Zwiedzanie muzeum z dzieckiem

Zwiedzanie muzeum z dzieckiem

Planując urlop, ferie czy krótki wypoczynek w nowym, nieznanym miejscu zazwyczaj sprawdzamy także ciekawe, warte zobaczenia obiekty – zabytkowe budynki, pomniki przyrody, ale także zamki czy muzea. Czy jednak w trakcie wyjazdu z najmłodszymi zwiedzanie muzeum będzie dobrym pomysłem? – to pytanie z pewnością zadawał sobie niejeden rodzic. Wbrew pozorom maluch nie musi się w muzeum nudzić! W naszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób zorganizować wyjście z dziećmi do muzeum.

Wakacje w Turcji

Dla wielu osób dorosłych muzea kojarzą się nie tyle z przyjemnie, wartościowo spędzonym czasem, co z drogimi biletami, wiekowymi, zakurzonymi eksponatami i wiejącą z pustych wnętrz nudą, dlatego rodzice w trakcie urlopu lepiej wolą wybrać się do parku rozrywki niż na wystawę. I to jest ogromny błąd, bo większość współczesnych muzeów w niczym nie przypomina składziku z antykami. Nowocześnie, interaktywnie wyposażone obiekty zachęcają nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych, aby przenieść się do innego świata. Jak słusznie zauważył Rafał Wnuk w swoim artykule „Dzisiaj muzeum to już nie jest zbiór przedmiotów, ale wielka opowieść. To potężne medium, które kształtuje wyobraźnię o przeszłości”.

Pomysłodawcy wystaw pragną poprzez interaktywną zabawę pobudzić wyobraźnię dzieci i zainteresować wiedzą z zakresu sztuki, historii i kultury. Często maluchy mają także okazję dotknąć niektórych elementów ekspozycji (oczywiście są to repliki), układać puzzle czy też brać udział w różnego typu zadaniach. Wszystko to ma jeden cel – uczyć bawiąc.

fot. Muzeum w Luwrze – urlop z dzieckiem

Dlaczego warto zwiedzać muzeum z dziećmi?

Pamiętajmy, iż taka wycieczka spełnia kilka funkcji. Zasadniczą jest funkcja poznawcza, kiedy to maluch poznaje i odkrywa nieznane fakty i zjawiska. Istotnym zadaniem jest także obcowanie z rzeczami pięknymi, dzięki czemu w dziecku wykształca się i rozwija zmysł estetyczny. Ponadto, zwiedzanie uczy szacunku do historii, miejsca i kultury.

W jaki sposób zorganizować wycieczkę do muzeum?

Przede wszystkim warto odpowiednio przygotować maluchy na wyjście – zanim zaczniemy zwiedzaniem uprzedźmy nasze pociechy o panujących zasadach w budynku, bo to co dla nas jest oczywiste (słynne zdanie, które nierozerwalnie kojarzy się z muzeum, czyli upomnienie „nie dotykać, nie ruszać”), wcale nie musi być dla dzieci znane. Jasno wytłumaczmy dlaczego w tego typu obiektach nie należy jeść czy pić. Starajmy się również, jeśli będzie to indywidualne zwiedzanie, aby dzieci w miarę możliwości nie biegały czy też nie hałasowały, tym samym swoim zachowaniem nie przeszkadzały innym osobom.

Miejmy na uwadze fakt, iż dzieci są mniej cierpliwe i mają mniejszą wytrzymałość niż dorośli, stąd też jeśli widzimy, iż dziecko jest rozkojarzone, znudzone lub zmęczone to skracamy i oglądamy wystawę wybiórczo – zwiedzanie całej ekspozycji na siłę może jedynie malucha zniechęcić, a przecież nie o to nam chodzi.

Przed wyjście do muzeum warto sprawdzić – jeśli istnieje taka możliwość, czy będziemy mogli bez problemów poruszać się z wózkiem. Alternatywą dla wózka jest chusta, w której maluszek może w spokoju odpoczywać.

Organizując wyjście do muzeum przejrzyjmy stronę internetową obiektu, w tym dział aktualności, gdyż niektóre muzea, zamki czy inne zabytki mają w swojej ofercie, nie tylko w ferie czy wakacje, zajęcia dla rodzin. Mogą to być różnego typu warsztaty, tematyczne lekcje muzealne lub zwiedzanie z przewodnikiem np. przebranym w strój z danej epoki. Osoby prowadzące takie zajęcia są odpowiednio przeszkolone, mają podejście do dzieci, a wiadomo, iż jeśli przewodnik czy animator potrafi w ciekawy, zabawny sposób przekazywać informacje to nawet najbardziej rozbrykany szkrab będzie słuchał z zaciekawieniem 😉

A tak już na sam koniec – to nawet niejeden dzieciak będzie zachwycony jak go rodzice zabiorą do takiego muzeum jak poniżej!

fot. Muzeum FC Barcelona – materiały własne

 

Wakacje w Bułgarii
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *