Zmiana godzin lotu na wakacje i z wakacji

Zmiana godzin lotu na wakacje i z wakacji

Zmiany godzin lotów stają się ostatnio coraz powszechniejsze. W czasach kiedy ruch turystyczny się zwiększa, a linii czarterowych jakoś specjalnie nie przybywa w wystarczającym tempie, to ruch maszyn powietrznych w czasie wakacji jest dość napięty. Wystarczy, że jedna z maszyn ulegnie awarii i cały system zaczyna szwankować, a zmiana godzin jest nieunikniona. Aczkolwiek to jest tylko część prawdy.

Wakacje w Turcji

Osoby kupujące w first minute są najbardziej narażone na zmianę godzin lotu

Wybierając ofertę urlopową, bardzo często jednym z kryteriów, które jest dla nas ważne są właśnie godziny lotu. Najczęściej godziny te mają duże znaczenia dla rodzin z dziećmi. W końcu podróże o „dzikich porach” z maluchami do najwygodniejszych nie należą i skutecznie potrafią popsuć nam nastrój. Czasami też, patrząc na dobry “układ” godziny liczymy,  że nasz pobyt będzie nieco dłuższy, niż można by oczekiwać.

Niestety kupując w ramach ofert first minute, w ogóle nie powinniście się przywiązywać do godzin lotu. Często są to godziny zaciągnięte z wcześniejszego sezonu i niestety mogą ulec zmianie.

W sumie to nie ma co się dziwić, bowiem jest tak wiele czynników, które mogą wpłynąć na zmianę godzin lotu, a o których z półrocznym, czy nawet dłuższym wyprzedzeniem nie ma szans wiedzieć dane biuro podróży.

Nie jesteśmy jednak nastawieni na to aby Was zniechęcać do zakupu w ramach ofert first minute. Mają one bardzo wiele plusów, o których pisaliśmy w artykule – First minute czy last minute – co wybrać?

fot. Biuro podróży – oferty first minute

Kiedy i jak biuro podróży może zmienić godziny lotu?

Ważne jest jednak to, że biura podróży (bez konsekwencji) mogą zmienić godziny lotu w obrębie danego dnia wylotu. Niby margines niewielki, ale może mieć istotne znaczenie dla długości naszego pobytu, z jednej strony, a jednocześnie dla komfortu podróży z drugiej.

Wyobraźcie sobie, że macie wykupione 7-dniowe wakacje na Krecie – wylot 1 lipca o g. 9.00, a lot powrotny 8 lipca o g. 19.00 Godziny idealne dla podróżujących z dziećmi. Jesteście zadowoleni.

Niestety 3 dni przed wylotem dowiadujecie się, że Wasz wylot będzie o 19.00, a lot powrotny o 5.00 rano. Już widzimy Wasze miny gdybyście otrzymali taką informację. Pierwszy dzień i ostatni dzień został Wam niejako skrócony. Bylibyście źli, że zabrano Wam prawie dobrze ponad 20 godzin.

Tutaj musimy Was zmartwić – biuro ma do tego prawo. W ogólnych warunkach wyjazdu, zawarta jest prawie zawsze informacja, że dzień pierwszy i ostatni jest na podróż. Więc nic nie możecie zrobić.

Chcemy jednak abyście wiedzieli, że na takie zmiany godzin lotu nic nie poradzicie. Dodajmy, że zmiany mogą pojawić się równie dobrze na Waszą korzyść – godziny lotu na wakacje zostaną przesunięte na wcześniejszą porę, a wylotu z wakacji – na późniejszą.

Kiedy i gdzie należy sprawdzać godziny lotu?

W przypadku wyjazdu na wakacje z biurem podróży, to te ostatnie ma obowiązek poinformować Was o jakichkolwiek zmianach. Jeżeli nie otrzymacie takiej informacji, to obowiązują Was godziny znajdujące się w dokumentach podróży, które zawsze musicie otrzymać od biura podróży.

fot. Itaka – tablica informacyjna – godziny lotu i transferu

Co do lotu powrotnego, to w każdym hotelu, w którym będziecie przebywać w ramach zorganizowanego wyjazdu znajdują się tablice informacyjne poszczególnych biur, gdzie nie później niż dobę wcześniej musi się znaleźć informacja co do godzin lotów powrotnych. Koniecznie będąc na wakacjach sprawdźcie dzień wcześniej swoje godziny wylotu. Jeżeli jest to duży hotel, popularny kierunek wyjazdów wakacyjnych to wylotów (a tym samym transferów na lotnisko) może być wiele nawet z tego samego biura podróży, ale do różnych miast – dlatego w takim przypadku koniecznie dobrze sprawdźcie informacje co do godzin transferu, a tym samym godzin lotu.

Ile razy biuro podróży może zmieniać godziny lotu?

Nie zdziwcie się jak zmian godzin lotu będzie więcej niż tylko jedna. W czasie od zakupu wyjazdu urlopowego, do Waszego wylotu, zmian może być więcej. Tak jak wspomnieliśmy, godziny lotu mogą zależeć od wielu czynników – dostępności samolotów, zmian linii lotniczych, itp. Biura podróży muszą jednak w każdym przypadku zmian mieścić się w ramach tej samej doby wyloty oraz lotu powrotnego.

Życzymy Wam aby zmiany godzin były zawsze na Waszą korzyść oraz poprawiające wygodę podróżowania.

Wakacje w Bułgarii