Czy warto kupić power bank i do czego się przydaje?

Czy warto kupić power bank i do czego się przydaje?

Power bank jeszcze do niedawna wydawał się nam zwykłą ciekawostką, na którą patrzyliśmy z przymrużeniem oka. Bo i po co komuś coś takiego? To zwykłych ładowarek nie ma i nie można sobie po prostu naładować swojego urządzenia z użyciem normalnego gniazdka? W sumie to można, ale jak się sami ostatnio przekonaliśmy, to power bank może być jednak bardzo użytecznym gadżetem.

Wakacje w Turcji

Co to jest power bank?

Na początek warto doprecyzować czym też jest ten power bank. To nic innego niż akumlatorek, który można wielokrotnie ładować, a który to używany jest jako dodatkowa, przenośna ładowarka do wszelakich urządzeń elektronicznych – np. samrtfonów, tabletów, odtwarzaczy mp3, itp.

Czy warto kupić power bank?

Z pewnością tak. Sami do tej pory dość sceptycznie podchodziliśmy do posiadania takiego urządzenia, bo i w sumie bardzo często przebywamy w zasięgu zwykłych gniazdek i ładowanie tabletu czy smartfona nie nastarczało większych problemów. Baterie w naszych gadżetach pozwalały również na swobodne przebywanie poza źródłem zasilania przez co najmniej cały dzień.

Sytuacja jednak się zmieniła na naszym ostatnim urlopie.
Ponieważ otrzymaliśmy power bank wraz z zakupem tabletu, uznaliśmy, że jadąc na wakacje może warto wziąć ze sobą power bank z jednego podstawowego powodu. Planowaliśmy wypożyczyć auto, a na poprzednim urlopie pożyczony samochód miał zepsute gniazdko zapalniczki i nie mogliśmy do niego podpiąć ładowarki do naszego smartfona, a bardzo intensywnie używaliśmy nawigacji jeżdżąc po jednej z zagranicznych wysp. W konsekwencji pod koniec wyprawy nasz telefon rozładował się i zostaliśmy bez nawigacji. Aby historia się nie powtórzyła uznaliśmy, że oprócz zwykłej ładowarki samochodowej weźmiemy także power bank, który w podobnej sytuacji zapewni nam dodatkową opcję ładowania.

Jak się okazało byliśmy zmuszeni jeszcze wcześniej skorzystać z możliwości ładowania za pomocą power banku. Przy porannym pakowaniu na lot samolotem, zapomnieliśmy naładować jeden z telefonów, a na lotnisku nie mieliśmy czasu aby spokojnie siąść przy ogólnie dostępnych ładowarkach. Więc podpięliśmy telefon do power banku i spokojnie mogliśmy zająć się sprawami związanymi z odprawą itd.

Miejsce ładowania – lotnisko Palma de Mallorca

Do czego najczęściej używa się power bank?

Z naszego doświadczenia wygląda na to, że to całkiem użyteczny gadżet, a to do czego naszym zdaniem (patrząc na to jak my używamy power bank), urządzenie to przyda się wam gdy:

  • będziecie robić zdjęcia telefonem – szybko ulegnie on rozładowaniu, a znalezienie gniazdka z prądem będzie trudne,
  • używać telefonu jako nawigacji, gdzie GPS bardzo szybko zużywa baterię smartfona,
  • będziecie w miejscu gdzie jest ograniczony dostęp do energii elektrycznej – pola namiotowe, górskie wycieczki,
  • będziecie w ruchu, a wasze urządzenie (telefon, tablet, itp.) będzie wymagało doładowania, a nie będzie możliwości siąść spokojnie na godzinę czy dwie przy jakiejkolwiek stacjonarnej ładowarce.

Czy power bank można brać do samolotu?

Często planując wyjazdy zagraniczne, będziecie korzystać z samolotu i tu zapewne pojawi się pytanie – czy można zabrać power bank na pokład samolotu? Tak, można i to bez żadnego problemu. Należy go mieć w bagażu podręczny, a nie tym, który nadajecie do luku bagażowego. Jeżeli go zostawicie w walizce, torbie, która będzie w bagażu rejestrowanym, tym umieszczanym w luku bagażowym, to może wasza bagaż zostać otwarty, a power bank wyciągnięty ze względów bezpieczeństwa. Wszelka elektronika musi być przewożona w bagażu podręcznym.

Jaki power bank wybrać?

Idealnie – naszym zdaniem – jest wybrać power bank, który pozwoli na kilkukrotne naładowanie waszego telefonu, tabletu. W tym przypadku smartfonów można przyjąć, że bateria może mieć ok. 2000-3000 mAh, więc dobrze aby kupić power bank, który będzie miał minimum 6000 mAh. My właśnie takiego używaliśmy i wydaję się być idealny. Wiadomo, im większa pojemność tym drożej, dlatego nie wydaje nam się abyście potrzebowali power bank o większej, niż polecana przez nas, pojemność.

Co do konkretnej marki urządzenia to nie mamy tutaj żadnych konkretnych rekomendacji, więc musicie się zdać na swoje doświadczenia.

Wakacje w Bułgarii