zabawy nikomu nie przeszkadzały. Granie w piłkę w hotelowym korytarzu, chlapanie się w basenie czy też głośne zachowanie w publicznych częściach hotelu mogą się spotkać ze stanowczą reakcją innych turystów.

Osoby spędzające urlop z czworonożnymi pupilami powinny także zwrócić uwagę, aby ich piesek zbyt głośno nie szczekał, był regularnie wyprowadzany na smyczy oraz nie gryzł czy też nie niszczył hotelowych sprzętów.

7. Na terenie hotelu noście stosowny strój do okoliczności

Chociaż w hotelu możecie się czuć swobodnie, tak jak w domu, to raczej zaleca się, aby w przestrzeni publicznej poruszać się odpowiednio ubranym. Jeśli wracacie z plaży czy też z wizyty w SPA to raczej unikajcie paradowania w samych kąpielówkach czy bikini. Ponadto, w wielu hotelach zabronione jest spożywanie posiłków w strojach plażowych. Możecie się również spotkać z tym, iż w trakcie wieczornej kolacji obowiązuje strój bardziej formalny: długie spodnie, koszula, panie – eleganckie suknie.

8. Stół szwedzki, czyli rozkosz dla podniebienia

Zarezerwowaliście wycieczkę i serwowanie posiłków będzie odbywać się w ramach stołu szwedzkiego? Zapewne będziecie chcieli spróbować różnych smakołyków, jednakże i w tej kwestii warto pamiętać o umiarze. Lepiej nałożyć mniej na talerz i po zjedzeniu po raz kolejny udać się po dokładkę niż zostawić niezjedzone potrawy – nie należy marnować pożywienia.

Hotel, śniadanie
Śniadanie w hotelu – szwedzki stół – wybierasz co chcesz

Do restauracji z reguły nie powinno się wnosić swojego jedzenia oraz wynosić np. kanapek czy drobnych przekąsek „na potem”. O zasadach dobrego zachowania pamiętajcie także stojąc w kolejce przy bufecie – nie blokujcie dojścia do stołu innym gościom oraz nie wciskajcie się w kolejkę przed nimi – to jest bardzo nieeleganckie!

8. Napiwki dla hotelowej obsługi

Miłym zwyczajem jest podarowanie obsłudze hotelowej drobnych napiwków za dobrze wykonaną pracę. Pokojówkom możecie zostawić napiwek w widocznym miejscu, najlepiej z karteczką, informującą o tym. My wprawdzie nie zostawiamy karteczek, ale napiwki zawsze umieszczamy w widocznym miejscu na rogu łóżka. Obsługa sprzątająca zawsze wie, że to jest właśnie dla nich.

Bojowi, który przyniósł Wasze walizki wręczcie pieniądze do ręki. Wysokość napiwków zależy wyłącznie od Waszej dobrej woli. Przyjmuje się, iż w przypadku kelnerów kwota ta wynosi ok. 10-20% wartości posiłku. W niektórych miejscach opłata za serwis jest wliczona w cenę usługi.

9. Nie przyjmujcie dodatkowych gości, którzy będą nocować w Waszym pokoju za darmo.

Czy w takim razie w hotelu można przyjmować gości? Tak, ale tylko bez przyjmowania ich na noc. Wyobraźcie sobie, że ktoś zaprasza do Waszego domu, bez Waszej wiedzy niezapowiedzianych gości – z pewnością nie bylibyście z tego powodu zadowoleni, i tak się właśnie czują pracownicy hotelu, gdy odkryją takie osoby.

10. Nawet będąc w hotelu dbajcie o środowisko.

Także na urlopie dbajcie o środowisko. W wielu obiektach hotelowych możecie się spotkać z informacjami, które zachęcają, aby z rozwagą np. wymieniać ręczniki. Jeśli ponownie chcecie użyć swój ręcznik to powieście go na wieszaku. Zakręcajcie także wodę w kranie w trakcie mycia zębów.

Ręczniki plażowe, hotel
Ręczniki hotelowe – czasami dostępne są także ręczniki plażowe

Przeczytaj również: Czy brać ręczniki do hotelu?

Na zakończenie przypominamy o jeszcze jednej, najważniejszej zasadzie, która powinna Wam przyświecać w trakcie całego urlopu, a mianowicie pamiętajcie o pozytywnym nastawieniu, gdyż dzięki niemu każdy urlop będzie udany!

Wakacje w Bułgarii