Warsztaty jogi – czy warto, co dają?

Warsztaty jogi – czy warto, co dają?

W tym roku planujecie przeżyć urlop inny niż zwykle, zamierzacie naładować akumulatory, w pełni zrelaksować się bez biegania od jednej atrakcji do drugiej?
Waszym spełnieniem marzeń jest wyjazd z daleka od cywilizacji, aby uporządkować myśli i nieco zdystansować się od codzienności?
W takim razie mamy dla Was pewną podpowiedź – co powiecie na wyjazd w ramach warsztatów jogi, połączony z wypoczynkiem na łonie natury? Dla kogo są takie wyjazdowe zajęcia i czy warto wziąć w nich udział?
Alternatywnie dla osób, które z różnych powodów nie mogą wyjechać proponujemy skusić się na wakacyjne warsztaty jogi w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania. Najważniejsze informacje na temat urlopowego wypoczynku z jogą znajdziecie w naszym najnowszym artykule.

Wakacje w Turcji

Co to jest joga?

Joga wywodzi się ze wschodniej filozofii Indii, przypuszcza się – na podstawie wielu znalezionych artefaktów – iż ma ona około 5000 lat.

Odwołując się bezpośrednio do nazwy, sanskryckie „yuj” oznacza „związek” lub „połączenie”. W sanskrycie słowo joga wyraża dowolną formę połączenia.

Joga jest zatem zespołem technik, które umożliwiają połączenie rozmaitych elementów – asanów, joga jest treningiem duszy i ciała, a celem tych ćwiczeń jest osiągnięcie sprawności fizycznej i psychicznej oraz dobre samopoczucie.

Po przyjęciu konkretnej pozycji należy utrzymać ją przez pewien czas, elementy – asany można nawet łączyć z medytacją, zmiana ustawienia ciała odbywa się przy zachowaniu właściwego rytmu oddechu.

Asana to w wolnym tłumaczeniu „wygodna pozycja”, joga traktuje zatem każde ułożenie ciała jako optymalne dla samopoczucia, choć dla początkującego adepta tej sztuki. Niektóre pozycje mogą się wydawać niezwykle skomplikowane. Oprócz asanów istotne są także techniki oddechowe zwane pranayama.

warsztaty jogi
Joga – ciekawy pomysł na relaks na urlopie

Jak zapewniają trenerzy, dzięki regularnym treningom z czasem opanujecie popędy ciała, nerwy czy też chwilowe kaprysy, które Was ograniczają w rozwoju osobistym i samodoskonaleniu. Zapewnicie sobie równowagę w życiu.

Gdzie można uprawiać jogę?

Ogromna popularność jogi w ostatnich latach, przyczyniła się nie tylko do powstania wielu stacjonarnych, warsztatowych grup treningowych, (w dużych, ale i mniejszych mniejszych miejscowościach), lecz również treningów online. Na popularnych platformach tj. YouTube czy TikTok możecie obejrzeć filmiki instruktażowe, dzięki którym da się praktykować jogę także w domowym zaciszu o dowolnej porze dnia.

Naszym zdaniem lepszą opcją, zwłaszcza dla osób początkujących, są ćwiczenia pod okiem specjalisty. Trener pomoże Wam skorygować pewne błędy oraz podzieli się z Wami cennymi wskazówkami.

Warto mieć na uwadze fakt, iż nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń jogi może doprowadzić do napięcia niewłaściwych mięśni, przez co szybciej będziecie się męczyć, a nawet możecie się narazić na urazy.

Zajęcia grupowe są dodatkowo bardziej motywujące, macie możliwość poznania nowych osób, które łączy jeden, wspólny cel. Co więcej, w wielu salach treningowych znajdują się duże lustra, dzięki którym swobodnie obejrzycie pozycje swojego ciała.

Wspólne treningi jogi organizowane w okresie wiosenno-letnim mogą być prowadzone bez przeszkód na świeżym powietrzu, w plenerze. Tak samo jak jesteście na urlopie w różnych hotelach, to często mają one w swojej ofercie zajęcia jogi (czasami bezpłatne jako pakiet usług rekreacyjnych). Poniżej zdjęcie z zajęć jogi z hotelu, w którym byliśmy w lipcu na wakacjach.

Joga, ćwiczenia,
Warsztaty jogi w naszym hotelu na Majorce

Zorientujcie się, czy przypadkiem w Waszej okolicy nie są prowadzone takie zajęcia, tym bardziej jeśli macie urlop i chcecie go aktywnie spędzić.

Jak przygotować się na trening jogi?

Praktykowanie jogi nie wymaga większych nakładów finansowych pod względem zakupu sprzętu czy specjalnego ubrania. Wystarczy wygodna, sportowa odzież – T-shirt, dres czy też luźne spodnie. Musicie jedynie posiadać matę do ćwiczeń, najlepiej antypoślizgową. Cena takiej maty wynosi od 30 do 100 zł. Ćwiczenia jogi wykonuje się bez obuwia, na boso.

Pamiętajcie, żeby przed treningiem jogi nie jeść obfitych posiłków, jedynie przekąsić coś lekkiego na godzinę przed sesją.

Przeczytaj również: Slow travel – o co chodzi z tym powolnym podróżowaniem

Trzeba tutaj jednak wyraźnie zwrócić uwagę, że joga jest wymagająca pod kątem fizycznym. Dlatego też koniecznie przed zapisaniem się na zajęcia warto poświęcić trochę czasu na popracowanie choć trochę nad ogólną kondycją fizyczną, elastycznością ciała.

Dla kogo są warsztaty jogi?

Jak stwierdził znany trener jogi David Good

Nie musisz być rozciągnięty, żeby praktykować jogę – wystarczy, że chcesz otrzepać się z kurzu… i zobaczyć, co się stanie

Zatem nawet jeśli nie jesteście zbyt aktywni i dopiero rozpoczynacie swoją praktykę ruchową to bez obaw możecie zdecydować się na urlopowy warsztat z jogą (choć tak jak napisaliśmy powyżej, co nieco sportu odpowiednio wcześniej jest wskazane).

To co ważne, joga jest dla wszystkich bez względu na wiek czy osobistą sytuację zdrowotną – na macie możecie spotkać zarówno osoby starsze, jak i studentów czy też osoby w średnim wieku.

Słusznie zauważył indyjski guru jogi Sri K. Pattabhi Jois:

Stary człowiek, sztywny człowiek, słaby człowiek, chory człowiek – każdy z nich może praktykować jogę, z wyjątkiem leniwego

Zmagacie się z problemem nadprogramowych kilogramów i obawiacie się, oglądając filmiki w internecie, czy dacie radę? I w tym przypadku joga jest doskonałym pomysłem, gdyż szczególnie zaleca się ją osobom z nadwagą i otyłym, ponieważ oferuje bardzo dobre rezultaty przy niewielkim wysiłku fizycznym i niskim obciążeniu dla stawów.

Osoby początkujące powinny jedynie poszukać odpowiednich grup skierowanych do ich poziomu umiejętności, dzięki czemu doświadczeni trenerzy wprowadzą Was w podstawowe pozycje i techniki w sposób, który będzie dla Was inspirujący.

Dlaczego warto zdecydować się na treningi jogi?

Jakiś czas temu rozpoczęliście swoją przygodę z jogą, niestety w natłoku codziennych zadań nie macie kiedy jej praktykować? A może zawsze chcieliście poznać ten tajemniczy świat asanów, ale nie mieliście odwagi? Urlop to doskonały czas, aby pomyśleć o swoich potrzebach i zrealizować plany, które zawsze odkładaliście na później.

Wakacyjny czy też weekendowy wyjazd z jogą będzie dla Was wyśmienitą okazją do aktywnego wypoczynku na łonie natury, wśród malowniczej przyrody, z dala od pośpiechu miasta.

Wybierając taką formę wyjazdu, macie pewność, że wrócicie pozytywnie odmienieni, bo w tym przypadku regeneracja, relaks i praktyka jogi będą stały na pierwszym miejscu.

Warsztaty jogi
Joga – ćwiczyć można wszędzie i o każdej porze

Przeglądając np. w internecie, oferty wyjazdowych warsztatów znajdziecie propozycje skierowane do osób o różnym stopniu zaawansowania. Mogą w nich uczestniczyć zarówno ci, którzy praktykują jogę na co dzień, jak również te osoby, których kontakt z jogą jest sporadyczny.

Wspólne ćwiczenia to nie wszystko, bo czas wolny możecie wykorzystać w dowolny sposób, np. aktywnie – jeżdżąc na rowerze, uprawiając nordic walking.  A może też spacerując lub relaksując się na basenie czy w saunie, bo ośrodki, w których prowadzone są zajęcia z reguły mają odpowiednio szerokie zaplecze sportowe.

Nie chcecie spędzać urlopu bez rodziny? Na wiele wyjazdów możecie zabrać także swoich bliskich, w trakcie Waszych ćwiczeń dzieci będą brać udział w animacjach czy zajęciach grupowych, a Wy w spokoju oddacie się treningowi i medytacjom.

Warsztatowym wyjazdom jogi mogą towarzyszyć warsztaty kulinarne kuchni wegetariańskiej czy też mindfullness – sztuki uważności i radzenia sobie ze stresem.

Przeczytaj również: Warsztaty kulinarne – ciekawa opcja na urlop

Koszt warsztatów jest uzależniony od długości wyjazdu, oferty oraz miejsca, gdzie odbywają się treningi – czy będzie to pobyt na terenie naszego kraju czy też w jakiejś zagranicznej lokalizacji (Teneryfa, Azja).

Co daje joga?

O dobroczynnych aspektach uprawiania jogi można mówić godzinami i temat ten nie zostanie do końca wyczerpany. Zdaniem Ymber Delecto

Joga to wzmocnienie w odpoczynku. To wolność w rutynie. To pewność poprzez samokontrolę. Energia w środku i na zewnątrz

Joga wpływa na poprawienie jakości życia w różnych dziedzinach. Jak każda aktywność fizyczna, powoduje polepszenie naszej wydolności, możliwości kondycyjnych. Zajęcia jogi wpływają pozytywnie zwłaszcza na elastyczność, gibkość ciała, także jego siłę.

Joga pozwala nam lepiej poznać swoje ciało oraz jego możliwości, tym samym wzrasta nasza samoocena. W trakcie wykonywania ćwiczeń wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, jednocześnie nasze samopoczucie ulega poprawie.

Przeczytaj również: Jak odpocząć na urlopie

Ponadto efekty jogi to także odkrycie świadomości własnego oddechu, jak już wcześniej wspominaliśmy, rytm oddychania jest jedną z kluczowych zasad prawidłowego praktykowania tego rodzaju aktywności.

Urlop z jogą pozwoli Wam oczyścić umysł, zyskacie poczucie lekkości i wewnętrznego spokoju, zrelaksujecie się oraz nauczycie się, jak radzić sobie z codziennymi zmartwieniami i problemami, bo jak twierdzi Eckhart Tolle:

Jeśli doprowadzisz do porządku własne wnętrze, to, co na zewnątrz samo ułoży się we właściwy sposób!

A teraz Twój ruch – zapisz się na warsztaty jogi i zrób coś dla siebie 😉

 

 

Wakacje w Bułgarii