Urlop to czas, kiedy pragniemy wypocząć, oderwać się od codziennych obowiązków, zmienić otoczenie, a przy okazji nadrobić zaległości czytelnicze. Uwielbiacie spędzać czas wolny z książką w ręku? Nie wyobrażacie sobie pobytu na plaży bez wciągającej lektury? Wakacyjne wyjazdy z pewnością sprzyjają tego typu rozrywce. Jakie pozycje warto spakować do swojej walizki i czym się kierować w przypadku wyboru urlopowej lektury? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym najnowszym wpisie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lektury do czytania na urlopie?
Pozwólcie sobie na przyjemne, czytelnicze odprężenie!
Tak jak wspominaliśmy na początku wpisu urlop to czas zasłużonego, długo wyczekiwanego odpoczynku, dlatego tak ważne jest, aby Wasza książka wpisywała się w tę ideę. Raczej unikajcie trudnych i wymagających pozycji, zdecydowanie odradzamy zabranie ze sobą książek o tematyce fachowej, związanej z pracą zawodową.
Na urlopie musicie zapomnieć o pracy!!
Czasem w wyborze książki na wakacje (lub inny wyjazd) kierujemy się pierwszym wrażeniem – chwytliwym, intrygującym tytułem czy też ładną okładką, niestety później możemy być rozczarowani fabułą, która kompletnie nas nie wciągnęła.
Dobrym sposobem na uniknięcie takiego błędu jest przeczytanie fragmentu przed zakupami lub też wcześniejsze zapoznanie się z recenzjami. Gdy zamierzacie kupić e-book’a lub audiobooka to na wielu platformach (np. Storytel, Legimi, Empik Go) wydawcy udostępniają np. jeden rozdział – wtedy możecie sprawdzić, czy podoba Wam się taki styl pisania autora czy sama książka zapowiada się ciekawie. Możecie tak samo zrobić planując zakup tradycyjnej książki – po prostu sprawdzić ją w taki sam sposób 😉
W podobny sposób możecie sprawdzić to jak oceniane są książki np. w rankingach platformy Amazon.
Nie macie pomysłu i nie chce się Wam szukać atrakcyjnej książki na wakacje, zatem bezpiecznie jest zabrać ze sobą kontynuację sagi, którą kiedy zaczęliście czytać lub też sięgnąć po nową książkę dobrze znanego Wam pisarza. W ten sposób znacznie zmniejszycie ryzyko, że w Waszej walizce znajdzie się książka, która nie będzie Was interesowała i tylko niepotrzebnie będzie zajmować miejsce.
Niezależnie od tego, czy będziecie czytać na plaży czy też lektura będzie Wam towarzyszyła w trakcie relaksu nad jeziorem lub na wsi, czytanie powinno umilać błogą labę, być prawdziwą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Przeczytaj również: Jak odpocząć na urlopie
Oczywiście, jeżeli nastawiacie się, że Wasz urlop ma być czasem zdobycia nowej wiedzy, umiejętności czy rozwinięcia pasji, to bez poradników i książek fachowych się nie obędzie. Zazwyczaj jednak, czas poza pracą, chcemy poświęcić relaksowi – wówczas nasz mózg lepiej się relaksuje i będzie miał większą „moc” po powrocie do pracy.
Książki, które zapewnią dreszczyk emocji
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż lato to najlepsza pora na przeżycie niezapomnianej przygody. Skok na bungee lub na spadochronie, a może zdobywanie tatrzańskich szlaków?
Jeśli mimo wszystko czujecie niedosyt adrenaliny to może warto dodatkowo po całym dniu pełnym wrażeń sięgnąć po lekturę z dreszczykiem – bestsellerową, najnowszą powieść kryminalną lub thriller? Poczujecie się jak Sherlock Holmes rozwiązując zagadki.
A może wręcz przeciwnie – staracie się postępować zawsze rozważnie i bez ryzyka? W takim razie może przeżywanie książkowych przygód zachęci Was do odważniejszych decyzji? Wakacje to doskonała pora, aby zrezygnować z przyzwyczajeń!
Zaskakująca odmiana, czyli sięgnijcie po lektury, których dawniej unikaliście
Za każdym razem, gdy wyjeżdżaliście na urlop w Waszej walizce lądowała powieść obyczajowa, biografia lub też lekka, dowcipna, ale nieco przewidywalny powieść dla pań?
W tym roku postawcie na coś innego – horror albo thriller, jeśli dotąd pierwszym Waszym wyborem były ckliwe romanse. Może dzięki temu przeżyjecie fascynujące przygody i odkryjecie głęboko drzemiące emocje i uczucia.
Powrót do przeszłości, czyli klasyka do czytania na wakacjach
Urlop na wsi czy w gospodarstwie agroturystycznym może Wam przypominać dziecinne przygody, które przeżywaliście w babcinym ogrodzie lub też w trakcie kolonijnych wyjazdów.
Dlaczego zatem nie wrócić do tych miłych wspomnień i wraz z własnymi pociechami nie przenieść się do świata Kubusia Puchatka, Ani z Zielonego Wzgórza, Pana Samochodzika czy też tropić kangury z Tomkiem Wilmowskim? Taka wyprawa do przeszłości będzie dla Was i Waszych dzieci niezwykłym doświadczeniem.
Dlatego też planując rodzinny urlop z dziećmi warto wziąć również dla nich ulubione książeczki, nowe bajeczki czy też kolorowanki. Warto zrobić wszystko, aby najmłodsi nabierali nawyków czytania, a nie klikania w małe szklane ekraniki.
Kryminały i sensacja
Lubicie rozwiązywać zagadki i przeżywać niezwykle historie?
W takim razie w Waszej walizce nie może zabraknąć dobrego kryminału lub powieści sensacyjnej. Możecie być pewni, że znajdziecie coś dla siebie – powieści polskich współczesnych autorów Katarzyny Bondy, Remigiusza Mroza czy też Wojciecha Chmielarza. Pozycje tych autorów wciągną Was tak, że nie będziecie mogli się od nich oderwać.
Wśród zagranicznych pozycji na uwagę zasługują książki Harlana Cobena, które są chętnie ekranizowane (na platformie Netflix) czy też powieści grozy Stephena Kinga.
Dobrym pomysłem będzie także odświeżenie sobie klasyki gatunku, a mianowicie kryminałów Agathy Christie. Letni, egipski klimat poczujecie czytając kryminał „Śmierć na Nilu”.
Romanse i erotyki
Lato sprzyja miłosnym uniesieniom, zatem i na kartach różnych powieści pojawiają się wątki miłosne. Dzięki romantycznym powieściom nie tylko panie oderwą się od szarej rzeczywistości i poczują szybsze bicie serca.
Miłośniczkom pikantnej, niegrzecznej literatury spodoba się m.in. zbiór opowiadań „Niegrzeczne last minute”, dzięki którym rozpalicie swoje zmysły.
Pod parasolem czy nad basenem dobrze się będzie czytać książki z serii „plażowej” – w ich tle usłyszycie szum morza i krzyk mew: tj. napisane przez Emily Henry „Ludzie, których spotykamy na wakacjach” czy „Beach Read – wakacyjny romans” albo „Potyczki w raju” Angie Hockman. Z wypiekami na twarzy będziecie także pochłaniać rozgrywający się na słonecznej Sycylii romans – trylogię „365 dni” Blanki Lipińskiej.
Literatura podróżnicza i przewodniki
Jeśli wybieracie się w dane miejsce, niezależnie od tego, czy będzie to zwiedzanie Polski czy też podróż zagraniczna, to warto lepiej poznać wybrany region.
W tym celu macie do wyboru całą gamę przewodników i książek o tematyce turystycznej, np. znane i popularne serie wydawnictw: Pascal, Marco Polo, Berlitz, Michelin, DuMont.
Dzięki przewodnikom poznacie ciekawostki, lokalne zwyczaje, dowiecie się więcej o najcenniejszych zabytkach, atrakcjach oraz będziecie mogli zaplanować trasę zwiedzania.
Książki podróżnicze mogą Was również zachęcić do odwiedzenia miejsc nieoczywistych, o których trudno przeczytać w standardowych przewodnikach. Taką pozycją jest niezwykły przewodnik „Bucket list”, motywujący do spełnienia swoich marzeń i zrealizowania planów, np. oglądania zorzy polarnej w iglo zbudowanym w Finlandii, poszukiwania złota z patelnią w Kalifornii czy odbycia rejsu na wyspy Galápagos.
Miłośnikom wycieczek po Polsce przyda się lokalna wersja „Bucket list Polska. 365 nieoczywistych miejsc” Mikołaja Gospodarka. Pisarz zaprezentował w niej zarówno znane i popularne destynacje, jak i ukryte, lokalne atrakcje turystyczne, w tym np. ciekawe muzea.
Inną opcją są książki, których akcja rozgrywa się w miejscu, gdzie aktualnie przebywacie lub do którego chcecie jechać. Nie ma nic bardziej emocjonującego, jak spacerowanie uliczkami Barcelony niczym bohaterowie powieści Carlosa Ruiza Zafóna – „Cień wiatru”, „Gra anioła”, zobaczenie w Londynie peronu 9 i 3/4, z którego odjeżdżał pociąg Harry’ego Pottera czy też pokonywanie trasy pielgrzymkowej Santiago de Compostela jak tytułowy „Pielgrzym” z debiutanckiej powieści Paula Coelho.
Lektura może Was zatem zainspirować do zwiedzenia ciekawych kawiarni, uliczek, albo zabytków, w których także przebywał bohater czytanej powieści.
Najchętniej czytane książki na urlopie
Każdy z nas ma swoje ulubione gatunki literackie, po które sięga dla rozrywki. Jak podaje sondaż przeprowadzony w zeszłym roku przez CBOS, 62% ankietowanych deklarowało, iż lubi czytać i dla tych osób urlop wiąże się z taką właśnie czynnością.
Co zatem czyta się na urlopie?
Czytelnicze gusta uległy w ostatnich latach zmianom.
W przeciwieństwie do 2007 i 2011, kiedy to w czołówce plasowały się książki przygodowe i podróżnicze, w 2021 ich popularność znacznie spadła (o 8 punktów procentowych w porównaniu z 2011 rokiem i o 12 punktów w porównaniu z rokiem 2007) i wynosi 22%.
Spadło także zainteresowanie poradnikami. Aktualnie wolimy literaturę sensacyjną i kryminały. Tuż za nimi są książki historyczne (24%).
Na niezmiennym poziomie utrzymuje się zainteresowanie powieściami obyczajowymi i romansami (18%), rośnie zaś zainteresowanie fantastyką (z 9% w 2007 roku do 13% w 2021). Najmniejszą popularnością cieszą się: poezją, współczesna literatura piękna (5%) oraz komiksy (jedynie 3%).
Według badań, Polacy w wakacje najczęściej biorą ze sobą na urlop lekkie powieści, które szybko się czyta. Drugie miejsce zajmują, tak jak wcześniej wspominaliśmy, uwielbiane przez Polaków kryminały i powieści sensacyjne. Wśród najchętniej wybieranych gatunków znalazła się także fantastyka, romanse, powieści podróżnicze lub przygodowe oraz literatura faktu.
Przeważnie czyta się książki niewymagające, ale niektórzy właśnie w czasie urlopu chcą przeczytać coś trudniejszego, gdyż w ciągu roku nie mają na to ani czasu ani ochoty.
Rozmiar książki na urlopie ma znaczenie
Wybierając książkę/książki na wakacje zwróćcie uwagę na jej/ ich grubość i to jak zamierzacie spędzić czas w trakcie wyjazdu. W szczególności dlatego, aby ich niepotrzebnie nie wozić się sobą – w przypadku podróży lotniczej i ograniczeń wagi bagażu, każdy kilogram jest wręcz na wagę złota!
Raczej zrezygnujcie z książek w twardej, ciężkiej oprawie. Na dalekie wojaże nie zabierajcie ze sobą opasłych tomisk – takie lektury lepiej przeczytać w trakcie urlopu spędzanego w domu.
Jeśli chcecie zwiedzać okoliczne atrakcje to oczywiście do walizki zapakujcie mniej lektur, gdy natomiast będziecie wypoczywać, leniuchować na plaży czy też w ogrodzie na wsi to możecie spakować większą ilość tomów, tym bardziej jeśli podróżujecie własnym samochodem lub autokarem i waga oraz wielkość bagażu nie jest odgórnie narzucona.
W podróży doskonale sprawdzą się mini książki – wydania podróżne.
Książki w wersji pocket to kieszonkowe wydania, które zmieszczą się w każdym plecaku czy torbie podróżnej.
W wielu księgarniach czy bibliotekach możecie znaleźć takie praktyczne do przewożenia małe książeczki.
Bardzo dobrym rozwiązaniem są także książki w wersji elektronicznej (e-booki) lub audiobooki – wtedy możecie spakować dowolną ilość książek 😉 To jest niesamowite, że w dzisiejszych czasach można ze sobą zabrać całą bibliotekę, która mieści się dosłownie w naszej kieszeni. Ma to jeszcze jedną zaletę – jeżeli dana książka nie przypadnie Wam do gustu, to kilka kliknięć i macie nową!
Pamiętajcie jednak, że czytanie na urządzeniach elektronicznych wymaga dostępu do energii – warto mieć na takie okoliczności power bank.
Przeczytaj również: Czy warto kupić power bank i do czego się przydaje
Na plażę wygodniej jest zabrać tradycyjną książkę – nie musicie się martwić, że Wasz tablet czy czytnik zostanie zalany (chyba że macie urządzenie wodoodporne) lub też zasypany piaskiem. Co więcej – nie wszystkie ekrany LCD nadają się do czytania w pełnym słońcu. Sam urządzenia elektroniczne również nie powinny być wystawiane na promienie słoneczne, ponieważ przegrzanie jest dla nich niebezpieczne – mogą ulec uszkodzeniu.
Osoby, które chcą dać “odpocząć swoim oczom” na urlopie, koniecznie powinny rozważyć korzystanie z książek w wersji audiobooków – te dość często są czytane przez świetnych lektorów czy też samych autorów, dzięki czemu jeszcze bardziej można wczuć się w samą fabułę.
Z pewnością zwykłej książki (raczej) nikt Wam nie ukradnie, ale czytnik e-booków lub tablet trzeba zdecydowanie dobrze pilnować.
Jak stwierdził Carlos Ruiz Zafón (m.in. „Cień wiatru”):
Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej
dlatego tak ważne jest, aby w trakcie Waszego urlopu towarzyszyła Wam ciekawa, wciągająca lektura. Niezależnie od tego, czy będziecie wypoczywać w dalekim, tropikalnym kraju czy też na działce lub na wsi, polecamy zabrać ze sobą książki, które urozmaicą Wasz wypoczynek oraz pozwolą odpocząć od codziennych obowiązków.