Zgubiony bagaż - co robić?

Zgubiony bagaż - co robić?

Właśnie wylądowaliście na lotnisku, z niecierpliwością czekacie na swój bagaż, jednak gdy z taśmy zostaje odebrana ostatnia walizka, a waszej nadal nie ma, dopada Was niepokój, nie macie pojęcia, co należy zrobić, gdzie się udać?

Wakacje w Turcji

W naszym artykule pragniemy nie tylko poradzić, jakie kroki należy poczynić, aby zgłosić zgubę, ale także chcemy podzielić się z Wami sprawdzonymi sposobami, jak uniknąć zgubienia czy kradzieży swojego bagażu.

Zaczniemy od tego, jak zapobiegać kradzieży naszego bagażu.

Prosta walizka, nierzucająca się w oczy

W materiale poświęconym wybieraniu idealnej walizki wspominaliśmy tę kwestię, teraz pragniemy ją tylko przypomnieć, bowiem warto podróżować ze standardową walizką, niezbyt rzucającą się w oczy, a już tym bardziej niepokazującą, iż jej właściciel ma zasobny portfel i być może znajduje się w niej coś cennego. Naszym zdaniem to właśnie skromna walizka znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, iż ktoś zabierze ją „przez pomyłkę”.

Bagaż mający coś charakterystycznego

Z jednej strony zachęcamy, aby się nie wyróżniać, z drugiej – zapewne zapytacie: jak wśród wielu takich samych, czarnych czy granatowych walizek poznać swoją? Ryzyko kradzieży czy zniknięcia walizki występuje także wtedy, gdy nasza walizka nie będzie się niczym różnić od innych. Dlatego warto ozdobić ją jakimś elementem: charakterystycznym brelokiem, kolorową wstążką, czy też owinąć wielobarwnym paskiem. W ten sposób od razu poznacie swoją walizkę, a potencjalny złodziej nie skusi się, gdyż w razie zauważenia kradzieży od razu będziecie pewni, iż to jest akurat Wasza własność.

fot. Jaką wybrać walizkę na wakacje?

Zachęcamy również do zakupu bagażu oryginalnego – kolorowego, ale tak jak piszemy, niepodkreślającego, że jest to drogi bagaż.

Spora kłódka – znak dla złodzieja

Jak doskonale wiemy, zakazany owoc smakuje najlepiej, dlatego jeśli nawet przewozicie w swojej walizce coś cennego to nie zamykajcie jej ogromną kłódką, która od razu sugeruje wartościową zawartość. Pieniądze, kartę kredytową czy biżuterię najlepiej mieć ze sobą, gdybyście jednak zdecydowali się na przewożenie ich w bagażu rejestrowanym to rozmieśćcie je w różnych walizkach (gdy podróżujecie z innymi osobami).

Jak uniknąć wysłania naszego bagażu innym lotem?

Koniecznie przed nadaniem bagażu obejrzyjcie dokładnie swoją walizkę, czy przypadkiem nie zostały jakieś stare oznaczenia – naklejane paski z nazwą lotniska docelowego (np. z zeszłych wakacji). Jest to o tyle istotne, iż gdybyśmy o nich zapomnieli osoby odpowiedzialne za pakowanie bagażu do samolotu mogą się pomylić.

Kontrola potwierdzeń nadania bagażu. Po odprawie bagażowej koniecznie sprawdźcie, czy otrzymaliście właściwą liczbę kodów kreskowych, które są potwierdzeniem, iż nadaliście swoją walizkę. Zazwyczaj takie potwierdzenie jest przyklejane do biletu lotniczego lub też wklejane do paszportu.

Co należy zrobić, gdy okaże się, iż nasz bagaż zaginął?

Numery kontaktowe do linii lotniczych

Mówi się, iż nie należy wywoływać wilka z lasu, ale jeśli sprawdziliśmy (np. w opisie lotniska) i wiemy, że linia lotnicza, którą podróżujemy nie ma swojego stanowiska na lotnisku, to warto zapisać sobie numer telefonu do przedstawiciela, z którym należy się skontaktować w razie utraty walizki.

Jak i gdzie zgłosić zaginięcia bagażu?

Gdy macie pewność, iż Wasz bagaż nie przyleciał z wami koniecznie musicie się udać do punktu zgubionego bagażu („Lost luggage”). Osoby podróżujące z grupą zorganizowaną powinny skontaktować się z biurem podróży – czekający na miejscu rezydent czy pilot pomoże wam w uporaniu się z wszystkimi formalnościami.

W punkcie zgubionego bagażu zostaniecie poproszeni o kartę pokładową (tę, z którą wchodziliśmy do samolotu) i otrzymany przy odprawie biletowo-paszportowej odcinek świadczący o nadaniu bagażu (wspomniana wcześniej karteczka z kodem kreskowym). To bardzo ważne, aby pamiętać, iż po wejściu do samolotu karta pokładowa/bilet wciąż są dla nas ważnym dokumentem i należy je zachować np. na okoliczność formalności związanych z utratą bagażu.

Będziecie musieli opisać jak wyglądała Wasza walizka, jaki miała kształt, kolor, itp. Kolejno należy wypełnić stosowny formularz, podajecie także adres, pod który linia ma wam przesłać bagaż – w razie odnalezienia (na swój koszt). Niektórzy, rzetelni przewoźnicy w ramach rekompensaty za stratę walizki oferują turystom przyjeżdżającym do obcego kraju pieniężną zapomogę, umożliwiającą zakup najpotrzebniejszych rzeczy lub też sami je oferują (jest to tzw. pakiet przetrwania: kosmetyczka z najpotrzebniejszymi kosmetykami, koszulka, skarpetki, itp.). Bywa także, iż poszkodowani turyści mogą zrobić zakupy potrzebnych rzeczy na określoną wartość, którą później zwraca linia lotnicza (na podstawie rachunków).

Pamiętajmy, aby zachować spisany protokół, jak również kupon nadania bagażu, bilet lotniczy oraz odcinek karty pokładowej. Należy także napisać do danych linii lotniczych pisemną reklamację.

Jak uzyskać odszkodowanie za zgubiony i zniszczony bagaż – niezbędne formalności

Warto walczyć o swoje prawa, bo za zagubienie lub zniszczenie bagażu przysługuje wam odszkodowanie w wysokości do ok. 6 tys. zł. Konwencja montrealska reguluję tę kwestię – określa przelicznik według którego jest wyliczane odszkodowanie. Dokładna kwota zależy od kursu walut.

Pamiętajmy także, iż uszkodzenia walizki możemy zgłosić i domagać się odszkodowania. Jeszcze na lotnisku należy wypełnić protokół niezgodności i w terminie do 7 dni zgłosić roszczenia przewoźnikowi. W przypadku gdy nasz bagaż został zgubiony lub też dotarł z opóźnieniem na zgłoszenie mamy 21 dni. Linie lotnicze w ciągu 30 dni powinny rozpatrzyć naszą skargę, w przeciwnym razie mamy prawo złożyć ją w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

W przypadku kiedy chcielibyście aby tymi formalnościami zajął się ktoś inny, to na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm specjalizujących się w odszkodowaniach za utracony bagaż. Wystarczy wpisać taką frazę w wyszukiwarkę.

Życzymy Wam jednak, aby Wasz bagaż zawsze cały i na czas dotarł na miejsce.

fot. przedział – Pociąg PKP

Przy tej okazji warto wspomnieć, że bagaż można stracić oczywiście nie tylko w samolocie, ale np. w pociągu, na dworcach kolejowych, autobusowych. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym jak uniknąć kradzieży bagażu w pociągu – wpis: Jak nie stracić bagażu w pociągu?

Udanego urlopu!

Wakacje w Bułgarii