Minorka, Ibiza, Majorka i Formentera – Baleary, tu podatek turystyczny to spory wydatek

Minorka, Ibiza, Majorka i Formentera – Baleary, tu podatek turystyczny to spory wydatek

Minorka, ale też Ibiza, Majorka, Formentera – to miejsca dość popularne turystycznie. Są to przepiękne hiszpańskie wyspy archipelagu Balearów. Kierując jednak swoje myśli ku wyjeździe na te wyspy koniecznie warto pamiętać o kosztach, które niejednego turystę zaskoczyły. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o podatek turystyczny.

Wakacje w Turcji

Czym jest podatek turystyczny?

Ni mniej, ni więcej można go nazwać podatkiem od przebywania na danym terytorium. Można go porównać do obowiązującej w Polsce, w niektórych miastach (głównie uzdrowiskach) – opłaty klimatycznej. U nas dotyczy ona wybranych miast, a w przypadku Balearów – całego archipelagu.

Plaża Son Bou, Minorka
Plaża Son Bou – jedna z piękniejszych na Minorce – zobaczyliśmy ją tylko dzięki wypożyczeniu auta

Tak jak polska opłata, tak też podatek klimatyczny pobierany jest na miejscu w momencie przyjazdu do miejsca noclegowego (np. hotelu).

Przeczytaj również: Wakacje na Minorce – co warto zobaczyć

O ile przy krótszych pobytach albo też podróżowaniu w pojedynkę można go nie odczuć aż tak bardzo (choć to zawsze dodatkowe koszty), to już wyjazd większej grupy lub rodzinny pobyt wakacyjny (z dziećmi powyżej 16-tego roku życia) z taką opłatą, to zauważalny wzrost kosztów.

Ile wynosi podatek turystyczny na Minorce, Ibizie, Majorce i Formenterze?

Podatek turystyczny na Balearach uzależniony jest od standardu miejsc noclegowych, w których się mieszka. W sumie to dziwne – bo czy ktoś w lepszym standardzie „bardziej korzysta” z uroków wyspy i jej bogactw naturalnych, niż ten w niższym? Bo jest tak, że im wyższy standard – tym ten podatek jest wyższy 😉

Uwaga – uczestnicy rejsów wycieczkowych również podlegają obowiązkowi uiszczenia tego podatku!

Poniżej podajemy zestawienie z wysokością podatku turystycznego na Minorce (taki sam jest jednak na całych Balearach):

Minorka, podatek turystyczny
Baleary – Minorka, Majorka, Ibiza, Formentera – wysokość podatku turystycznego (2023 r.)

Czy za każdy dzień jest taka sama wysokość podatku turystycznego na Balearach?

Podatek turystyczny ulega obniżeniu od 9-tego dnia pobytu i wynosi 50% przypada każdy kolejny dzień pobytu podczas pobytów 9-dniowych i dłuższych. Co ważne – przynajmniej 8 dni musimy być zakwaterowani w tym samym obiekcie (czego my akurat kompletnie nie rozumiemy!).

Przeczytaj również: Majorka – czy kiedy warto pojechać

W naszym przypadku, jeden z ostatnich wyjazdów na Baleary (Minorka) był podzielony na 2 pobytu 7-dniowe w różnych hotelach, co oznaczało, że nie spełnialiśmy wymogu 8-dniowego pobytu ciągiem w 1 hotelu. W wyniku czego zniżki nie otrzymaliśmy.

Majorka – plaża Platja de Muro – jedna z najpiękniejszych plaż

Czy dzieci są zwolnione podatku na Balearach?

Tak, na szczęście są zwolnione. Wprawdzie zwolnienie obowiązuje na dzieci do 16-tego roku życia, więc podróż z nastolatkami już będzie droższa.
Innych zwolnień nie przewidziano. Nie mają takich zwolnień np. osoby w podeszłym wieku, a czy one bardziej niż dzieci zużywają wyspy? 😉

Formentera
Formentera – przepiękna wyspa obok Ibizy (aż żal było stamtąd wyjeżdżać…)

Bez względu na to jednak jak będzie wyglądał Wasz pobyt na Balearach, koniecznie policzcie sobie ile dodatkowych funduszy musicie przeznaczyć na ten właśnie podatek. Nie zawsze bowiem dowiecie się o nim w trakcie zakupu wyjazdu w biurze podróży, a planując „przysłowiowe kieszonkowe” warto być na tą opłatę przygotowanym!

A jak to z podatkami bywa, nie da się od nich uciec 😉

Wakacje w Bułgarii