Czy i kiedy warto wybrać się do Hiszpanii

Czy i kiedy warto wybrać się do Hiszpanii

Hiszpania co roku wysoko plasuje się w rankingach najpopularniejszych kierunków urlopowych odwiedzanych przez turystów, w tym Polaków. Kraj ten jest uwielbiany nie tylko za wspaniałe jedzenie – przepyszne paelle, rozmaite tapas czy świeże owoce morza, ale także doceniany za gościnność i otwartość mieszkańców. Podziwiany jest również za bogatą kulturę oraz niesamowicie zróżnicowany krajobraz. Hiszpania może się bowiem poszczycić pięknymi, szerokimi plażami oraz urzekającym pasmem górskim, doskonałym na wędrówki górskie czy przejażdżki rowerem.

Wakacje w Turcji

Jeśli szukacie inspiracji, nie wiecie, jaki kraj wybrać jako cel Waszej następnej podróży to z pewnością możemy Wam polecić wyprawę na Półwysep Iberyjski. Dajcie się porwać ognistemu klimatowi flamenco, zanurzcie się w magiczny świat budowli Gaudiego i zrelaksujcie się na plaży, popijając owocową sangrię!

W naszym najnowszym materiale znajdziecie 7 powodów, dla których warto odwiedzić słoneczną Hiszpanię! Choć tak naprawdę naszym zdaniem, tych powodów jest znacznie więcej..:)

1. Hiszpania – wymarzona pogoda – lato praktycznie przez cały rok

Klimat w Hiszpanii jest ciepły, wakacyjny i to w dodatku prawie przez cały rok! Nawet w zimie czy na wiosnę, gdy będziecie zmęczeni polskimi mrozami, szarością dnia to w Hiszpanii przywitają Was promienie słońca. W kraju tym bowiem można się cieszyć aż około 3000 godzinami słonecznymi rocznie. Zimą warto pamiętać o zabraniu parasola, gdyż styczeń i luty są najbardziej deszczowymi miesiącami, zwłaszcza na północy kraju.

Jeśli nie lubicie upałów i zależy Wam na aktywnym wypoczynku to możecie tak zaplanować urlop, aby przypadał on na wiosnę lub jesień, gdyż właśnie wtedy temperatury są dość przyjemne. Wiosną, kiedy w Polsce pogoda może nam spłatać figle, na Półwyspie Iberyjskim w regionach północnych, w górach i w centralnej części kraju temperatury wahają się od kilkunastu do dwudziestu kilku stopni Celsjusza. Jesienią dodatkowo możecie zbierać i delektować się lokalnymi przysmakami przyrządzonymi z kasztanów i grzybów.

Jak łatwo przypuszczać, najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień. Hiszpańskie lato jest dość suche i gorące, zwykle temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza w ciągu dnia, w tym roku wynosiły nawet rekordowo ok. 40 stopni. W środku kraju i na południu temperatura w nocy może również osiągać ponad 20 stopni. Na północy klimat jest nieco łagodniejszy, a temperatury nieco niższe, ponadto od czasu do czasu występują niewielkie opady deszczu.

2. Hiszpania – zapierające dech w piersiach naturalne krajobrazy

Turyści odwiedzający Hiszpanię są pod ogromnym wrażeniem nie tylko zabytkowych budowli, lecz również pięknych, dziewiczych krajobrazów, bardzo często jeszcze nieznanych i nieodwiedzanych przez duże grupy turystyczne.

Nawet nie spodziewacie się, że oprócz piaszczystych, szerokich plaż możecie również zobaczyć:

  • bujną zieleń lasów,
  • błękitne jeziora (np. urokliwie położone w górach jezioro Covadonga),
  • malownicze klify wybrzeża (np. ścieżka Camí de Ronda jest to widokowa trasa między klifami Costa Brava)
  • tereny wulkaniczne (np. Park Przyrody Cabo de Gata w prowincji Almería – nieliczny przykład geoparku wulkanicznego na Morzu Śródziemnym)
  • formacje skalne (np. fantastyczne skalne tereny i krajobraz pustynny Bardenas Reales lub skalne formacje w okolicy Médulas, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdujące się w regionie Bierzo, w prowincji León).

Gdy znudzi się Wam wylegiwanie na jednej z plaż Costa Brava, warto wybrać się na wycieczkę np. pieszą lub rowerem w góry Monsterrat (nazwa ta oznacza górę „postrzępioną” i doskonale opisuje malowniczy kształtów masywu), gdzie znajduje się zabytkowy klasztor opiekunki Katalonii – Czarnej Madonny.

Montserrat
Hiszpania – Opactwo Matki Bożej w Montserrat

Od 1987 r. masyw ten jest Parkiem Przyrodniczym Montserrat (hiszp. Parc Natural de Montserrat). Turyści o silnych nerwach i bez lęku wysokości mogą wjechać na górę kolejką gondolową – bilet dla osoby dorosłej w obie strony kosztuje 9 e, wjazd trwa zaledwie 5 minut, ale widoki są rewelacyjne!

3. Zadbane, szerokie i piękne hiszpańskie plaże

Hiszpania ma ponad 5000 kilometrów plaży, a zatem każdy znajdzie przestrzeń dla siebie. Do wyboru macie miejsca położone na najsłynniejszych wybrzeżach lub też kameralne, dzikie plaże z dala od zgiełku i tłoku.

Hiszpania, plaża
Hiszpania – piękna plaża w Calonge na Costa Brava

Dodamy, iż Hiszpania jest liderem pod względem liczby plaż wyróżnionych Błękitną Flagą, jest ich ok. 566, ponadto 98 portów jachtowych i 5 zrównoważonych statków wycieczkowych otrzymało Błękitną Flagę z uwagi na ich jakość i bezpieczeństwo.

Najpopularniejszym kurortem jest Lloret de Mar, posiada on kilka plaż, a główną z nich jest Playa de Lloret. Nieopodal plaży znajdują się liczne restauracje, bary, dyskoteki i sklepiki z lokalnymi pamiątkami, dzięki czemu nie będziecie się nudzić. Lokale na promenadzie tętnią życiem w dzień i zapraszają do zabawy w nocy.

Lloret de Mar,
Hiszpania – piękna plaża w Lloret de Mar – jednej z najpopularniejszych miejscowości

Na plaży Playa de Lloret nie brakuje dodatkowych atrakcji, takich jak skutery wodne, dmuchane zamki dla dzieci, sporty wodne i nurkowanie, a nawet rejs statkiem wzdłuż wybrzeża z przezroczystym dnem, przez które można podziwiać podwodną florę i faunę.
Jeśli będziecie wypoczywać na jednej z plaż Lloret de Mar warto zabrać ze sobą własny parasol lub też nabyć go na miejscu, gdyż koszt wypożyczenia 2 leżaków i parasola to ok. 18 euro za dzień… drogo ;-(

Przeczytaj również: Namiot plażowy czy parasol – co zabrać?

Drugim chętnie odwiedzanym wybrzeżem jest Słoneczne Wybrzeże, czyli słynne Costa del Sol. Jeśli chcecie odpocząć od masowej turystyki i tłumów to doskonałym pomysłem będzie plaża Playa El Canuelo.

4. Hiszpania to niesamowicie bogata kultura

Dziedzictwo kulturalne obecnej Hiszpanii zostało ukształtowane pod wpływem różnych kultur: chrześcijańskiej, judaistycznej i arabskiej. W wielu miastach, np. Barcelonie czy Gironie możecie podziwiać budowle czy dawne dzielnice zamieszkiwane przez poszczególne mniejszości.

Spain, Barcelona, Sagrada Familia
Barcelona – Sagrada Familia projektu Antoniego Gaudiego

Hiszpanie mogą być dumni z imponującej architektury oraz innowacyjnych projektów architektonicznych, np. budowle Gaudiego, tj. m.in. słynna katedra Sagrada Familia, Park Guell czy domy mieszczańskie – Casa Batllo, Casa Mila, Vicens.

Spain, Park Guell
Barcelona – Park Guell projektu Antoniego Gaudiego

W Hiszpanii na każdym kroku spotkacie jakieś wyjątkowe, zabytkowe miejsce, w końcu kraj ten nie bez powodu plasuje się na trzecim miejscu pod względem liczby obiektów znajdujących się na liście miejsc chronionych UNESCO.

Wizyta na Półwyspie Iberyjskim będzie nie lada gratką dla miłośników sztuki i malarstwa, bowiem kraj ten był ojczyzną wielkich twórców. Będąc w pobliżu Malagi możecie odwiedzić Muzeum Picassa − Palacio de Buenavista. Znajduje się w nim stała wystawa dzieł artysty (ok. 200) pochodzących z prywatnej kolekcji dwóch członków rodziny artysty: Christiny Ruiz-Picasso i Bernarda Ruiz-Picasso.

Miejscem, które obowiązkowo muszą zobaczyć fani surrealistycznej sztuki Salvadora Dali’ego jest Teatro-Museu Dalí de Figueres w Figueres w północnej Katalonii. W rodzinnym mieście malarza, Figueres, powstała niezwykła galeria prac i jednocześnie jest to jego miejsce pochówku.

W dawny teatrze możecie przenieść się do całkiem innej rzeczywistości, pełnej pozornie niezwiązanych ze sobą przedmiotów.

Wystawione są tu najważniejsze dla Dali’ego obrazy: Widmo sex-appealu, Chleb w koszyku, Dematerializacja nosa Nerona oraz liczne portrety Gali, ukochanej żony artysty. Wchodząc do patio zobaczycie niezwykłą instalację – Deszczowa taksówka z rzeźbą królowej Ester na masce oraz autentycznym czarnym cadillaciem, którym para poruszała się po Stanach. Teatro Museum Dali jest obok muzeum Prado w Madrycie najczęściej odwiedzanym w Hiszpanii muzeum sztuki, dlatego warto wcześniej przed wizytą zamówić sobie bilety online.

5. Liczne hiszpańskie święta, festiwale

Hiszpanie lubią się bawić, dlatego każda okazja jest dla nich dobra do świętowania. Niezależnie od tego, czy są to święta katolickie, np. obchody Wielkiego Tygodnia z procesjami w Sewilli czy też świeckie, popularne na całym świecie i powszechnie kojarzące się z Hiszpanią – La Tomatina czy wyścig byków w Pampelunie to są one bardzo hucznie i widowiskowo obchodzone.

Kiedy możecie wziąć udział w lokalnych fiestach?
Hiszpania słynie z tańca flamenco, który obowiązkowo towarzyszy obchodom wielu świąt. Tradycja flamenco wywodzi się z Andaluzji i to właśnie tam możecie oglądać najsłynniejsze pokazy. Tancerzom zawsze akompaniuje gitara.

Hiszpania – Feria de Abril – pięknie przystrojone konie

W trakcie fiesty popija się wino sherry. W kwietniu możecie wziąć udział w Feria de Abril, czyli jednym z największych świąt w Andaluzji, szczególnie hucznie jest ono obchodzone w Sewilli. Jest to tydzień pełen śpiewów, tańców oraz degustowania sherry.
W marcu w Walencji odbywa się fiesta Las Fallas de San José w Walencji, uświetniona pokazami ognia. Rozbawione miasto zmienia wtedy swoje oblicze.

Równie znane jest majowe święto El Rocio, którego tradycja wywodzi się z pielgrzymki do świętej figury Matki Boskiej El Rocio, w prowincji Huelva, w ramach obchodów święta Zesłania Ducha Świętego.

Cała Hiszpania bawi się 25 lipca, gdyż to właśnie wtedy odbywają się fiesty na cześć św. Jakuba – Santiago, patrona Hiszpanii – 25 lipca, oczywiście obchody te mają najhuczniejszy charakter w Santiago de Compostela. Kolejnym ważnym dniem jest 16 lipca – święto żeglarzy i rybaków: Virgen del Carmen. Rybacy w ten dzień stroją swoje statki kwiatami i zapraszają ludzi na przejażdżki.

Mówiąc o świętach nie należy zapominać o znanej na całym świecie corridzie. Ta fiesta – San Fermin odbywa się na początku lipca. Odważni śmiałkowie, ubrani w czerwone chusty, uciekają ulicami Pampeluny przed bykami.

Innym, równie znanym świętem jest święto pomidorów La Tomatina w mieście Bunol, w prowincji Walencja. Na ulicach miasta toczy się największa na świecie bitwa na pomidory, których zużywane są dziesiątki ton.

Latem w okolicach Barcelony odbywają się także liczne festiwale muzyczne, np. Sónar – muzyka elektroniczna i eksperymentalna. Jedną z takich imprez jest Primavera Sound Festival, która łączy fanów w różnych wieku i o różnych gustach muzycznych – na scenach występują zespoły rockowe, popowe oraz undergroundowe.

6. Hiszpania to raj dla smakoszy, nieziemska uczta dla podniebienia – czyli naturalne, przepyszne jedzenie

Tak jak wspominaliśmy na samym początku, trudno być w Hiszpanii i nie spróbować lokalnych przysmaków. Naturalna oliwa z oliwek jest podstawowym składnikiem wielu sałatek, aromatyczna, długo dojrzewająca szynka iberyjska jest smaczną przekąską, a hiszpańskie wina są idealnym trunkiem do wzniesienia toastu.

Paella
Hiszpania – paella przygotowywana na wiele sposobów

Celebracja spożywania posiłków i picia kawy czy też wina wraz z niespiesznym rytmem dnia sprzyjają rozkoszowaniu się unikalnymi smakami świeżo przygotowanych potraw, np. tradycyjnej paelli z owoców morza, chłodnego gazpacho czy też na deser – słodkim churros (ciasto ptysiowe, smażone na głębokim oleju, posypane przed podaniem cukrem) z roztopioną czekoladą.

Przeczytaj również: Fuerteventura – Kanaryjskie wakacje pełne marzeń

Kuchnia hiszpańska, niezależnie od tego, czy będziecie się stołować w niewielkim, wiejskim barze tapas, czy też w ekskluzywnej katalońskiej restauracji nagrodzonej gwiazdkami Michelin, smakuje wyśmienicie. Z pewnością będziecie pod wrażeniem bogactwa kolorów, aromatów i niezwykłych połączeń, wynikających z mieszanki kultur i tradycji poszczególnych grup etnicznych, przeszłości i teraźniejszości.

owoce morza
Hiszpania – owoce morza to jeden ze znaków firmowych hiszpańskiej kuchni

7. Hiszpania posiada dobrze rozbudowaną infrastrukturę – łatwość przemieszczania się

Na zakończenie aspekt, na który najczęściej zwracamy najmniejszą uwagę, a w trakcie zwiedzania czy przemieszczania się z jednego punktu do drugiego odgrywa ważną rolę – a mianowicie infrastruktura drogowa.

Jeśli zamierzamy podróżować po Hiszpanii własnym pojazdem – wynajętym na miejscu autem czy własnym kamperem to możemy Was zapewnić, iż kraj ten może się pochwalić kilometrami autostrad (częściowo płatnych), lotniskami w kluczowych dla turystyki miejscach oraz komfortowym lokalnym transportem. Oczywiście jazda autem po dużych miastach, takich jak Madryt czy Barcelona będzie dla Was sporym wyzwaniem, chociażby ze względu na spore korki w godzinach szczytu, ale niestety taki jest urok metropolii.

Przeczytaj rónwnież: Majorka – czy i kiedy warto pojechać?

W popularnych kurortach znajdują się przystanki autobusowe umożliwiające komunikację np. do większym miast czy też na lotnisko.

Jeśli chcecie opalać się na jednej z plaż Costa Brava to codziennie pływają statki (np. https://www.dofijetboats.com/de/index.aspx ), które zabiorą Was w rejs wzdłuż wybrzeża z krótkimi postojami w wybranych miejscowościach (Calella, Pineda, Santa Sussana, Malgrat, Lloret de Mar i Tossa de Mar). Ponadto z wybrzeża Lloret de Mar do Barcelony możecie szybko i sprawnie dojechać pociągiem.

W jaki sposób dostać się do Hiszpanii? Samolot, autokar a może własny samochód?

Gdy spojrzymy na mapę, to może się nam wydawać, iż podróż do Hiszpanii może nam zająć sporo czasu. Do samej Barcelony z Warszawy jest prawie 2500 km, z Katowic 2200 km do Lloret de Mar.

Dla współczesnego turysty taka odległość nie stanowi jednak większego problemu, tym bardziej jeśli zdecydujecie się na podróż samolotem – 3 godziny lotu i jesteście w Barcelonie. Loty odbywają się regularnie z wielu lotnisk w Polsce, m.in. z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia, w tym są też tanie loty np. do Girony, Madrytu czy Sewilli.

Jeśli nie przeszkadza Wam dłuższa podróż autokarem to także Flixbus kursuje do Barcelony z wielu polskich miast, musimy się jednak liczyć z ok. 40-50 h jazdy.

Dobrym rozwiązaniem jest też podróż własnym autem lub kamperem, z przystankiem np. we Francji.

Jesteśmy przekonani, że udało się nam Was przekonać do podróży na Półwysep Iberyjski, bo naprawdę warto!

No to w drogę i i życzymy Wam udanego urlopu!

Wakacje w Bułgarii