Jak przewozić alkohol w samolocie

Jak przewozić alkohol w samolocie

W trakcie wyjazdu na urlop drogą lotniczą, albo bardziej – w drodze powrotnej, wiele osób zastanawia się jak może przewieźć alkohol w samolocie. Z jednej strony trzeba powiedzieć jak przewozić, ale także gdzie przewozić. W dzisiejszym naszym wpisie odpowiadamy na wiele pytań związanych z przewożeniem alkoholu samolotami.

Wakacje w Turcji

Jak przewozić alkohol w samolocie?

Zacznijmy od tego, że oczywiście można przewozić alkohole w samolocie. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że w bagażu podręcznym można przewozić płyny tylko w opakowaniach do 100 ml. Tym samym ciężko tak zabrać alkohol 😉

Dlatego też jak chcecie zabrać ze sobą większą ilość alkoholu do samolotu – np. jako prezenty przywożone z wakacji, to jedyną słuszną opcją jest spakowanie ich do bagażu głównego (rejestrowanego). Czyli najprościej mówiąc do walizki lub torby podróżnej, która wyląduje w luku bagażowym.

Gdzie spakować bezpiecznie alkohol w podróż samolotem?

Tak jak wspomnieliśmy, napoje alkoholowe trzeba spakować do bagażu głównego. Ważne jednak aby nie zrobić tego byle jak.

Bardzo ważne jest aby odpowiednio zabezpieczyć przewożone butelki – najczęściej szklane zapewne. Koniecznie dobrze je owińcie np. ubraniami, tak aby nie miały szans się o siebie obijać i w konsekwencji rozbić…

Bagaż podręczny
Co zabrać do samolotu – co spakować do bagażu podręcznego?

Dobrze jest też spakować je na dno bagażu – w walizce, w dolnej jej części tak aby najcięższe przewożone przedmioty (w tym butelki) były w dolnej części kiedy walizka stoi. Tak samo jak pakujecie alkohol do torby podróżnej – koniecznie dobrze je zabeczcie i dajcie na dno torby.

Przeczytaj również: Co zabrać do samolotu? Oto co znajdziesz w naszym bagażu?

Jeżeli tylko macie możliwość, to najlepiej kupujcie alkohol w plastikowych butelkach. A jak w szklanych – to czasami w sklepach zapakują je Wam w specjalne ochronne folie.

Wracając jednak do bagażu podróżnego, to do przewożenia alkoholu w szklanych butelkach zdecydowanie odradzamy używanie miękkich toreb podróżnych. Obsługa lotniska nie obchodzi się zbyt delikatnie z bagażami i tak przewożony alkohol może finalnie się rozbić i wylać na Wasze rzeczy. Niestety czasami stojąc przy taśmach bagażowych na lotniskach widzieliśmy takie torby, a woń alkoholu unosiła się w powietrzu. Najgorzej kiedy było to czerwone wino… wówczas większość rzeczy była nie do wyprania ;-(

Na pokład samolotu można zabrać butelki z alkoholem – jest taka opcja

Kupione w strefie bezcłowej alkohole można oczywiście zabrać na pokład samolotu. Pamiętajcie jednak, że do czasu wejścia na pokład lepiej ich nie otwierać, dobrze jest mieć ze sobą paragon poświadczający ich zakup w strefie właśnie.

Jeżeli planujecie zakup alkoholu w strefie bezcłowej, to zabezpieczcie sobie coś do jego przewożenia (np. plecak), tak aby później jak będziecie już na pokładzie, można było go sobie umieścić w schowku nad głową. Alkohol spakowany tylko do reklamówki, może po prostu zbytnio „latać” w tymże schowku.

Przeczytaj również: Czy w samolocie można pić alkohol

To, że macie alkohol kupiony w strefie bezcłowej, nie znaczy, że możecie go spożywać od tak na pokładzie – jest to zabronione.

Picie alkoholu w samolocie

Przestrzegamy również przed zbytnim spożywaniem alkoholu przed wejście na pokład, ponieważ w skrajnych przypadkach możecie nie zostać wpuszczeni do samolotu… czego Wam nie życzymy.

Innymi słowy, można przewozić alkohol w samolocie, ale warto zadbać o jego bezpieczny transport.

Wakacje w Bułgarii